2021. 06. 04

Júniusban Windows 11-re válthat a Microsoft

Beindult a kampány és a visszaszámlálás, nagyobb változás jöhet, mint azt gondoltukA Microsoft nagy meglepetéssel készül.

A Microsoft már régóta heggeszti a Sun Valley nevű rendszerfrissítését, mely a kiszivárgó részletek, és egy ideje már a hivatalos kommunikáció szerint is a legnagyobb változást hozza el a Windows 10 megjelenése óta. A tesztelők által elénk tárt újdonságok és a pletykák azonban hamarosan érdektelenné válnak, ugyanis néhány héten belül önálló esemény keretei közt leplezik le azt, amire csak úgy hivatkoznak, hogy a „következő generáció”.


Emlékszik még valaki arra az amerikai cégre, mely tavaly júniusban egy sosem hallott Windows 11 rendszer különféle verzióira kínált előrendelési lehetőséget? Amint a sajtó felfedezte a különös ajánlatot, felkeresték őket és a Microsoftot is, így az esetet hamar rövidre zárták. A hirdetéseket hamar eltávolították, a bolt vezetősége pedig töredelmesen bocsánatot kért és bizonygatta, hogy az elővételt téves belsős információra alapozva indították el, a Microsoft pedig természetesen továbbra is gőzerővel dolgozik a Windows 10 támogatásán. A szeretve gyűlölt ablakos rendszerért felelős szoftvercég aktuális promóciója mégis arra enged következtetni, hogy a digitális áruház balul elsült magánakciója nem is volt akkora tévedés, mint amilyennek egy éve tűnhetett, talán csak egy évvel elsiették a dolgot. Az utolsó Windows – így hivatkoztak egészen mostanáig a 2015-ben kiadott asztali rendszerre, melyet állítólag nem követ több önálló kiadás, és kizárólag frissítések formájában fogják napra készen tartani. Míg utóbbi állításuk minden bizonnyal helytálló, nem kizárt, hogy az elsőt érdemes némi rugalmassággal kezelni, már ha hihetünk annak, amit soron következő Microsoft esemény promóciós anyaga sugall számunkra.

A Sun Valley sokkal több lehet egy nagy frissítésnél.


Windows 11? Nagy esély van rá, hogy ez lesz az élő közvetítésen követhető online esemény nagy leleplezése, melyről a honlapon egyelőre annyit olvashatunk, hogy „Csatlakozzon hozzánk, és nézze meg, mi következik a Windows számára”. A titokzatos hirdetést a Twitteren megosztott előzetes teszi még érdekesebbé, amiben a jól ismert Windows logó kissé átalakított változatát láthatjuk. Az alig több mint 5 másodpercben, az ablak előtt elhaladó napot és az átszűrődő fényt figyelhetjük, és mintha egy 11-es számot vetítenének a padlóra. A dolog akkor válik igazán gyanússá, mikor meglátjuk, hogy a bejelentésre az amerikai keleti parti idő szerint délelőtt 11 órakor kerül sor. Ezt persze tetézik még a cég felelős alkalmazottainak hangzatos kijelentései is, például Yusuf Mehdi vállalati alelnök üzenete, miszerint „nem voltam ilyen izgatott a Windows 95 megjelenése óta!” – ami a történelmüket ismerve valóban erős állítás. Ez egyben egy első alkalom is, mivel a Microsoft korábban nem jelentette ki konkrétan, hogy új változat érkezik, legalábbis a frissítőcsomagra azért nem egészen így hivatkoztak. A közelgő eseményre nagyjából egy hete, a céget vezető Satya Nadella is utalt, aki úgy fogalmazott, hogy a közelgő update „a Windows egyik legjelentősebb frissítése az elmúlt évtizedben”, de a Windows következő generációjára Panos Panay vezérigazgató és termékvezető is utalt. Az biztos, hogy lényegében a céges ranglétra legfelső fokán állók már mind jelezték, hogy nem csak egy érdekes tartalmi frissítés és a kötelező biztonsági karbantartás érkezik, hanem annál valami sokkal nagyszabásúbb, ami egy önálló eseményt is megérdemel. Azt már tudjuk, hogy a hibernált Windows 10X projekt számos eleme kerül átemelésre, hogy a fájlkezelő és sok más, felhasználói szempontból lényeges elem kerül átdolgozásra. A Windowst szimbolizáló ablakok rendszerét is dinamikusabbá és kezelhetőbbé alakítják, így tartalomfogyasztás és munka esetén nem csak frissebb, de kezelhetőbb is lesz.

Egy Windows mind felett?


Egy ideje már emlegetik, hogy készül a teljesen átdolgozott alkalmazásbolt is, mely leválthatja a jelenlegi, kissé fapados és hibáktól sem mentes változatot. A rugalmasabb felületen túl fontos, hogy a szoftverkészítők bármilyen Windows alkalmazást beküldhetnek majd, így például a Chrome vagy Firefox böngészőkből azonnal a kompatibilis kiadást telepíthetnénk, ezzel átugorva a böngészőben való kutakodást és letöltést. Hogy a Microsoft Store népszerűségét tovább növeljék, állítólag bármilyen külsős fejlesztő számára lehetőséget adnak munkáik terjesztésére, anélkül, hogy az alkalmazásokon belüli vásárlásokból jutalékot kérnének. Márpedig az elmúlt évben a Windows iránti érdeklődés jelentősen megnőtt, így nem kizárt, hogy megéri számukra egy barátságosabb üzleti modellt alkalmazni, mely még több partnert és felhasználót csábít megújult rendszerükhöz. Egy hivatalos, 11-es verziószámú rendszer kiadása viszont már önmagában is sok érdeklődőt jelenthet, hiszen az újdonság varázsa mellett lesz mivel kampányolni, nem csak a Microsoftnak, de üzleti partnereiknek is. Kíváncsian várjuk, hogy tényleg olyan hatalmas ugrásról van szó, vagy csak egy jól csengő marketingfogásról, ami a legkevésbő sem idegen a vállalattól, nem beszélve a különféle rendszerhibákról, melyek eddig szinte minden nagyobb frissítésük velejárói voltak. Sokak véleménye szerint a frissítés inkább egyfajta tiszta lapot jelenthet, mellyel a Microsoft végleg elhagyja a számozást és csak a Windows nevet tartja meg, ezzel jelezve, hogy a jövőben a verziószámok kizárólag az aktuális frissítőcsomagok miatt lesznek érdekesek.


Aki kíváncsi a nagy bejelentésre, az június 24-én élőben is követheti, helyi idő szerint délután öt órától.

2021. 06. 04

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Szakály György
2021.06.10
Érdekes. Na, megnézem az UUP letöltési oldalon milyen verziószámot tolnak.
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.