2021. 07. 08

Végre visszatérhet a javítható telefonok kora

Európa után Amerika is zászlóra tűzi az elektromos eszközök javításához való jogotAz USa és Ausztrália is rajta van javíthatóság visszaállításán.

2020 végén hallhattunk arról a kedvező fordulatról, melyet az Európai Unió hozott meg a digitális eszközök vásárlóinak védelmében. Az Európai Parlament novemberben arról döntött, hogy a gyártóknak muszáj legyen ismét javítható eszközöket tervezni és forgalmazni, mely a környezet és a felhasználók szempontjából egyaránt egy hasznos és régóta áhított gyakorlat lenne. Ha minden jól megy, az EU-s döntés hamarosan szintet léphet és a korábbinál is nagyobb támogatást élvezhet, ugyanis a játékba beszáll az Egyesült Államok is.

Javítás helyett új telefon vásárlása? A gyártók számára nyilván ez a legjobb forgatókönyv. (Kép: gettyimages)


Szürreálisnak tűnik, hogy ez manapság tényleg történelmi fordulópont lehet, de ha belegondolunk, akkor az elmúlt években teljes mértékben általánossá vált, hogy a telefonok hátlapja már nem levehető, és ez persze még csak a jéghegy csúcsa. Igaz, hogy a múltban egy átlag felhasználó is legfeljebb az akkumulátor cseréjét végezhette el a saját kezével, ám rengeteg termékteszt foglalkozik azzal a problémával, hogy generációról generációra hogyan válik a digitális eszközök – például okostelefonok vagy tabletek – belső szerkezete egyre hozzáférhetetlenebbé, és ezáltal jóformán javíthatatlanná. A tervezőasztalokon számos olyan struktúra születik meg, melyek még a tapasztalt szervizeseket is fejvakarásra kényszerítik, és a legnagyobb tech-vállalatok ténykedése és nyilatkozatai sajnos arra is rávilágítanak, hogy ők leginkább azt szeretnék, ha ez így maradna, a változás pedig lehetőleg még csak ötlet szintjén se vetődne fel.

Egyre több területen okoznak nehézségeket a túlárazott és javíthatatlan eszközök. (Kép: 1technation.com)


Éppen ezért szólhat nagyot, ha az egyesült Államokban is érvényre juthat az úgynevezett Right to Repair, vagyis a javításhoz való jogot biztosító törvény, mely a legelszántabb nagyvállalatokat is arra kényszerítené, hogy változtassanak kényelmes üzletpolitikájukon. A híroldalakon megjelent friss jelentés szerint az USA-ban újra napirendre került a téma, ugyanis Joe Biden elnök hamarosan arra utasíthatja az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottságot, hogy új szabályokat dolgozzon ki, melyek visszaadják a felhasználók számára a lehetőséget, hogy megvásárolt termékeiket saját kezükkel, vagy egy szerviz segítségével megjavíthassák. A Bloomberg cikke tovább megy a mobiltelefonok világánál és említést tesz a mezőgazdasági szereplőkről is, ahol az amúgy is rendkívül költséges berendezések javítása szintén egy rémálommá vált. A traktorgyártók például szintén bevezették, hogy a gépek csak saját szoftverek és diagnosztikai eszközök segítségével hozzáférhetők, így lényegében más számára a javítás lehetetlen, vagy annyira drága és körülményes, hogy végül ne érje meg foglalkozni vele.

Az LG egykori mobilos ágazata még moduláris és könnyen cserélhető felépítésben gondolkodott. (Kép: techradar.com)


Ez a téma az USA számára sem újdonság, hiszen ott is számos független szervezet foglalkozik a fenntarthatóság, a hulladékfelhalmozás és a hatékonyság kérdésével, melyekkel párhuzamosan számos cég végez aktív ellenkampányt és gyakorol nyomást azokra a döntéshozókra, akik szavazataikkal esetleg javíthatnak a helyzeten. Nem meglepő módon a változások leghangosabb ellenzője az Apple, aki különböző amerikai államokban már évek óta lobbizik a javításhoz való jog bevezetése ellen, miközben tesz róla, hogy hivatalos alkatrészek csak a hivatalos Apple szervizek számára legyenek hozzáférhetők. Míg az ügyet támogató érvek többek között a nagyobb szabadságot, a pazarlás visszaszorítását, a hosszabb élettartamú eszközöket és a javítással foglalkozó kisvállalkozások támogatását hirdetik, addig az Apple az eszközök és az állampolgárok biztonságának veszélyeiről, meg a hackerek térnyeréséről beszél. Lényegében bármeddig visszamehetünk, 2017-ben például több másik tech-vállalattal közösen New Yorkban és más államokban lobbiztak a javításhoz való jog ellen, és – mivel a lobbitevékenység az USA-ban törvényes és nyilvános – az is kiderült, hogy nem kevés pénzt áldoztak erre a tevékenységre.

"A törvényalkotókkal való együttműködés célja az ügyfelek biztonságának, az adatvédelemnek és a termékek minőségének biztosítása" – mondta az Apple 2019-ben, mikor Kalifornia államban elérte a törvényjavaslat elkaszálását, majd bejelentette a javításáról szóló partnerségét a Best Box nevű nagykereskedővel. A Biden kormányzat nem sokkal azután kezdett el aktívan foglalkozni a kérdéssel, miután az Európai Bizottság bejelentette, hogy javítási jogokra vonatkozó szabályokat tervez, sőt, már  Ausztrália is aktívan foglalkozik a dologgal. Amerikában azonban jóval kiterjedtebb törvénycsomagot terveznek, melyek nem csak a mobilok és laptopok jövőjét alakítanák át, de a mezőgazdaságot, a kereskedelmet és a légiközlekedést is korrektebb működésre köteleznék. Reméljük, hogy az EU-s és az USA által előkészített változások harmonizálni fognak egymással, így a nemzetközi színtéren jelenlévő cégekre is jóval nagyobb nyomás nehezedhet, mely végül a fogyasztók számára előnyös változásokat hozhat.

2021. 07. 08

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.