2020. 11. 30

A EU fellép a tervezett elavulás ellen

Nem csak a jótállás feltételei, de már az eszközök javíthatósága is javulni fogBelelendült az EU, már az eszközeink tartósságával is foglalkozik

Fogyasztói szempontból egyre több kedvező fordulatról hallhatunk, mely 2021-ben számos ponton könnyítheti meg a javításra szoruló termékek gazdáit. Míg nálunk számos ponton javulnak a jótállási feltételek, az EU olyan lépéseket tesz, ami teljesen új hozzáállásra kötelezi a gyártókat, ezzel alapjaiban változtatva meg a digitális, illetve elektromos eszközök minőségét.

Ez még érvényes garancia mellett is rettegett helyzet


November 25-én igen bizalomgerjesztő döntés született az Európai Parlamentben, ahol több téma között az egységesen fenntartható piac kérdésköre került napirendre. A képviselők 395 igen szavazata állt szemben a 94 elutasító vokssal, mely a 207 tartózkodással együtt is az állásfoglalás elfogadását jelenti. A tervcsomag lényegében azt szolgálja, hogy hosszabb élettartammal bíró, könnyebben javítható eszközök készüljenek, melyeket a vásárlók a gyors csere helyett tovább használhatnak, olyannyira, hogy még a használt eszközök piacát is fellendíthetik. Természetesen az elektronikai hulladékot csökkentő, a felhasználói kényelmet pedig növelő egységes töltők bevezetésének sürgetése ezúttal is a listán volt. A terv lényege összefoglaló nevén a „javítás joga”, illetve a javításhoz való jog, melynek bevezetésére a képviselők felszólították az Európai Bizottságot. „Ideje, hogy a zöld megállapodásban szereplő célokat az egységes piac alapvetéseinek tekintsük, és ott a hosszú élettartamra tervezett termékeket és szolgáltatásokat részesítsük előnyben. Ehhez átfogó szabályrendszerre van szükség, amely a politikai bátorságot nélkülöző, a fogyasztókat és a vállalatokat egyaránt összezavaró adminisztratív módosítások helyett világos és egyszerű döntéseken alapul. A Parlament a jelentés elfogadásával egyértelmű üzenetet küld: az egységes és kötelező tartóssági címkézés és a termékek élettartam-rövidítésének felszámolása jelenti az utat előre" - jelentette ki a francia zöldpárti képviselő.

Milliók üdvözölnék ezeket a változásokat.


A lényeg, hogy mostantól a gyártók nem trükközhetnek a garanciaidő lejárta után egy nappal meghibásodó termékeikkel, amiket, ha lehet, akkor igyekeztek nagyjából javíthatatlanra készíteni, hogy a felhasználónak muszáj legyen újra költenie a pénzét. Ha az adott termék könnyen cserélhető alkatrészekre támaszkodna, akkor azokat jóval alacsonyabb költségen, és kevesebb elektronikai hulladék kíséretében lehetne javítani. A javítás intézménye mára rengeteg termékkategória esetében ismeretlen fogalommá vált, mivel a meghibásodott kütyük többségét szerencsésebb esetben az érvényes garanciaidó alatt cseréleik, azon túl viszont a szeméttelepen végzik. Az EU azonban szeretné újra divatba hozni a javítást, a népszerűsítését pedig hosszabb jótállási időkkel, a cserealkatrészekre is kiterjesztett garanciával, illetve a karbantartásra és javításra vonatkozó jobb tájékoztatással szeretnék elérni. Ami viszont ennél is izgalmasabb, az a gyártói oldalon végzendő reform, mely véget vetne a termékek élettartamának szándékolt lerövidítésével. Az egységes töltők kérdése agyon ismételt, ám még le nem rágott csont, ami viszont új, az az eszközök címkéire szánt jelzés, mely egyértelmű tájékoztatást adna azok várható tartósságáról. Az ilyen termékek elszaporodását azzal is erősítenék, hogy a közbeszerzések, illetve állami felhasználásra szánt eszközöknél ezeket a jobb minőségű termékeket részesítenék előnyben, így ösztönözve a gyártókat.

Nem indenkinek van helye egy várépületre a lakáson belül.


A reklámokból is igyekeznének kigyomlálni néhány hazugságot és ferdítést. Ha valamelyik cég környezetbarát köntösbe bújva szeretne jófejnek látszani, az állítását a megfelelő tanúsítvánnyal is alá kellene támasztania, vagy azok megszerzéséhez egységes kritériumoknak kell megfelelnie. A változtatások útjában azonban sajnos még számos akadályt találunk, az indítvány tehát új szabályokat javasol, és sürgeti a javítás, a továbbértékesítés és az újrahasználat útjában álló jogi akadályok felszámolását. A hivatalos tájékoztatóban olvashatunk az Eurobarométer felméréséről is, mely szerint az uniós polgárok 77 százaléka vinné inkább javíttatni a meghibásodott készülékét új vásárlása helyett; 79 százalékuk pedig egyenesen jogilag kötelezné a gyártókat, hogy figyelmet fordítsanak az eszközök javítására és a cserélhető alkatrészekre. Ez azt jelentené, hogy a piacon lenne választék cserealkatrészekből is, a javíttatást pedig garanciaidőn túl is elintézhetnénk, melyhez nem feltétlenül kéne a gyártó márkaszervizéhez fordulnunk, elég lenne rutinos szakemberhez, vagy általános elektronikai elektromos eszközökkel foglalkozó szervizhez fordulnunk. 
Szerencsére eközben itthon is zajlanak a fogyasztói kényelmet támogató események, mivel a napokban kiderült, hogy hamarosan még kedvezőbb jótállási feltételekre számíthatunk. Az egyik ilyen szintén a javításra vonatkozik, konkrétan a hosszasra nyúlt javítási idő, és a jótállási idő viszonyára. 2021. január 1-től amennyit a javításra leadott eszközünk a szervizben tölt, a hivatalos jótállás ideje azzal az időtartammal minden esetben meghosszabbodik, tehát még akkor is lesz legalább pár napunk próbálgatni a visszakapott terméket, ha a garancia utolsó érvényes napján kérvényeztük a javítást. Ha ez nem lenne elég, a garanciáztatás egy régóta bosszúságot okozó feltétele végre eltörlésre került. A jótálláshoz mostantól nem lesz szükség a termékek eredeti csomagolására, mely elvárást valójában semmilyen jogszabály nem támasztott alá, és sok esetben teljesen életszerűtlen is volt. Egy mobiltelefon esetén sok esetben amúgy is megtartjuk, hiszen a garancialevelét és a hozzá tartozó apróságokat így könnyű egy helyen őrizni, viszont egészen más a helyzet mondjuk egy hűtőszekrénnyel, vagy mosógéppel, melyek dobozait a legtöbben nem szívesen őrizgetik, esetleg kifejezetten körülményes lenne azokat otthon tartani.

Nem kell eredeti csomagolás, és 30 napnál tovább senki sem szüttyöghet


A lényeg, hogy mostantól a csomagolás megőrzése nem kérhető számon egyetlen vásárlón sem, ha valaki továbbra is erre hivatkozik majd, figyelmeztessük, hogy annak hiányában is jogunk van a termékünk javíttatásához. A jobb tájékoztatás érdekében a szervizeknek szólnia kell az eladóknak, ha egy nála vásárolt termék meghibásodott, és részletes tájékoztatást kell adnia a javítás idejéről és körülményiről. Ez egyfelől fontos, mert javítja a vevő és az eladó közötti viszonyt, hiszen a vásárlók sok esetben mellébeszélést kapnak válaszul, ami azért van, mert az üzlet alkalmazottainak valójában fogalmuk sincs, hogy mi történik az adott termékkel. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium, ezt az cégek között zajló információáramlást a fogyasztóvédelem is bármikor ellenőrizheti majd. A vásárló amúgy az elromlott terméket az üzlet helyett a jótállási jegyen feltüntettetett javítószolgálathoz is elviheti. Ezen felül érdemes megjegyezni, hogy ha a meghibásodott terméket 30 napon belül nem javítják meg, a vevő automatikusan jogosult a cserére, de ha ez például kifutott, már nem kapható eszköz miatt nem lehetséges, akkor a vételárat. Az itthon bevezetésre váró intézkedések 2021. január 1-jén lépnek érvénybe.

Forrás: europarl.europa.eu, 168ora.hu

2020. 11. 30

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.