2021. 11. 26

Távozik a Battlefield 2042 vezető dizájnere

Állítólag nem a játék rossz fogadtatása miatt távozik, valójában már csak a megjelenésre vártTávozik a vezető dizájner, aki a Battlefield V-ön és a Battlefront II-n is dolgozott.

Ismét túl vagyunk egy Battlefield epizód megjelenésén, és sajnos nem túlzás azt állítani, hogy ez volt a széria történetének legnehezebb szülése. Persze a fejlesztés körülményeiről nem sokat tudhatunk, ám a napvilágot látott végeredmény kellőképpen lehangolta a széria tetemes rajongótáborát, ahogy számos új érdeklődőt is. Különös egybeesés, hogy pont most jelentette be távozását a fejlesztést végző stúdió vezető dizájnere, ám állítólag a két dolog között semmilyen összefüggés nincsen.


Elhagyja a Battlefield szériáról ismert DICE fejlesztői gárdáját Fawzi Mesmar, aki 2019 óta erősítette a csapatot. Mesmar saját bevallása szerint a távozás oka igen prózai, ugyanis még távol jártak a Battlefield 2042 megjelenésétől, amikor már régen a zsebében volt az ajánlat egy másik, meg nem nevezett stúdiótól. A döntéséről egy kör-e-mailben tájékoztatta kollégiát, melyben úgy fogalmazott: "Hatalmas öröm volt a galaxis legjobb tervezőcsapatában szolgálni. Az a hihetetlen tervezői munka, amit ti végeztek, továbbra is minden nap inspirál engem. Köszönöm, hogy bíztatok bennem, remélem, nem okoztam csalódást" – olvashatjuk a szakember kissé dagályos búcsúját. Úgy érezhetnénk, hogy mintha búcsújába vegyülne némi megkönnyebbülés is, ám a levél folytatódik. "Kaptam egy visszautasíthatatlan ajánlatot egy másik cégtől, amely volt olyan kedves, hogy megvár engem, amíg leszállítjuk [a Battlefield 2042-t]. Rendkívül fontos volt számomra, hogy itt legyek a csapattal, amikor elérjük ezt a történelmi mérföldkövet."

2019 szeptembere, Masamr bejelenti, hogy csatlakozott a DICE-hoz, mint vezető dizájner. (Kép: twitter.com/fawzimesmar)


Az idézett sorokon közel 42 ezer Battlefield-játékos szisszenhet fel, ugyanis ennyi negatív értékelést hozott össze a játék egyetlen héttel a megjelenése után, mellyel sikerült bezsebelnie a Steam 12. legrosszabbra értékelt játékának járó címet is. Bár az előrendelőknek volt lehetőségük hamarabb nekiülni, a többség november 19-én vethette bele magát a digitális hadviselés legújabb darálójába, ám a visszajelzések csak még lesújtóbbnak hatnak, mikor kiderül, hogy a platformra azóta 51 ezer vásárlói reakció érkezett. A játékosok nem rejtik véka alá elégedetlenségüket, ugyanis az elkeseredett kritikák és dühös reakciók száma, a VGC szerdai cikke óta közel a duplájára nőtt. Tekintve, hogy a sorozat 2002-es bemutatkozása óta számos epizódot megélt, a közönség tökéletesen tisztában van a játék hibáival és erényeivel, és jelenleg minden jel arra mutat, hogy nem az elkényeztett hangok élik ki magukat a kommentmezőben, a játék valóban számos sebből vérzik.


A legbeszédesebb talán az a tételes lista, melyet a Steamen hagyott valaki a játék legsúlyosabb hiányosságairól. Bár akad bőven grafikai és teljesítményben mérhető probléma is, a felsoroltak többsége lényegében olyan alapvető funkciók és játékelemek hiányáról árulkodik, melyek nem csak a Battlefield korábbi részeiben, de a videojátékok többségében is alapvetőnek számítanak. Nem vehetjük fel az elhullott katonák lőszertartalékát, a lövések gyakran találat helyett a semmibe vesznek, a járművek teljesen felborítják az egyensúlyt, a játék minden mérkőzés után a főmenübe dob minket, nincs gombnyomásra hívható eredménytábla, illetve van, ám kizárólag a szűk csapatunk pontjait mutatja. Kár is folytatni, a felsorolás hosszasan tart még, és a többi komment alapján közel sem teljes. A játék nemrég megkapta a második javítócsomagját is, és biztosan érkezik még belőlük, ám ezek csak alapvető stabilitási és élményjavító változtatásokra voltak elegendők, a tévútra ment fejlesztés szarvashibáit azonban egyhamar aligha hozhatják helyre.

A Battlefield élmény számos összetevője hiányzi, ezzel most a 12. legrosszabbra értékelt játék Steamen.


Aki valamelyest követte az elmúlt évek Battlefield, illetve Star Wars: Battlefront megjelenéseit, az tisztában lehet vele, hogy az EA és az alatta rendületlenül dolgozó DICE nem éppen alkotnak kiválóan olajozott gépezetet. A kiadó rendkívüli módon hajtja a fejlesztőit, akik évről évre nehezebben bítják agyűrődést, hiába próbálnak a korábbi munkáikra támaszkodni, és nem kizárt, hogy ez a rövid, de intenzív két év vőben elég volt a távozó kollágájuknak. A többség talán azt sem felejtette el, hogy évek óta nem volt olyan határidő, melyet egy kész és stabilan működő játékkal léptek át, ám a bugok és a működési gondok mögött azért alapvetően mégiscsak egy stabil multiplayer élmény állt. Egy olyan játék, mely önazonos volt és nagyrészt kiszolgálta a játékosokat, akik a javítások érkezése után valamelyest megenyhültek és rengeteg órát öltek a játékba. A Battlefield sajnos nem érződött még annyira félkésznek, mint a 2042, melynek epikusságát és sokrétűségét hirdető reklámkampánya utólag látványosan sok játékos zsebében nyitotta ki a bicskát. Azért a felújított GTA trilógia 0-hoz közeledő tetszési mutatójához még dolgoznia kéne, de mi inkább azt reméljük, hogy a stúdió összeszedi magát és képes lesz szerethető játékot faragni ebből a csalódást keltő folytatásból.

A kiadásért felelős EA amúgy sok sikert kívánt a november 26-án távozó dizájnernek, és jelezte, hogy ez nem befolyásolja a játékhoz érkező javítások elkészítését.

2021. 11. 26

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.