2020. 02. 26

Készlethiány és áremelkedés? A koronavírus hatásai

Ahogy az sejthető volt, a járvány nem csak egészségügyi vészhelyzetet okoz, de gazdasági nehézségeket is. Milyen hatással van ez a gyártásra, az áruszállításra és az árakra? 

Egészség és gazdaság

A tavaly december végén felbukkanó, és idén januárban azonosított vírus terjedése, mára jóformán mindenki számára ismeretes. A COVID-19 egy új típusú koronavírus, mely a közép-kínai Wuhanból indulva már több mint 81 000 embert fertőzött meg, ebből nagyjából 2000 főt regisztráltak Kínán kívül, és sajnos ebbe a számba már Európa is beletartozik. Míg a kormányok a higiénia fontosságára figyelmeztetnek, a sajtó a kínai gazdaság összeomlásáról ír.

Február 26 kora este


Jelen állás szerint az ország 50 éve nem tapasztalt ehhez hasonló gazdasági válságot, a termelés és a fogyasztás akadozik, a tőzsde is rosszul reagál, az ipari ágazatok pedig február elején már 40-50%-os visszaesést mutattak. Egy nagyjából másfél hetes előrejelzés szerint, az első negyedévre jósolt gazdasági növekedés 5,8% helyett 5,2%-ra csökkent. Ennek elsődleges oka az áruszállítás visszaesése akár exportról, importról, vagy az országon belüli ellátásról van szó.

Kormányellenes tüntetők, lángoló karantén


Mára megértük, hogy eddig két, külföldön tartózkodó magyar fertőzöttről is tudunk, a gazdasági elemzések pedig csak jönnek és jönnek. Ahogy az várható volt, a kínai holdújévkor esedékes szabadság meghosszabbítása jóformán teljes leállást jelentett, több gyár csak február 21-után kezdte meg a munkát. Akadozó közlekedés és áruellátási hálózat, gyárbezárások, karanténzónák, lezárt városok, a sor pedig még nem ért véget, például a vártnál már most tíz millió fővel kevesebben választották a légi közlekedést.

Csökkenő termelés és emelkedő árak

A Dun & Bradstreet elemzőcég adatai szerint a kínai gyárak nagyjából 20-50%-a állt le eddig, ezt részben az alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátás is jelzi, mely 100 millió tonnával, vagyis a negyedével kevesebb mint tavaly februárban. Az ország vállalatainak 90%-a a fertőzött területeken van, ebből 49 000 külföldi érdekeltségű leányvállalat, (a külföldi vállalatok 49%-a hongkongi, 19%-uk amerikai, 12%-uk japán és 5% német). Összesen 51 000 cégnek van ezeken a területeken kiemelt fontosságú beszállítópartnere, és ötmillió cég van a világon, akinek van ott beszállítója. Bár számos elemzés pozitívan gondolkodik a járvány visszaszorítását illetően, a gazdaságra gyakorolt hatást a legtöbb esetben hasonló módon látják: nehezebben beszerezhető termékek, a kiesést pedig áremeléssel ellensúlyozzák.

Processzorokhoz nélkülözhetetlen szilícium


Az átlag felhasználók a különféle technikai kütyükkel, számítástechnikai termékekkel kapcsolatban tapasztalhatnak problémákat. A monitorok és TV-k LCD paneljeinek több mint a fele Kínában készül, a TrendForce pedig február 14-én arról írt, hogy az informatikai ágazatok és szórakoztató cikkek jelentős részében fontos szerepet játszó szilícium lapkák, alumínium, vagy épp az üveg termelése és exportja is csökken. Az árutartalék kiapadását ekkor a hónap végére jósolták. A Nintendo a Twitteren jelezte, hogy gond lesz a Switch konzolos controller, a Joy-Con utánpótlásával, míg a Facebook bizonytalan időre leállt az Oculus Rift VR felszerelés gyártásával, a Valve Index további késése így még kevésbé meglepő.

Készlethiány egy áruházban


Kína hivatalos jelentése szerint (CAICT), az idei első negyedévben 40%-kal kevesebb mobiltelefont szállítottak ki, de az eladások már januárban is több mint 11%-kal estek. Egy dél-koreai Samsung telefongyár is leállt a betegség miatt, és a lista még nem ért véget. A jelenség a 2011-es helyzethez lehet hasonló, ám a 9-es erősségű földrengést követő helyzet főleg a memóriák árait emelte magasba, a kínai helyzet ennél még nagyobb területre gyakorolhat hatást, igaz, fizikai károk híján rövidebb idő alatt normalizálódhat.

Gigavállalat kényszerszüneten


Az egyik legkülönösebb helyzet a többek között alaplapokról és mobiltelefonokról ismert bérgyártót, a Foxconnt is érintette. A gyártó mely olyan partnereknek dolgozik mint az Asus, a Gigabyte vagy épp az Apple, nem csak a kínában zajló termelés csökkentésére kényszerült, de konkrétan egészségügyi maszkok gyártásába kezdett, melyből nylvánvaló okokból teljes hiány lépett fel. Tehát hiába indították újra az egyik részlegüket, ott továbbra sem hardverek előállítása zajlik. Míg a piac arra vár, hogy a gyártósoraik újra beinduljanak, a vállalat tulajdonképpen felbérelte Zhong Nanshant, aki Kínában nemzeti hősnek számít a 2000-res évek SARS járványának megfékezésében vállalt kulcsfontosságú szerepe miatt. A Business Insider szerint, a tudós Kína Nemzeti Egészségügyi Bizottságának és a jelenlegi kutatásnak egyaránt vezetője, tanácsadói szerepe pedig rendkívül hangsúlyos az alkalmazottak megnyugtatásában. A Foxconn további lépéseket is tesz helyzetének javítására, nemrég konkrétan 1000$ jutalmat ígért minden új alkalmazottnak, aki hajlandó munkába állni.

Ezer dolláros jutalom minden munkavállalónak


A vállalat 12 kínai üzemében több mint egymillió alkalmazottat foglalkoztat, és aktuális felmérések szerint a területen csak lassan javul a helyzet. A Hon Hai Precision szerint február végéig legfeljebb 40%-os kapacitásra állhatnak vissza, míg a Reuters egy "megbízható forrásra" hivatkozva már 50%-ot írt. Bár ez jelentősen befolyásolhatja az alaplapok és videokártyák elérhetőségét, a vállalat sajnos nem szolgál részletes adatokkal a termeléssel kapcsolatban, viszont a tajvani KGI becslése szerint ebben a negyedévben 46%-kos bevételcsökkenéssel kell számolniuk. Ez sajnos rossz hír a hardveres piacnak, a takarékon üzemelő gyártás és akadozó áruszállítás miatt hamarosan tapasztalhatjuk a változást. A kiesés többek között az alaplapokat és videokártyákat érinti, melyek az akuális raktárkészletek kiürülése után drágulhatnak, beszerzésük pedig bizonytalanná válhat.

Az aktuális készletek elapadását szegényes termékkínálat és feltűnő drágulás követheti, vagyis ha valamit kinéztünk magunknak, jobb ha nem halogatjuk, mert ki tudja mikor és mennyiért csaphatunk majd le rá.

2020. 02. 26

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.