2019. 02. 19

Rage 2 és Sekiro: Shadows Die Twice - Játékvilág - 2019.02.19.

Az apokalipszis éve? Májusban érkezik a Rage 2

Azon a netes fotón nem egészen így néztél ki


A 2010-es Rage az id Software utolsó olyan játéka volt, amin a legendás technológiai úttörő, John Carmack, az általa alapított cég kötelékein belül dolgozott. Az aszteroroida által letarolt világ romos maradványaiba ágyazott FPS kaland, a Mad Max-től kölcsönzött stílusvilágával rendkívül hangulatosra sikerült, ám a megjelenést követően nagyobb reflektorfény vetült a rosszul optimalizált grafikus engine-re, mint magára a játékmenetre. Szórakoztató módon ötvözte a Doom és Quake-féle pörgős gunplayt, a Borderlands és a Fallout által is megidézett posztapokaliptikus hangulattal. Ellenfeleink az útszéli martalócoktól, a kannibál törzseken át különféle mutánsokig terjedtek, az egyedi mozgásanimációknak és szórakoztató fizikának köszönhetően pedig látványos és élvezetes harcokat folytathattunk. A játék nagyobb nyílt területekkel is próbálkozott, ám ekkoriban még nem volt annyira hétköznapi a sandbox formula, és sajnos az id Tech 5 motor sem volt alkalmas, egy ekkora világ megszakításoktól mentes megjelenítésére, így a játék összességében egy lineárisabb megközelítést alkalmazott. A központi helyszíneken különféle npc-k biztosították számunkra a küldetéseket, fegyvereink fejlesztését és ezáltal fejlődésünket, a területek közti utazgatást pedig egyfajta autós minijátékkal dobták fel, ahol ágyúkkal tuningolt buggienkba pattanva igyekezhettünk megtisztítani, a fosztogatók által kontrollált útszakaszokat.

Az erdő vadjai


Az elmúlt években hihetetlenül megszaporodtak a különféle világégések utóhatásait bemutató történetek, ám ezek sokszor csak kényelmes megoldásként szolgálnak a fantáziátlan alkotóknak, gondolva itt többek között a legutóbbi Fallout, vagy Far Cry epizódra. Ezt a jogos kételyt igyekszik megcáfolni kiadói minőségben a Bethesda, az id Software és az Avalanche Studios közös munkájára támaszkodva, közel tíz év elteltével élesztik fel a játékot, és az eddigiek alapján új szintre emelik a Ragenben megtapasztalt őrületet. Nem bízták a véletlenre, a Just Cause szériáért is felelős csapat nagy tapasztalattal bír a tágas, szabadon bejárható területek játszótérré alakításában, a 2015-ös Mad Max pedig hűen idézte fel, és tette interaktívvá a mozifilm dízelbe áztatott gyilkos roncsderbijét. A bevált Apex Engine-nek hála, látványosan kreatív módon élhetjük ki pusztító hajlamainkat, az egyik legszórakoztatóbb fizikai szimuláció támogatásával. Az első rész korlátai már nem szabnak gátat a lehetőségeknek, a grafikai motor tökéletesen alkalmas a részletgazdag belső terek, vagy tágas és változatos külső helyszínek, töltőképernyőktől mentes megjelenítésére. Az időről-időre felgerjedő retrohullám, a földbe csapódó üstökös erejével söpör végig a szórakoztatóiparon, és telibe találta a Rage világát is, így a korábban sivár sivatagi látképet, a nyolcvanas évek lilás-rózsaszínes fényeiben füröszti meg. A játékmenet teljes felpörgetésével, igazi félistenként gázolhatunk át az életünkre törő ellenfeleken, és ezúttal a járműves harcokra is különösen nagy hangsúlyt fektetnek. Számtalan eltérő sebességű és páncélzatú járgány segíti az epikus összecsapásokkal tarkított felfedezésünket. A cyberpunk féle Nanotrite testmódosításoknak hála, sosem érezzük majd hátrányban magunkat, a változatos kombinációkkal átitatott harcok pedig garantálják, hogy az akció mindvégig szórakoztató és izgalmas maradjon. A környezet változatosságért a földet visszahódító természeti elemek felelnek majd, tehát a sivatagon túl végre vízzel, vagy sűrű dzsungelekkel átszőtt területeket is meglátogathatunk, az újdonsült bioszférát pedig, a korábbinál nagyobb számban jelen lévő emberi közösségek gazdagítják.


A történet szerint nagyjából 30 évvel járunk az első epizód eseményei után, ám a technológiai fölényével hatalmat gyakorló Authority csoport továbbra sem pihen, mi pedig speciális eszköztárunkkal felvértezett Rangerként vághatunk rendet, az egyre terjeszkedő káoszban. Ezúttal nem egy néma idegen szemszögéből élhetjük át az eseményeket, aktuális hősünk arcot és nevet is kap, és jól láthatóan otthonosan mozog a szürreális, de mégis élettel teli világban. Világvége ide vagy oda, a játék nem vádolható azzal, hogy túl komolyan venné magát, így már csak abban bízunk, hogy a történet is lesz olyan színes, pörgős és változatos, mint a videókon látható akciójelenetek. A Rage 2 csatlakozik az egyjátékos élményre koncentráló alkotások sorához és teljes egészében nélkülözi a multiplayer-t. Timm Willits, az id software vezetője pedig mindenkit igyekezett megnyugtatni, hogy ezzel együtt a rettegett lootboxokat is elfelejthetjük, ugyanakkor frissítésekre és folyamatosan bővülő tartalomra számíthatunk. Ha ez alatt nem a kivágott jelenetek utólagos értékesítését értik, tárt karokkal fogadjuk a játékot, mely május 14-én érkezik, a várható hardverigénye viszont még nem ismert.


A From Software márciusban újra próbára teszi az idegeinket

Halhatatlan nindzsák a láthatáron


A 2018-as E3 konferencián nagyot szólt a japán From Software legújabb játékának bejelentése, de legalább akkora volt a meglepetés, mikor kiderült, hogy nem az egyik nagysikerű dark-fantasy univerzum hivatalos folytatásáról van szó. Sőt, az eddig csepegtetett infókból kiderült, hogy a Dark Soulsban megismert recepten, a Bloodbornban látottaknál sokkal nagyobb mértékben változtatnak majd. 

Őszi nagytakarítás


A Sekiro: Shadows Die Twice is külső nézetes akció-rpg, ám ezúttal valós történelmi alapokhoz nyúl, és azokat saját képére formálva alkotja meg a korábbiaktól teljesen független univerzumát. A történelmi Japánba látogatunk, melyet az 1500-as évek Sengoku korszakának viharos időszaka forgatott fel, és borított be nyomasztó világvége hangulatával. A fejlesztők leszögezték, hogy bár a rajongók számára fontos, kihívást nyújtó alapélmény továbbra is jelen van, a játék új koncepcióként született és az alapoktól kezdve önállóan fejlődött. Az első bejelentés óta megjelent információk is ezt igazolják, hiszen számos eltérő, újragondolt, és teljesen friss játékelem vált ismeretessé. Az elsők között szerepelnek olyan újítások, mint az elődeinél dinamikusabb mozgás, a kibővített platfromhasználat és a kezünkre szerelhető grappling hook. A stúdió korábbi játékaiban uralkodó korlátozott mozgáskultúra lecserélése nem csak a játékosoknak, de a fejlesztőknek is felszabadító lehet. Az új mechanikák megismerését, a kiéhezett rajongók pedig már tárt karokkal várják, hiszen a lopakodásnak legalább akkora szerepe lesz, mint a frontális támadásnak. A Dark Souls és a Bloodborne tartalmaztak többjátékos funkciókat, például lehetőségünk volt más játékához csatlakozva segíteni vagy megnehezíteni azt, ám a Sekiro koncepciója az elejétől fogva nélkülöz minden hasonlót. A cselekmény és játékmenet egyaránt egyszemélyes élményre lett szabva, fő karakterünk, a választott klasszunktól függetlenül egy magányos nindzsa, aki társak nélkül kénytelen boldogulni. A kiadó játékai körül kialakult közösség biztosan neheztelve fogadta a hírt, de bízzunk benne, hogy a fejlesztőknek ezáltal valóban sikerül egy mélyebb, és még összetettebb egyjátékos élmény megvalósítása.

Egyedül a hidegtől nem kell tartanunk


Az alkotókat bombázó kérdések egyik visszatérő eleme, a nehézségi szintek esetleges bevezetése. A From Software alkotásainak egyik közös jellemzője, hogy a kihívásnak és sikerélménynek, egy olyan kényes egyensúlyára épít, mely a kitartó játékosokat rendkívül egyedi élménnyel ajándékozza meg. A rendszer lényege, hogy tanuljunk hibáinkból, figyeljünk környezetünkre, fogadjuk el korlátainkat és lássuk át lehetőségeinket. Az alkotók szerint az eltérő fokozatok feldarabolnák a játékosbázist, és továbbra is azt szeretnék, ha mindenki azonos kihívással nézne szembe, hogy ez által, a megtapasztalt sikerélmény is közel azonos legyen. Akik számára semmi sem elég nehéz, az ígéretek szerint az eddigi legizzasztóbb From játékra számíthatunk. Ezt azzal is magyarázták, hogy az eddig megszokottakkal ellentétben, legyőzetésünk esetén nem a pálya egy fix pontjáról kell újra nekivágnunk az akadályoknak, helyette lehetőségünk lesz feltámadni halottainkból és meglepni ellenfelünket, ám cserébe még kíméletlenebb harcokra harcokra számíthatunk. A stúdió játékainak fontos közös pontja a halál sajátosan misztikus megközelítése, és ezúttal sem számítunk habkönnyű mesére, elcsépelt történetre, vagy hétköznapi ellenfelekre. 

 


Az érdeklődők számára jó hír, hogy most sem marad el a PC-s változat, így a március 22-re ígért megjelenéskor ők is kardot ragadhatnak. A várható gépigényről is lehullott a lepel, és összevetve a Dark Souls 3 PC-s változatával, a Sekiro meglepően barátságos elvárásokat támaszt a vásárlók felé:



Sekiro: Shadows Die Twice minimum gépigény: 

OS: Windows 7 64-bit / Windows 8 64-bit / Windows 10 64-bit 
Processzor: Intel Core i3-2100 / AMD FX-6300 
Memória: 4 GB RAM 
VGA: NVIDIA GeForce GTX 760 / AMD Radeon HD 7950 
DirectX 11 
HDD: 25 GB 

Sekiro: Shadows Die Twice ajánlott gépigény: 

OS: Windows 7 64-bit / Windows 8 64-bit / Windows 10 64-bit 
Processzor: Intel Core i5-2500K / AMD Ryzen 5 1400 
Memória: 8 GB RAM 
VGA: NVIDIA GeForce GTX 970 / AMD Radeon RX 570 
DirectX 11 
HDD: 25 GB

2019. 02. 19

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.