2020. 03. 17

Az 1440p ostroma 300 ezerért? i5-9400F/GTX 1660 SUPER bemutató

Az utóbbi időben nagyot fordult a kocka, és rendesen leuralták a piacot az AMD-s összeállítások, de azért nem kizárólag Ryzen processzorok duruzsolnak a játékra választott gépekben. A legjobb példa erre következő számítógépünk, egy tipikus kozépkategóriás rendszer, mely extravagáns alaktrészek nélkül, a korrekt játékélmény reményében került összeállításra. 

Cooler Master MasterBox Q300L

Apró, csendes, szellős, és még jól is mutat!


A Q300-as házakat nagyjából tavaly ilyenkor dobta piacra a Cooler Master, miután a korábbi Computex rendezvényen jól felcsigázta velük az érdeklődőket. A Q300L legfontosabb jellemzője, hogy olyannyira az apró gépek kedvelőinek készítették, hogy csak micro-ATX alaplapok férnek el benne, miközben tápegységből a hagyományos ATX modellek is alkalmazhatók maradnak. Ha ez nem lenne elég, akár fekvő helyzetben is használható, ahogy a régi kompakt masináknál láthattuk, az előlapnál megszokott I/O panel pedig ehhez mérten szabadon áthelyezhető, akár hat tetszőlegesen választott pozíció valamelyikébe. A 387x230x378mm-es házikó egyetlen hagyományos 3.5” merevlemezt, és kettő 2,5” meghajtató fogad, ventilátorból pedig legfeljebb négy, 120mm-es darab pöröghet odabent, egyet ráadásul hátra már be is szereltek. Kicsinek tűnik, de a sok légzőrésnek és a tudatos dizájnnak köszönhetően nagyszerűen szellőzik, és még jól is néz ki, főleg az áttetsző oldalpanel miatt. Ez utóbbi ugyan nem edzett üveg, de 14 600 Ft-os áráért cserébe ezt elnézzük neki!


i5-9400F


Az Intel 9. generációs processzora az i5-8400-at váltotta, és azóta is népszerű a játékosok között, árát pedig a második generációs Zen széria érkezése miatt kicsit lejjebb faragták, ám sajnos még így is bő 10 000 Ft-tal drágább, mint a szintén 6 magos Ryzen 5 2600. Az i5-9400F lényegében azonos a hagyományos 9400-zal, kedvezőbb árának pedig egyszerű oka van. Az F jelölés azokat a példányokat jelöli, amikben az integrált grafikus processzor nem volt alkalmas teljes értékű munkavégzésre, így az a gyárban letiltásra került, hogy végül egy olcsóbb, de egyéb tekintetben teljes értékű processzort kaphassunk. A 14nm-es CPU, 1151 v2 foglalatba illeszkedik, Hyper Threading nincs, és legfeljebb 2666 MHz-es DDR4 memóriát kezel. A szorzózáras, vagyis tuningra nem fogható processzor alap órajele 2.9 Ghz, egy mag esetén viszont 4.1 Ghz Boost érték elérésére is képes, mind a hat mag esetén pedig 3.9 Ghz-ről beszélhetünk. A barátságos 65W fogyasztás hétköznapi használat mellett nem fog látványosan megmutatkozni villanyszámlánkon, és az ajándék alacsony profilú gyári hűtő is megbirkózik vele. Intenzívebb terhelés mellett azért számíthatunk a nagyobb energiafelvételre, így ezúttal is azt javasoljuk, hogy a kiegyensúlyozott teljesítmény és a melegedés szinten tartásához, válasszunk valamivel hatékonyabb kiegészítőt. Az IGP-t nélkülöző, 6 magos és 6 szálas processzor jelenleg 53 800 Ft körül elérhető.

Cooler Master Hyper 212 Black Edition

Cooler Master Hyper 212 Black Edition akcióban!


A vásárló bölcsen döntött és a gyárinál hatékonyabb processzorhűtőt választott, mely egy Cooler Master Hyper 212 Black Edition, és abból is az RGB-s változat. Ez a modell a belépő szint és a középkategória között keresi az útját, mely az általános népszerűségére alapozva szerint sikerült is neki. A légmozgatást egyetlen 120mm-es ventilátor végzi, 650 és 2000 RPM közötti fordulatszámmal, rajta egy 4-pines RGB csatlakozóval. Felszereléskor gondoltak a különböző módon összeszerelt rendszerekre, így ellentétes irányban is feltehetjük a légkavarót, attól függően, hogy push, vagy pull megoldásban gondolkodunk. A kompatibilitással nem sok gondunk lesz, Intel oldalról LGA2066, LGA2011-v3, LGA2011, LGA1151, LGA1150, LGA1156, LGA1155, LGA1366 foglalatok jöhetnek számításba, és az AMD AM4, AM3+, AM3, AM2+ foglalatainak bármelyikére is gond nélkül rögzíthető. A 120 x 79.6 x 158.8 mm-es dimenziók a legtöbb házban kényelmesen elférnek. A négy hőcsővel ellátott sötét króm borítású alumínium tornyocska legnagyobb erénye a könnyű szerelhetőség, miután felcsavaroztuk rápattintjuk a 9 lapátos SF120R RGB ventit és máris üzemkész. A világítás beállításához használhatjuk az alaplap beépített opcióit, de ezek hiányában egy molex csatlakozós vezérlő is bevethető, ami a csomag része. A végeredmény korrektnek mondható, az Hyper 212 nagyjából 5-6°C lemaradásban van a népszerű be quiet! Dark Rock 4-től. Aki egy egyszerűen szerelhető de korrekt hűtést szeretne középkategóriás processzora mellé, a Cooler Master Hyper 212 Black Edition áruházunkban 14 800 Ft-tól rendelhető. Ha beérjük LED-es megvilágítástól mentes testvérével is, a sima Black Edition már 12 000 Ft-ért elérhető.

Asus PRIME H370M-PLUS

A célnak jól megfelelt!


A H370 lapkészletet a 8. generációs Intelek tették szükségessé, legalábbis az Intel szerint, aki úgy gondolta, hogy az előző generációval azonos magokat és foglalatot használó processzorhoz új chipkészletek szükségesek. A megjelenés persze némi újítást is magával hozott, így az új lapokkal megjelent például a CNVi technológia, vagy a Type-C támogatással bíró USB 3.1 Gen2. Aki tuingra vágyik, az semmiképpen se itt keresgéljen, de a megfelelő BIOS-ok érkezése óta, 9. generációval is együttműködik, így szorzózáras i5-ünk mellé ez valóban gazdaságos választás volt. A micro-ATX lap amúgy korrekt lehetőségeket nyújt, így 64GB mennyiségű 2666MHz-es memóriánk lehet, négy slotra elosztva. Két M.2 slot, melyből az alsó akár 32GB/s adatátvitelt biztosít. USB 3.0 csatlakozóból kettő Gen2, és kettő Gen1 jutott az I/O részlegre, két 2.0 társaságában. A hangzás az átlagnál korrektebb minőséget nyújt, az árnyékolásnak, a minőségi kondenzátoroknak, és a hangsávok külön rétegbe rejtett elvezetésének. A két teljes hosszúságú PCI-E 3.0 csatlakozóval elérhető a CrossFire támogatás, és hat darab 6GB/s csatlakozót is használhatunk, ha van elég háttértárunk. A lap passzív hűtését nem vitték túlzásba, de tuning híján ez nem okoz majd nagy gondot, rendszerhűtőből azonban csak kettő kapott alaplapi csatlakozást, több esetén a tápegységre kell támaszkodnunk. Az Asus középkategóriás lapja sajnos nem elérhető, de 36 000 Ft-os utolsó árától nem elrugaszkodva, találunk frissebb kiadású ajánlatokat is. Itt van mindjárt egy hasonló, de ATX méretű lap, a Gigabyte GA-H370M-DS3H mely 32 000 Ft.

FSP 600W Hyper 600

Erre még egy picit költöttünk volna


Az FSP jó nevű gyártónak számít a tápegységek piacán, ám ők sem zárkózhatnak el a belépőszintű megoldások elkészítésétől, a piaci igényeknek meg kell felelniük. A Hyper 600 pedig egy igazi belépő szintű darab, ketté osztott 12 voltos ággal, névleges teljesítményét pedig nem feltétlenül kapjuk majd meg tőle, gondoljunk csak arra a 85+ jelölésre, ami a 80 PLUS hitelesítés furcsa paródiája. A gyártó igyekszik jelezni, hogy a tápja hatékony, de a plecsnihez szükséges adatokat sajnos nem tudja teljesíteni. Ez persze nem jelenti azt, hogy ne látná el a feladatát, de valószínűleg nem kellene sokat ráfordítani, hogy egy magabiztosabb modellt találjunk. Továbbra is azt javasoljuk, hogy ha a ház minőségére, és hűtésére nem is figyelünk oda, tápegységből keressünk egy picivel drágább, de gépünk érdekében legalább 80+ GOLD hitelesítéssel bíró megoldást. Az FSP Hyper 600 áruházunkban 20 000 Ft-tól kapható, a SilentiumPC Vero L2 azonban 19 000Ft-ért már Bronze matricát és 3 év gyártói jótállást ad, a Thermaltake GX1 pedig ráadás 6000 Ft-ot kér a 80 Plus Gold minősítésért, de ez persze csak néány lehetőség, tápegységeink ide kattintva elérhetők. 

GigaByte GTX 1660 SUPER Gaming OC 6GB GDDR6
(GV-N166SGAMING OC-6GD)

A megszokott Gigabyte minőség.


Az egyik legnépszerűbb kétségtelenül a GTX 1660 széria, hiszen az Nvidia-tól megszokott hatékonyságot nyújtja, miközben nagyszerű ár-érték arányt képvisel. A Full HD-s szórakozás magabiztos képviselője, de egyes játékok esetén még az 1440p sem idegen tőle, persze megfelelő beállítások mellett. A sugárkövetéstől megfosztott Turing technológia SUPER kiadása rálicitál az alapváltozat képességeire, és a középkategóriában korrekt sebességet nyújtó, Radeon RX 5000 kártyákkal szemben is felveszi a versenyt. A Gigabyte a referencia órajelhez képest 1860 MHz-re tuningolta a GPU-t, a teljesítményt pedig Windforce 3X hűtőrendszere tartja kordában, réz-kompozit hőcsövekkel, és három darab 80mm-es ventilátorral. Bevált hűtés, egy csipetnyi RGB világítás, hátlapi védelem, 6GB GDDR6 fedélzeti memória, egy 280x116.7x40.4 mm-es kártyán. A három DispalyPort 1.4 és a HDMI 2.0b csatlakozók minden játékos számára elegendők kell legyenek, nálunk mindezt 95 000 Ft-tól

Kingston 2x8GB 3200MHz DDR4 HyperX Fury HX432C16FB3K2/16

A közönségkedvenc RAM!

 

Nem szabad megfeledkeznünk a nélkülözhetetlen RAM-okról sem. A vásárló a minőségi, és az igen népszerű HyperX Fury széria mellett döntött, ami mostanáig nem sokaknak okozott csalódást. Bár a lap nem biztos, hogy ki tudja használni a memória órajelét, egy későbbi alaplapváltás meghozhatja a hiányzó sebességet. A Kingston CL16-os memóriái két 8Gb-os modul formájában érkeznek, a gyártó pedig 3 év garanciát vállal, ahogy azt megszokhattuk. A 16GB, 3200Mhz-es Kingston HyperX Fury most 30 600 Ft-tól kapható.

Kingston 240GB SA400S37/240G SS

Egyszer, de ha bevált, akkor nagyszerű!


SSD nélkül ma már nem sokan építenek rendszert, ha mégis, hamar megtapasztalják a döntés hátrányait. A Kingston megoldása egy régóta elérhető, megbízható darab, bár mi valószínűleg egy picivel gyorsabb M.2 modellt kerestünk volna. Ha már rendelkezésre állnak a magas adatátvitelt nyújtó csatlakozók, pár ezret ráfordítottunk volna egy még gyorsabb megoldásra, de tudjuk, hogy ez egy óvatosabban összeállított konfig. A 240GB tárhelyen a rendszer, és még talán egy két játék is elférnek majd egymás mellett, melyek a merevlemezekhez mérve fényévekkel gyorsabban töltenek majd be. A közkedvelt és megfizethetőnek számító meghajtó 13 600 Ft-tól elérhető.

Az árba még belefért egy 2TB-os merevlemez is, mely esetünkben a Toshiba P300-as modellje, mely folyamatos és stabil működést biztosít, 18 600 Ft-ért.

Játékzóna

A végére pedig játékos gyorstesztünk maradt, ahol megnéztük, hogyan is dolgozik együtt az Intel népszerű i5 processzra, az Nvidia haosnlóan népszerű GTX kártyájával. Voltunk olyan merészek, hogy a Red Dead Redemption 2 1080p-s tesztje mellett két 2560x1440p-s próbát is elvégeztünk, és végül úgy is tűnt, hogy nem volt rossz ötlet.

A Rockstar legutóbbi állócsillaga!


A Red Dead Redemption 2, a megszokott Rockstar stúdió féle alapossággal tárja elénk a hanyatló vadnyugat legszebb tájait, és legemberibb kalandjait. Annyi biztos, hogy a látvány részletessége segíteni fog, hogy a korszak iránt kevésbé érdeklődő játékosokat is beszippantsa az eszméletlen atmoszféra. 1920x1080-as felbontás és High beállítások mellett szép teljesítmény a minimum 52 képkocka, és az átlag 62 is kellemes játékórákat ígér.

Végre ismét velünk lesz az erő!


A Star Wars Jedi: Fallen Order hosszú évek után végre egy tartalmas, látványos, és kihívást rejtő történet, melyet a játékosok, és a távoli galaxis rajongói egyaránt szeretettel fogadtak. Az 1440p mellé beállított Epic részletesség talán kicsit túlzás, így érthető, hogy 30 fps-ig is lementünk, az átlag 56 viszont már kellemesnek mondható. Érdemes kicsit játszadozni a menüben, hogy megtaláljuk az ideális megoldást, de annyi biztos, hogy ezzel a géppel a látvány és a játékélmény is megfelelő lesz.

Minden napszakban forróa helyzet.


Végül egy kis digitális gumifüstölés, a legutóbbi Need For Speed jóvoltából. Míg nappal hivatalos keretek között, este az illegális futamokon indulhatunk, hogy fejlesztéseket, és egyre komolyabb autócsodákat hajtsunk fel, jó helyezésekért cserébe. Az 1440p képpontsűrűség mellett itt Ultra beállításokat használtunk, ami 42 fps-ig taszította a rendszert. A Jedihez hasonlóan 57 átlag képkocka korrekt, de vagy a felbontást, vagy néhány képjavító megoldást érdemes visszafogni, hiszen a gyorsulás során szükségünk lehet a stabil teljesítményre.

Kell ez nekem?

Nos, azt tudtuk, hogy az i5-9400 népszerű darab, ahogy a GTX 1660 SUPER-rel is csak jó tapasztalataink vannak. Ez a konfiguráció népszerű azok között, akik nem az AMD megoldásai között válogatnak, és most bizonyitást nyert, hogy a tulajdonosok nagyszerű játékélménnyel gazdagodnak majd, nagyjából 300 000 Ft-os befektetésükért cserébe.

Aki egy hasonló összeállítást képzelne el magának is, ide kattintva jó kiindulási pontot talál, melyet természetesen tetszés szerint módosíthat is a rendelés előtt.

2020. 03. 17

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.