2021. 03. 09

Az i7-11700K nem teljesített túl jól az első tesztjén

Egy hónappal a megjelenés előtt tesztelhették, de az eredmények nem túl fényesekTörténelmi pillanat, legalábbis a sajtó szempontjából.

Sokan várják kíváncsian, hogy mit nyújt idén az Intel új 11. generációs asztali felhozatala, ami főleg az új processzormagok miatt izgalmas. Bár az Intel tartja magát a szokásos titkolózáshoz, azt már jó ideje tudni lehet, hogy az új széria Rocket Lake néven lát napvilágot, a kupak alá pedig azok a Cypress Cove magok kerültek, melyeket korábban Sunny Cove néven a 10 nm-es Ice Lake mobilprocesszorokban alkalmaztak. Az AnandTech munkatársai most igazán kivételes helyzetbe kerültek, ugyanis hetekkel a megjelenés előtt tesztelhették le az egyik nyolcmagos modellt.

Vajon mit alkotott idén az Intel?


Bár az évente megújuló CPU brandekre generációként szokás hivatkozni, valódi generációváltás azonban most sem történik, ugyanis az Intelnek át kellett alakítania a 10 nm-es megoldásait a megszokott 14 nm-re, ami nem csak a várva-várt előrelépést késlelteti, de a megújuláshoz számos kompromisszumot is igényelt a gyártó részéről. Ilyen például a 10 magos csúcsprocesszor megfosztása két fizikai magtól, mely azt eredményezi, hogy az idei i9 és i7 vonal jóval kevésbé tér majd el egymástól, mint ahogy azt a vásárlók elvárnák. Ha viszont azt nézzük, hogy az AnandTech idő előtt elvégzett tesztjében szereplő i7-11700K, nagyjából csak az alapórajelben és a maximális Turbo frekvenciában tér majd el a 11900K-tól - az i7-nél nincs Thermal Velocity Boost -, akkor legalább azt is sejthetjük, hogy mire számíthatunk a 8 magra visszatérő élvonaltól.

A processzor valódi volt :)


Ami tehát újnak nevezhető, az a 10nm-es Ice Lakeből átmentett Sunny Cove mag, melyet a szintén 10 nm-es Tiger Lake-ből áthozott Xe grafikus architektúra egészíthet ki. Az optimális kialakításhoz azonban el kellett térniük a 10. Generációs Comet Lake-nél alkalmazott dizájntól, így a felső kategóriában már nem találunk 10 magos CPU-t. Bár valójában megoldható lett volna, a fogyasztás kordában tartásához vissza kellett volna fogniuk a magok órajelét, továbbá csökkent volna a kihozatali arány, miközben a gyártási költségek pedig emelkedtek volna. A Comet Lake tulajdonosokat így aligha veszik majd rá a cserére, mindenesetre szolgálnak pár újítással a vásárlók számára. Ilyen a 20 sávval megtámogatott PCIe 4.0, illetve a gyorsabb RAM-ok kezelése. Lesz továbbá USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gbps), illetve a Z590 lapkészlet duplázza a CPU és a chipset közötti kapcsolatot (DMI x4-ről DMI x8-ra), így lényegében a PCIe 3.0 már x8-as üzemmódban dolgozhat.

Ez még nem az amire várunk.


De akkor nézzük a lényeget, vagyis, hogy miként teljesített az új i7 a megjelenés előtt nagyjából egy hónappal. A kivételes alkalomhoz sajnos nem kaptak kivételes jogköröket, így számos információt vissz akell tartaniuk a hivatalos megjelenés napjáig. Az alaplap pontos típusát például nem közölhették, azt viszont elárulták, hogy 4x32 GB DDR4-3200 ADATA memóriát használtak, az energiát egy Corsair AX860i táp adta, játéktesztekhez pedig egy RTX 2080 Ti FE videokártyát vetettek be. Az összevetésekhez használt processzoroknál láthatunk eltéréseket, de igyekeztek biztosítani, hogy az alapvető körülmények a legközelebb álljanak egymáshoz. Sajnos a végeredmény azt mutatja, hogy az Intel nem csak az AMD-vel szemben vesztette el korábbi előnyét, de ezúttal még saját magával is megküzdött. A munkafolyamatok alatt elvégzett mérések ugyan többé-kevésbé igazolják az ígért teljesítménynövekedést, ám a játékok terén már csalódást keltenek. A teszteket szándékosan alacsony felbontásokon végezték, mivel így az apróbb különbségek könnyebben mérhetők.

Erős mezőny, amiben nehezen állta meg a helyét.


Az összesített listán lényegében az látszik, hogy a 11700K sokszor azonos, vagy rosszabb teljesítményt hoz, mint egy 10700K, vagy akár egy 9900K, és ha igaz, amit a tesztelők állítanak a lassabb L3 gyorsítótárról és a 43-ról 51 ciklusra emelkedett késésről, az új generációt még a friss BIOS verziók sem lökik majd sokkal előrébb. A lassuláshoz vezető strukturális változásokról az Intel még nem nyilatkozott, de hamarosan talán erre a lényeges részletre is rávilágítanak majd. Ahogy attól már előre féltünk, sajnos a fogyasztás és melegedés sem alakul a legjobban. Az alap 125 wattos TDP az AVX2 munkafolyamatok alatt könnyen 225 wattig és 80°C-ig mászott, hagyományos terhelés esetén pedig 130-155 watt volt a jellemző, 60°C környéki értékekkel. A legnagyobb meglepetést talán a 292 wattos fogyasztási csúcs okozta, mely AVX2 terhelés alatt jelentkezett és egészen 102 °C-ig kergette a CPU-t. Mindezt automatikusan 4.6 Ghz-re visszavett órajelen, a legizmosabb Noctua hűtő (csak céloztak rá) alatt.

A fogyasztás extrém mértéket ért el.


Ez azt jelenti, hogy komolyabb matematikai számítások alatt a processzor alaposan visszafogta magát, mert már képtelenség úgy lehűteni, hogy képes legyen minden magján magasabb órajelen dolgozni. Azt pedig inkább ne képzeljük el, hogy ha sikerülne neki, akkor milyen fogyasztást tapasztalhatnánk. Összehasonlítás gyanánt, a Ryzen 7 5800X nyolc magja megállt 142 wattos fogyasztás alatt, ugyanilyen terhelés alatt, tehát lényegében fele annyit evett, mint az új Intel, ami elképesztő különbség. Ehhez képest a munkateljesítménye lényegében párban voltak egymással, amire nehéz lenne rávágni, hogy komoly előrelépés történt. Tény, hogy a 10nm-es fejlesztésük áttervezése keserves munkával járhatott, ám az erőfeszítések egyelőre felemás eredményt jeleznek. Kíváncsian várjuk, hogy alakulnak a dolgok a március 30. után, hiszen ez a hivatalos termékindítás napja, amikor az i9-11900K is bemutatkozik.

Forrás: AnandTech, VIDEOCARDZ

2021. 03. 09

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.