2022. 01. 26

Földrengés miatt leállt a Toshiba egyik chipgyára

Több alkalmazott mellett az épület és a berendezés is sérült, egyelőre a kárfelmérésen és a helyreállításon dolgoznakÚjabb chipgyártó üzemet sújtott földrengés Japánban.

Sajnos ez az év sem indulhatott el újabb természeti katasztrófa nélkül, mely ismételten hatást gyakorolt az egyik legismertebb távol-keleti hardvergyártóra. Múlt szombaton, nagyjából hajnali 1 óra körül 6.6-es erősségű földrengést észleltek Japán délnyugati részén, emiatt a Toshiba kénytelen volt felfüggeszteni a munkát az Oita félvezetőgyárában.

Fél lábon a Toshiba LSI chipeket gyártó üzeme. (Kép: reuters.com)


A Japán Meteorológiai Ügynökség (JMA) beszámolója szerint a néhány napja bekövetkezett rengés jelentős mértékű rázkódással járt együtt, ami a jelenlévők számára megnehezítette az önálló járást, illetve talpon maradást, és az üzemben felhúzott polcsorokról is lerázta az ott felhalmozott ládákat. Az ügynökség azzal kapcsolatban is figyelmeztetést adott ki, hogy a szombati szeizmikus tevékenységet követő napokban kiemelten nagy az esély rá, hogy további rengések, illetve utórengések következhetnek be. Miután a sajnálatos esemény lezajlott, megérkeztek az első jelentések, melyek a telephez tartozó megrongálódott épületekről és infrastruktúráról számoltak be, valamint 13 sérültről, akik közül néhányan – két 80 év körüli személy – súlyosnak minősülnek.

13 ember megsérült, két idős ember súlyosan. (Kép: reuters.com)


A Toshiba január 24-én, hétfőn kiadott közleményében megerősítette, hogy a Kjúsú szigetén, egymástól alig több mint egy órányi autóútra fekvő Oita és Buzen üzemekben dolgozók már biztonságban vannak. A vállalat azonban azt is kiemelte, hogy az Oita városban fekvő félvezetőgyártó telephelyükön a gyártósorok is kárt szenvedtek. A Toshiba Electronic Devices & Storage Corporation a január 22-én a Kjúsú partjainál bekövetkezett súlyos földrengésekre reagálva vészhelyzeti munkacsoportot hozott létre a japán Kawasakiban található székhelyén. Ahogy azt a vállalat vezetősége igyekezett kifejezni, elsőszámú szempontjuk munkatársaik és az ő hozzátartozóik biztonsága, illetve ezen túlmenően az érintett területeken élő helyi közösség jóléte.

Részben újraindult a termelés, remélhetőleg nem gyakorol nagy hatást a bolti árakra. (Kép: techspot.com)


Ahogy az ilyen, vagy hasonló katasztrofális esetekben lenni szokott, az érintett személyek ellátása és biztosítása mellett megkezdődik a károk aprólékos elemzése is, de a jövőre vonatkozó pontosabb becsléseket egyelőre még biztosan nem tudnak közölni. „Jelenleg is felmérjük a termelési létesítményeinket ért károkat, és amint rendelkezésre állnak, friss információkkal szolgálunk” – olvasható a Toshiba kommentárja, a leállított üzemmel kapcsolatban. A sajtó megkereséseire akkor annyit reagáltak, hogy a hivatalos bejelentéshez egyelőre nem tudnak friss információkat hozzáfűzni, de azóta jelezték, hogy az egyik gyártósort biztonságosnak ítélték és sikerült újraindítani, mely enyhítheti a hosszútávú anyagi károkat.
Az oitai üzemben nem általános konzumer termékekkel foglalkoznak, hanem LSI-chipeket, illetve rendszereket gyártanak, amelyeknek nagyjából 60%-át az autóiparnak és az ipari gépeket gyártó partnereiknek értékesítenek. Az aktuális incidens azonban őket is felteszi arra a rettegett listára, melyen azok a földrengések és más természeti katasztrófák által sújtott félvezető-öntödék szerepelnek, amik negatív befolyással lehetnek a hosszú ideje tartó chiphiányra. Tavaly februárban a téli viharok okozta áramkimaradások fékezték a Samsung chipgyártását, de ugyanebben a hónapban a TSMC a Tajvant terhelő nagy szárazsággal küzdött, és teherautókkal szállított vizet a gyártóüzemek ellátására. Japánban szintén tűzvész pusztította el a Renesas egyik gyárát.

A chiphiány további hosszabbítást kapott?

Más gyártósorokat is leállítottak a járványhoz kapcsolódóan, köztük az Intel chipek összeszerelő és tesztelő üzeme Vietnamban, még tavaly júliusban, de az USA és Kína között erősödő kereskedelmi háború sem segít sokat a helyzeten.  A Toshibát azonban tavaly másfajta kihívások is érték, például az a botrány miszerint a vezetők lényegében kényszerítették részvényeseiket, hogy szavazataikkal gyengítsék a külföldi befektetőik befolyását. Ahogy az The Register tavaly novemberi cikkében is olvasható, ekkor a cég részéről felmerült a három felé szakadás lehetősége, de a második legnagyobb részvényesük, a 3D Investment kritikája szerint ez csak három rosszul teljesítő, átláthatatlan és rossz megítélésű céget eredményezne. A második legnagyobb részvényes éles kritikával illette a vállalat azon tervét, hogy a botrányra válaszul három vállalatra szakadjon szét, hogy jobban tudja irányítani önmagát. A részvényes, a 3D Investment szerint a terv "három alulteljesítő vállalatot" hozna létre, az átláthatóság hiányát okozná, és rontaná a vállalat hitelességét.

A Samsung újraindította a járványhezet miatt leállított gyártóüzemét Hszianban. (Kép: © Samsung Electronics / asia.nikkei.com)


Nem kizárt, hogy a leállás ismét rúgást jelenthet a hardverpiacnak, melyet végül a felhasználók is megérezhetnek, további áremelések formájában. A Toshiba Electronic Devices & Storage Corp legfrisebb közleménye szerint szerdán újraindították a gyár két gyártósorának egyikét, a teljes kapacitás helyreállításáról azonban még nem tudtak nyilatkozni. Ami viszont jó hír, hogy a  Samsung Electronics közölte, hogy a kínai Hszianban található félvezetőgyára "visszaállt a normál működéshez" a többhetes fennakadást követően, amelyet a Covid-vírussal összefüggő súlyos lezárások és a térségben bevezetett utazási korlátozások okoztak.

2022. 01. 26

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.