2021. 10. 26

Túl nagy volt a nézettség, beperelték a Netflixet

Panaszkodnak és követelőznek a netszolgáltatók, a nézők túlterhelik a hálózatukatEgyre több netszolgáltató akar anyagi hozzájárulást az adatforgalmat növelő cégektől.

A szélessávú internet elterjedése óta nem igen volt példa rá, hogy több szolgáltató is nyilvánosan panaszkodjon hálózatuk erős leterheltsége miatt. Még a kijárási korlátozások alatt is inkább arról hallhattunk, hogy a kiépített infrastruktúra milyen jól állja az internetre szabadult tömegek rohamait. Azonban nem minden ország vagy vállalat bírja ilyen jól a gyűrődést, és ehhez még járvány sem kellett, a szolgáltatók felzúdulásához elég volt néhány népszerű sorozat is.

Rekord nézettség, rekord mértékben terhelt hálózatok.


A Netflix legújabb sikersorozatáról valószínűleg azok is hallottak már, akiket különösebben nem vonzanak az epizódokra bontott mozgóképes tartalmak, hiszen az elmúlt hetekben jóformán a csapból is a Squid Game című dél-koreai sorozat folyt. Az egzisztenciálisan kiszolgáltatott kisembereket halálig versenyeztető játékra, alig egy hónap alatt több mint 142 millió néző volt kíváncsi, ami 94 országban első helyezést ért. A rekordokat döntő nézettségről azóta számos sajtóorgánum beszámolt, ahogy arról is, hogy a sorozat 4.4 millió új előfizetőt termelt a világ kedvenc digitális filmtárának, melynek most szüksége is lehet az extra bevételre. No nem csak a második évad forgatása, inkább egy kis pereskedés miatt, ugyanis akadt olyan netszolgáltató, ami nem csak a Netflix-et hibáztatja a hálózatuk kimagasló leterheltsége miatt, de be is perelte az amerikai vállalatot.

Azóta töb mint 142 millió előfizető látta.


Az első komoly panaszos a dél-koreai SK Broadband internetszolgáltató volt, miszerint a Netflix egyre népszerűbb tartalmai akkora hálózati forgalmat generálnak, melyet csak komoly anyagi terhet jelentő extra beruházásokkal képesek kiszolgálni. A cég szerint a megnövekedett hálózathasználattal járó költségeiket, illetve a sok karbantartási munka árát a Netflixnek kell megfizetnie. Az elsőre kissé abszurdnak ható követelés mögött azonban valódi, és még csak nem is friss probléma áll. A kimutatások szerint a Netflix által kezelt adatforgalom 2018 májusa óta a 24-szeresére nőtt, Dél-Koreában pedig már csak a Google-YouTube kombó generál náluk nagyobb forgalmat. Ehhez hozzá tartozik, hogy míg az olyan nevek, mint a Facebook, az Apple vagy az Amazon fizetnek hálózathasználati díjat, addig a Google és a Netflix nem. A pereskedés tehát részben azért indult, mert a telekommunikációs vállalat szerint a forgalom alakulását jelentősen befolyásoló Netflixnek is ideje lenne beszállnia a rezsibe.

Az SK az egyik legnagyobb dél-koreai szolgáltató.


A két fél között amúgy már tavaly beindult a jogi huzavona, melyben a Netflix álláspontja az volt, hogy ők kizárólag a tartalom előállításáért és elérhetőségéért felelnek, ezért nem kötelesek ők állni a netszolgáltatók költségeit. Azzal érveltek, hogy a felhasználók ellátását az SK vállalta, és ha nem tudják teljesíteni a szerződésekben vállalt kötelezettségüket, vagyis kiszolgálni az előfizetőiket, az az ő felelősségük. A szöuli bíróság azonban nemrég úgy ítélte meg, hogy az SK igényei megalapozottak, ezért a Netflixnek is kötelessége valamivel kompenzálni a szolgáltatást. Az SK szerint a Netflix 2018 óta az ő közvetlen hálózatukon növeli a nézettségét, és csak 2020-ban közel 23 millió dollárnak megfelelő won hálózathasználati díjat halmozott fel, ezt a követelést azonban a Netflix megtámadta. A fellebbezés miatt decemberben folytatódik a pereskedés, de állítólag igyekeznek tárgyalás útján megtalálni a hangot az SK-val.

Az országban már csak a Google fogyaszt több adatot.


A tartalomfogyasztási szokások átalakulása valódi terhet ró a szolgáltatókra, azonban ennek rendezéséről eltérnek a vélemények. Dane Jasper, a 26 éve szolgáltató Sonic vállalat feje például egészen máshogy látja a kérdést, mint a Netflixre mutogató cégek. "Az egész nap letöltő felhasználók nem igazán jelentenek gondot, mivel ők a kihasználatlan kapacitást használják. Kizárólag csúcsidőben érvényes, hogy bárkinek az adatfogyasztása is számíthat." A cégvezető szerint a Squid Game és társai miatt hirtelen megugró nézettség problémáját is túllihegik, mivel ez nem egy hagyományos TV-adás, ami az egész országot egy adott pillanatban szegezné a képernyők elé. A Netflix mindemellett hangsúlyozza, hogy saját rendszereik biztosítják, hogy a szolgáltatókra minél kisebb terhelés jusson, tartalmaikat pedig saját globális szerverhálózatuk juttatja el a világ minden pontjára, melyekbe hatalmas összegeket ölnek. De éppenséggel hasonló a helyzet a Google-lel is, melyről mi is többször megírtuk, hogy mekkora összegeket öl az olykor kontinenseken átívelő hálózati fejlesztésekbe. Ezeket persze nyilván nem szívjóságból teszi, inkább milliónyi újabb felhasználó adatainak reményében, ám technikai értelemben ezek a beruházások akkor sem elhanyagolhatók.

Sokak szerint végetérhet a hálózatsemlegesség.


A vita egyik legfontosabb eleme azonban az, hogy van-e joga az egyszerű felhasználónak korlátozások nélkül használni az internetet. Ha a szolgáltató szerint valamelyik cég miatt túl nagy a forgalom, akkor egészen addig korlátozhatja a sávszélességet, míg valamelyik nagy hal nem hajlandó fizetni a kiadásait? A hálózatsemlegesség elvének védelmezői szerint a streaming korszak uralma alatt előfordulhat, hogy egyes netszolgáltatók önkényesen korlátozhatják egyes szolgáltatások sebességét, míg a többletet fizetők számára felgyorsíthatják az adatáramlást. "Nagyon hiszünk a szabad és nyílt internetben. Minden tartalmat egyformán kell kezelni, ez a hálózatsemlegesség elve. Eddig sem kértük a tartalomkészítőktől, hogy fizessenek az internetszolgáltatóknak, és most sem szabadna." – mondta Jon Lloyd, a Mozilla Foundation kampányainak vezetője.

2021. 10. 26

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.