2020. 11. 02

Végre zsinórmentes Cloud II fejhallgató a HyperX-től

A Kingston régi régi adósságát törleszti megújult fejhallgatójávalA megszokott minőség, mostmár rádiós kapcsolattal

A Kingston neve azon PC-s felhasználóknak is ismerősen csenghet, akik nem feltétlenül követik rendszeresen a hardverpiac eseményeit, hiszen, ha csak egyszer is kerestünk gépünkbe DRAM modulokat, a HyperX felirat jó eséllyel szembe jött velünk. Az almárka 2002-ben még nagysebességű memóriákkal mutatkozott be, és az évek alatt az egyik legkeresettebb márkává vált a játékosok között, így egyáltalán nem volt meglepő, hogy a portfóliójuk hamarosan gamer perifériákkal egészült ki. Bár a listán már számos egér, billentyűzet és fejhallgató sorakozik, a legszélesebb palettát az utóbbi eszközök alkotják, azon belül pedig egyértelműen a Cloud, illetve Cloud II modell fogyott a legjobban, mely végre vezeték nélküli kiadást kapott.

Masszív és letisztult, ahogy azt megszoktuk.


A HyperX Cloud fejhallgatók mára már legendásnak is nevezhetők a játékosok által keresett zajkeltők között, hiszen a vállalat talán legjobban fogyó perifériájáról van szó. Mindegy, hogy az apró zajok iránt érzékeny e-soprtolókról, vagy szabadidejüket játékkal elütő átlagfelhasználókról van szó, a Cloud bátran nevezhető aranyközépútnak bárki számára, aki nem akar túlárazott műanyag terméket vásárolni, ugyanakkor nem is adja egy bizonyos hangminőség alá. A sikert itt elsősorban nem csak a jó marketingnek, és távolról sem a termék extrém módon dizájnolt külső megjelenésének köszönheti, sokkal inkább a Takstar nevű cégnek. A Cloud modellről már-már köztudott, hogy eredetileg a stúdiófelszerelésekre szakosodott kínai vállalat barátságosan árazott terméke volt, mely már azelőtt nagy karriert futott be, hogy a HyperX átvette volna. A Takstar Pro 80 a kiegyensúlyozott hangzással, a rendkívül minőségi anyaghasználattal, a masszív, strapabíró, de mégis kényelmes viseletet biztosító kialakításával már önmagában telitalálat lett volna, de mindez még nem tette volna egyértelműen slágertermékké, ha az ára nem lett volna nagyjából fele az ismert márkák hasonló képességű ajánlatainak.

Akár 26+ órán át üzemelhet egyhuzamban!


A HyperX nem tett mást, minthogy szövetkezett a svéd QPAD perifériagyártóval, aki egy darabig QH-90 néven szintén forgalomba hozta minimális változtatásokkal és egy leválasztható mikrofonnal, az így tökéletes gamer fülhallgatóvá változott stúdiótermék sorsa azóta már valóban történelem. A HyperX nagyjából öt éve kiadta a szintén vezetékes Cloud II-t, de a második kiadás lényegében csak egy külső hangkártyával tud többet a két alapmodellnél, a virtuális 7.1 hangzást biztosító USB-s kütyü haszna azonban erőseb vitatható, hiszen kompetitív játékok esetén inkább csak ront a letisztult és részletes stereo hangképen, a csomag árát azonban érezhetően megdobta. A jól bevált modell azóta sem újult meg, vélhetően a tiszteletreméltó „bevált alapon ne változtass” elv nyomán. A Cloud II Wireless érkezése azonban régóta váratott magára, hiszen egyre nagyobb az igény a vezeték nélküli kényelmet biztosító eszközök felé, a kategóriában érdekelt gyártók pedig már kitapasztalták, hogy az elvárt hangminőség milyen megoldással érhető el észrevehető késedelem és jelveszteség nélkül. Ezt a biztonságot mostantól egy 2.4 Ghz-es rádiófrekvencián kommunikáló egység biztosítja, mely egy azonnali kapcsolódást nyújtó USB vevőegységgel történik.

Minőségi alumínium, műanyag és műbőr ötvözete.


A dobozban tehát egy klasszikus, kissé méretesebb pendrive-ra emlékezetető USB egység, egy töltést biztosító USB Type-C kábel, a továbbra is leválasztható mikrofon, és természetesen maga a fejhallgató található. A vezeték a gyártó szerint 30 órányi használatra elegendő töltést pumpálhat az ismeretlen kapacitású beépített akkumulátorba, az elérhető tesztek alapján ráadásul szó sincs hangzatos, de megtévesztő ígérgetésről. A kimerítő próbák után nyilatkozó játékosok szerint, 50 százalék környékére belőtt hangerősség mellett valamivel több mint 26 órán át nyúzhatták, mielőtt az eszköz bal oldalán található értesítő vészes villogással jelezte, hogy enni kér. Külön említést érdemel, hogy a füles működik töltés közben is, így végszükség esetén erre is módunk van, ám erre az eshetőségre nem árt beszerezni egy hosszabb kábelt, a gyári ugyanis alig fél méter hosszú. A bekapcsolás után felvillanó zöld LED-fény amúgy 90 százalékos töltöttségnél elkezd villogni, és amint 15 százalék alá ér, a szín vészjósló vörösbe vált. A LED mellett amúgy szintén a baloldalon kapott helyet a bekapcsológomb, a zajszűrővel felvértezett kétirányú chat-mikrofon, és egy hasznos némítógomb is. Itt érdemes megjegyezni, hogy a HyperX átvette azt a jó szokást, miszerint a mikrofon végére is implikált egy kis jelzőlámpát, mely piros fénnyel jelzi, ha a mikrofon kikapcsolt állapotban van. Ami a mikrofon által közvetített minőséget illeti, talán az eszköz leggyengébb pontját jelenti, persze csak az összkép szempontjából. A minőség nem lett rosszabb az évek alatt, azonban a piac még mindig vár egy olyan vezetékmentes eszközre, ami ezen a téren is jól hallható fejlődést produkál. A végeredmény tehát nem rémes, továbbra is tökletesen kiszolgálja a Discordon zajló kommunikációt, de nem is igazán fejlődött az elmúlt öt évben, így, ha esetleg videós tartalmakat szerkesztenénk, jobb, ha költünk egy dedikált megoldásra.

Csak a zsinór tűnt el, a hangzás maradt a régi.


A jobb oldalra került egy diszkréten elhelyezett, fokozatmentes és végtelenségig tekerhető hangerőszabályzó, mely ütközés helyett kis pittyegéssel jelzi, ha a maximumhoz értünk. Ezeken felül a fejhallgató szinte tökéletes mása az elődöknek, a dizájn szinte mit sem változott, az anyaghasználat továbbra is igényes, masszív, de meglepően ruganyos, a bőrrel, illetve műbőrrel bevont pánt például szinte gond nélkül vízszintes állapotba feszíthető, majd deformáció nélkül áll vissza eredeti állapotába. A Cloud név sem véletlen, hiszen nem csak az eszköz alacsony össztömegére, de a viseléskor tapasztalt komfortérzetre is utal. A fülünket teljesen lefedő párnázat kényelmes és hosszú órákon át is szinte észrevétlenül támaszkodik fejünkön, miközben mi minőségi hangzást élvezhetünk. A kategória persze továbbra sem versenyzik a 100+ ezer forintos stúdióeszközökkel, ami talán a beszéd- és énekhangok esetén ütközhet ki, de összességében továbbra is azt a tiszta és kiegyensúlyozott hangképet produkálja majd, ami az évek alatt elismertté tette. A vegyes megítélésű virtuális 7.1 továbbra is elérhető, mely bizonyos játékok alatt valóban képes színesíteni a hangzást, máskor viszont jobb lesz egyszerűen kikapcsolni.

NGENUITY szoftver, szegényes opciókkal.


A gyártó biztosít egy NGENUITY névre hallgató szoftveres kezelőfelütetet is, mely a vevőegységen keresztül nagyjából a legalapvetőbb funkciókat adja a kezünkbe. Hangerő és mikrofon ki- és bekapcsolás, virtuális 7.1 aktiválás, hangerőszabályzás, illetve a mikrofon finomhangolásának kedvéért visszahallgathatjuk magunkat. Ezen felül csekkolhatjuk még az akku töltöttségi szintjét, de nagyjából ennyi. Nincsen equalizer, nem bíbelődhetünk a frekcenciasávokkal, így ezen a felületen nem menthetjük el a legjobban sikerült kalibárcióinkat, továbbá előre tárolt hangprofilokból sem válogathatunk. Ezek természetesen csak szoftveres hiányosságok, melyek más alkalmazások beiktatásával kiválthatók, az eszköz valós képességeit pedig aligha csökkentik, mindenesetre manapság alapvetőnek gondolnánk őket. Ami a száraz részleteket illeti, a két minőségi műbőrrel bevont memóriahabos fülpárna mögött 53 mm-es hangkeltők fekszenek 60 ohm impedanciával, melyek 15 Hz-től 25 000 Hz-ig terjedő frekvenciatartományban szólalhatnak meg.

Ha töltés közbenn használnánk, egy hosszabb Type-C kábelre lesz szükségünk.


A klasszikus csúsztatható sínnel állítható fejpánt továbbra is minőségi alumíniumból készült, melyet a nem kevésbé igényes műanyag és varrott műbőr elemek egészítenek ki, a pánt és a hangszórók közötti kábelt pedig műszövet harisnya fedi, mely csak tovább növeli az esztétikai hatást. Majdnem elfeledkeztem egy sajnálatos hiányosságról, ami az analóg, vagyis hagyományos vezetékes csatlakoztatás hiányát jelenti. Igaz, a tesztek szerint a mikrofoncsatlakozó elvileg képes ellátni ezt a funkciót, de az eddigi tapasztalatok alapján csak jelentős minőségvesztés árán, így ez a funkció nehezen nevezhető teljesértékűnek. Bár sokak számára ez valószínűleg elhanyagolható részlet, ugyanakkor egy plusz csillagot egészen biztosan kaphatna még, ha a gyártó erre is gondol, hiszen bizonyos körülmények között jól jöhet, ha az USB-s vevőegység éppen nem bevethető. Utóbbi amúgy nem csak PC-vel, de Nintendo Switch, PS4, illetve az érkező PS5 konzolokkal is azonnal használatba vehető lesz, az Xbox sorozatról azonban hivatalosan nem élvez támogatást. A fejhallgató össztömege elvileg 309 gramm, ami érdekes, mert a vezetékes változat 320 grammot nyomott, mikrofonnal és kábellel együtt pedig 350 gramm volt, ez a fogyás tehát egy újabb lépést jelent kényelmünk felé.

A HyperX tehát fogta a hosszú évek alatt bejáratott termékét, és végre megtoldotta a legjobban várt vezeték nélküli funkcióval. Az új Cloud II Wireless november 20-án az Egyesült Államokban startolhat el 150 dolláros áron, ami átszámítva 47 000 forintot jelent.

2020. 11. 02

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.