2020. 11. 23

Az RX 6800 XT gyári hűtéssel ért el tuningrekordot

Az új AMD kártya lemosta a folyékony nitrogénnel hűtött RTX 3090-etElképesztő tartalékok az új Navi kártyákban?

Van akinek álom, van akinek túlzás, van akinek játékszer.


Éppen csak megjelentek a két konkurens GPU gyártó új videokártyái, melyekből alig néhány darab juthatott el a szerencsésebb felhasználókhoz, a háttérben máris elképesztő túlhajtási rekord született. Míg mi a gyártósorok felpörgésére, és a boltok polcainak feltöltésére várunk, a professzionális tuningkísérletek már javában zajlanak, méghozzá meglepő eredményekkel.

Még nem is láttuk, de már duplán is rekordot döntött

Gyári hűtővel is extrém tuningra volt képes!


A friss hírek főszereplője nem más, mint az új felső kategóriás Radeon 6800 XT, mely a napokban elképesztő képességeiről adott tanúbizonyságot. Ugyan a kártya sajnos még nem elérhető, viszont a független tesztekből már könnyedén csemegézhetünk, ezek pedig elég egyértelműen körülírják, hogy mire is számíthatunk az új RDNA2 architektúrával dolgozó Navi 21 XT GPU-tól. Az összesített eredmények tanúsága szerint ugyan csak pár százalékkal, de a Big Navi elmarad az Nvidia RTX 3080-as erőgépétől, mely az elmúlt évek fejlesztéseinek, és az AMD modellek folyamatosan növekvő hatékonyságának ismeretében mégis kifejezetten becsületes eredmény. Ez az átlag felhasználó számára lényegében meg is felel az előzetes elvárásoknak, azonban mindig lesz egy olyan nyughatatlan réteg, aki nem éri be azzal, amit a gyári értékek ígérnek, viszont arra, ami most történt, talán még a tapasztalt tuningmesterek sem számítottak. Az RX 6800 XT úgy ért el világrekordot érő eredményt a 3D Mark Fire Strike benchmarkja alatt, hogy a gyári hűtőjére támaszkodott az Nvidia folyékony nitrogénnel megküldött csúcskártyájával szemben.

Az extrém hűtésnek köszönhetően ez a renglista már múlt idő.


Az izgalmasra sikerült kísérlet eredményére a Videocardz.com lett figyelmes, a lap ugyanis elsőként szúrta ki a Lucky_n00b néven túlhajtásban utazó Alva Jonathan világrekordját. Az extrém körülmények között elvégzett tesztek során, egészen 2.65Ghz-ig hajszolta az új Radeon 1825 Mhz-es alap órajellét, méghozzá enélkül, hogy a többi komponenshez hasonlóan folyékony nitrogénre cserélte volna a kártya gyári hűtőjét. Ez a teljesítmény több szempontból is lenyűgözőnek nevezhető, hiszen egyfelől a valóság talajára helyezi a Navi GPU-k kiváló túlhajtási képességeiről terjedő feltételezéseket, másrészt igazolja az AMD azon állítását, hogy az CPU-k és GPU-k új generációja kifejezetten jól tűri a magas feszültséget, és láthatóan az ebből következő átlagon felüli hőértékeket is. Ez persze még nem jelent automatikus fölényt, hiszen a másik oldalon nem az RTX 3080, hanem egy RTX 3090 dolgozott, hiába a bőven fagypont alá dermesztett csúcs Ampere GPU, az AMD kártya 47932 pontos 3D Mark eredménye minden korábbinál magasabb. Sajnos az örömbe került némi üröm is, ugyanis gépfeletti teljesítmény kisajtolásához ki kellett kapcsolni a tesszalációt (speciális poligonszámnövelés), mely bő tíz éve még a Radeonok erőssége volt, most azonban megakadályozta, hogy a rekord a 3D Mark dicsőségeinek hivatalosan elismert csarnokába kerüljön. Ezt a húzást amúgy nem tekintik szabályellenesnek, de a rekordokat felsorakoztató lista éléről azért távol tartotta a 6800 XT-t.

Folyékony nitrogén akcióban.


A tesztpadon azért más szereplőknek is fontos szerep jutott, a processzor ugyanis a jelenleg legizmosabbnak számító AMD Ryzen 9 5950X volt, melyet már sűrűn locsolgattak folyékony nitrogénnel, hogy elérhesse az 5423MHz-es frekvenciát. Mindezt egy MSI MEG X570 GODLIKE alaplap tűrte becsülettel, 16GB G.Skill DDR4 memória társaságában, mely 3800MHz-en dolgozott szintén korrektnek számító CL 14-15-15-30 időzítés mellett, végül pedig a teljes felszerelést a katonás hatékonyságáról ismert, Corsair AX1200i 80+ Titanium tápegység biztosította. A tuningosok és az AMD tehát egyaránt megérdemelnek némi hátba veregetést, hiszen a 6800 XT sem a saját palettáján, sem az Nvidia felhozatalához mérve nem a csúcsok csúcsa, a 6900XT-re, illetve az igazi túlhajtásra kihegyezett egyedi Navi kártyákat pedig december elejéig még egészen biztosan nem fogjuk látni. De mégis miért érdekesek az egyszerű halandónak ezek a laboratóriumi körülmények között előadott földöntúli eredmények? Amennyiben túltesszük magunkat az aktuális kereskedelmi állapotokon, az általános készlethiányon és a magasra rúgó árakon, akkor elgondolkodhatunk azon, hogy vajon ezt a tuningpotenciált és strapabíróságot öröklik majd a középkategóriás kártyák is? Ha igen, akkor a türelmes vásárlók szép reményekkel állhatnak az idővel megérkező RX 6600 és 6700 kártyák elé is.

Mi jöhet még?

2800Mhz-es Boost, némi rásegítéssel.


A tuningos közösség láthatóan nem nézte jó szemmel a félsikert, így jött Takakou a kínai Teclab-tól, és a 6800XT-t is megkínálta némi folyékony nitrogénnel, mely ezúttal a Ryzen 9 5950X-et stabil 5.6Ghz-en tartotta, a Radeon kártyának pedig sosem látott 2.8 Ghz-es frekvenciát tett lehetővé. Ez a kombináció 48890 pontos Fire Strike csúcsot hozott, ami pedig hivatalosan is rekord. Ha a Hall of Fame után kutatva felnézünk a 3D Mark oldalára, az első helyen még egyelőre egy mélyhűtött RTX 3090-et találunk, a maga 47725 pontos GPU teljesítményével, a Fire Strike benchmark alatt elért becsületes eredményével pedig szorosan ott liheg mögötte a 6800 XT, aminek itt még 47044 pontos eredményét láthatjuk. Ez persze idővel frissülni fog, a HWBOT ugyanis már hivatalosan is lecserélte a csúcs sűrűn váltogatott zászlaját, és kitűzte a kínai csapat bannerét. Az overclock közösség tehát megállás nélkül pörög, és megmutatja, hogy az új kártyák mire is képesek „megfelelő” körülmények között, amiből egy keveset majd talán otthon is megtapasztalhatunk majd.

2020. 11. 23

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.