Bevetettek egy korábban nem használt anyagot, ami extrém mértékben megnöveli a tárkapacitást
Már nem az elsõ hír az elmúlt hónapokban, ami a merevlemezek fejlõdését vagy újdonsült népszerûségét tárgyalja. Míg a keresletet és a gyártást a tárhelyigényes Chia kriptovaluta lendítette elõrébb, addig a mérnökök a legkülönbözõbb módokon próbálják új szintre emelni az öreg merevlemezes technológiát. A Seagate például az adatsebességet hozta közelebb a fürge SSD-khez, brit egyetemi mérnökök pedig egy olyan eljárást vittek sikerre, ahol a grafén nevû anyag bevetésével sokszorosára növelhetõ a forgólemezes meghajtók kapacitása.
A brit Cambridge-i Egyetem mérnökei álltak elõ azzal a felfedezéssel, mely egy több ország részvételével közösen lefolytatott kutatás sikeres eredménye. A tanulmányban vázolt módszer kidolgozását azon egyszerû ok indokolta, hogy a 80-as évek óta elképesztõ mennyiségû merevlemezt gyártanak, melyek az otthoni felhasználásból ugyan egyre inkább kiszorulnak, ám ipari, illetve vállalati környezetben továbbra is rendkívül nagy mennyiségben alkalmazzák õket. Az õket motiváló tényezõkrõl a kutatás fejének tekinthetõ Andrea C. Ferrari nyilatkozott, aki egyben a grafén és egyéb anyagok új felhasználási módjait kutató Cambridge Graphene Centre igazgatója is. Ahogy azt megjegyzi, 2020-ban nagyjából egymilliárd terabájt friss HDD-tároló került legyártásra, ami erõs lökést adott a grafénnel kapcsolatos fejlesztések kidolgozásához, mely úgy tûnik, hogy ezen a területen is kiváló eredményt hozott. „A HDD-k két fõ alkotóelemet tartalmaznak: a tányérokat és a fejet. Az adatokat egy mágneses fej írja a tányérokra, amely a tányérok felett gyorsan mozog, miközben azok pörögnek. A fej és a tányér közötti tér folyamatosan csökken a nagyobb sûrûség érdekében” – olvashatjuk a magyarázatot, az egyetem hivatalos oldalán közzétett beszámolóban.
A lényeg, hogy a lemezeket mostanáig egy igen vékony szénréteggel (COC) vonták be, mely a mechanikai sérülések és a korrózió ellen nyújtott védelmet. Ahogy az évek alatt a lemezek adatsûrûsége egyre nagyobb lett, úgy ez a réteg egyre csak vékonyodott, a grafén bevetésével viszont ezt a mindössze 3 nanométeres bevonatot is sikerült tízszer vékonyabbra faragni. A tesztek során pedig nem csak az derült ki, hogy milyen sok szabad helyet nyernek vele, de az is, hogy a korábbi szénréteghez képest hatalmas mértékben nõtt a strapabíróság is. Kétszeresen csökkenti a súrlódást és ellenállóbb a mûködésbõl származó elkerülhetetlen kopással szemben, így lényegében sokkal idõtállóbb elõdjénél. A tesztek során rendesen megizzasztották a grafénnal felvértezett meghajtókat, és kiderült, hogy az anyag magas hõmérsékleten is kifejezetten kényelmesen érzi magát. Sõt, a HAMR (Heat-Assisted Magnetic Recording) technológia kifejezetten azt segíti, hogy a lemeztányérok melegítésével még több adat tárolására nyíljon lehetõség, ami a szén esetében lehetetlen küldetés lenne.
A lényeg, hogy eddig egy négyzethüvelyken 1 TB adat volt tárolható, ám a grafén segítségével ezt legalább 4, de akár 10 TB-ra is megnövelhetik. Márpedig, ha ezt rendszeresítik, akkor a HDD-k hamarosan vonzóbb termékek lehetnek, mint valaha, és nem csak a szerverparkok számára. Ha a grafén réteggel bevont lemezeket a Seagate új Mach.2 technológiájával kombinálják, akkor nem csak kifejezetten vállalható sebességet kapnánk, de ár/érték arányuk tekintetében kifejezetten bõséges tárhelyet is. Az egyre helyigényesebb játékokhoz, de az otthon végzett munkához, például videóvágáshoz is kifejezetten hasznos segítséget nyújthatnak, hiszen nem kellene feltétlenül többszászezer forintot kifizetnünk a legnagyobb, és egyben legstrapabíróbb SSD-kért, hiszen a vételár töredékébõl találnánk megfelelõ HDD-s alternatívát is, ami gyorsaságban nem, de élettartam szempontjából egészen biztosan felülmúlná a legfejlettebb M.2-es meghajtókat is.
Az egyetlen akadály tehát maga az ipar, melynek fel és el kell ismernie az új eljárásokat, majd alkalmazkodnia kell hozzájuk, vagyis költenie kell a gyártástechnológia megújítására, ez pedig valószínûleg nem történik meg egyik napról a másikra.