Az MSI lehûti, és tuningolja is az új Navi kártyát
Nem vádolhatnánk az AMD-t azzal, hogy elárasztották volna a piacot friss termékeikkel. Az új Ryzen processzorok elég visszafogott adagokban érkeznek, és olyan eddig talán nem is fordult elõ, hogy minden típus egyszerre lett volna elérhetõ. Hasonló a helyzet a Navi kártyákkal is, az új RX széria két képviselõje elérhetõ ugyan, de a gyári blower típusú hûtéssel ellátott kártyák közel sem olyan vonzók, hogy a készletek gyors kisöprését eredményezzék. A dolog teljesen érthetõ, az extrém melegedés minimum ijesztõ, az idejétmúlt hûtés ráadásul nem csak alacsony hatékonyságú, de rémesen zajos is, így sokan inkább önuralmat gyakoroltak, az augusztusra ígért egyedi kiadások érkezéséig. A kártyák azonban nem jöttek, így szeptember elején vehettünk elõször szemügyre az elsõ, gyáritól eltérõ megoldást. Az MSI kártya érkezése örvendetes, és ezzel talán közelebb kerültünk a többi gyártó házi megoldásaihoz is, melyek remélhetõleg a hónap végéig már elkezdenek felbukkanni. A tesztünk egy optimális kombináció, hiszen végre megnézhetjük, hogyan teljesít együtt a közkedvelt Ryzen 5 3600 processzor és az RX 5700, elõbbi egy minõségi toronyhûtéssel, utóbbi az MSI két ventilátoros megoldásával, mindezt egy ízlésesen összeválogatott konfigurációban.
Az NZXT már bizonyította, hogy minõségi termékeivel érdemes a figyelmünkre, és persze pénztárcánk tartalmára. A H400i széria egy igazi prémium kategóriás micro-ATX (illetve mini-ITX) ház, ahol a szemet kényeztetõ minimalista dizájn, elsõosztályú anyaghasználattal, és hibátlan összeszerelési minõséggel társul. Az összhatást csak erõsíti, a fekete-piros színkombináció, ami játékosok körében igen népszerû, és jól passzol majd más, gamerek számára dizájnolt termékhez is. Természetesen nem maradunk RGB fények nélkül, ám nem a három elõre telepített 120 mm-es Aer F ventilátorban találjuk õket, hanem a ház belsõ, és elõlapi pereme mögé rejtett LED szalagokban. Ha ez nem lenne elég, a gyártó egy egyedi eszközt is ad a házikóhoz, (CAM Powered Smart Device) amivel az RGB-t és a ventilátorokat is kedvünk szerint szabályozhatjuk! A sort végül a teljes egészében edzett üveg oldallap zárja, ami rálátást enged az ízléses belsõ térre, és utat enged a kedvünk szerint beállított megvilágításnak. A kiváló hangszigeteléssel ellátott, rezonanciától mentes ház 210 x 417 x 421 mm-es, amennyiben a lábai is rajta vannak, súlya így 7.6 kiló. Porszûrõt elöl, felül és alul a tápegységnél is kapott, ventilátorból pedig összesen öt fér el, melyek a hátsó kivételéve 140 mm-esek is lehetnek. Ami a helyet illeti, a hátlapi elrendezéshez kapunk kábelcsatornákat, melyekkel érdemes is bíbelõdni, mert bár van hely, ha ügyetlenek vagyunk, az oldallap visszaillesztésénél lehet, hogy erõlködni fogunk. VGA-nk hossza 411mm, CPU hûtõnk 164 mm magas lehet, meghajtóból összesen 4 fér be, ebbõl az egyetlen 3.5" méretû, átalakítható még egy 2.5"-es SSD fogadásához. Az elõlapon két USB 3.1, illetve a szokásos hang és mikrofon csatlakozók kaptak helyet. Az NZXT igényes házikóját 39 435 Ft-ért rendelhetjük meg.
A sokat méltatott Zen 2 architektúra legkedveltebb darabját választotta vásárlónk, és kijelenthetjük, hogy jó vásárt csinált vele. A 6 magos 12 szálas processzor komoly ugrás az elõzõ generációs Ryzen 2000 szériához képest, és játékok alatt jelentõsen közel került az Intel szériához is, míg munkafolyamatok alatt, a kategóriáján belül legtöbb esetben le is hagyja. Az alacsony csíkszélességnek köszönhetõen a korábban sokat kritizált melegedés sem problémás, így ha ez fontos szempont, az AMD ezen a téren is tud mit ajánlani az Intel termékeivel szemben. A szorzózártól mentes processzor 3600 MHz-ces alap órajele 4200 Mhz-ces Boostig húzható, a gyártó által meghatározott fogyasztási érték 65W, ami finoman szólva is barátságos ajánlat, ezért a teljesítményért. A dobozban található Wraith Stealth hûtõ tulajdonképpen egészen jól meg is birkózik ezzel a hõmennyiséggel, és az Intel processzorokhoz mellékelt hûtésnél is hatékonyabb, ám szinte minden esetben jobban járunk, ha egy csendes és masszív egyedi hûtõre cseréljük. Az elõdjéhez hasonló módon, generációjának legjobb ár-érték arányú darabjának kikiáltott processzora, jelenleg 72 000 Ft-ért rendelhetõ.
A videokártya mellett az alaplap is az MSI-tõl érkezett, méghozzá egy B450 chipsettel szerelt darab, mely egy BIOS frissítést követõen elbánik a Ryzen 3000 processzorokkal is, egészen Ryzen 7-ig, így ezzel a döntéssel simán 30 000 Ft alatt maradhatunk. A Micro-ATX lap négy memóriafoglalattal rendelkezik, és 3466 Mhz-es túlhajtást is lehetõvé tesz. Az M.2 portnak köszönhetõen akár 32 Gbps sávszélességet is elérhetünk, ha birtokában vagyunk a megfelelõ sebességû tárhelynek. Passzív hûtõbordákat is találunk, mely a tuningoláskor keletkezõ nagyobb hõmennyiséget segít visszafogni, így kedvezõ ára ellenére kihozhatjuk processzorunkból és memóriánkból, a magasabb órajelek által biztosított többlet teljesítményt. A hátlapon szélsebes USB csatlakozókat, és az IGP számára hasznos HDMI, illetve DVI-D kimeneteket találunk, ami kevésbé impozáns, az talán az egyszerûbb hangchip, ami teszi a dolgát, de ebben a kategóriában komolyabb zajszûrést nem kapunk majd tõle. Videokártyánk védelmében az egyetlen PCI-E x16 port acél bevonatot kapott, ami szimpatikus extra. Ha nincsenek extra igényeink, de némi Boostra, illetve tuningra igényt tartunk, a BAZOOKA V2 alaplapot 27 000 Ft-tól rendelhetjük meg.
Az Arctic Cooling hûtõjét egy korábbi cikkünkben már bemutattuk, és ezúttal is jó szívvel ajánljuk, ugyanis megfizethetõ ára mellett igazán korrekt hûtési potenciállal bír. A termék többféle színben is elérhetõ, így még az aktuális konfigurációhoz passzoló fekete-piros kombináció is elérhetõ. A folyadékcsapágyas, 12cm átmérõjû BioniX P120 ventilátor, halkan és hatékonyan dolgozik, élettartama magas, és szükség esetén 2100 RPM-es fordulatszámra is képes. A dobozt kinyitva látni fogjuk, hogy nem spórolták ki a szükséges alkatrészeket, így szinte minden foglalathoz illeszkedik, ráadásul könnyen felszerelhetõ. Keskeny kialakítása miatt, a miénkhez hasonló, kis méretû alaplapokhoz is jó választás, hiszen sem a VGA, sem a RAM modulok nem lesznek majd kényes közelségben. Az eSport modell 9 300 Ft-tól elérhetõ, de a típusból létezik dupla ventis változat is, ami a DUO utótagot kapta és 11 000 Ft-tól rendelhetõ.
A Super Flower tápegységek nem számítanak túl ismertnek, de úgy néz ki, hogy a választás elõtt, a vásárló bölcsen utánanézett az alkatrészeknek és megfontoltan döntött. A tápegység ugyanis minõségi darab, mindössze Európában kisebb figyelem irányult rá, az 550W-os névleges teljesítmény pedig rendben kiszolgálja majd a konfigurációt. A 80 PLUS GOLD minõsítésû egység teljesen moduláris kialakítást kapott, a kábelei pedig LED megvilágítást, ami eddig csak a gyártó felsõkategóriás termékeinél volt jellemzõ. Adott az opcionális passzív üzemmód, így ha kedvünk tartja, a tápegység csak terhelés alatt pörgeti fel a 135 mm-es, dupla golyóscsapágyas ventilátorát, és még ekkor sem fogja meghaladni a 47-50°C közötti hõmérsékletet. A teljesítményre sem lehet panaszunk, hasonló kategóriában lehagyta többek között a Seasonic SS-520FL-t, a be quiet! L8-500-at, illetve az EVGA 550 G2-t és GS-t. A tápegység érdekessége, hogy CapXon kondenzátorokat is használ, melyekkel több ponton a japán kondenzátorokat helyettesítik. Ezzel együtt is a tápegységet minõségi termék, ami stabilan és halkan dolgozik, mindezt 5 év gyártói jótállással, webshopunkból pedig 26 900 Ft-tól rendelhetõ.
KINGSTON HYPERX PREDATOR XMP 16GB (2x8GB) DDR4 3333MHz HX433C16PB3K2/16
A memória tulajdonképpen jól bevált választás, a 3333 MHz-ces CL16-os késleltetéssel felvértezett HyprX Predator memóriákkal nem igen nyúlhatunk mellé, olyannyira, hogy éppen el is fogyott. Helyette egy 3200 Mhz-ces változatot ajánlunk, ugyanígy két 8GB-os modullal, mely ide kattintva 32 000 Ft-tól elérhetõ.
WESTERN DIGITAL 120GB GREEN WDS120G2G0B M.2 SSD
A választott SSD ugyan nem a legfürgébb ami a piacon elérhetõ, de mentségére szóljon, hogy rendkívül olcsón kínál sokszorosan gyorsabb adatátvitelt, mint a robusztus, és elkényeztetett fülünk számára kissé zajos merevlemezek. Az M.2 csatlakozóba érdemes NVME SSD-t választani, mindenesetre a Western Digital megbízhatónak számít, ha meghajtók gyártásáról van szó, a 120GB-os drive pedig 7 000 Ft-ért megvásárolható.
És végre, végre egy Navi, ami ne a siralmas gyári hûtést használja. Nehezen érthetõ döntés az AMD részérõl, hogy a vadonatúj, elõremutató fejlesztéseit, miért egy idejétmúlt, közismerten alacsony hatékonyságú hûtési megoldással dobták piacra, és miért nem terveztek hozzá egy nyitott, több ventilátoros hûtést, ahogy az Nvidia tette. Így konkrétan visszafogták a saját rajtjukat, hiszen minden teszt arról árulkodott, hogy nagyszerûen sikerültek a kártyák, ám ezzel a hûtéssel jó eséllyel az év végére el fognak olvadni, az akár 90-100°C körüli hõmérséklettõl. Az MSI elsõként hozott számunkra normális hûtéssel felszerelt kártyát, melyen egy pár, saját szabványuk szerint készült 90mm-es TORX 3.0 ventilátor dolgozik. A "direct contact" dizájn szerint készült, 6mm-es hõcsövekkel dolgozó hûtés már alkalmas lesz a kártyát a nevetséges 90 fok körüli hõmérséklet alatt tartani, amivel hosszú távon elkerülhetjük a kártya elfüstölését, ugyanis a hõelvezetés érinti a memóriát és a PWM-et is. A hátoldalt masszív lappal védik, ami nem csak robusztusabb küllemet kölcsööz neki, de védi is a nyomtatott áramkört a hajlítástól, és más esetleges külsõ hatásoktól. A fedélzeti memória amúgy továbbra is 8GB GDDR6, 256-bites adatbusszal, 14Gbps maximális sebességgel.
A NAVI 10 XL névre hallgató GPU 1515 MHz-es alap órajelen fut, de elérhetõ egy 1675 Mhz-es Game, és egy 1750 MHz-es Bosot órajel is, tehát a teljesítményre nem lesz majd panaszunk. Megjegyeznénk, hogy a játéktesztekhez nem állítottunk semmit, a kártya az alapbeállításaival dolgozott. A 232x 126 x 46 mm-es VGA a gyártó szerint 225 wattot fogyaszt, és valamiért 750 wattos tápegységet ajánlanak hozzá, amit túlzásnak tartunk. Megjelenítõt három DisplayPort 1.4, és egy HDMI 2.0b csatlakozóra köthetünk. Az MSI RX5800 MECH OC jelenleg 131 935 Ft-tól elérhetõ, míg az erõsebb MSI RX 5700 XT EVOKE OC 156 000 Ft-tól. Aki ilyen, vagy hasonló kiadású RX kártyára várakozik, IDE kattintva ellenõrizheti az aktuálisan elérhetõ AMD VGA-kat.
Játékzóna
Végre elértünk a játéktesztekig, melyekhez a szokásosnak mondható felhozatalból válogattunk, a felbontás pedig mindhárom esetben 2560x1440 volt, az elérhetõ legmagasabb grafikai beállításokkal. Ami a hûtést illeti, az MSI dupla ventis megoldása csodát ugyan nem mûvel, ám tekintve a WQHD felbontást, és az Ultra beállításokat, a 80°C-on tetõzõ hõfok nem nevezhetõ horrorisztikusnak. Pláne akkor nem, ha eszünkbe jut, hogy az AMD szerint a kártya teljesen jól érzi magát a blower hûtéssel produkált 90-100°C körüli hõmérsékleten. Ezt mi tisztelettel vitatnánk, a legjobban konstruált VGA számára sem ideális az ilyen magas üzemi hõmérséklet, ám a közel 100%-os terheltség mellett mért maximum 80°C, már hosszú távon is élhetõnek nevezhetõ.
Rage 2
A Rage 2 igazán õrült lövöldözõs móka lett, ahol rendkívül szórakoztató képességekkel felvértezve színesíthetjük a Doom-ot is megszégyenítõ akciót. Az optimalizáltságon lett volna még mit csiszolni, hiszen a vizualitás korrekt ugyan, de azért láttunk már szebb darabokat az utóbbi években. A kártya ettõl függetlenül derekasan állta a sarat alap órajelen is, így az átlag FPS 64 lett, ám a maximum nem tudott 84 fölé kúszni. Ami kissé furcsa, hogy a minimum érték egészen 21 FPS-ig is lezuhant, ami korábbi tesztjeink alapján nem volt jellemzõ a játékra.
Assassin's Creed Odyssey
A bérgyilkosok rendjének történetét tovább görgetõ epizódban, legutóbb az antik görög szigetvilág látványos domborzatára látogathatunk el. Az optimalizáció itt sem csak dicsárõ szavakkal illethetõ, ám a Rage 2-nél sokkal részletgazdagabb és változatosabb nyílt világot barangolhatunk be, amihez bizony ütõs hardverre van szükség, fõleg ha nem engedünk az Ultra beállításokból. A játék visszafogottabb részletek mellett is nagyszerû összhatást kelt, a megemelt órajel pedig bizonyosan dobna néhány extra FPS-t a kalapba, így az 51 átlag képkockaszám nem is hangzik olyan rosszul, aki pedig megelégszik 1080p-s felbontással is, növelheti a teljesítményt.
Metro Exodus
A Metro harmadik epizódja számos pozitív csalódással szolgált, és bár történetvezérelt játék lévén teljesen nyílt válágról nem beszélhetünk, igazán változatos terepeken kirándulhatunk, melyet egészen korrekt teljesítmény mellett élvezhetünk. A világvégétõl súlytott orosz vidéket, lenyûgözõ vizuális élménnyel tálalták számunkra, így az átlag FPS 81-es érték kifejezetten rendben van, a minimum 71 pedig garantálja, hogy az akciódús pillanatokban is csak ügyességünkön múljon a túlélésünk.
Kell ez nekem?
A Ryzen 5 3600 már bizonyította, hogy az AMD vesenyképes architektúrát dobott a piacra, melynek már a játékok alatt sem kell szégyenkeznie, és még az ajándék gyári hûtõk is korrektre sikerültek. Ez a Radeon RX5700 kártyákra csak félig igaz, az MSI viszont igazolta, hogy egy átlagos két ventilátoros custom hûtéssel kordában tartható a rettegett forrósodás, erre utal az gyártó magabiztos 235 MHz-es órajelnövelése is, melyet Gaming módba kapcsolva aktiválhatunk. Ha csendes és intenzív melegedéstõl mentes játékos konfigurációra vágyunk, már nem feltétlenül az Intel a kézenfekvõ megoldás. A verseny tehát beindult, nagyon várjuk a kék vállalat válaszát, és azt, hogy az elkövetkezõ években, az AMD hová tudja fokozni a Zen architektúra képességeit. Az MSI RX 5700 MECH OC jelenleg IDE kattintva rendelhetõ, aki pedig az erõsebb kiadást szeretné, az MSI RX 5700 XT EVOKE OC-t ITT érheti el. Az összeállítás IDE kattintva természetesen tetszés szerint módosítható, és megrendelhetõ.
KD - PCX