2019. 09. 05

Tuningolt Navi egyedi hűtéssel? - MSI RX5700 MECH OC és Ryzen 5 3600 teszt

Az MSI lehűti, és tuningolja is az új Navi kártyát


Nem vádolhatnánk az AMD-t azzal, hogy elárasztották volna a piacot friss termékeikkel. Az új Ryzen processzorok elég visszafogott adagokban érkeznek, és olyan eddig talán nem is fordult elő, hogy minden típus egyszerre lett volna elérhető. Hasonló a helyzet a Navi kártyákkal is, az új RX széria két képviselője elérhető ugyan, de a gyári blower típusú hűtéssel ellátott kártyák közel sem olyan vonzók, hogy a készletek gyors kisöprését eredményezzék. A dolog teljesen érthető, az extrém melegedés minimum ijesztő, az idejétmúlt hűtés ráadásul nem csak alacsony hatékonyságú, de rémesen zajos is, így sokan inkább önuralmat gyakoroltak, az augusztusra ígért egyedi kiadások érkezéséig. A kártyák azonban nem jöttek, így szeptember elején vehettünk először szemügyre az első, gyáritól eltérő megoldást. Az MSI kártya érkezése örvendetes, és ezzel talán közelebb kerültünk a többi gyártó házi megoldásaihoz is, melyek remélhetőleg a hónap végéig már elkezdenek felbukkanni. A tesztünk egy optimális kombináció, hiszen végre megnézhetjük, hogyan teljesít együtt a közkedvelt Ryzen 5 3600 processzor és az RX 5700, előbbi egy minőségi toronyhűtéssel, utóbbi az MSI két ventilátoros megoldásával, mindezt egy ízlésesen összeválogatott konfigurációban.

NZXT H400I CA-H400W-BR

Profi ház visszafogott mérettel és zajszinttel.


Az NZXT már bizonyította, hogy minőségi termékeivel érdemes a figyelmünkre, és persze pénztárcánk tartalmára. A H400i széria egy igazi prémium kategóriás micro-ATX (illetve mini-ITX) ház, ahol a szemet kényeztető minimalista dizájn, elsőosztályú anyaghasználattal, és hibátlan összeszerelési minőséggel társul. Az összhatást csak erősíti, a fekete-piros színkombináció, ami játékosok körében igen népszerű, és jól passzol majd más, gamerek számára dizájnolt termékhez is. Természetesen nem maradunk RGB fények nélkül, ám nem a három előre telepített 120 mm-es Aer F ventilátorban találjuk őket, hanem a ház belső, és előlapi pereme mögé rejtett LED szalagokban. Ha ez nem lenne elég, a gyártó egy egyedi eszközt is ad a házikóhoz, (CAM Powered Smart Device) amivel az RGB-t és a ventilátorokat is kedvünk szerint szabályozhatjuk! A sort végül a teljes egészében edzett üveg oldallap zárja, ami rálátást enged az ízléses belső térre, és utat enged a kedvünk szerint beállított megvilágításnak. A kiváló hangszigeteléssel ellátott, rezonanciától mentes ház 210 x 417 x 421 mm-es, amennyiben a lábai is rajta vannak, súlya így 7.6 kiló. Porszűrőt elöl, felül és alul a tápegységnél is kapott, ventilátorból pedig összesen öt fér el, melyek a hátsó kivételéve 140 mm-esek is lehetnek. Ami a helyet illeti, a hátlapi elrendezéshez kapunk kábelcsatornákat, melyekkel érdemes is bíbelődni, mert bár van hely, ha ügyetlenek vagyunk, az oldallap visszaillesztésénél lehet, hogy erőlködni fogunk. VGA-nk hossza 411mm, CPU hűtőnk 164 mm magas lehet, meghajtóból összesen 4 fér be, ebből az egyetlen 3.5" méretű, átalakítható még egy 2.5"-es SSD fogadásához. Az előlapon két USB 3.1, illetve a szokásos hang és mikrofon csatlakozók kaptak helyet. Az NZXT igényes házikóját 39 435 Ft-ért rendelhetjük meg.

AMD Ryzen 5 3600

A generció legjobb ár-érték aránnyal bíró processzora, munkára, és játékra is.


A sokat méltatott Zen 2 architektúra legkedveltebb darabját választotta vásárlónk, és kijelenthetjük, hogy jó vásárt csinált vele. A 6 magos 12 szálas processzor komoly ugrás az előző generációs Ryzen 2000 szériához képest, és játékok alatt jelentősen közel került az Intel szériához is, míg munkafolyamatok alatt, a kategóriáján belül legtöbb esetben le is hagyja. Az alacsony csíkszélességnek köszönhetően a korábban sokat kritizált melegedés sem problémás, így ha ez fontos szempont, az AMD ezen a téren is tud mit ajánlani az Intel termékeivel szemben. A szorzózártól mentes processzor 3600 MHz-ces alap órajele 4200 Mhz-ces Boostig húzható, a gyártó által meghatározott fogyasztási érték 65W, ami finoman szólva is barátságos ajánlat, ezért a teljesítményért. A dobozban található Wraith Stealth hűtő tulajdonképpen egészen jól meg is birkózik ezzel a hőmennyiséggel, és az Intel processzorokhoz mellékelt hűtésnél is hatékonyabb, ám szinte minden esetben jobban járunk, ha egy csendes és masszív egyedi hűtőre cseréljük. Az elődjéhez hasonló módon, generációjának legjobb ár-érték arányú darabjának kikiáltott processzora, jelenleg 72 000 Ft-ért rendelhető.

MSI B450M BAZOOKA V2

Megfizethető micro-ATX lap, ami a tuningolást is bírja.


A videokártya mellett az alaplap is az MSI-től érkezett, méghozzá egy B450 chipsettel szerelt darab, mely egy BIOS frissítést követően elbánik a Ryzen 3000 processzorokkal is, egészen Ryzen 7-ig, így ezzel a döntéssel simán 30 000 Ft alatt maradhatunk. A Micro-ATX lap négy memóriafoglalattal rendelkezik, és 3466 Mhz-es túlhajtást is lehetővé tesz. Az M.2 portnak köszönhetően akár 32 Gbps sávszélességet is elérhetünk, ha birtokában vagyunk a megfelelő sebességű tárhelynek. Passzív hűtőbordákat is találunk, mely a tuningoláskor keletkező nagyobb hőmennyiséget segít visszafogni, így kedvező ára ellenére kihozhatjuk processzorunkból és memóriánkból, a magasabb órajelek által biztosított többlet teljesítményt. A hátlapon szélsebes USB csatlakozókat, és az IGP számára hasznos HDMI, illetve DVI-D kimeneteket találunk, ami kevésbé impozáns, az talán az egyszerűbb hangchip, ami teszi a dolgát, de ebben a kategóriában komolyabb zajszűrést nem kapunk majd tőle. Videokártyánk védelmében az egyetlen PCI-E x16 port acél bevonatot kapott, ami szimpatikus extra. Ha nincsenek extra igényeink, de némi Boostra, illetve tuningra igényt tartunk, a BAZOOKA V2 alaplapot 27 000 Ft-tól rendelhetjük meg.

ARCTIC FREEZER 34 ESPORT

Megfizethető és hatékony hűtés visszafogottabb méretű összeállítások számára is.


Az Arctic Cooling hűtőjét egy korábbi cikkünkben már bemutattuk, és ezúttal is jó szívvel ajánljuk, ugyanis megfizethető ára mellett igazán korrekt hűtési potenciállal bír. A termék többféle színben is elérhető, így még az aktuális konfigurációhoz passzoló fekete-piros kombináció is elérhető. A folyadékcsapágyas, 12cm átmérőjű BioniX P120 ventilátor, halkan és hatékonyan dolgozik, élettartama magas, és szükség esetén 2100 RPM-es fordulatszámra is képes. A dobozt kinyitva látni fogjuk, hogy nem spórolták ki a szükséges alkatrészeket, így szinte minden foglalathoz illeszkedik, ráadásul könnyen felszerelhető. Keskeny kialakítása miatt, a miénkhez hasonló, kis méretű alaplapokhoz is jó választás, hiszen sem a VGA, sem a RAM modulok nem lesznek majd kényes közelségben. Az eSport modell 9 300 Ft-tól elérhető, de a típusból létezik dupla ventis változat is, ami a DUO utótagot kapta és 11 000 Ft-tól rendelhető.

SUPER FLOWER LEADEX 550W

Hatékony GOLD minősítésű táp, moduláris kialakítással és jó hűtéssel.


A Super Flower tápegységek nem számítanak túl ismertnek, de úgy néz ki, hogy a választás előtt, a vásárló bölcsen utánanézett az alkatrészeknek és megfontoltan döntött. A tápegység ugyanis minőségi darab, mindössze Európában kisebb figyelem irányult rá, az 550W-os névleges teljesítmény pedig rendben kiszolgálja majd a konfigurációt. A 80 PLUS GOLD minősítésű egység teljesen moduláris kialakítást kapott, a kábelei pedig LED megvilágítást, ami eddig csak a gyártó felsőkategóriás termékeinél volt jellemző. Adott az opcionális passzív üzemmód, így ha kedvünk tartja, a tápegység csak terhelés alatt pörgeti fel a 135 mm-es, dupla golyóscsapágyas ventilátorát, és még ekkor sem fogja meghaladni a 47-50°C közötti hőmérsékletet. A teljesítményre sem lehet panaszunk, hasonló kategóriában lehagyta többek között a Seasonic SS-520FL-t, a be quiet! L8-500-at, illetve az EVGA 550 G2-t és GS-t. A tápegység érdekessége, hogy CapXon kondenzátorokat is használ, melyekkel több ponton a japán kondenzátorokat helyettesítik. Ezzel együtt is a tápegységet minőségi termék, ami stabilan és halkan dolgozik, mindezt 5 év gyártói jótállással, webshopunkból pedig  26 900 Ft-tól rendelhető.

KINGSTON HYPERX PREDATOR XMP 16GB (2x8GB) DDR4 3333MHz HX433C16PB3K2/16

Megbízható memória a Kingstontól.


A memória tulajdonképpen jól bevált választás, a 3333 MHz-ces CL16-os késleltetéssel felvértezett HyprX Predator memóriákkal nem igen nyúlhatunk mellé, olyannyira, hogy éppen el is fogyott. Helyette egy 3200 Mhz-ces változatot ajánlunk, ugyanígy két 8GB-os modullal, mely ide kattintva 32 000 Ft-tól elérhető.

WESTERN DIGITAL 120GB GREEN WDS120G2G0B M.2 SSD

Nem a leggyorsabb, de ellátja a feladatát.


A választott SSD ugyan nem a legfürgébb ami a piacon elérhető, de mentségére szóljon, hogy rendkívül olcsón kínál sokszorosan gyorsabb adatátvitelt, mint a robusztus, és elkényeztetett fülünk számára kissé zajos merevlemezek. Az M.2 csatlakozóba érdemes NVME SSD-t választani, mindenesetre a Western Digital megbízhatónak számít, ha  meghajtók gyártásáról van szó, a 120GB-os drive pedig 7 000 Ft-ért megvásárolható.

RADEON RX 5700 MECH OC

Dupla ventis tuning Navi az MSI-től


És végre, végre egy Navi, ami ne a siralmas gyári hűtést használja. Nehezen érthető döntés az AMD részéről, hogy a vadonatúj, előremutató fejlesztéseit, miért egy idejétmúlt, közismerten alacsony hatékonyságú hűtési megoldással dobták piacra, és miért nem terveztek hozzá egy nyitott, több ventilátoros hűtést, ahogy az Nvidia tette. Így konkrétan visszafogták a saját rajtjukat, hiszen minden teszt arról árulkodott, hogy nagyszerűen sikerültek a kártyák, ám ezzel a hűtéssel jó eséllyel az év végére el fognak olvadni, az akár 90-100°C körüli hőmérséklettől. Az MSI elsőként hozott számunkra normális hűtéssel felszerelt kártyát, melyen egy pár, saját szabványuk szerint készült 90mm-es TORX 3.0 ventilátor dolgozik. A "direct contact" dizájn szerint készült, 6mm-es hőcsövekkel dolgozó hűtés már alkalmas lesz a kártyát a nevetséges 90 fok körüli hőmérséklet alatt tartani, amivel hosszú távon elkerülhetjük a kártya elfüstölését, ugyanis a hőelvezetés érinti a memóriát és a PWM-et is. A hátoldalt masszív lappal védik, ami nem csak robusztusabb küllemet kölcsööz neki, de védi is a nyomtatott áramkört a hajlítástól, és más esetleges külső hatásoktól. A fedélzeti memória amúgy továbbra is 8GB GDDR6, 256-bites adatbusszal, 14Gbps maximális sebességgel.

Ismerős dizájn, minőségi kártya


A NAVI 10 XL névre hallgató GPU 1515 MHz-es alap órajelen fut, de elérhető egy 1675 Mhz-es Game, és egy 1750 MHz-es Bosot órajel is, tehát a teljesítményre nem lesz majd panaszunk. Megjegyeznénk, hogy a játéktesztekhez nem állítottunk semmit, a kártya az alapbeállításaival dolgozott. A 232x 126 x 46 mm-es VGA a gyártó szerint 225 wattot fogyaszt, és valamiért 750 wattos tápegységet ajánlanak hozzá, amit túlzásnak tartunk. Megjelenítőt három DisplayPort 1.4, és egy HDMI 2.0b csatlakozóra köthetünk. Az MSI RX5800 MECH OC jelenleg 131 935 Ft-tól elérhető, míg az erősebb MSI RX 5700 XT EVOKE OC 156 000 Ft-tól. Aki ilyen, vagy hasonló kiadású RX kártyára várakozik, IDE kattintva ellenőrizheti az aktuálisan elérhető AMD VGA-kat.

Játékzóna

Végre elértünk a játéktesztekig, melyekhez a szokásosnak mondható felhozatalból válogattunk, a felbontás pedig mindhárom esetben 2560x1440 volt, az elérhető legmagasabb grafikai beállításokkal. Ami a hűtést illeti, az MSI dupla ventis megoldása csodát ugyan nem művel, ám tekintve a WQHD felbontást, és az Ultra beállításokat, a 80°C-on tetőző hőfok nem nevezhető horrorisztikusnak. Pláne akkor nem, ha eszünkbe jut, hogy az AMD szerint a kártya teljesen jól érzi magát a blower hűtéssel produkált 90-100°C körüli hőmérsékleten. Ezt mi tisztelettel vitatnánk, a legjobban konstruált VGA számára sem ideális az ilyen magas üzemi hőmérséklet, ám a közel 100%-os terheltség mellett mért maximum 80°C, már hosszú távon is élhetőnek nevezhető.

Rage 2

A minimum FPS valamiért a szokásosnál alacsonyabbra vándorolt


A Rage 2 igazán őrült lövöldözős móka lett, ahol rendkívül szórakoztató képességekkel felvértezve színesíthetjük a Doom-ot is megszégyenítő akciót. Az optimalizáltságon lett volna még mit csiszolni, hiszen a vizualitás korrekt ugyan, de azért láttunk már szebb darabokat az utóbbi években. A kártya ettől függetlenül derekasan állta a sarat alap órajelen is, így az átlag FPS 64 lett, ám a maximum nem tudott 84 fölé kúszni. Ami kissé furcsa, hogy a minimum érték egészen 21 FPS-ig is lezuhant, ami korábbi tesztjeink alapján nem volt jellemző a játékra.

Assassin's Creed Odyssey

A magas felbontás és beállítások ellenére korrekt az összkép


A bérgyilkosok rendjének történetét tovább görgető epizódban, legutóbb az antik görög szigetvilág látványos domborzatára látogathatunk el. Az optimalizáció itt sem csak dicsárő szavakkal illethető, ám a Rage 2-nél sokkal részletgazdagabb és változatosabb nyílt világot barangolhatunk be, amihez bizony ütős hardverre van szükség, főleg ha nem engedünk az Ultra beállításokból. A játék visszafogottabb részletek mellett is nagyszerű összhatást kelt, a megemelt órajel pedig bizonyosan dobna néhány extra FPS-t a kalapba, így az 51 átlag képkockaszám nem is hangzik olyan rosszul, aki pedig megelégszik 1080p-s felbontással is, növelheti a teljesítményt.

Metro Exodus

Látványos, és korrektül futott


A Metro harmadik epizódja számos pozitív csalódással szolgált, és bár történetvezérelt játék lévén teljesen nyílt válágról nem beszélhetünk, igazán változatos terepeken kirándulhatunk, melyet egészen korrekt teljesítmény mellett élvezhetünk. A világvégétől súlytott orosz vidéket, lenyűgöző vizuális élménnyel tálalták számunkra, így az átlag FPS 81-es érték kifejezetten rendben van, a minimum 71 pedig garantálja, hogy az akciódús pillanatokban is csak ügyességünkön múljon a túlélésünk.

Kell ez nekem?

A Ryzen 5 3600 már bizonyította, hogy az AMD vesenyképes architektúrát dobott a piacra, melynek már a játékok alatt sem kell szégyenkeznie, és még az ajándék gyári hűtők is korrektre sikerültek. Ez a Radeon RX5700 kártyákra csak félig igaz, az MSI viszont igazolta, hogy egy átlagos két ventilátoros custom hűtéssel kordában tartható a rettegett forrósodás, erre utal az gyártó magabiztos 235 MHz-es órajelnövelése is, melyet Gaming módba kapcsolva aktiválhatunk. Ha csendes és intenzív melegedéstől mentes játékos konfigurációra vágyunk, már nem feltétlenül az Intel a kézenfekvő megoldás. A verseny tehát beindult, nagyon várjuk a kék vállalat válaszát, és azt, hogy az elkövetkező években, az AMD hová tudja fokozni a Zen architektúra képességeit. Az MSI RX 5700 MECH OC jelenleg IDE kattintva rendelhető, aki pedig az erősebb kiadást szeretné, az MSI RX 5700 XT EVOKE OC-t ITT érheti el. Az összeállítás IDE kattintva természetesen tetszés szerint módosítható, és megrendelhető.

KD - PCX

2019. 09. 05

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.