2019. 07. 18

Karcsú turbina - Arctic Freezer 34 eSports processzorhűtő bemutató

Arctic Freezer 34 eSports

A szemnek sem kellemetlen, a fekete-fehér klasszikus kombinció

A svájci Arctic Cooling, 2001-es alapításakor divatot indított az asztali PC-kbe szánt csendes hűtőrendszerekkel. A fejlődés egészen 2009-ig tartott, ekkor a cég elhagyta nevéből az utótagot, és akár egy zenekar, a rövidebb de emlékezetesebb Arctic néven folytatta tevékenységét. Ám míg a bandák többnyire szétváláskor, vagy távozó tagok miatt váltanak nevet, itt a korszakváltás bővülést jelent, ugyanis termékpalettájuk különféle elektronikai és számítógépes perifériákkal bővült. A fókuszban persze továbbra is a fejlett hűtési megoldások maradtak, a Freezer 34 például idén jelent meg a piacon, hogy átvegye a helyét az előző Freezer 33-nak. Az új eSport modell érkezésével az eddigi árkategóriában tovább optimalizált kialakítást és jobb ventilátort is kapunk.

Jó minőségű doboz...


A termék egy megszokott, masszív karton dobozkában érkezik, amit az egész Freezer szériát meghatározó fekete és fehér színek jellemeznek. Az oldalakon és a hátoldalon a megszokott információk, a termék főbb jellemzőivel, a doboz tartalmával, illetve a hűtő felépítését, és az új BioniX P120 venti képességeit méltató illusztrációkkal. A dobozon belül nincs szivacs ágy, vagy egyéb tömítés, a termék mellett épp csak elfér kiegészítőket rejtő lapos dobozka.

...a szivacs ágy viszont elmarad


Kiegészítők:

  • Használati útmutató füzet
  • 2 db csavar
  • 2db szárnyas csavaranya
  • 4 db Intel 115x, 4db Intel 2011 és 4 db AMD AM4 távtartó
  • 1 db MX-4 hővezető paszta
  • 1 db hátlap
  • 2 db rögzítő és 2 db ventilátor rögzítő
  • 4 db gumi betét/alátét


Specifikációk

  • Model: ACFRE00057A
  • Támogatott foglalatok::
  • Intel: Socket LGA1151, 1150, 1155, 1156, 2066, 2011(-3)
  • AMD: Socket AM4
  • Ajánlott TDP: 200 W
  • Anyaghasználat: Réz (alap és hőcsövek), alumínium (hűtő bordák), forrasztott illesztések
  • Dimenziók: 124 x 157 x 88 mm (ventilátorral)
  • Hőcsövek: 4x – Ø6 mm
  • Bordák: 54x 04.mm
  • Súly: 627g(ventilátorral)



Ventilátor

  • BioniX P120
  • Dimenziók: 120 x 120 x 27 mm
  • Csapágy típus: Folyadékcsapágy (Fluid Dynamic Bearing)
  • Forgási sebesség(+/- 10%): 200 – 2100 rpm (±10%) (PWM-szabályozással)
  • Légáramlás: 67.56 CFM
  • Statikus nyomás: 2.75 mm H2O
  • Akusztikus zaj: 0.45 Sone
  • Csatlakozó: 4-Pin PWM
  • Gyártói garancia: 10 év

Ami jár, az jár

Tulajdonságok:

  • új P-Ventilátorok a jobb teljesítményért
  • Javított hőleadás
  • Thermal Coating (hűtőbevonattal ellátva)
  • MX-4 hővezető paszta mellékelve
  • Könnyű rögzíteni és stabilan tart
  • Optimális szinte bármilyen méretű RAM mellé

Jellemzés

Tükörsima felület, hibátlan rögzítés


Freezer 34 eSports a hűtőborda, és alapvetően a teljes dizájn tekintetében az előző modellre épül, igazi változást a hűtőborda felső takarólemeze, a fejlesztett rögzítő rendszer és a BioniX P120 ventilátor jelentenek. A hűtőborda 54 darab, 0.4 mm-es alumínium lapot használ, melyeket a hőcsövekkel együtt hűtőbevonattal láttak el, hogy egyenlő hőátadást érjenek el a felületek között.

Minimális az eltérés az előző modellhez képest


A négy darab, 6mm átmérőjű réz hőcső közvetlenül érintkezik a CPU felületével, a hagyományos U alakú kialakítás pedig a hő gyorsabb szétoszlatását segíti. Míg az alapzat és a hőcsövek érintkező felületét a teljes tükörsima felület jellemzi, addig a felős takarólemezen megjelent az új Arctic AC logo, a hőcsövek pedig látványosan nem egyenlőek és nem kaptak semmilyen védőkupakot. A keskeny kialakításnak köszönhetően, nem okoznak majd gondot a magasabb profilú hűtőbordával felvértezett RAM modulok sem, így szereléskor nem ütközünk akadályokba. Ugyanez igaz a videokártyánkat fogadó PCIe x16 csatlakozóra, ami még a kisebb alaplapok esetén is elviselhető közelségben lesz a hűtőnkhöz.

Új folyadékcsapágyas ventilátor


Az új légterelő a P120 a Bionix P szériából. A 120 x 120 x 27 mm-es ventilátor változó sebessége a visszafogott 200 RPM-től indul, a komoly terhelés alatt szükséges maximumot pedig kitolták, egészen 2100 RPM-ig. Érdekes pontja a csapágyazás típusa, a számtalan variáció közül az Arctic a Fluid Dynamic Bearing technológia, azaz folyadékcsapágy mellett döntött, ami a leghatékonyabbnak vélt technológia. Papíron halkabb, stabilabban forog és hosszabb élettartamú mint a csúszócsapágy, cserébe az előállítása is drágább.

Tapasztalatok

A Freezer 34 eSports két fontosabb újítást hoz elődjéhez, a Freezer 33-hoz képest: az új Arctic BioniX P120 ventilátort, és az új rögzítőrendszert, ami nem csak könnyebben felszerelhető mint korábban, de még nagyobb nyomást helyez a processzorra. Egy Intel i5 6600K-n végzett méréssorozat alapján, terhelés alatt 3.9 GHz-es alap órejelen 61 °C-on, a 4.5 GHz-es tuning frekvencián pedig 76 °C-on tartotta a processzort, mindezt egy 26 fokos hőmérsékletű szobában. Terheléstől mentes használat esetén a processzor 34 celsius-on állt meg.

Akár egy darázs


Az előző modellhez képest ez nagyjából 2 Celsius-fok javulást jelent, amit valószínűleg a jobb rögzítés és a fejlettebb ventilátor segítenek elő. Hasonló a helyzet a zajongás kérdésével is, a minimálisan jobb hatékonyság, egy kicsivel nagyobb zajszintet jelent, konkrétan amikor az előző modell 30 decibelt ért el, a Freezer 34 már 32-t. Az Arctic Freezer 34 eSports egy megfizethető hűtő mely jól szerelhető, stabil, keskeny kialakítása miatt jól gazdálkodik a hellyel, és egy hatékony ventilátorral felszerelve dolgozik. Az Arctic ráadásul több színben is elérhetővé tette, így akit megnyert a dizájn, az saját ízlésére szabhatja PC-jét. Akinek megtetszett a Freezer 34 eSports, az ide kattintva bemutatott fekete-fehér modellt 9 300 Ft-tól rendelheti meg, aki pedig ennél is hatékonyabb, akár 10-20 °C-kal jobb hűtésre vágyik, itt megtalálja a dupla ventillátoros változatot, amiből jelenleg sárga-fekete változat elérhető, és nagyjánól 12 000 Ft.

KD-PCX

2019. 07. 18

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Kenyeres Róbert
2019.07.20
Dupla venti, 10-20 fok különbség... jó esetben 1-2 :)
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.