A létrán felfelé!
Folytatjuk tesztjeinket, hogy kiderítsük, mekkora a különbség játékok alatt egy új Ryzen 3000 processzor, és az Intel ütõkártyája, az i9-9900K között. Mennyit kell, és mennyit érdemes költenünk, ha a legtöbbet akarjuk kihozni gépünkbõl játékok alatt? A legutóbb egy 6 magos Ryzen 5 3600X került szembe a legerõsebb i9-cel, és a tetemes árkülönbség ellenére a Ryzen 5 nagyszerûen állta a sarat. A következõ tesztbõl pedig kiderül, mire képesek a Zen2 magok egy Ryzen 7 3700X-ben, mikor a rendszer automatikusan feljebb emeli a processzor órajelét. A tesztben az AMD processzora az alap 3.6Ghz helyett többnyire 4GHz környékén üzemelt, ám erre szüksége is volt, ha meg akarta mutatni, hogy mire képes a jelenleg kapható legütõsebb videokártya, az Nvidia RTX2080Ti. Az összehasonlításhoz a legutóbbi tesztben szereplõ konfigurációt vettük alapul, így a gép ismételt részletezésétõl eltekintünk, a teljes cikk az alkatrészek bemutatásával ITT megtekinthetõ, a videó pedig IDE kattintva érhetõ el.
BitFenix Nova BFX-NOV-100-KKXSK-RP
A Bitfenix nem a prémium liga legismertebb képviselõje, viszont az igényes középsõ kategóriáig számos érdekes terméket kínálnak, elsõsorban házak, tápok, illetve rendszerhûtõk formájában. A választott ház egy tipikus induló darab, ami megfizethetõ áron korrekt minõséget kínál, mindenféle különleges extra nélkül. Az ablakmentes torony ATX, Mini-ITX, és Micro-ATX lapokat fogad, a videokártya maximum 320, a processzorhûtõ legfeljebb 160mm lehet. A kialakítása hagyományosnak is nevezhetõ, így egy optikai meghajtó beszerelésére is van lehetõség, ekkor viszont az elõlapi csatlakozók és kapcsolók kábeleivel egy kicsit dolgoznunk kell, továbbá a tápegység alul foglal helyet, melyhez kihúzható porszûrõ is jár. A zárt front panelnél két 120mmes ventinek van hely, hátul pedig egyet már beszerelve találunk, ezt ugyanekkora radiátorra cserélhetjük le. A ház méretei 183 x 437 x 465 mm, vételára pedig 9875 Ft.
AMD Ryzen 7 3700X
Az elõzõ tesztben a 6 magos, 12 szálas Ryzen 5 3600X volta fõszereplõ, ezúttal pedig a 8 magos és 16 szálas Ryzen 7 3700X van soron. A 7nm-es csíkszélességgel készült Zen2 architektúra egyre jobb hírnévnek örvend, aligha találunk olyan bemutatót, ami nem pozitív végkimenetellel zárul. A processzor alap órajele 3.6GHz, az X jelöléssel ellátott processzor pedig ideális esetben automatikusan felskálázódik az elérhetõ maximum sávszélességig, azaz 4.4Ghz-ig. Tesztünkben a legtöbb esetben nem haladtuk meg a 4.2GHz-es határt, a mért értékek tehát így születtek. Természetesen manuális tuningra továbbra is van lehetõségünk, ha fix értékekre lenne szükségünk, ehhez azonban jó hatásfokkal üzemelõ hûtõ beszerzését javaslunk. A Wraith Prism RGB LED-es hûtõ korrekt munkát végez, de egy kis ráköltéssel hatékonyabbak, és halkabbak lehetünk. A 65W TDP-s fogyasztás barátságos, ahogy a teljesítmény tükrében az ár is, a 8 magos Ryzen ugyanis nagyjából 115 000 FT-tól elérhetõ, jelenleg azonban kifogytak a készletek.
ASROCK X570 PHANTOM GAMING 4
Az X570 lapkészlet az új Ryzen 3000 processzorokhoz lett tervezve, és a világon elsõként rendelkezik PCI-Express 4.0 támogatással. Az Asrock szintén szállítja a saját megoldásait, ráadásul a korrekt felszereltség mellé ezúttal nem társul horribilis vételár, a Phantom Brand alá tartozó lapok között konkrétan ez a kapta a legkedvezõbb árazást. Az ATX formátumú lap visszafogott dizájnt, jó minõségû alkatrészeket és középkategóriás gaming opciókat kínál. Kapunk két teljes értékû PCIe 4.0 csatlakozót (x16 és x16/x4) két PCIe 4.0 x1 csatlakozót, és két M.2-t is, melyek közül a felsõ PCIe 4.0 x4, az alsó pedig PCIe 4.0 és SATA SSD támogatással is rendelkezik. SATA és USB 3.0 csatlakozóból is nyolcat találunk az alaplapon, illetve az oldalsó panelen, a maximum 64GB DDR4 memóriánk pedig legfeljebb 4066 MHz-es lehet. Támogatott a Quad CrossFireX, illetve a Ryzen 2000 és 300 processzorok. A Phantom Gaming 4 áruházunkban 54 351 Ft.
Be quiet! 850W BN284 Straight Power 11
A rendszert az agyondicsért Be Quiet! 850 wattos STRAIGH POWER 11 tápegysége látja majd el energiával. A beépíthetõséget segítõ teljesen moduláris kialakítás mellett, egyik legnagyobb erénye a hûtés, ugyanis nem csak hûvösen dolgozik, de a 135mm-es Silent Wings ventilátornak köszönhetõen rendkívül halkan is. A házon belül már teljesen kábelmentes kialakítást találunk, továbbá 105°C-ra hitelesített japán kondenzátorokat, ezzel halkabb és hûvösebb mûködést, végeredményben pedig hosszabb élettartamot kapunk. A tápegység megkapta a 80 PLUS GOLD minõsítést, mely 93%-os hatékonyságot jelent. A több kártyás rendszerre vágyók, a dobozban négy PCI-Express csatlakozót is találnak majd. A patinás gyártó minõségi tápegysége 47 763 FT-tól elérhetõ.
GeIL EVO X RGB Led 2x8GB DDR4 3200MHz GEXB416GB3200C16ADC
A GeiL egyedi dologgal próbálkozott, mellyel az RGB megvilágítás szerelmeseit próbálja megnyerni. A 2x8GB DDR4 memória minõségére semmiképpen sem lehet panaszunk, a CL16-os idõzítésû 3200MHz-es modulok kiválóan ellátják feladatukat. A gyártó ebben az esetben, valami egészen másra helyezte a hangsúlyt. A koncepció alapja, hogy az RGB megvilágítást azok számára is elérhetõvé, illetve szabályozhatóvá tegye, akik nem rendelkeznek a beállítások elvégzését lehetõvé tévõ alaplappal. A modulok különlegessége, hogy a hûtõborda tetején elhelyezett LED-ek mellett egy manuális kapcsolót is találunk, üzembe helyezéskor pedig két extra vezeték között is választhatunk. Az egyik egy hagyományos RGB kábel, ami a megfelelõ csatlakozóhoz rögzítve lehetõvé teszi a szoftveres, illetve automatikus szinkronizációt. A másik kábel kizárólag a LED-ek áramellátására, illetve a modulokon lévõ kapcsolók aktiválására szolgál. Ebben az esetben választhatunk, hogy memóriánk vörös, zöld, kék, vagy váltakozó RGB színekben pulzáljon. Az ötlet szimpatikus, a kivitelezés azonban kissé elnagyolt, a szoftver pedig egyes színeket egyszerûen képtelen elõcsalni. A speciális kialakítású csomag jelenleg kifogyott, egyébként nagyjából 40 000 Ft-tól vásárolható meg.
Samsung 500GB 970 Evo Plus MZ-V7S500BW M.2 SSD
M.2 foglalattal rendelkezõ alaplapunkhoz, M.2-es SSD meghajtó dukál. Ahogy a fenti linken megtalálható i9-9900K-s összeállításban, úgy itt is egy Evo Plus modell került beszerelésre, ami az egyik, ha nem a legkedveltebb típus, ha tárhely kiválasztására kerül a sor. A szélsebes csatlakozónak hála, másodpercenként 3300MB írási, és 3500MB olvasási sebességet érhetünk el, ezzel a munka és a játék is felgyorsul majd. Az 500Gb-os modellt 35 718 Ft-ért rendelhetjük meg.
Asus RTX2080 8GB GDDR6 DUAL-RTX2080-O8G
Bár a teszteket a már említett Ti változattal végezzük, a vásárló a maga részérõl beérte az alapmodellel, melyet szintén az Asus biztosít. A felsõ kategóriás videokártya a TU104 kódnevû 12nm-es lapkára épít, és ha nem lenne a nemrégen bevezetett SUPER változat, csak a Ti változat tudna konkurálni vele. A valósidejû sugárkövetést is lehetõvé tévõ Turing alap órajele 1515 MHz, de elérhetõ az 1800MHz-es Boost, és az 1830MHz-es OC órajel is, melyet valamivel feljebb is tornászhatunk. Az alaplap és a tápegység ebben egészen biztosan partner lesz, a gyártó mindenesetre minimum 650W tápegységet javasol, a csatlakoztatáshoz pedig 1x6 és 1x8-pines csatlakozókra lesz szükség. A fedélzeti memória feladatait 8GB GDDR6 RAM látja el, 256-bites interfész segítségével. A 26.8 x 11.4 x5.8 centiméteres méreteivel, nagyjából 2.7 foglalatnak megfelelõ helyet igényel, kijelzõt pedig három DisplayPort 1.4, egy HDMI 2.0b segítségével köthetünk rá, VR eszközünket pedig USB-Type C segíti. A hûtést az 55 Celsius alatt mozdulatlanságot biztosító csendes üzemmód, és a két IPX5 védelemmel ellátott légterelõ segíti. Aki kíváncsi mit tud ehhez képest a Ti közel 450 000 Ft-ért, az ITT láthatja elõzõ tesztünket, az Asus gyári tuninggal is felvértezett RTX 2080 videokártyáját viszont 239 052 Ft-tól szerezhei be.
Tesztüzem
Jöjjenek tehát a tesztek eredményei. Elsõként a Benchmark tesztek eredményei láthatók, melyekbõl az derül ki, hogy az X jelöléssel ellátott Ryzen az automatikusan megemelt órajelnek köszönhetõen lekörözi az alap frekvencián dolgozó i9-9900K-t. Ha valaki olcsóbban szeretne 8 maghoz és kiemelkedõ teljesítményhez jutni, a 3700X kétségtelenül jó választás lesz.
Az újabb mérések alkalmával igyekeztünk reprodukálni az elõzõ teszt körülményeit, így ugyanazokkal a játékokkal játszottunk azonos felbontáson, megegyezõ grafikai beállítások mellett. Ez alapvetõen 2560x1440-es felbontás és Ultra beállításokat jelent, kivéve a Dirt Rally esetén, ahol 1920x1080-alatt mértünk. Elsõként a Mad Max-re emlékeztetõ õrült világvége utáni állapotokat, féktelen lövöldözéssel mixelõ Rage 2-t indítottuk el. Az már a legutóbb is kiderült, hogy bár nem a legszebb játék volt idén, nem is a legjobban optimalizált, ami fõleg ultra beállítások mellett mutatja meg magát. Az átlag érték még Így is 90 FPS volt a Ryzen esetén, ami mindössze 4 FPS lemaradás. A legalacsonyabb érték hasonló, a 76 képkocka 5 FPS-sel követi az i9-et.
A Metro Exodus sok szempontból a Rage 2 ellentétének számít. Bár szintén a világ pusztulása után járunk, az ukrán fejlesztõk megközelítése merõben más. Azon túl, hogy a grafika sokkal részletgazdagabb, a játékmenet pedig lassabb, megfontoltabb, a történet is mérföldekkel hosszabb és részletesebb. A Rage 2 egy zúzós mutliplayer játék, multiplayer opció nélkül, a Metro pedig folytatja a megkezdett történetet és kinyitja számunkra az eddigi klausztrofób világot. A 3700X által elért átlag 123 FPS, összesen 12 kékockával kevesebb, mint amit az i9 teljesített, a minimum 102 pedig mindössze 5 FPS-sel gyengébb az Intel-nél.
Végül jöjjön a Dirt Rally 2.0, a Codemasters legutóbbi alkotása. Az átlag játékosoknak nehézkes lesz a realisztikus fizikát mímelõ autóverseny, ám sokak számára igazi csemege. A minimum képkockaszám leutánozta a Rage 2 számait, a 3700X konkrétan 90, a 9900K pedig 94 FPS-t produkált. A Minimum mindkét esetben beállt 66 FPS-re, a maximum esetén mért 2 FPS különbség pedig jóformán a véletlen mûve. Akár a processzorokról, akár a világ legerõsebb kártyájáról van szó, aki FULL HD-n játszana, válasszon visszafogottabb árú és erejû alkatrészeket.
Mit is vegyünk?
A Ryzen 7 3700X ereje kétségtelenül elismerésre méltó, ám hiába olcsóbb az i9-9900K-nál akár 30-50 000 Ft-tal, a vizsgálat nem teljesen fer, hiszen az i9 akár 5GHz-es tuning órajel elérésére is képes, igaz, ez nem történik meg automatikusan, ahogy az AMD esetében. Annyi biztos, hogy aki munkára keres hosszútávú partnert, és a játék esetén sem vállal kompromisszumot, az AMD ajánlatai több mint versenyképesek, mind ár, mind teljesítmény tekintetében.