2019. 08. 12

CPU egy RTX 2080Ti-mellé? Ryzen 7 3700X és I9-9900K teszt

A létrán felfelé!


Folytatjuk tesztjeinket, hogy kiderítsük, mekkora a különbség játékok alatt egy új Ryzen 3000 processzor, és az Intel ütőkártyája, az i9-9900K között. Mennyit kell, és mennyit érdemes költenünk, ha a legtöbbet akarjuk kihozni gépünkből játékok alatt? A legutóbb egy 6 magos Ryzen 5 3600X került szembe a legerősebb i9-cel, és a tetemes árkülönbség ellenére a Ryzen 5 nagyszerűen állta a sarat. A következő tesztből pedig kiderül, mire képesek a Zen2 magok egy Ryzen 7 3700X-ben, mikor a rendszer automatikusan feljebb emeli a processzor órajelét. A tesztben az AMD processzora az alap 3.6Ghz helyett többnyire 4GHz környékén üzemelt, ám erre szüksége is volt, ha meg akarta mutatni, hogy mire képes a jelenleg kapható legütősebb videokártya, az Nvidia RTX2080Ti. Az összehasonlításhoz a legutóbbi tesztben szereplő konfigurációt vettük alapul, így a gép ismételt részletezésétől eltekintünk, a teljes cikk az alkatrészek bemutatásával ITT megtekinthető, a videó pedig IDE kattintva érhető el.


BitFenix Nova BFX-NOV-100-KKXSK-RP

Olcsó és korrekt.


A Bitfenix nem a prémium liga legismertebb képviselője, viszont az igényes középső kategóriáig számos érdekes terméket kínálnak, elsősorban házak, tápok, illetve rendszerhűtők formájában. A választott ház egy tipikus induló darab, ami megfizethető áron korrekt minőséget kínál, mindenféle különleges extra nélkül. Az ablakmentes torony ATX, Mini-ITX, és Micro-ATX lapokat fogad, a videokártya maximum 320, a processzorhűtő legfeljebb 160mm lehet. A kialakítása hagyományosnak is nevezhető, így egy optikai meghajtó beszerelésére is van lehetőség, ekkor viszont az előlapi csatlakozók és kapcsolók kábeleivel egy kicsit dolgoznunk kell, továbbá a tápegység alul foglal helyet, melyhez kihúzható porszűrő is jár. A zárt front panelnél két 120mmes ventinek van hely, hátul pedig egyet már beszerelve találunk, ezt ugyanekkora radiátorra cserélhetjük le. A ház méretei 183 x 437 x 465 mm, vételára pedig 9875 Ft.

AMD Ryzen 7 3700X

Erő és teljesítmény visszafogott áron.


Az előző tesztben a 6 magos, 12 szálas Ryzen 5 3600X volta főszereplő, ezúttal pedig a 8 magos és 16 szálas Ryzen 7 3700X van soron. A 7nm-es csíkszélességgel készült Zen2 architektúra egyre jobb hírnévnek örvend, aligha találunk olyan bemutatót, ami nem pozitív végkimenetellel zárul. A processzor alap órajele 3.6GHz, az X jelöléssel ellátott processzor pedig ideális esetben automatikusan felskálázódik az elérhető maximum sávszélességig, azaz 4.4Ghz-ig. Tesztünkben a legtöbb esetben nem haladtuk meg a 4.2GHz-es határt, a mért értékek tehát így születtek. Természetesen manuális tuningra továbbra is van lehetőségünk, ha fix értékekre lenne szükségünk, ehhez azonban jó hatásfokkal üzemelő hűtő beszerzését javaslunk. A Wraith Prism RGB LED-es hűtő korrekt munkát végez, de egy kis ráköltéssel hatékonyabbak, és halkabbak lehetünk. A 65W TDP-s fogyasztás barátságos, ahogy a teljesítmény tükrében az ár is, a 8 magos Ryzen ugyanis nagyjából 115 000 FT-tól elérhető, jelenleg azonban kifogytak a készletek.

ASROCK X570 PHANTOM GAMING 4

Egy megfizethető X570 alaplap, korrekt felszereltséggel


Az X570 lapkészlet az új Ryzen 3000 processzorokhoz lett tervezve, és a világon elsőként rendelkezik PCI-Express 4.0 támogatással. Az Asrock szintén szállítja a saját megoldásait, ráadásul a korrekt felszereltség mellé ezúttal nem társul horribilis vételár, a Phantom Brand alá tartozó lapok között konkrétan ez a kapta a legkedvezőbb árazást. Az ATX formátumú lap visszafogott dizájnt, jó minőségű alkatrészeket és középkategóriás gaming opciókat kínál. Kapunk két teljes értékű PCIe 4.0 csatlakozót (x16 és x16/x4) két PCIe 4.0 x1 csatlakozót, és két M.2-t is, melyek közül a felső PCIe 4.0 x4, az alsó pedig PCIe 4.0 és SATA SSD támogatással is rendelkezik. SATA és USB 3.0 csatlakozóból is nyolcat találunk az alaplapon, illetve az oldalsó panelen, a maximum 64GB DDR4 memóriánk pedig legfeljebb 4066 MHz-es lehet. Támogatott a Quad CrossFireX, illetve a Ryzen 2000 és 300 processzorok. A Phantom Gaming 4 áruházunkban 54 351 Ft.

Be quiet! 850W BN284 Straight Power 11

Erős, halk, hatékony, megbízható.


A rendszert az agyondicsért Be Quiet! 850 wattos STRAIGH POWER 11 tápegysége látja majd el energiával. A beépíthetőséget segítő teljesen moduláris kialakítás mellett, egyik legnagyobb erénye a hűtés, ugyanis nem csak hűvösen dolgozik, de a 135mm-es Silent Wings ventilátornak köszönhetően rendkívül halkan is. A házon belül már teljesen kábelmentes kialakítást találunk, továbbá 105°C-ra hitelesített japán kondenzátorokat, ezzel halkabb és hűvösebb működést, végeredményben pedig hosszabb élettartamot kapunk. A tápegység megkapta a 80 PLUS GOLD minősítést, mely 93%-os hatékonyságot jelent. A több kártyás rendszerre vágyók, a dobozban négy PCI-Express csatlakozót is találnak majd. A patinás gyártó minőségi tápegysége 47 763 FT-tól elérhető.

GeIL EVO X RGB Led 2x8GB DDR4 3200MHz GEXB416GB3200C16ADC

Egyedi RGB megoldás a GeiL-től.


A GeiL egyedi dologgal próbálkozott, mellyel az RGB megvilágítás szerelmeseit próbálja megnyerni. A 2x8GB DDR4 memória minőségére semmiképpen sem lehet panaszunk, a CL16-os időzítésű 3200MHz-es modulok kiválóan ellátják feladatukat. A gyártó ebben az esetben, valami egészen másra helyezte a hangsúlyt. A koncepció alapja, hogy az RGB megvilágítást azok számára is elérhetővé, illetve szabályozhatóvá tegye, akik nem rendelkeznek a beállítások elvégzését lehetővé tévő alaplappal. A modulok különlegessége, hogy a hűtőborda tetején elhelyezett LED-ek mellett egy manuális kapcsolót is találunk, üzembe helyezéskor pedig két extra vezeték között is választhatunk. Az egyik egy hagyományos RGB kábel, ami a megfelelő csatlakozóhoz rögzítve lehetővé teszi a szoftveres, illetve automatikus szinkronizációt. A másik kábel kizárólag a LED-ek áramellátására, illetve a modulokon lévő kapcsolók aktiválására szolgál. Ebben az esetben választhatunk, hogy memóriánk vörös, zöld, kék, vagy váltakozó RGB színekben pulzáljon. Az ötlet szimpatikus, a kivitelezés azonban kissé elnagyolt, a szoftver pedig egyes színeket egyszerűen képtelen előcsalni. A speciális kialakítású csomag jelenleg kifogyott, egyébként nagyjából 40 000 Ft-tól vásárolható meg.

Samsung 500GB 970 Evo Plus MZ-V7S500BW M.2 SSD

Szélsebes és megbízható, apró méretben.


M.2 foglalattal rendelkező alaplapunkhoz, M.2-es SSD meghajtó dukál. Ahogy a fenti linken megtalálható i9-9900K-s összeállításban, úgy itt is egy Evo Plus modell került beszerelésre, ami az egyik, ha nem a legkedveltebb típus, ha tárhely kiválasztására kerül a sor. A szélsebes csatlakozónak hála, másodpercenként 3300MB írási, és 3500MB olvasási sebességet érhetünk el, ezzel a munka és a játék is felgyorsul majd. Az 500Gb-os modellt 35 718 Ft-ért rendelhetjük meg.

Asus RTX2080 8GB GDDR6 DUAL-RTX2080-O8G

Halk is, gyors is, és a tuningot sem veti meg.


Bár a teszteket a már említett Ti változattal végezzük, a vásárló a maga részéről beérte az alapmodellel, melyet szintén az Asus biztosít. A felső kategóriás videokártya a TU104 kódnevű 12nm-es lapkára épít, és ha nem lenne a nemrégen bevezetett SUPER változat, csak a Ti változat tudna konkurálni vele. A valósidejű sugárkövetést is lehetővé tévő Turing alap órajele 1515 MHz, de elérhető az 1800MHz-es Boost, és az 1830MHz-es OC órajel is, melyet valamivel feljebb is tornászhatunk. Az alaplap és a tápegység ebben egészen biztosan partner lesz, a gyártó mindenesetre minimum 650W tápegységet javasol, a csatlakoztatáshoz pedig 1x6 és 1x8-pines csatlakozókra lesz szükség. A fedélzeti memória feladatait 8GB GDDR6 RAM látja el, 256-bites interfész segítségével. A 26.8 x 11.4 x5.8 centiméteres méreteivel, nagyjából 2.7 foglalatnak megfelelő helyet igényel, kijelzőt pedig három DisplayPort 1.4, egy HDMI 2.0b segítségével köthetünk rá, VR eszközünket pedig USB-Type C segíti. A hűtést az 55 Celsius alatt mozdulatlanságot biztosító csendes üzemmód, és a két IPX5 védelemmel ellátott légterelő segíti. Aki kíváncsi mit tud ehhez képest a Ti közel 450 000 Ft-ért, az ITT láthatja előző tesztünket, az Asus gyári tuninggal is felvértezett RTX 2080 videokártyáját viszont 239 052 Ft-tól szerezhei be.

Tesztüzem

Benne van az X, az emelt órajelek magukért beszélnek.


Jöjjenek tehát a tesztek eredményei. Elsőként a Benchmark tesztek eredményei láthatók, melyekből az derül ki, hogy az X jelöléssel ellátott Ryzen az automatikusan megemelt órajelnek köszönhetően lekörözi az alap frekvencián dolgozó i9-9900K-t. Ha valaki olcsóbban szeretne 8 maghoz és kiemelkedő teljesítményhez jutni, a 3700X kétségtelenül jó választás lesz.

A Ryzen továbbra is impozáns eredményeket hoz


Az újabb mérések alkalmával igyekeztünk reprodukálni az előző teszt körülményeit, így ugyanazokkal a játékokkal játszottunk azonos felbontáson, megegyező grafikai beállítások mellett. Ez alapvetően 2560x1440-es felbontás és Ultra beállításokat jelent, kivéve a Dirt Rally esetén, ahol 1920x1080-alatt mértünk. Elsőként a Mad Max-re emlékeztető őrült világvége utáni állapotokat, féktelen lövöldözéssel mixelő Rage 2-t indítottuk el. Az már a legutóbb is kiderült, hogy bár nem a legszebb játék volt idén, nem is a legjobban optimalizált, ami főleg ultra beállítások mellett mutatja meg magát. Az átlag érték még Így is 90 FPS volt a Ryzen esetén, ami mindössze 4 FPS lemaradás. A legalacsonyabb érték hasonló, a 76 képkocka 5 FPS-sel követi az i9-et. 

Jeges fagy, tüzes forróság, mérgezp ködbe burkolózó mocsár? Már az AMD is bírja a terepet


A Metro Exodus sok szempontból a Rage 2 ellentétének számít. Bár szintén a világ pusztulása után járunk, az ukrán fejlesztők megközelítése merőben más. Azon túl, hogy a grafika sokkal részletgazdagabb, a játékmenet pedig lassabb, megfontoltabb, a történet is mérföldekkel hosszabb és részletesebb. A Rage 2 egy zúzós mutliplayer játék, multiplayer opció nélkül, a Metro pedig folytatja a megkezdett történetet és kinyitja számunkra az eddigi klausztrofób világot. A 3700X által elért átlag 123 FPS, összesen 12 kékockával kevesebb, mint amit az i9 teljesített, a minimum 102 pedig mindössze 5 FPS-sel gyengébb az Intel-nél.
 

1080 felbontáshoz nyugodtan válasszunk valamivel olcsóbb alkatrészeket


Végül jöjjön a Dirt Rally 2.0, a Codemasters legutóbbi alkotása. Az átlag játékosoknak nehézkes lesz a realisztikus fizikát mímelő autóverseny, ám sokak számára igazi csemege. A minimum képkockaszám leutánozta a Rage 2 számait, a 3700X konkrétan 90, a 9900K pedig 94 FPS-t produkált. A Minimum mindkét esetben beállt 66 FPS-re, a maximum esetén mért 2 FPS különbség pedig jóformán a véletlen műve. Akár a processzorokról, akár a világ legerősebb kártyájáról van szó, aki FULL HD-n játszana, válasszon visszafogottabb árú és erejű alkatrészeket.

Mit is vegyünk?

A Ryzen 7 3700X ereje kétségtelenül elismerésre méltó, ám hiába olcsóbb az i9-9900K-nál akár 30-50 000 Ft-tal, a vizsgálat nem teljesen fer, hiszen az i9 akár 5GHz-es tuning órajel elérésére is képes, igaz, ez nem történik meg automatikusan, ahogy az AMD esetében. Annyi biztos, hogy aki munkára keres hosszútávú partnert, és a játék esetén sem vállal kompromisszumot, az AMD ajánlatai több mint versenyképesek, mind ár, mind teljesítmény tekintetében. 

2019. 08. 12

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.