Milyen CPU hozza ki a maximumot egy RTX 2080 Ti-ból?
Néhányan maximalisták, és az elérhetõ legütõsebb hardvereket keresik, de vannak, akik a pénztárcájukhoz mérten szeretnék, a legtöbbet kihozni lehetõségeikbõl. Az új Ryzenek érkezésével mindkét kategóriában felerõsödött a verseny, ám nem ritka, hogy valaki csak játszani szeretne, mégis túlköltekezik. Ha valami sokkal drágább, akkor sokkal jobb is? Az általunk elvégzett próba arra szolgált, hogy kiderítsük, játékok alatt mekkora különbség mutatkozik a legdrágább asztali processzor, az Intel i9-9900K, és a jelenleg legjobb ár-érték aránnyal bíró, AMD Ryzen 5 3600X között. Vajon szükséges 170 000 Ft-ot költenünk, hogy meghajtsunk egy RTX 2080Ti-t, vagy esetleg a fele is elég hozzá? A két összeállítás között tetemes az árkülönbség, a GTX1660Ti pedig ezúttal nem szállt versenybe, most minden a 2080 Ti és a két processzor körül forgott.
Konfiguráció - Felsõház
H700i CA-H700W-WB
Az amerikai NZXT már 15 éve gyárt minõségi alkatrészeket, és elsõ sorban házairól, hûtési megoldásairól és tápegységeirõl ismert. A H szériás házaik a legnépszerûbb termékeik közé tartoznak, a sorozat darabjai a gépszerelõinknél is állandó vendégnek számítanak. A H700i egy prémiumkategóriás darab, kívül az elegáns egyszerûség, belül a masszív, teljes egészében acél elemek jellemzik. A nagyszerûen szerelhetõ ház EATX, ATX, Mini-ITX, és Micro-ATX lapalapokat is fogad, és szinte bármilyen hûtési megoldás kialakítására alkalmas. 360mm-es radiátornak fent és elöl is van hely, 120/140mm-es ventilátorokból pedig akár hét is beszerelhetõ. A termék szolgál néhány izgalmas extrával is, mint például a Smart Device V2, ami mikroprocesszoros vezérlésével egyszerre képes szabályozni a ház RGB fényeit, és ventilátorait. A látványos konfigok szerelmeseinek nem csak az edzett üveg oldallap hízeleg, ugyanis egy extra alkatrésszel videokártyánkat nem csak fektetve, de vertikálisan is beszerelhetjük, ezzel teljes rálátást nyerve a VGA-nkra. A házat számos pontján dicséret illeti, legyen szó a bõséges bõvítõhelyekrõl, a elvezetésre váró kábeleknek kialakított csatornákról és rögzítõkrõl, vagy akár a fém oldallapot visszatartó, illetve eleresztõ billentyûrõl. Aki hasonló összegért keresgél házat, az nem nyúl majd mellé a H700i-vel, mely áruházunkban 57 701 Ft-tól elérhetõ.
i9-9900K
Ha kompromisszumoktól mentes Intel konfigurációban gondolkodunk, a legerõsebb választható processzor természetesen a 14nm-es csíkszélességgel gyártott Coffee Lake széria legütõsebb darabja, a i9-9900K. A 8 magos, 16 szálas csúcsmodell 3.6GHz-es alap és akár 5GHz-es Boost órajelet kínál, utóbbit további tuningolással stabilizálhatjuk, nyilván a megfelelõ hûtés biztosítása esetén. A szorzózármentes CPU nem ismer akadályokat, ha videóvágás, vagy más számításigényes feladat elé állítanánk, viszont vegyük figyelembe, hogy az Intel által megadott 95W TDP érték csak irányadó, komoly terhelés alatt ennél jóval nagyobb fogyasztásra is számíthatunk, ehhez mérten tehát a hûtéssel sem érdemes takarékoskodni. Ha gépünk elsõdleges célja a legmodernebb videojátékok futtatása, maximális beállítások mellett, ezzel a processzorral egészen biztosan túllövünk a célon. Jelenleg ezt a potenciális teljesítményt semmilyen játékszoftver nem tudja kiaknázni, ám az is biztos, hogy még évekig nem kell majd a váltáson gondolkodnunk, és a legerõsebb videokártyák számára is több mint elegendõ támogatást biztosít majd. Az Intel szörnyetege 167 753 Ft-tól elérhetõ.
Asus ROG MAXIMUS XI HERO
A ROG széria, az ASUS felsõ kategóriás, játékra, intenzív terhelése, és természetesen túlhajtásra tervezett termékeit foglalja magában, a MAXIMUS alaplapok pedig itt is kiemelt helyen állnak. A Z390 chipsetre építõ ATX alaplap, M.2 hûtõbordával, Aura Sync RGB LED-del, 4400 MHz-es DDR4 támogatással, dupla M.2 csatlakozóval, valamint SATA 6Gb/s és USB 3.1 Gen 2 kapcsolattal várja a játékosokat. Az LGA 1151 foglalat a 8. és 9. generációs Intel processzorokat egyaránt fogadja. A továbbfejlesztett hûtés dedikált vízhûtési zónákkal, M.2 hûtõbordával és változatos ventilátorvezérlési lehetõségekkel bármilyen rendszert kiszolgál, akár tuningról, akár az optimális hõszabályozásról van szó. A játékosok számára a HiFi minõségû hangot a SupremeFX nagy felbontású digitális-analóg átalakító, és Sonic Studio III biztosítja, elõbbi ráadásul több adatfolyam egyidejû fogadására és feldolgozására is képes. Dedikált alaplapi órajel-generátorával a legmagasabb nagy teljesítményû memóriák használatát is támogatja, és a hõmérsékletet is kordában tartja. Ha több GPU- együttes használatát tervezzük, két Nvidia GPU esetén biztosított az SLI, míg három AMD kártyával elérhetõ a CrossFireX. A hátoldalon megtalálható gazdag csatlakozókínálatot természetesen beépített I/O pajzs védi, a tuningolók munkáját pedig többek köztt egy BIOS Flashback, és egy CMOS-törlõ gomb is segíti. Áruházunkbból 101 570 Ft-ért rendelhetõ.
NZXT Kraken RL-KRX72-01
A bitang erõs processzor várhatóan tekintélyes hõtermelését, a korábban méltatott NZXT folyadékhûtési megoldása igyekszik majd vállalható keretek között tartani. A továbbfejlesztett Kraken masszívabb mint valaha, ám továbbra is rendkívül flexibilis, a vízhûtés hatékonysága pedig 33%-kal teljesíti túl a többi 240mm-es AIO hûtõt. Három darab, radiátorokhoz optimalizált, és magas statikus nyomást biztosító Aer P 120mm ventilátorával hibátlan teljesítményt nyújt majd, mindezt visszafogott zaj mellett. A termék az NZXT’s CAM szoftver segítségével testre szabható, és a kiterjedt világítási opciókat is kedvünk szerint módosíthatjuk vele. A tesztek alapján a minõségi Kraken vízhûtés a piacon kapható kompakt hûtõk között, minden esetben a felsõ szegmensben telesít. Ha tuningolnánk, vagy csak stabilan alacsony hõértékekre és teljes csendre vágyunk, a Kraken RL-KRX72-01 áruházunkban 61285 Ft-ért kapható.
SEASONIC PRIME 850W 80+ TITANIUM SSR-850TR
A táp a lelke mindennek? Számítógépünké biztosan, hiszen ez biztosítja alkatrészeink számára a kiegyensúlyozott feszültségellátást, és a hosszú élettartamot. A vásárló nem bízott semmit a véletlenre, a SEASONIC 80 Plus Titanium minõsítéssel ellátott tápegysége tulajdonképpen már ipari kategóriás. Hatékonysága elsõ osztályú, a 850W-ból 840-et valóban képes is leadni, mindezt teljesen moduláris kialakítás mellet, és egy 135mm-es folyadékcsapágyas ventilátorral, a tökéletes csend érdekében. Az elõlapi panelen nem csak a tápkábel csatlakozóját és a bekapcsológombot találjuk, de egy második gombot is, mellyel a ventilátor normál és hybrid módja között válthatunk. Agresszív hûtési profilra nem lesz szükség, a Titanium hatékonyság garantálja az alacsony üzemi hõmérsékletet, mely folytonos terhelés mellett is maximum 50°C-ig emelkedhet. 150 x 86 x 170mm-es méreteivel hatalmas helyet sem követel magának, a dobozban pedig 6 darab PCIe és EPS kábelt is találunk majd. A különösen hatékony, csendes, és minõségi elemekbõl összeállított tápegységre a gyártó 10 év garanciát vállal, webshopunkban pedig 78 541 Ft-ért elérhetõ.
Kingston 2x8GB DDR4 4000MHz HyperX Predator RGB HX440C19PB3AK2/16
Annyi bizonyos, hogy az összeállított gép nem szenved majd hiányt memóriából. A HyperX szériás modulok 4000Mhz-es frekvencián üzemelnek, CL19-es idõzítés mellett, a vásárló pedig dupla adagot is rendelt a 2x8GB-os DDR4 RAM-okat tartalmazó kiszerelésbõl. A Kingston RGB-vel felvértezett tuning memóriáiból egy csomag 62 421 Ft-tól kapható.
Konfiguráció - Alsóház
ANTEC 0-761345-11609-1 P7
Az Antec ATX, Micro-ATX, illetve Mini-ITX alaplapokat fogadó háza, már egy fokkal visszafogottabb felszereltséggel bír, ugyanakkor az NZXT tornyához képest féláron kapható. Ami a kihasználható belsõ teret illeti, itt sincs ok szégyenkezni, a maximum 360mm-es (3 x 120 mm vagy 2 x 140mm) radiátorunkat az elõlapi panel fogadja, felülre azonban nem rögzíthetjük. Egy 120mm-es légterelõt már beszereltek a hátoldalra, ezt természetesen egyetlen ventis vízhûtésre is cserélhetjük, ha szükségét látjuk. A szerelhetõség itt is rendben van, és bár a kábelrendezési opciók nem túlzottan kifinomultak, a rögzítéshez azért lesz 20 mm helyünk a hátoldalon. A bal oldalra ablakos panel került, edzett üveg helyett mûanyagból, ám ezért nem neheztelünk, hiszen egy megfizethetõ házról beszélünk. A 445x 210 x 470 mm-es toronyba két darab 3,5" meghajtó fér, ám ezek helyére 2,5" méretet is pakolhatunk, így ezekbõl összesen négyet szerelhetünk be. CPU hûtõbõl 390mm, videokártyából pedig 390mm a határ, tápegységbõl pedig maximum 200mm-ig nézelõdjünk. Az Antec P7-es modelljei jelenleg teljesen kifogytak, amúgy nagyjából 15 500 Ft-ért rendelhetõk. Az Antec egészen a felsõ kategáriáig biztosít választékot, házaik között IDE KATTINTVA böngészhetünk.
AMD RYZEN 5 3600X
A Ryzen 5 3600X 6 az új 7nm-es csíkszélességgel készült Zen 2 architektúra legnépszerûbb képviselõje. A 6 magos és 12 szálas processzor, 3.8 GHz-es alap, és 4.4 GHz-es Boost órajellel, illetve 3200 MHz-es DDR4 támogatással bír, mindezt 95 W TDP mellett. Az X esetünkben nem a szabad tuningolásra utal, ugyanis az összes Ryzen szorzózármentes, esetünkben visznt a tuning automatikus, a processzor ugyanis fel tudja skálázni magát, az élérhetõ legmagasabb órajelre. Memóriák esetén természetesen szntén élhetünk a tuning lehetõségével, akár 5133 MHz is elérhetõ, ugyanakkor a 3733 MHz-et tartják ideálisnak, mivel így érhetõ el a legjobb késleltetési eredmény. IGP továbbra sincs, így egy megfelelõ teljesítményû videokártyára szükségünk lesz, cserébe a világon elsõként, beépített PCI-Express 4.0 támogatást kapott, amit az új X570-es lapkészlet segítségével aknázhatunk ki. A dobozban mellékelt gyári Wraith Spire hûtõ jó szolgálatot tesz, de azért késõbb érdemes lehet, egy hatékonyabb és csendesebb típusra váltani. Több korábbi lapkészlettel is kompatibilis, ám alaplapvásárlás elõtt járjunk utána, hogy az adott termék megkapta-e a támogatás, egy stabil BIOS formájában. Az ár-érték bajnoknak kikiáltott processzort 81 451 Ft-ért vásárolhatjuk meg, ami tulajdonképpen az i9-9900K fele.
GIGABYTE B450 AORUS M
Ezt is megértük, a Gigabyte végre kiterjesztette játékosokat célzó termékpalettáját, és külön brand-et hozott létre, mely az Aorus nevet kapta. A Micro ATX méretû B450 lap a belépõ szinten túlmutató extrákat is kínál, ehhez képest viszont korrekt árkategóriában találjuk. A maximum 64GB DDR4 memóriánkat 3200Mhz-ig tuningolhatjuk, több GPU esetén pedig természetesen él a CrossFire támogatás. Proceszorokból egészen a Ryzen 1000 szériáig mehetünk vissza, de nem okoz gondot neki az új 3000-res CPU sem, így ha ez a cél, nem ütközünk majd problémába. Az AMD StoreMI a rendszerindítás felgyorsítását szolgálja, és képes alkalmazkodni az általunk használt programokhoz is. Elérhetõ az USB 3.1 Gen2 Type-A, kapunk DualBIOS-t, Thermal Guarddal ellátott M.2 foglalatot, RGB szabályozást, zajvédelemmel felvértezett 8 csatornás hangot, és stabil játékélményre felkészített LAN vezérlõt. A korrekt felszereltséggel ellátott Gaming kategóriás lapot 29 204 Ft-tól rendelhetjük meg.
FSP 650W Hydro GE 80+ Gold
Az FSP megbízható és közkedvelt gyártó, amennyiben tápegységrõl van szó, nehezen nyúlhatunk mellé, ha a termékeikbõl válogatunk. Ez különösen igaz a Hydog GE szériára, ami az egyik legkedveltebb a vásárlók között. A gép tulajdonosa jó döntést hozott, ugyanis a 80+ GOLD minõsítésû tápegység nem csak hatékony, de halk is, ráadásul teljesen moduláris kialakítást kapott, így minden adott egy ütõs rendszer összeállításához. A csendért egy hosszú élettartamú 135 mm-es FDB ventilátor felel, a GOLD minõsítés pedig 90%-os hatékonyságot jelent, 50%-os terheltség mellett. A 150 x 170 x 86 mm-es dimenzókkal rendelkezõ, aktív PFC-vel ellátott ATX tápegység, jelenleg 30 249 Ft-ért beszerezhetõ.
Kingston 2x8GB DDR4 3333MHz HyperX Predator HX433C16PB3K2/16
A kisebb konfigurációban szintén HyperX Predator RAM-okat találunk, szintén 2 x 8GB kiszerelésben. A CL16 idõzítéssel bíró DDR4-es modulok, 3333 MHz-es frekvencián üzemelhetnek, és 35 000 Ft körül kaphatók, azonban sajnos kifogytunk belõlük. A készletek feltöltéséig IDE KATTINTVA megtaláljuk a többi HyperX Predator terméket.
Samsung 970 EVO Plus 500GB és 1TB SSD
A két gép egymáshoz legközelebb álló pontja, a két megegyezõ típusú SSD. Különbség csak a tárhely tekintetében jelentkezik, egyébként mindkét darab esetében megkapjuk a 3300MB írási, és 3500MB olvasási sebességet másodpercenként. Talán egy nem elhanyagolható különbségre még érdemes felhívni a figyelmet, ugyanis az 500Gb-os modell 35 718 Ft-ért kapható, míg a dupla akkora 1TB-os már 69 456 Ft-ért.
ASUS RTX2080 Ti 11GB GDDR6 ROG-STRIX-RTX2080TI-A11G-GAMING
Természetesen a végére hagytuk a videokártyát, a jelenlegi csúcsmodellt, mely önmagában is többe kerül, mint a másik összeállítás, egy jó kis GTX 1660 Ti-jal a fedélzetén. Az Nvidia szörnyetege a 12nm-es TU102 kódnevû, Turing architektúrás grafikus chipre épül, ami asztali piacon jelenleg utólérhetetlen sebességet kínál. Bármilyen játékról is legyen szó, itt már a 4K felbontás is kényelmesen elérhetõ alternatíva, nem beszélve a sugárkövetésrõl, ami úgy is élvezhetõ, hogy nem viszi magával a játék élvezetéhez szükséges képkockaszámot. Az Asus ROG szériája pedig a csúcskategóriás eszközöket jelöli, így ha valamiért nem lenne elegendõ a kártya által leadott teljesítmény, a három ventilátoros hûtéssel ellátott Advanced Edition kártyát tovább is tuningolhatjuk. Az alap órajel amúgy 1350 MHz, de a gyárilag meghatározott 1575 MHz-es turbó, és egy 1590MHz-es OC mód is elérhetõ. Az ütõs GPU-t a 352-bit sávszélességen dolgozó 11GB GDDR6 memória támogatja, 14000 Mhz-ces órajellel. Az Asus rendkívüli stabilitást, ütõs tuningpotenciált, hatékony hûtést, hosszú élettartamot, és természetesen világbajnok teljesítényt adnak, ezért a nem csekély összegért. A 0.47 x 13.04 x5.41 centiméteres kártya majdnem 3 helyet foglal, ám egy ilyen erõmû esetén valószínûleg felkészültünk rá, hogy nem fogjuk egykönnyen zsebre vágni. A kártya meghajtásához javasolt tápegység legalább 650W, melyet ké 8 tûs csatlakozón keresztül biztosít. Aki kérdés nélkül al egerõsebb VGA-t kutatja, az Asus ROG megoldását 456 891 Ft-tól szerezheti be.
Ryzen 5 vagy i9?
De lássuk, a mérési eredményeket! Ha játszani akarunk, megállhatunk az AMD közkedvelt processzoránál, vagy ha megtehetjük, érdemes elkölteni a kétszeres összeget is, hogy a legjobb teljesítményt kapjuk? A Benchmark eredmények alapján nem is akkora az eltérés! A Cinebench R15 és R20 mérései alapján a különbség jóval kisebb, mint azt az árkülönbség alapján jogosan sejtenénk.
A játékkal végzett tesztekhez két, viszonylag új lövöldözõs címet választottunk, melyek 1440p-s felbontásban és maximális beállítások mellett futottak, végül pedig 1080p felbontás mellett, mentünk egy kört a Dirt Rally 2.0-val is
Az a helyzet, hogy ezek nagyon kellemes értékek. A Rage 2 sziklás és poros sivatagjai, buja dzsungelekkel borított területei, és ködbe burkolózó lápvidékei egy Ryzen 5 3600X-szel is nagyszerûen bejárhatók, az átlag FPS konkrétan 8 ponttal volt jobb a 9900K alatt, és a 3600X maximum 97 képkockája sem szégyenletes, ahogy a 73 minimum sem.
A Metro Exodus ha, még változatosabb, és sokkal látványosabb területekre kalauzol minket, ennek ellenére sokkal jobban futott az RTX kártyán. A processzorokból eredõ különbség itt is nagyjából 10 FPS körül alakul, de amíg a Ryzen-nel is 125 az átlag, és 100 a minimum FPS, addig aligha panaszkodhatunk.
A Dirt Rally 2.0 ugyan csak Full Hd felbontás mellett futott, ami nem hajtottam eg igazán egyik gépet sem, viszont az elhanyagolható különbség itt is jól látszik. A 9900K átlagban kerek 2 FPS-t vert a 3600X-re, ez pedig szóra sem érdemes.
Mit vegyek?
Akinél ez a kérdés releváns, az valószínûleg nem az elérhetõ legdrágább termékeket söpri a kosarába, ha viszont kompetens, ütõst teljesítményt nyújtó, de megfizethetõ processzort szeretne, az AMD most tud néhány jó ajánlatot. Aki ragaszkodik az Intel termékeihez, azért vegye számításba, hogy ezek a számok már elhanyagolhatók, és aki ilyen kategóriában válogat, nem azért veszi a legjobbat, mert tíz év múlva az a 10 plusz FPS még pont életmentõ lesz. Az AMD bizonyította, hogy képes arra, amit sok éve már nem tudott felmutatni. Ismét jó ár-érték arányú, sõt, megfizethetõ termékeket készítenek, melyekkel a vásárlók érdekeit is a szemük elõtt tartják, a szimpla nyerészkedés helyett. Valódi fejlõdés történt, ami felrázza a piacot, és idõvel az Intelt is arra sarkalja, hogy újracímkézés helyett, valami újdonsággal lepje meg a játékosokat, és a márkához hû vásárlókat egyaránt.
KD - PCX