2022. 01. 14

Hogyan sikerült az AMD új AM5-ös LGA foglalata?

Az AMD mérnökei a jelek szerint odafigyeltek, hogy az új foglalat precíz rögzítést és megfelelő hűtést nyújtson

Ahogy az az Intel új, LGA1700-as foglalatáról kiderült, bizonyos esetekben problémát okozhat a hűtők megfelelő rögzítése, és sajnos több feltáró cikket is találhatunk a foglalat és a CPU elhajlásáról, amelyre a lapgyártóknak a továbbiakban muszáj lesz kiemelt figyelmet fordítaniuk. Ezzel együtt viszont az AMD is elhagyja az éveken át alkalmazott PGA (Pin Grid Array) dizájnt, hogy LGA-ra váltson. A Zen 4-es Ryzen 7000 széria érintkezői (összesen 1718) így a processzorokról az alaplapra vándorolnak, mely egy könnyebben kezelhető, kevesebb hibalehetőséget tartogató megoldás, a hűtő pl. biztosan nem rántja majd magával a hövezető paszta miatt hozzá tapadó CPU-kat. A megjelenés előtt álló AM5 foglalat részleteiről, a kiváló céges kapcsolatokkal és nagy reputációval bíró Igor Wallossek, az Igor's Lab tech-blog és híroldal szerkesztője írt lényegre törő összefoglalót.


Első pillantásra a merevítőkerettel, az erőkerettel és az emelőkarral ellátott reteszelő mechanizmus nagyon hasonlít ahhoz, amit az Intel LGA foglalataiból is ismerünk. A CPU-t középen két füllel az LGA foglalat felé nyomjuk, míg egy másik fül a merevítőkeretbe akad, hogy aztán a karral nyomást gyakoroljunk a két középső fülecskére. De mi a különbség a két nagyon hasonló kinézetű foglalat között? Ezek fontos részletek, amelyek például elég okosan megakadályozzák az egész lábazati szerkezet megereszkedését. A Socket AM5 már első pillantásra a Socket AM4-hez nagyon hasonló hátlapot fog használni minden alaplapnál, ahol a külső menetes hüvelyek ismét a hűtő elülső rögzítésének adnak helyet. Azonban négy további menetes hüvelyt is hozzáadtak, amelyek a foglalathoz vannak csavarozva, és így sokkal jobb tartást biztosítanak, mint az Intel LGA-1700-as lágyabb hátlapi lemeze.

Az Intel 12. generációjához érkező alaplapok némelyike komoly gondokkal küzd. (Kép: igorslab.de)


Ennek a megoldásnak az előnye nyilvánvaló, hiszen az ott fellépő erők összesen 8 különböző ponton, valamint lényegesen nagyobb felületen oszlanak el. Ezen felül helyet kapott az ujjak számára kialakított két mélyedés, mely jelentősen csökkenti a CPU bosszantó és ügyetlen helyezgetését a foglalat házából, ahol a tapasztalatlan ujjak gyakran visszafordíthatatlan sérüléseket okoznak az érintkezőcsapokon. Ezek a nagyobb oldalsó mélyedések valamennyire a szellőzést is segítik, még ha a gyakorlati haszna azért eléggé megkérdőjelezhetőnek is tűnik. A maximalista gépszerelők viszont örülni fognak, mert most először arra is lehetőséget kapnak, hogy a CPU alá saját, lapos hőmérséklet-érzékelőt vezessenek be (természetesen csak praktikus, nem vezető és hőálló modellekkel!), hogy közvetlenül a NYÁK-on mérhessék a foglalat hőmérsékletét.

 

Hűtő összeszerelése

Az AM4 tipikus hibája, a vákumot képző hőpaszta miatt olykor a processzor az eltávolított hűtőn marad. (Kép: archyde.com)


A gyárilag előre telepített szerelőkészlet által biztosított két rögzítési ponton ugyanúgy biztonságosan rögzíthetők a hűtési megoldások akár 500 grammos súlyig, mint eddig, tehát nem sok minden változik, és az Intel újdonságával szemben komoly fegyvertény lehet, hogy minden bizonnyal a régebbi hűtőket is tovább használhatjuk majd. Minden nehezebb dologhoz el kell távolítani a négy külső csavart, beleértve a rögzítőkészletet is, és ezután a hűtőt közvetlenül a hátlapra kell csavarozni. A visszafelé kompatibilitás azonban éppen ezen a ponton válik problémássá. Az új socket AM5 ugyanis egy speciális hátlapot kap, amelynek szükséges kivágásai jelentősen eltérnek a régebbi megoldásokétól! Ráadásul a teljes tartórendszer (SAM, avagy Socket Actuation Mechanism) ehhez a hátlaphoz van csavarozva. Ez a két pont azonban határozottan kizárja annak lehetőségét, hogy egyszerűen tovább használjuk a meglévő AM4-es hűtőket a saját hátlapjukkal. Ebben az esetben a gyártónak adaptált hátlapokat kell biztosítania, vagy maradt az előre csavarozott rész közvetlenül használata.

Stabil rögzítés az átgondolt tervezésnek köszönhetően. (Kép: igorslab.de)


Érdekes lesz látni azt is, hogy melyik alaplapgyártó fogja szigorítani az RMA, illetve garanciális feltételeket, ha a foglalat vagy az eredeti hátlap eltávolításáról van szó. Végül is ennek már nincs igazán értelme, pedig sok régi hűtőt tehet haszontalanná. Az akadály itt legalábbis valamivel nagyobb, mint a Socket AM4 esetében, még akkor is, ha a 4 külső csavar kicsavarása után már nem kell a hátlapot tartani (vagy némi sufnituning keretében szigszalaggal leragasztani), hogy ne tűnjön el azonnal a ház mélyén ahelyett, hogy stabilan ellátná a funkcióját. Kíváncsian várjuk, hogy az AMD hogyan készül fel az új platform érkezésére, ahogy arra is, hogy miként készíti fel az alaplapgyártókat a kezdeti hibák elkerülésére.

A közkedvelt, masszív hátlapi elem az AM5-9t is támogatni fogja. (Kép: igorslab.de)


Az AM5 bemutatkozása valamikor 2022 második felében esedékes, és kifejezetten biztító hír, hogy az AMD jó szokásához híven nem tervezi, hogy évenként újabbra cseréli, és az sem kizárt, hogy az AM4-hez hasonló, hosszú támogatást kaphat.

2022. 01. 14

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Fülöp József Zoltán
2022.01.14
Tetszik, első blikkre olyan mintha továbbgondolták volna az Intel X79 HEDT s2011-es lefogatást - ami eddig szerintem a legjobb megoldás volt stabilitásra és szerelhetőségre is, mivel az AM4-hez hasonlóan gyárilag van fent egy igen erős hátlapi merevítés annyi difivel hogy ez fixen van telepítve előre - de csavaros megoldással, és így szükség szerint bontható/cserélhető adott helyzetben. Tehát az AM5 úgy néz ki mint ha összeadnám az s2011-et egy méreteiben moddolt AM4-el. :) Szóval, biztatónak tűnik.
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.