2021. 12. 22

Hűtési gondokat okoznak egyes LGA1700 alaplapok

Az Alder Lake-hez kiadott LGA1700-as alaplapok gyártási hibája drasztikusan ronthatja a hűtéstAz alaplapokban keresendő a hiba igazi oka. (Kép: Future / game-news24.com)

Nem kérdés, hogy az Intel 12. generációs processzorai új életet leheltek a vállalat asztali és mobil platformjába, igaz, a fogyasztás és vele járó melegedés még továbbra is az elsőszámú gyengepontok közé tartoznak. Ezzel persze még együtt lehet élni, ahogy a vásárlók évek óta meg is teszik, akad azonban egy újkeletű hiba, mely egyre több Inteles felhasználó számára okoz nehézségeket. Sajnos egyre több panasz érkezik az új CPU-kra, nemrég azonban kiderült, hogy mi okoz akkora gondot, hogy sokaknak máris élniük kellett a garanciával.

Az egyik sarokban a támasztólap eláll az alaplaptól (Kép: igorslab.de)


Még mielőtt az Intel Alder Lake asztali processzorok bemutatásra kerültek, a weben olyan információk kezdtek el keringeni, hogy az újdonságoknak komoly problémájuk lehet a hűtéssel, konkrétan a különféle hűtők nem illeszkednek szorosan az új chipek burkolatához, ami feltűnően zavarja a normál hőelvezetést. Az esettel kapcsolatban a szakmai alaposságáról és iparági forrásairól egyaránt ismert Igor Wallossek, az Igor's Lab létrehozója végzett alaposabb kutatómunkát, aki a tesztek során nem csak feltárta a probléma okait, de egyfajta megoldást is talált rá. Az utóbbi időben egyre nagyobb figyelmet kapott, hogy hűtésgyártók, az Intel gyártópartnerei és más vállalatok egyre több elégedetlen ügyfelet jelentenek, akik mind az Alder Lake hűtési problémáiról számolnak be – mondta a tesztelő. Wallossek, amúgy maga is arról számolt be, hogy bizonyos esetekben, a chip és az alaplap függvényében a hőmérsékletkülönbség elérheti akár a 9 °C-ot is, ami már alaposan meghaladja az elfogadható mértéket.

Deformáció és egyenetlen felület, mely az alaplapgyártók hanyagsága lehet (Kép: igorslab.de)


Kezdetben azt feltételezték, hogy a hűtőalap és a processzor burkolata közötti laza érintkezés problémáját az okozza, hogy maga a burkolat alakja túlzottan domborúra sikerült. Valóban, van rá példa, hogy adott esetben a CPU fedele ívelt, ami zavarja a normális érintkezést. Ahogy a Wallosek által közzétett képen is megfigyelhető, a felkent hőpaszta nem terül el megfelelően a felületen. A nyoma egyenetlen és közelebb koncentrálódik a közepéhez, ahol a processzorfedél kiáll, míg egy területre egyáltalán nem is jut belőle, ott ugyanis akkora a hézag, hogy semmilyen érintkezés nem jön létre. Végül azonban kiderült, hogy a jelenség ennél is összetettebb, és az egyenetlen hővezető fedél valójában csak az egyik összetevő. Kiderült, hogy az alaplapok rossz minőségű LGA 1700-as processzorfoglalatai is közre játszhatnak a rossz érintkezésben, mikor a processzor beszerelésekor a "túl puha anyagok" miatt a foglalat deformálódik. Példaként vegyünk egy ASRock Z690 Extreme alaplapot, amelynek foglalata a processzor beszerelése előtt teljesen normális volt, de utána kissé deformálódott, és ehhez még hűtő beszerelésére sem volt szükség. Emellett a hátsó erősítőlemez 2 mm-re elhajlott a síkból – ez egy mellékelt képen szintén jól kivehető. És ez még csak nem is a legolcsóbb lap a piacon, igaz, készültek olyan olcsó modellek, melyek már gyárilag egyenetlenre sikerült processzorcsatlakozóval kerültek forgalomba.

Ez a Noctua hűtő nem tud megfelelően ráfeküdni a processzorra. (Kép: igorslab.de)


A szerző saját megoldással állt elő – igazán masszív hátsó erősítőlemezekkel ellátott hűtőket használt, amelyek az alaplapra szereltekkel ellentétben nem hajlanak meg a processzor beépítése során. A hűtőlemezt azonban a processzor beszerelése előtt rögzíteni kell a lapra, különben a foglalat helyrehozhatatlan károkat szenvedhet. Amikor Wallossek a processzor beszerelése után megpróbálta rögzíteni a hátlapot, elmondása szerint a lemez felcsavarozásakor egyértelműen érezte a deformálódott foglalat által keltett ellenállást. Ezért az Alder Lake processzorok esetében ajánlott masszív rögzítőlemezzel ellátott, jó minőségű hűtőket használni, mert ekkor nagymértékben megnő az esélye a processzor normális hűtésének. A keresztlécre vagy más módon rögzített hűtők azonban nem mentik meg a foglalat torzulásától. Alternatívaként ajánlott drágább, jobb minőségű aljzattal rendelkező lapokat keresni, de sajnos vásárlás előtt erre nincs egyértelmű garancia, hacsak nem végzünk oknyomozást, hogy vajon mely alaplapokra érkezik a legtöbb hasonló panasz, és melyek azok, amik a legnagyobb elégedettséget váltották ki a felhasználókból.

Akkora a domb, hogy ezen már szánküzni lehet. (Kép: igorslab.de)


Tudjuk, hogy a generációváltás gyakran okoz kezdeti nehézségeket, de tekintve az Intel LGA1700-as alaplapjainak bolti árait, elvárható lenne a gyártópartnerektől, hogy a termékek alaposabb gyári tesztelés után kerüljenek a vásárlókhoz. Sajnos egyes esetekben pont a foglalat körül spóroltak az anyagminőségen, mely deformációhoz és a hűtők rögzítésekor szükséges nyomás hiányához vezethet, a gyárilag félresikerült darabokról pedig ne is beszéljünk. Valószínűleg a garanciális kérelmek hosszú távon megoldják majd a panaszos vásárlók problémáját, és a cégek biztosan frissítik is a terhelt készleteket jobban sikerült revíziókkal, a vásárlók azonban joggal érezhetik, hogy ismét ők lettek egy kezdetleges mechanikai fejlesztés tesztelői, ráadásul nekik kell fizetni ezért a megtisztelő szerepért.

Az Intel tud a problémáról, és egyre több alaplapgyártó is, a források szerint már zajlanak a vizsgálatok, hivatalos nyilatkozatról azonban még nincs tudomásunk.

2021. 12. 22

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.