2018. 10. 12

Laptopba és asztali gépbe – ezek a legjobb merevlemezek 2018-ban

A ma elérhető legjobb merevlemezek többsége nem olyan gyors, mint a nagy felhajtás által övezett SSD-k, de elérhetőbb árúak. Ráadásul a legjobb merevlemezek hatalmas tárhelyet biztosítanak alacsony áron - érdemes külső megoldásként is tekinteni rájuk, különösen, ha rengeteg olyan adatot halmozunk fel, amihez kell a backup.

Sok tényezőt kell figyelembe vennünk, és persze a legjobb merevlemez kiválasztása attól függ, mihez választunk. Konzolokhoz és a legjobb laptopokhoz 2,5”-os belső vagy külső meghajtót kereshetünk, a legjobb gamer PC-khez viszont valószínűleg a legnagyobb és leggyorsabb HDD-t fogjuk keresni. Az alábbi listában megtekinthetőek a 2018-as év legjobb merevlemezei, ebből bizalommal válogathatunk, bármilyen eszközhöz is keresünk nagyobb tárhelyet.

A legjobb merevlemez: Seagate BarraCuda
Magas RPM és nagy tárhely, alacsony áron

Interfész: SATA 6Gbps | Kapacitás: 2 – 3TB | Gyorsítótár: 64MB | RPM: 7,200

A Seagate BarraCuda sorozata vitathatatlanul a legjobb merevlemezeket sorakoztatja fel. Okkal: ezek a legjobb ár-tárhely arányú eszközök, emellett kifejezetten gyorsak is. A 2TB modell megteremtette a kiemelkedő teljesítmény és elérhető ár közti egyensúlyt. Mivel ez a meghajtó 7200rpm-et vegyít nagy adatsűrűséggel, az ezzel felszerelt gépek adatolvasási értéke extrém magas lesz.

A legjobb nagykapacitású merevlemez: Toshiba X300
Nagy tárhely és figyelemreméltó sebesség

Interfész: SATA 6Gbps | Kapacitás: 4 – 8TB | Gyorsítótár: 128MB | RPM: 7,200

A Toshiba máig nagy név az IT piacon – ha a laptopjaik már nem is a legnépszerűbbek, számos jó lehetőséggel szolgálnak a komponensek terén. A Toshiba X300 egy nagykapacitású, magas teljesítményű meghajtó, amivel érdemes szemezgetnünk. Az X300 nagyon jó ár/gigabyte aránnyal rendelkezik, de anélkül, hogy ez a teljesítmény terén áldozatokkal járna. Ezek a meghajtók 7200rpm-mel működnek és 128MB gyorsítótár gondoskodik a kiemellkedő teljesítményről. Egyetlen hátulütője, hogy mindössze két év gyártói garancia jár hozzá, ami igen kevés egy fontos adatokat tároló meghajtó számára.

A legjobb költséghatékony meghajtó: WD Blue Desktop
Nagy tárhely, alacsony ár

Interfész: SATA 6Gbps | Kapacitás: 500GB – 6TB | Gyorsítótár: 64MB | RPM: 5,400 – 7,200

A Western Digital a WD Blue sorozattal elég jó alkut ajánl; hatalmas lehetőségek vannak tárhely terén, 500GB-tól kezdve egészen 6TB-ig, így gyakorlatilag bármilyen típusú számítógéphez jó megoldást nyújt, amihez fontos a nagy tárhely - de eközben törekszik a költségek leszorítására. A legjobb ár/gigabyte arányt a nagyobb tárhelyű változatok képviselik, így ebből a sorozatból érdemes inkább a kicsit drágább modellt megvenni. Ha a sebesség a fontos, 7200rpm modellek is elérhetőek, elenyészőnek mondható többletköltséggel.

A legjobb hibrid merevlemez: Seagate Firecuda Desktop

Gyorsabb, mint a HDD, olcsóbb, mint az SSD

Interfész: SATA 6Gbps | Kapacitás: 1TB – 2TB + 8GB | Gyorsítótár: 64 MB | RPM: 7,200

Ma főleg az SSD-k körül van nagy felhajtás, és okkal – de ha a gyorsaság mellett nagyobb tárhelyre van szükség, a részben félvezető hibrid meghajtók jelentik a jó megoldást. A legjobb ilyen hibrid meghajtó a SeaGate FireCuda. 2TB tárhely mellett 8GB gyorsítótárral rendelkezik és a gyorsabb elérhetőség érdekében megtanulja, melyek a leggyakrabban használt adatok. A gyorsasága szintén figyelemreméltó, 7200rpm-mel működik. Öt év gyártói garancia jár hozzá és elérhető árú, nem nehéz látni, miért ez a legjobb merevlemezek egyike.

A legjobb NAS merevlemez: Seagate IronWolf NAS
Bőséges tárhely hálózatok számára

Interfész: SATA 6Gbps | Kapacitás: 6 – 12TB | Gyorsítótár: 256MB | RPM: 7,200

A Seagate Iron Wolf NAS-meghajtók némileg magasabb áron kaphatók, de több esetben nem nagyságrendekkel drágábbak, mint a hasonló kapacitású merevlemezek. A NAS optimizáció miatt azonban nagyon megéri, ezek a meghajtók szintén 7200rpm-mel üzemelnek a nap 24 órájában és nem kell aggódni azon, hogy ettől leromlana a teljesítmény. Ha valamelyik kiváló NAS-eszközt üzemeltetjük otthon, a Seagate IronWolf NAS a legjobb opció, amit ehhez választhatunk.

A legjobb laptop merevlemez: Seagate FireCuda Mobile

Több életet lehelnek a laptopba, mint egy HDD

Interfész: SATA 6Gbps | Kapacitás: 500GB – 2TB + 8GB | Gyorsítótár: 64 MB | RPM: 5,400

A laptop merevlemez cseréje némileg problémásabb, mint egy asztali PC esetében, mert rendszerint kisebb formátumú meghajtót igényelnek. A 2,5”-os meghajtók jelentős hányada nem egy első ránézésre vonzó megoldás, de a Seagate 2,5”-os FireCuda hibrid meghajtója megteremti a kellő egyensúlyt. Ez egyszerű módja annak, hogy nagy tárhelyhez jussunk és a 8GB flash tárhelynek köszönhetően a gyorsaság is megfelelő. A hosszú távú megbízhatóságról 5 éves gyártói garancia gondoskodik, ezzel a meghajtó gyakorlatilag a laptop teljes életidejét kitölti.

A legjobb játékkonzol merevlemez: WD My Book
Amikor minden játékhoz igazodni kell

Interfész: USB 3.0 | Kapacitás: 3 – 20TB

A játékkonzol merevlemezek nagyon gyorsan betelnek, és a bővítés – akárcsak a laptopok esetében – problémás tud lenni, de itt merül fel lehetőségként a külső tárhely használata. A WD My Book jó egyensúlyt teremt az ár és a tárhelykapacitás közt, elegendő helyet nyújtva a teljes játékgyűjteményhez. Mivel USB 3.0 csatlakozással működik, nem lesz annyira gyors, mint egy belső meghajtó, de probléma nélkül futnak róla a játékok és alacsony áron nagyobb tárhelyet kínál.

NTG - PCX

2018. 10. 12

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.