2018. 10. 11

Otthonra és irodába – ezek a legjobb NAS-meghajtók 2018-ban

Valamiért sokan kezelik távolságtartással a NAS tárhelyeket, de a hálózati adattárolás nem kell szükségképpen túlbonyolított legyen. Ebben az áttekintésben néhány kifejezetten jó ár-érték arányú NAS eszközt veszünk górcső alá, ezek közül több jelenleg is akciós webshopunkban.

Először is: mi a NAS? A NAS mozaikszó a “network attached storage”, vagyis hálózatra kapcsolt tárhely rövid formája – olyan adattároló eszköz, amit számítógép helyett csatlakoztatunk a hálózatra, pusztán adattárolás céljából. A NAS meghajtón tárolt adatok bármely másik, a hálózatra csatlakoztatott eszközről elérhetőek. A jobbféle NAS eszközök távoli hozzáférésre is adnak lehetőséget, vagyis interneten keresztül elérhetjük a rajta tárolt fájlokat, így lehetünk akár a világ másik felén is, fontos fájlokhoz gyorsan és könnyedén hozzáférünk.

A jobb NAS-eszközök egyúttal platformfüggetlenek is, tehát bármilyen eszközzel működnek, emellett az sem számít, hogy macOS, Windows, vagy Linux rendszert használunk.

Az alábbi listából könnyedén kiválaszthatjuk a számunkra legmegfelelőbb hálózati tárhelyet, legyen szó akár otthoni, akár irodai használatról. A tárhelybővítésre is mindig marad lehetőség, a megvásárolt NAS könnyedén bővíthető egy nagyobb kapacitású HDD-vel.

WD My Cloud Personal

Egyszerű, de gyors

Kapacitás: 2TB, 3TB vagy 4TB | Interfész: USB 3.0, Gigabit Ethernet | Jellemzők: Távoli hozzáférés, DLNA, iTunes szerver

A Western Digital hatalmas sikereket ért e a végletekig fogyasztóbarát My Cloud termékekkel, melyek bármilyen DLNA eszközre tudnak adatot továbbítani, és iOS vagy Android mobil applikációkkal is elérhetőek.

A DLNA a Digital Living Network Alliance (Digitális Élő Hálózat Szövetség) rövidítése. Ez egy olyan nyílt szabvány, ami lehetővé teszi, hogy egészen különböző elektronikai eszközök csatlakozzanak és lehetővé váljon köztük a fájlcsere. Olyan széleskörű szabványra kell gondolni, hogy a DLNA körébe beletartoznak többek közt tévék, lejátszók és a házimozi rendszereken felül fényképezőgépek, telefonok, PDA-k, nyomtatók és asztali számítógépek.

A “personal cloud” megnevezés itt arra utal, hogy egy személyes felhőszolgáltatásként működik a NAS: 2TB kapacitással kezdődik az elérhető tárhely mennyiség, és hálózatképes eszközök sokaságáról elérhető. Egyetlen meghajtóval működik, tehát eszközön belül másik meghajtóra backupot nem tud biztosítani, de egy USB-porton keresztül rácsatlakoztathatunk egy külső merevlemezt, így lehet gondoskodni a biztonsági másolatról.

Seagate Personal Cloud 2-Bay

Kényelmes hálózati adattárolás

Kapacitás: 4TB, 6TB, vagy 8TB | Interfész: Gigabit Ethernet | Jellemzők: Távoli hozzáférés, média szerver program, RAID támogatás

A Seagate Personal Cloud amiatt jó választás, mert két merevlemez foglal benne helyet, így a Personal Cloud 2-Bay NAS-eszköz alkalmas arra, hogy tükrözze a fájlokat a másodlagos meghajtóra, és mindig rendelkezésre álljon biztonsági másolat.

Az eszköz leegyszerűsített külsőségei szintén előnynek számítanak, könnyedén elfér egy polcon, vagy a router alatt. Alkalmas olyan felhőszolgáltatásokkal való használatra, mint a Dropbox vagy Google Drive, és számos applikációval, többek közt a Chromecast-tal és Roku-val megoszthatóak a rajta tárolt adatok.

QNAP TS-251A

Sokfunkciós média-NAS

Kapacitás: N/A | Interfész: 2 x Gigabit Ethernet, USB 3.0 | Jellemzők: Távoli hozzáférés, HDMI kimenet, 4K média átkódolás, DLNA

A QNAP TS-251A egy kiváló hálózati tárhely kifejezetten azok számára, akik médiaközpontú felhasználásra keresnek NAS-eszközt. Kettős Ethernet porttal rendelkezik, HDMI kimenettel TV-re csatlakoztatható, és ehhez megfelelő erősségű hardveres hátttere van; kétmagos 1,6GHz Intel Celeron processzor és 4GB RAM a médiafájlok hardveres átkódolására.

A QTS OS lehetővé teszi, hogy könnyedén feltelepítsünk bármilyen applikációt, többek közt Plex Media Server-t, fájlmegosztó és karaoke applikációkat, de akár Ubuntu Linuxot is futtathatunk rajta, ha nagyobb mozgásteret akarunk.

Összességében ez egy kiváló NAS-eszköz, egyetlen hátránya, hogy a merevlemezeket külön kell megvenni hozzá, ez némileg megdobja az árakat.

Synology DiskStation DS1517

Drága, de megéri

Kapacitás: Maximum 60TB, bővítőegységgel 180TB | Interfész: : 4 x 1GbE LAN, 4 x USB 3.0, 2 x eSATA | Jellemzők: négymagos processzor, ez külső bővítőegységekkel együtt legfeljebb 15 merevlemezt támogat

Bárki, aki pusztán a technikai jellemzők alapján keres NAS-meghajtót, azonnal beleszeret a Synology DiskStation DS1517-be. A négymagos CPU-nak és maximum 8GB RAM-nak köszönhetően ez a NAS 111,4MB/s szekvenciális írási és 110,3MB/s olvasási sebességet ér el könnyedén, megterhelés nélkül. Mindemellett a DS1517 olyan bővítési lehetőségekkel rendelkezik, hogy azzal felveszi a versenyt a piacon elérhető legjobb NAS-eszközökkel. A DS1517-nek azonban igen borsos ára van, elsősorban kreatív szakmai felhasználásra és kisebb vállalkozásoknak szánták, nem otthoni-hétköznapi használatra.

WD My Cloud EX2 Ultra

Kisebb, vállalkozásközpontú NAS

Kapacitás: 4TB, 8TB, 12TB, 16TB | Interfész: Gigabit Ethernet, USB 3.0 | Jellemzők: Távoli hozzáférés, RAID támogatás, My Cloud OS 3 szoftver

Ahogy minden komplexebb NAS-eszköz, a WD My Cloud EX2 Ultra is kifejezetten vállalkozások számára lett fejlesztve. RAID lehetőségekkkel rendelkezik, támogatja a Microsoft Active Directory-t. Fájlszerverként is használható, FTP-szerver, backup szerver és P2P kliensszerver is szerepel a felhasználási lehetőségek közt.

Apple AirPort Time Capsule

Drága, de Apple

Kapacitás: 2TB, 3TB | Interfész: 3x Gigabit Ethernet, USB 2.0 | Jellemzők: Automatikus vezetélknélküli backup, könnyű telepítés, nyomtató és merevlemez megosztás

Bár az Apple AirPort Time Capsule kiváló választás Mac felhasználók számára, a 2 és 3TB tárhelylehetőség elég drágának mondható az alternatívákhoz képest. Ez a NAS-meghajtó alapértelmezett módon vezetéknélküli felhasználásra van tervezve, emellett a Time Capsule-t úgy tervezték, hogy megkönnyítse a beüzemelést Mac és iOS felhasználóknak. Így mindenkinek nagyon jó választás, aki nem akar a technikai adatokkal foglalkozni, viszont Apple rajongó és egy kifejezetten Apple eszközökhöz szánt NAS-meghajtót keres.

NTG - PCX

2018. 10. 11

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.