2021. 04. 03

Ez most nem jött be - i9 11900K

Sorra kapja a megalázó értékeléseket az Intel új csúcsprocesszoraValamit idén is muszáj volt kiadni.

Az utóbbi hetekben, hónapokban rendesen felpörögtek az események az Intel háza táján, hiszen a megváltás ígéretével befutott a régi kollégából lett új vezérigazgató. Pat Gelsingerre figyelnek most a befektetők és a felhasználók egyaránt, hiszen itt a lehetőség, hogy végre belehúzzanak és az AMD-t visszaelőzve ismét az élre törjenek. Addig azonban még sokat kell dolgozniuk, és ezt sajnos kevés dolog bizonyítja jobban, mint a legújabb Rocket Lake-S széria, melynek legerősebb darabja éppen csak fel tudja venni a versenyt egy Ryzen 5 5800X-el, ami még bőven nem a legerősebb AMD processzor ebben a generációban.

A dobozt egész jó lett!


Március utolsó napjaiban elstartolt a 11. generáció az Intelnél. Ahogy az ilyenkor illik, az ismertebb tech portálok és tesztoldalak a világra szabadították mérési eredményeiket, ezekből válogatunk most a teljesség igénye nélkül, célkeresztben „az otthoni PC-k legerősebb processzora” címének várományosával, az i9 11900K-val. A nyolc magra és tizenhat szálra visszahátráló csúcsprocesszor nincs könnyű helyzetben, ugyanis a Cypress Cove magok túl nagynak bizonyultak, hogy a 10900K-hoz hasonlóan 10 magot préseljenek belőlük a megszokott méretű kupak alá. Márpedig ez a megoldás marad, ha nem akarnak hozzá mindenből újat tervezni, beleértve a foglalatot is, ami még utoljára az LGA1200. Ennek elsődleges okát már jól ismerjük, mivel ezt a szériát továbbra is az öreg 14nm-es gyártástechnológia kénytelen életre hívni, és ahogy a Techpowerup cikke frappáns módon rámutat, az egész „csomag” lényegében a 2009-es i7-860 méretével azonos, úgy, hogy ebbe még bele kellett férnie a Gen12 Xe LP integrált grafikus egységnek is.

Néhány éve hasonlót lemaradást elképzelni sem tudtunk.


Az Intel cserébe beígérte a 19%-os IPC növekedést, mely állításuk szerint nem csak beéri, de meg is haladja a 10 magos előd teljesítményét, hiszen ezt várjuk a felső kategória soron következő képviselőjétől. Valahogy az AMD vágtája mellett nehéz elképzelni, hogy az út szélén legelésző Intel miként tartja majd a lépést, de az ítélettel természetesen megvártuk a tesztek eredményeit. Nos, azok megérkeztek, és most kicsit úgy érezzük, hogy mi még belerúgunk egyet a földön fekvőbe. Olyan ez, mintha az Intel minden nap úgy menne be dolgozni, hogy napközben megalázzák a kollégái, munka után megverik, de úgy van vele, hogy megéri, mert oltári fizetést kap, és tudja, hogy az új főnök hamarosan előlépteti. Nos, nagyon reméljük, hogy így lesz, de addig is nézzük meg, mit tud az aktuális bajnok.

A tömörítés mehetett volna jobban is.


Mindegy melyik veterán tesztoldal eredményei között lapozgatunk, a végeredmény kiábrándító, és most vegyük figyelembe, hogy az otthonra szánt Intel CPU-k legdrágább modelljéről beszélünk. Render tesztek esetén nem ritka, hogy a Ryzen 7 5800X még a túlhajtott változatot is lehagyja, de látunk olyan mérést is, ahol ez sikerül a 3900X-nek, a 3800XT-nek, vagy akár a 10900K-nak. Tudjuk, nem fair, de az AMD tarsolyában még ott a Ryzen 9 5900X és 5950X, melyek úgy hagyják állva, hogy majdnem megsajnáljuk. Talán csak azért nem tesszük, mert az ára és a fogyasztása sem éppen visszafogott, így joggal várjuk el tőle a versenyképes teljesítményt, ehhez képest az AMD felső középkategóriája nagyjából ezt a teljesítményt hozza, papíron kedvezőbb fogyasztói áron. Persze ne legyünk igazságtalanok, a Techpowerup olyan helyzetekben is kipróbálta, mint a gépi tanulás, ahol képes volt a mezőny élére állni. Aki tehát ilyen feladatokat szán neki, az bizonyos képfeljavító eljárások esetén kaphat némi előnyt, a Tensorflow viszont részben kifogott rajta, olyannyira, hogy nem csak a Ryzen 9 modellek, de a 10900K is elé került.

Az Anandtech tesztpadján sem szerepelt a legjobban.


A lényeg, hogy a munkafolyamatok nagy részében erősen kérdéses, hogy megéri-e a hatékonyabb Ryzen 7 5800X helyett mégis ezt választani, esetleg beruházni egy 10900K-ra, amennyiben a megjelenés után az előző modell jobb áron is elérhető lesz. Bár ezt a kategóriát csak a meggondolatlan, de dúsgazdag, illetve a márkahű maximalisták választják játékra szánt masinába, de az összehasonlítás kedvéért érdemes kitérni a gaming teljesítményre is. A CPU-t jobban terhelő 1080p-s futamok alatt elképesztő eredményeket láthatunk, a magas képkockaszámokon túl viszont az a legérdekesebb, hogy ahol nem az 5800X vezet, ott alig pár frame különbséggel marad le, ami nagyjából 1-10 fps-t jelent. A legkülönösebb azonban az a tény, hogy a független mérések eltérő tesztkörnyezetei mekkora befolyást jelenthetnek erre a néhány képkockára, hiszen volt teszt, ahol az AMD, vagy a 10900K meglepően sokszor szerepelt a 11900K előtt. Az egyetlen verseny, amit viszont torony magasan megnyert az új i9, az a legnagyobb energiafelhasználás volt.  Ez a 8 mag ugyanis látványosan és elkeserítően többet fogyasztott, mint bármelyik másik modell, beleértve a szorosan a nyomában járó 10900K-t is. A legrosszabb esetben túllépte a 330 wattot is, míg a pontosan kétszer ennyi maggal dolgozó Ryzen 9 5950X beérte 70-100 wattal vékonyabb maximális fogyasztással is, ez pedig az Intel részéről elég nehezen védhető. Még szerencse, hogy ilyesmivel már rég nem is próbálkoznak.

A Techpowerup szerint ezt az átagot hozza az új i9-es.


A magyarországi árak csak szép lassan érkeznek, a friss megjelenés és az általános készlethiány pedig megteszi a hatását. Eddig egy forintban megadott hivatalos árral találkoztunk, ami majdnem kétszer annyi volt, mint a 160 ezer forint körül kapható Ryzen 7 5800X, a közel 50 %-os különbségen pedig már őszintén felnevetni sem lehet. Némi szerencsével a hazai boltokban is inkább az amerikai piac árai lesznek az irányadók, ám jelenleg ott is inkább valamelyik AMD modellt ajánlják a teljesítményre éhes felhasználóknak. A 11900K indulóára 539$, ami 165 ezer forint, ehhez képest a 10900K viszont 488$-ról indult, ami durván 150 ezer forint, de nem érdemes elfeledkezni az ezeken mindenben túlteljesítő 5900X-ről, ami alapból csak 10 $-ral lenne drágább. Ezek a számok persze továbbra is csak papíron érvényesek, a fogyasztói árakat a népszerűség és beszerezhetőség kettőse szabályozza, a legerősebb AMD-k mostanában például szinte elérhetetlenek itthon. A Ryzen 7 5800X viszont pont kapható, de ha valamiért az Intelben jobban bízunk, a 10900KF, vagyis a GPU-mentes kiadás nagyjából 160 ezer forinttól szintén leemelhető a készletről, mely gyengébb, de most 5 ezer forinttal olcsóbb a 8 magos AMD-nél.

Igen, ez 332 watt.


Zárszónak csak annyit, hogyha korábban a magas fogyasztás és az elenyésző teljesítménynövekedés miatt panaszkodtunk, akkor most már nem igen tudunk mit szólni. Aki pusztán a teljesítmény és a hatékonyság alapján választ, az valószínűleg erősen meggondolja egy Inteles rendszer összeállítását, ha pedig még nem sürgeti az idő, esetleg megvárhatja, hogy mit tud majd az Alder Lake az új foglalattal és DDR5 támogatással, a 12. generációban.


Egyéb források és illusztrációk: techspot.com, anandtech.com, hexus.net

2021. 04. 03

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.