2019. 09. 16

IT hírek 09.16. - Ütős Navik, USB4, X570 kicsiben, Ryzen és Radeon frissítések

Igazán ütős NAVI-kat hoz a Sapphire és az MSI

A NITRO+ OC igazi szörnyetegnek ígérkezik


Az általunk is tesztelt SAPPHIRE RADEON RX 5700 PULSE igazán jól sikerült, és hamarosan érkezik a még robusztusabb RX 5700 XT NITRO+ OC. A hűtés vaskosabb, magasabb mint a PULSE esetében, és láthatóan hosszabb mint a nyomtatott áramkör, továbbá a szériára jellemző három ventilátorból a középső nyolc, a két szélső viszont tíz centiméteres. A tuning kártya két 8 tűs PCI Expressz csatlakozót kapott, és a VRM is ütősebb lett. A csatlakozók nem okoznak majd meglepetést, a videojelet két DisplayPort 1.4, és két HDMI 2.0b közvetíti. Az órajel és tuning mértéke még nem ismert, viszont az ígéretek szerint már a napokban elrajtolhat a kártya, vételára pedig kb. 160 000 Ft lesz.

Két ventivel is halk és csendes a GAMING X


Halk és hűvös az eddigi leggyorsabb MSI RX 5700 XT GAMING X. Az MSI megmaradt a két ventilátoros megoldásnál, a 7. generációs Twin Frozr hűtés pedig a tesztek szerint rendkívül hatékony, és terhelés alatt is 70 fokon tartja a kártyát. Az alap órajel 1730 Mhz, a maximális Boost viszont akár 2025 MHz, így kb. 6%-kal gyorsabb mint egy RTX 2070, és csak 4%-kal marad el a leggyorsabb Radeon VII-től. A 297 x 85 x 140 mm-es méretekkel rendelkező kártya szintén két 8-tűs tápcsatlakozót kapott, a kimenetek elosztása azonban egy kicsit más mint a Sapphire esetében, ugyanis három DisplayPort 1.4, és egyetlen HDMI 2.0b csatlakozó elérhető. A kártya a külföldi teszteken jól szerepel, az ára pedig kb. 135 000 Ft + ÁFA lesz.

Növekszik a Ryzenek hatékonysága

Az AMD folyamatosan dolgozik a stabilitáson, és végre a Microsoft is beszállt.


Míg az AMD a BIOS frissítésekbe ágyazott mikrokódok fejlesztésén ügyködik, idő közben a Microsoft is komoly előrelépést tett. Az AMD több AGESA verziót is kiadott a Ryzen 3000 szériához, hogy javítsák a magas boost értékek elérését és stabilizálását. Jelenleg az 1.0.0.3-as mikrokóddal kapjuk a legmagasabb boost órajelet, az AB és ABB alverziókkal pedig valamivel alacsonyabbak a maximális órajelek, de hosszabb ideig tarthatók. A legfrissebb a Combo-AM4 1.0.0.3ABBA, mely a stabil boost mellett, az ígért maximális órajel gyakoribb elérését teszi majd lehetővé. A frissített BIOS-okra nagyjából két hét múlva számíthatunk.

A Microsoft szokás szerint nem siette el


Számos felhasználónak okozott gondot, hogy a Windows nem volt megfelelően felkészítve a Ryzen processzorokra. Az egyik legidegesítőbb jelenség a videós tartalmak közvetítése esetén mutatkozott, mivel még a legerősebb 3000-res CPU-val is képtelenség volt adatveszteség, és akadozás nélkül stream-elni. A mentőöv a Windows 1903-as frissítésével érkezett, mely tartalmazza a Windows feladatütemező Zen architektúrára optimalizált változatát, így akár egy hat magos Ryzen 5 2600-as processzorral is elérhető rezzenéstelen közvetítés, miközben a bemutatott játék is az elvártak szerint fut. A rendszerfrissítések telepítése amúgy is javasolt, de amennyiben Windows 10 felhasználók vagyunk ls Ryzen processzorunkkal streamelni szeretnénk, mindenképpen figyeljünk oda, hogy a legfrisebb csomag telepítve legyen.

Jön az USB4 és bonyolódnak a jelölések is

Akár 40 Gbps sávszélesség


Napvilágot láttak a Thunderbolt 3-ra építkező USB4 tulajdonságai, ám az új szabvány bevezetésére még egy kicsit várnunk kell. A technikai részletek között a legfontosabbnak talán a 40 Gbps-os adatátviteli sebesség tekinthető, mely USB Type-C kábelekkel válik kiaknázhatóvá. A csatlakozó már egészen biztosan kezelni fogja az USB 3.2, 2.0 és Thunderbolt 3 eszközöket is. Az USB-IF önellentmondásba is keveredett, hiszen korábban a szabvány nehéz kategorizálhatóságáról beszélt, és annak egyszerűsítését vetítette előre, aktuális lépésük viszont ennek szöges ellentéte. Biztosnak látszik az is, hogy a hivatalos megnevezés USB 4.0 helyett USB4 lesz, továbbá átnevezésre kerülnek a korábban használt verziók is.

A megfelelő sebesség eléréséhez tájékozódjunk vásárlás előtt


Az USB 3.0 és 3.1 helyére érkezik a 3.2, az eszközök közti különbséget pedig generációkkal jelölik, így a Gen1, Gen2 és Gen2x2 kategóriákat kell majd figyelnünk, melyek 5, 10, illetve 20 Gbps-os sebességet jelölnek. A kissé zavaros rendszert tovább bonyolíthatja, hogy a gyártók régi eszközök esetén megtarthatják a 3.0 és 3.1 számozást, a 3.2 megnevezés használatára csak új hardverek esetén kötelesek. A felosztás módja az új verzióra is érvényes, az USB4 Gen2x2 jelölés 20, a Gen3x2 a maximális 40 Gbps-ot jelenti. Míg a 3.2-es eszközök még idén elbukkanhatnak, az USB4 inkább jövőre várható, elterjedése pedig 2021-ben valószínű.

Aprócska X570 lapok az Asustól

Apró, de bírja a strapát


Az idei Computexen tizenkét új X570-es alaplapját is bemutatta az Asus, ezek közül két felső kategóriás darab hamarosan forgalomba is kerül. A ROG Strix X570-I egy Mini-ITX lap, míg az ASUS ROG Crosshair VIII Impact egy igazi tuningra szánt eszköz, és a kevésbé gyakori Mini-DTX formátumot kapta. Méretbeli különbséget csak magasságukat összehasonlítva találunk, továbbá mindkettőn megtalálható lesz a Bluetooth 5.0 és Wi-Fi 6, IGP-vel szerelt processzorunk pedig DisplayPort 1.4, és HDMI 2.0 csatlakozón keresztül kommunikálhat monitorunkkal.

Tenyérnyi tuning


Az X570-es chipsetnek köszönhetően PCI-Express 4.0 foglalat is az alapfelszereltség részét képezi, és hogy ezt már megszokhattuk az új szériánál, terhelés esetén nem maradunk aktív hűtés nélkül, hiszen ventilátorokat is zsúfoltak az aprócska PCB-kre. A felhasználók eközben továbbra is várják, hogy az új lapkészlet mérsékelt árú modelleken is megjelenjen, a két lap viszont továbbra is a drágább termékek sorát bővíti. A VIII Impact nagyjából 150 000 FT, a Strix pedig 110 000 Ft körüli áron indul majd.

Kellemes újdonságokat hoz az új Radeon Software

Plusz 16%, ha Navi kártyánk van


Már elérhető az új 19.9.2.-es Radeon Software, mely nem csak a Radeon RX 5700-as kártyák, de a korábbi RX szériák tulajdonosainak is hozott érdekességeket. A Borderlands 3 a napokban jelent meg, a rajongók pedig biztosan hallották, hogy az alkotók, ezúttal az új AMD termékekre fektették a nagyobb hangsúlyt a fejlesztés alatt. Az új verzió tehát a Gearbox co-op lövöldéjéhez készült profilt is tartalmazza, mely az előző csomaghoz képest további 16%-os teljesítménynövekedést nyújt, RX 5700 kártyák esetén. 
Egyéb NAVI-hoz köthető frissítések is érkeztek, így többek között fixálták az Enhanced Sync használatakor jelentkező szofver- és rendszerösszeomlásokat, a 75 Hz-es monitorok sem maradnak 30 Hz-en V-Sync alatt, a ReLive alatt rögzített tartalmak hangja is rendben lesz, a Radeon vezérlőpult pedig nem vacakol többet, ha a magórajel megjelenítéséről van szó. 

Az összkép javul, a sebesség marad


Az AMD több szoftveres újdonsággal is előrukkolt, köztük a Radeon Image Shaprening funkcióval, mely mostantól RX 590, 580 és 570, illetve RX 480 és 470 szériás kártyákon is aktiválható, amennyiben az adott játék rendelkezik Vulkan, vagy DirectX 12 támogatással. Az AMD folyamatosan teszteli az API-kat és a hardvereket, így a későbbiekben nem csak az optimalizáció javulhat, de más kártyák is a listára kerülhetnek. Az Adrenalin 2019 Edition 19.9.2. az AMD hivatalos oldalán, ide kattintva elérhető.

2019. 09. 16

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.