2022. 01. 17

Alaposan túlhajtották a zárolt Core i5-12400 CPU-t

Látványos teljesítménynövekedést értek el egy szorzózáras Intel processzor túlhajtásávalA legjobb CPU játékra? Nem kizárt!

A PC-s felhasználók többségének nem titok, hogy az Intel két igen fontos részre osztja asztali processzorait. A határvonalat mégpedig a tuningolásnál húzta meg, tehát, ha egy CPU nevében nem szerepel a K utótag, akkor meg kell elégednünk azzal az alap- és boost frekvenciával, amit a gyártó meghatározott számunkra. Ez a törvény időtlen idők óta jellemzi az Intel hozzáállását, szemben az AMD-vel, aki szabadon tuningolható processzorokkal igyekszik elnyerni a vásárlók szimpátiáját. Most azonban valami megváltozott, hiszen a közelmúltban két 12. generációs, de nem K-s CPU is túlteljesítette a gyári beállításokat.


A korábbi cikkeinkben többször emlegetett túlhajtási szakértő és YouTuber, der8auer a hétvégén egy lenyűgöző videót tett közzé, amelyben szépen végigvezette a nézőket néhány "nem K", avagy elméletileg szorzózáras Alder Lake processzor túlhajtásának folyamatán. Ezeknek a "Locked" CPU-ként népszerűsített processzoroknak az újonnan felfedezett képessége akár 33%-os teljesítménynövekedést is eredményezhet, mindössze öt perc BIOS-ban történő állítgatás után. Ezzel ráadásul az Intel Core i5-12400 egyes játékokban több magasabb kategóriájú chipet, például a Core i9-12900K-t is képes megszorongatni, vagy akár még annál is többet. Ez természetesen nem csak a tapasztalt tuningmester érdeme, annál is inkább az Intelé, ugyanis a cég volt az, aki lehetővé tette az alapórajel, avagy BCLK buszsebességének módosítását ezeken a termékeken, illetve a megfelelő alaplapokon.


A felfedezését bemutató videóbemutatója elején der8auer, azaz Roman Hartung bemutatja az Intel Core i5-12400 néhány igen vonzó túlhajtási statisztikáját, ízelítőt adva a várható órajelekből és teljesítménynövekedésből. Természetesen ez némi magyarázatra szorul, mivel általában kizárólag az Intel "K" sorozatú processzorai azok, amelyek lehetővé teszik a túlhajtási kísérletek beállítását az alapórajel (BCLK) tekintetében. Az elmúlt néhány generáció esetében a nem "K" lapkák csak a memória túlhajtására korlátozódtak, ez azonban az említett videóban tesztelt CPU-knál/alaplapoknál már nem egészen így van. Az Alder Lake bevezetésével az Intel sokkal több CPU-túlhajtásvezérlést és funkciót vezetett be. Megnyitotta például az E- és P-magok (hatékony Gracemont és izmos Golden Cove) külön-külön történő túlhajtásának lehetőségét, a különböző feszültségekre, a gyűrű/gyorsítótár frekvenciára, a grafikus, a memória és a BCLK túlhajtására kiterjedő állítható paraméterekkel. Emellett egy új "szintetikus BCLK" megkönnyíti a beállításokat olyan alaplapokon, amelyek nem rendelkeznek külső órajel-generátorral. Amellett, hogy ezek a funkciók az új alaplapi BIOS felhasználói felületeken is megtalálhatók, elérhetőnek kell lenniük a frissített Intel XTU szoftver v7.5 vagy újabb verziójában is.

Mind a 6 mag elérte az 5GHz-ez meghaladó órajelet!


A felvételeken der8auer végigvezeti a nézőket az Asus ROG Maximus Z690 Apex alaplapba ültetett Intel Core i5-12400/F és i5-12600 processzorok túlhajtásakor megtett lépéseken, melyekhez az Extreme Tweaker menüpont nyújtotta a legnagyobb segítséget. Az viszont sajnos ebben az esetben is igaz, hogy a gyártósorról legördülő processzorok eltérő minőségű szilíciummal rendelkezhetnek, így egyes felhasználók jobb, mások rosszabb eredménnyel próbálkozhatnak, ám a tesztek eredményei így is érdemesek a figyelemre. A videóban szereplő Core i5-12400-as minta a BCLK túlhajtást 131 MHz-es buszsebességgel, 1.370V-os feszültséggel engedélyezte, így sikerült az összes magot 5240 MHz-en futtatnia. Ezúttal ráadásul szó sincs olyan kiolvasási hibáról, illetve csalásról, melyre korábban pont der8auer hívta fel a figyelmet, mikor a Gigabyte vállalat 8 GHz-es rekordjának valótlanságáról beszélt. A siker olyannyira valós, hogy néhány népszerű játékban a viszonylag szerény Core i5-12400 képes volt legyőzni az alap órajelű Core i7-12700K vagy Core i9-12900K processzorokat. Mindehhez ráadásul nem volt szükség sem laborkörülményekre, sem ipari kategóriás hűtési megoldásokra, a felturbózott i5-12400 egy hagyományos AIO hűtéssel dolgozott. Ugyan a Cinebench alatt elért 96 °C-os maximum érték nem hangzik túl kellemesnek, az 5 GHz-nél is magasabb órajelek tekintetében nem is annyira ijesztő, főleg, hogy játékok alatt nagyjából 45 és 65 °C között tartotta magát, a fogyasztás pedig még benchmark alatt sem igen haladta meg a 130 wattot.

Előbb engedélyezni kell...

... aztán mehet is a tuning!


A kísérletezés során négy Z690 alaplapot vizsgált meg, ezekből az Asus ROG Maximus Z690 Apex és az Asus ROG Maximus Z690 Hero esetében sikerrel járt, míg az Asus ROG Strix Z690-I Gaming Wi-Fi és az Asus TUF Gaming B660M-Plus D4 sajnos nem voltak alkalmasak a feladatra. Márpedig elvileg az ASUS összes Z690 lapjában elérhető a nem K-s processzorok BCLK túlhajtása, azonban az eltérő BIOS-ok beleszólhatnak a dologba. Továbbá előkerült egy TUF GAMING B660-PLUS D4 is, ám a B660-as deszka még a legfrisebb BIOS telepítése után sem kínálta fel a szükséges menüpontokat. Az egész helyzetben azonban az volt a legkülönösebb, hogy az i5-12400-zal magasabb frekvenciák elérésére volt lehetőség, mint a hasonló kiosztású, szintén hat magos i5-12600-zal. A Cinebench R20 Multi-core tesztben mindkét processzor esetében szemmel látható volt a teljesítménynövekedés, az i5-12400 33%-kal magasabb szintet tudott elérni, míg az i5-12600 nagyjából 16%-os szintje jóval közelebb maradt az alapértékekhez.

A megfelelőa alaplapok száma egyelőre korlátozott.


Amennyiben ez a lehetőség hosszú távon is elérhető marad, az i5-12400 pedig hosszú távon is képes igazolni, hogy alkalmas ilyen látványos túlhajtásra, akkor generációjának legsikeresebb processzora lehet. Az egyelőre nem világos, hogy az egyes ASUS lapokon túl más gyártó termékeivel is engedélyezhető-e a "BCLK OC" lehetőség. Sajnos az Intel nem éppen arról híres, hogy szeret ekkora szabadságot adni a vásárlóinak, de azért kíváncsian várjuk a fejleményeket.

2022. 01. 17

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.