Egyre több jelentés érkezik a csúcskategóriás Z690 alaplap súlyos gyártási hibájáról
Az Intel új, Alder lake-S processzoraihoz készített alaplapok többsége egyelõre nem számít kifejezetten olcsó választásnak, és akkor még el sem merészkedtünk a felsõ kategóriáig. Természetesen az utóbbi vonalat erõsíti az ASUS jól ismert ROG Maximus HERO sorozatában megjelent Z690-es deszka is, ám sajnos egyre több beszámoló és teszt gyûlt össze, melyek arra utalnak, hogy az Asus nagyon elnézett valamit a gyártás és a tesztelés során. A jelek szerint egy apró alkatrész forrasztási hibája miatt több példány is kiégett és teljesen használhatatlanná vált, de ezt nemrég az ASUS is megerõsítette és cserét kínál a vásárlóinak.
Az ASUS ROG Maximus Hero szériáját a PC-s felhasználóknak valószínûleg nem kell bemutatni, még akkor sem, ha ezek a termékek költségesebb fajtából valók. Ezek a prémium felszereltségû, tuningbarát alaplapok általában nagyszerûen teljesítenek a teszteken és alapvetõen nincs ez másképp az új, Intel Z690 lapkészletre épülõ kiadással sem, ám ezúttal valahol homok kerülhetett a gépezetbe. Ha a terméklapra tekintünk, többek között láthatjuk a DDR5 és PCI-Express 5.0 támogatást, feltûnhet, hogy a kilenc USB csatlakozóból hét a 3.2 Gen 2 szabványt erõsíti, a kosárnyi túlhajtást és monitorozást segítõ opció mellett pedig ott van még a méretes, 256 MB-os Flash ROM, de említésre érdemes az 5 db M.2 csatlakozó is. A sor meglehetõsen hosszú, azonban a jelenleg bõven 200 ezer forint fölött kezdõdõ alaplap gyártása során valami furcsa dolog történt, ugyanis a napokban szépen összegyûltek a vásárlóktól érkezõ panaszok, köztük konkrét, fényképes bemutatókkal, melyek rámutatnak, hogy mi is sikerült félre az ASUS laborjában.
Az ASUS saját fóruma mellett a Redditen, és számos egyéb oldalon is felbukkantak beszámolók, melyek ennek a konkrét típusnak a meghibásodását jelentették. Az esetek többségében az alaplapon található QLED narancssárga fénye, illetve a felvillanó 53-as hibakód jelezte a bajt, mely általában az inkompatibilis memóriával vagy a beszerelt memóriamodulokkal kapcsolatos problémákkal függ össze. Ezúttal azonban biztosan másról van szó, ugyanis volt olyan eset, ahol konkrétan füst, vagy lángnyelvek jelezték, hogy a deszka eddig volt hajlandó mûködni. Bár a jelenség tömegesnek talán nem nevezhetõ, valósnak sajnos igen, a gondot pedig egy friss BIOS sajnos nem oldhatja meg, ugyanis hardverszintû gyártási hibáról van szó. A Wccftech több oldalnyi beszámolót ollózott össze, melyekbõl többek között az is kiderült, hogy valaki az elsõ után egy második ugyanolyan típussal is megpróbálkozott, de sajnos egy füstpamacs és egy újabb halott alaplap lett a dologból.
A kezdeti panaszokra az ASUS több esetben is azzal reagált, hogy valószínûleg inkompatibilis DDR5 RAM vezethet az említett hibakódhoz, ám a figyelmetlenül kiválasztott modulok tüzet azért aligha okoznak. Az ASUS a közelmúltban megosztott hivatalos tájékoztatóban elismerte, ami a frissebb jelentések és videók alapján már szinte bizonyossá vált, hogy a hibát egy figyelmetlenül, konkrétan fordítva a helyére forrasztott kondenzátor okozza. A feltöltött képeken látható, hogy a hibátlanul sikerült változatokhoz képest a kondenzátoron lévõ felirat fejjel lefelé helyezkedik el, a tüzet pedig a megfordult polaritás válthatja ki, mely a memóriák energiaellátását biztosító MOSFET-ek kiégésekor keletkezik. Meglehetõsen furcsa és szokatlan dolog ez, ilyesmit ugyanis még a belépõ szinten is viszonylag ritkán látni, ez pedig bõven a felsõ kategória, melyrõl azt gondolnánk, hogy még alaposabb tesztelésen esik át. Az igaz, hogy a közelmúltból is akad példa hasonló mellényúlásokra, elég csak a ROG STRIX Radeonok félresikerült hûtésére gondolni, mely tavaly februárban durván felforrósodó RX 5000 kártyákhoz vezetett.
Az ASUS néhány órája nyilatkozatot adott ki, miszerint kivizsgálták a hibát és valóban az említett forrasztási hiba okozta a problémát, ezért az érintett vásárlóknak cserét biztosítanak, melyet a hivatalos bejegyzésük végén látható elérhetõségeken lehet kezdeményezni. Aki pedig pont egy ilyenre pályázna, lehetõleg rendelés elõtt érdeklõdjön az esetrõl, nehogy otthon kellemetlen meglepetés érje.