Ahogy az várható volt, az AMD Ryzen megjelenése után az Intel nagyobb sebességre kapcsolt és piacra dobta az új X299 jelölésû csúcsplatformját. Ezzel párhuzamosan az alaplapgyártók is megjelentek ezen teljesítmény kiaknázására alkalmas alaplapokkal. Az egyik ilyen gyártó, az ASUS TUF családjába tartozó Mark 1-et vesszük most górcsõ alá.
Aki ismeri a korábbi generációs TUF alaplapokat, az tudja, hogy akár munka a cél, akár egy látványos gép megépítése (modding), megbizonyosodhatott, hogy rendszere stabil alapokra került — ez a TUF, a legyõzhetetlen erõ („The Ultimate Force”). Nézzük is meg, milyen extrákat kapunk, ha egy ilyen alaplapra esik a választásunk!
Az alaplap központi helyén az újnak számító LGA2066-os processzor foglalat kapott helyet, amely csak az új generációs Intel procikkal kompatibilis. A dedikált, kifejezetten az Intel Core X sorozatú processszorokhoz tervezett alapórajel- (BCLK) generátor segítségével az alapórajel-frekvencia túlhajtása is elérhetõvé vált. De azért csak óvatosan! Kétoldalról 4-4 db DDR4 DIMM memória foglalat fogja közre, ami a processzor típusától függõen akár 128 GB memóriát is képes kezelni. Gyári beállításon 2133/2400/2666 MHz-en mûködteti a beépített modulokat, túlhúzás esetén akár a bámulatos 4133 MHz-et is ki lehet facsarni belõlük. Lentebb 3 db PCI Express 3.0 x16-os és 2 db PCI Express 3.0 x4-es csatlakozó képes kiszolgálni a több videokártyás rendszerek szerelmeseit. SLI és CrossFire rendszerek egyaránt kiépíthetõek.
Manapság M.2 csatlakozó nélkül egy alaplap elképzelhetetlen. Nincs ez másként a Mark 1 esetében sem. A beépített M.2 csatlakozójával képes az akár 32 Gbps adatátviteli sebesség elérésére is. Extra, hogy egy külön ventilátor került telepítésre a PCH területre, amely a levegõáramlást az ultrahatékony M.2 hûtõborda felé irányítja, hogy még véletlenül se melegedjen túl NVMe tárolónk. Akár 25° C-os SSD hõmérsékletet is képes nyújtani, így nyújtva optimális tárolási teljesítményt és nagyobb élettartamot. Lehet, hogy a plusz ventilátor néhány felhasználónak rossz pont, de zárt házban, extrém meleg környezetben kapóra fog jönni, hogy stabil a lapunk és soha nem melegszik túl.
A hátlapon található csatlakozók terén elkényeztet minket az Asus. USB fronton egy egész arzenál található: 1 db USB-A 3.1, 1 db USB-C 3.1, 4 darab USB 3.1 és 4 db USB 2.0. Az analóg és optikai hangkimenet mellett 2 db Intel® Gigabit Ethernet csatlakozójával a TUF X299 Mark 1 okosan és hatékonyan gondoskodik az adatok áramlásáról. A két LAN-kapcsolatot összefogva még nagyobb sávszélességet, még gyorsabb adatátvitelt, automatikus terheléskiegyenlítést és simább adatáramlást lehet elérni, ráadásul a rendszer azonnal át tud állni a két kapcsolat között, ha valami baj történne. A csatlakozókat a TUF LANGuard technológia védi, megkímélve az alaplapot a villámcsapások és elektrosztatikus kisülések okozta károsodástól.
Az alaplap szélén összesen 8 db 6 Gbps SATA 3 port, pár darab USB 2.0-s tûsor, valamint egy USB 3.1 elõlapi kivezetésére szolgáló csatlakozó kapott helyet. A megfelelõ tápellátás biztosítására 24+8+4 tûs tápcsatlakozás lett integrálva.
Stabilitás mindenekelõtt
Az alaplap strapabírását jócskán megnöveli az exkluzív TUF Fortifier — ez egy megerõsített hátlap, amely garantálja, hogy az alaplap nem törik meg a nehéz grafikus kártyák és CPU-hûtõk súlya alatt, és minimálisra csökkenti annak az esélyét, hogy meghajlik vagy elgörbül, és emiatt elromlik. Újdonság még a VGA-tartó is, amely megakadályozza a videokártya elhajlását és az alaplap esetleges károsodását. A VGA tartó erõs fémlemezbõl készült, és képes akár 15 kg-os videokártyát is megtartani - így komoly támogatást nyújt a legnehezebb grafikus kártyákhoz is!
A SafeSlot technológiával az ASUS „újra feltalálta” a PCIe® csatlakozót, és úgy tervezte meg, hogy remekül tartson és ellenálljon a nyíróerõknek. Az új, betétes fröccsöntési eljárással egy lépésben készített csatlakozót a fémrésszel együtt öntik, és több forrasztási ponttal még szilárdabban rögzítik az alaplaphoz. Érdekes megoldás a Dust Defenders technológia, ami megelõzi, hogy a por és más szálló részecskék bejussanak az alaplap PCI Express® bõvítõhelyeibe, és ezzel segít abban, hogy a PC optimális módon, stabilan és tovább mûködhessen.
Az Asus TUF X299 Mark 1 alaplap újdonsága a Virtual RAID on CPU (VROC) tárolótechnológia, mely a külön megvásárolható ASUS Hyper M.2 x16 kártyával együttmûködve lehetõvé teszi 4 darab m.2 Sata SSD meghajtó csatlakozását, melynek eredményképpen akár 128 Gbps átviteli sebességet is el lehet érni. Maga a Hyper M.2 x16 kártya illeszkedik a megfelelõ PCI Express foglalatba, és erre a kártyára lehet az M.2 SSD meghajtókat illeszteni. Hátrány, hogy egyrészt csak Intel SSD-kkel használható, másrészt csak a RAID 0 mód ingyenes. Az ennél bonyolultabb kiépítéshez (a RAID 1 és 5 esetében) egy egyedi hardveres kulcsra lesz szükség, amit sajnos pénzért külön kell megvásárolnunk.
ASUS Aura Sync technológia
Az Aura Sync több lehetõséget kínál az RGB megvilágítás beállításához, illetve vezérléséhez. Az Aura-funkciós termékek LED-jei egyetlen alkalmazásból vezérelhetõk, ezzel tökéletes összhang teremthetõ az alkatrészek fényei között. Az Aura lehetõvé teszi a grafikus kártya, a TUF X299 Mark 1 alaplap és az egyre nagyobb számú Aura-képes termék fényeffektusainak szinkronizálását, és így egy egyedi, látványos konfigurációt kaphatunk, ami még azoknak is tetszeni fog, akiknek eddig elhatárolódtak a mostanában divatos RGB-LED-mániától.
Az alaplaphoz a Realtek által kifejezetten az ASUS számára kifejlesztett Realtek S1220A audiokodek is jár. Emellett a különleges kodek mellett még egy beépített erõsítõvel rendelkezõ, 120 decibeles jel-zaj arányú (SNR) sztereo vonali kimenettel és egy stúdiószintû, 113 decibeles jel-zaj arányú vonali kimenettel is fel van szerelve a valósághû lejátszás és hangfelvétel biztosításához.
Aki új számítógép összeállítása vagy felturbózása elõtt áll, annak mindenféleképpen ajánlom ezt a remek alaplapot. Pozitív elõnyei mellett számos technológiai újítással rendelkezik, ami nagyban hozzájárul ahhoz, hogy egy megbízható, strapabíró rendszer biztos alapja legyen.
Zolman