2017. 09. 14

A legyõzhetetlen erõ: Asus TUF X299 Mark 1 alaplap

A legyõzhetetlen erõ: Asus TUF X299 Mark 1 alaplap

Ahogy az várható volt, az AMD Ryzen megjelenése után az Intel nagyobb sebességre kapcsolt és piacra dobta az új X299 jelölésû csúcsplatformját. Ezzel párhuzamosan az alaplapgyártók is megjelentek ezen teljesítmény kiaknázására alkalmas alaplapokkal. Az egyik ilyen gyártó, az ASUS TUF családjába tartozó Mark 1-et vesszük most górcsõ alá.

Aki ismeri a korábbi generációs TUF alaplapokat, az tudja, hogy akár munka a cél, akár egy látványos gép megépítése (modding), megbizonyosodhatott, hogy rendszere stabil alapokra került — ez a TUF, a legyõzhetetlen erõ („The Ultimate Force”). Nézzük is meg, milyen extrákat kapunk, ha egy ilyen alaplapra esik a választásunk!

Az alaplap központi helyén az újnak számító LGA2066-os processzor foglalat kapott helyet, amely csak az új generációs Intel procikkal kompatibilis. A dedikált, kifejezetten az Intel Core X sorozatú processszorokhoz tervezett alapórajel- (BCLK) generátor segítségével az alapórajel-frekvencia túlhajtása is elérhetõvé vált. De azért csak óvatosan! Kétoldalról 4-4 db DDR4 DIMM memória foglalat fogja közre, ami a processzor típusától függõen akár 128 GB memóriát is képes kezelni. Gyári beállításon 2133/2400/2666 MHz-en mûködteti a beépített modulokat, túlhúzás esetén akár a bámulatos 4133 MHz-et is ki lehet facsarni belõlük. Lentebb 3 db PCI Express 3.0 x16-os és 2 db PCI Express 3.0 x4-es csatlakozó képes kiszolgálni a több videokártyás rendszerek szerelmeseit. SLI és CrossFire rendszerek egyaránt kiépíthetõek. 



Manapság M.2 csatlakozó nélkül egy alaplap elképzelhetetlen. Nincs ez másként a Mark 1 esetében sem. A beépített M.2 csatlakozójával képes az akár 32 Gbps adatátviteli sebesség elérésére is. Extra, hogy egy külön ventilátor került telepítésre a PCH területre, amely a levegõáramlást az ultrahatékony M.2 hûtõborda felé irányítja, hogy még véletlenül se melegedjen túl NVMe tárolónk. Akár 25° C-os SSD hõmérsékletet is képes nyújtani, így nyújtva optimális tárolási teljesítményt és nagyobb élettartamot. Lehet, hogy a plusz ventilátor néhány felhasználónak rossz pont, de zárt házban, extrém meleg környezetben kapóra fog jönni, hogy stabil a lapunk és soha nem melegszik túl.

A hátlapon található csatlakozók terén elkényeztet minket az Asus. USB fronton egy egész arzenál található: 1 db USB-A 3.1, 1 db USB-C 3.1, 4 darab USB 3.1 és 4 db USB 2.0. Az analóg és optikai hangkimenet mellett 2 db Intel® Gigabit Ethernet csatlakozójával a TUF X299 Mark 1 okosan és hatékonyan gondoskodik az adatok áramlásáról. A két LAN-kapcsolatot összefogva még nagyobb sávszélességet, még gyorsabb adatátvitelt, automatikus terheléskiegyenlítést és simább adatáramlást lehet elérni, ráadásul a rendszer azonnal át tud állni a két kapcsolat között, ha valami baj történne. A csatlakozókat a TUF LANGuard technológia védi, megkímélve az alaplapot a villámcsapások és elektrosztatikus kisülések okozta károsodástól. 

Az alaplap szélén összesen 8 db 6 Gbps SATA 3 port, pár darab USB 2.0-s tûsor, valamint egy USB 3.1 elõlapi kivezetésére szolgáló csatlakozó kapott helyet. A megfelelõ tápellátás biztosítására 24+8+4 tûs tápcsatlakozás lett integrálva.

Stabilitás mindenekelõtt

Az alaplap strapabírását jócskán megnöveli az exkluzív TUF Fortifier — ez egy megerõsített hátlap, amely garantálja, hogy az alaplap nem törik meg a nehéz grafikus kártyák és CPU-hûtõk súlya alatt, és minimálisra csökkenti annak az esélyét, hogy meghajlik vagy elgörbül, és emiatt elromlik. Újdonság még a VGA-tartó is, amely megakadályozza a videokártya elhajlását és az alaplap esetleges károsodását. A VGA tartó erõs fémlemezbõl készült, és képes akár 15 kg-os videokártyát is megtartani - így komoly támogatást nyújt a legnehezebb grafikus kártyákhoz is! 

A SafeSlot technológiával az ASUS „újra feltalálta” a PCIe® csatlakozót, és úgy tervezte meg, hogy remekül tartson és ellenálljon a nyíróerõknek. Az új, betétes fröccsöntési eljárással egy lépésben készített csatlakozót a fémrésszel együtt öntik, és több forrasztási ponttal még szilárdabban rögzítik az alaplaphoz. Érdekes megoldás a Dust Defenders technológia, ami megelõzi, hogy a por és más szálló részecskék bejussanak az alaplap PCI Express® bõvítõhelyeibe, és ezzel segít abban, hogy a PC optimális módon, stabilan és tovább mûködhessen.

Az Asus TUF X299 Mark 1 alaplap újdonsága a Virtual RAID on CPU (VROC) tárolótechnológia, mely a külön megvásárolható ASUS Hyper M.2 x16 kártyával együttmûködve lehetõvé teszi 4 darab m.2 Sata SSD meghajtó csatlakozását, melynek eredményképpen akár 128 Gbps átviteli sebességet is el lehet érni. Maga a Hyper M.2 x16 kártya illeszkedik a megfelelõ PCI Express foglalatba, és erre a kártyára lehet az M.2 SSD meghajtókat illeszteni. Hátrány, hogy egyrészt csak Intel SSD-kkel használható, másrészt csak a RAID 0 mód ingyenes. Az ennél bonyolultabb kiépítéshez (a RAID 1 és 5 esetében) egy egyedi hardveres kulcsra lesz szükség, amit sajnos pénzért külön kell megvásárolnunk.

ASUS Aura Sync technológia
Az Aura Sync több lehetõséget kínál az RGB megvilágítás beállításához, illetve vezérléséhez. Az Aura-funkciós termékek LED-jei egyetlen alkalmazásból vezérelhetõk, ezzel tökéletes összhang teremthetõ az alkatrészek fényei között. Az Aura lehetõvé teszi a grafikus kártya, a TUF X299 Mark 1 alaplap és az egyre nagyobb számú Aura-képes termék fényeffektusainak szinkronizálását, és így egy egyedi, látványos konfigurációt kaphatunk, ami még azoknak is tetszeni fog, akiknek eddig elhatárolódtak a mostanában divatos RGB-LED-mániától.


Az alaplaphoz a Realtek által kifejezetten az ASUS számára kifejlesztett Realtek S1220A audiokodek is jár. Emellett a különleges kodek mellett még egy beépített erõsítõvel rendelkezõ, 120 decibeles jel-zaj arányú (SNR) sztereo vonali kimenettel és egy stúdiószintû, 113 decibeles jel-zaj arányú vonali kimenettel is fel van szerelve a valósághû lejátszás és hangfelvétel biztosításához.

  • Audioárnyékolás: a különleges kialakítású audioárnyékolás precízen elkülöníti az analóg és digitális jeleket, és nagymértékben csökkenti a multilaterális interferenciát.
  • Pattogásmentesítõ áramkör: a unique pop-reducing circuit csökkenti a bekapcsoláskor elõforduló pattogó zajokat minden audiokimeneten.
  • Belsõ erõsítõ: a belsõ audioerõsítõ kiváló minõségû hangot nyújt a fejhallgató és a hangszórók számára.
  • Dedikált csatornaelrendezés: mivel a bal és a jobb sáv külön réteget kapott, ezért az útvonalak jól el vannak különítve, ami hozzájárul a tiszta hangminõséghez.

Aki új számítógép összeállítása vagy felturbózása elõtt áll, annak mindenféleképpen ajánlom ezt a remek alaplapot. Pozitív elõnyei mellett számos technológiai újítással rendelkezik, ami nagyban hozzájárul ahhoz, hogy egy megbízható, strapabíró rendszer biztos alapja legyen.

Zolman

2017. 09. 14

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban?
Ha most állsz egy új számítógép vagy laptop vásárlás előtt, biztosan te is elakadtál már azon a kérdésen, hogy vajon az AMD vagy Intel processzor közül melyik éri meg jobban. Ez az örök vita, ami talán sosem fog teljesen eldőlni, hiszen mindkét gyártó rendelkezik erős előnyökkel és bizonyos kompromisszumokkal.
Ahhoz, hogy igazán jól tudj dönteni, fontos, hogy átfogó képet kapj a különbségekről, a technológiákról és arról, hogy milyen igényekhez melyik processzor passzol leginkább.
Ebben a cikkben olyan tapasztalatokra és szakmai ismeretekre támaszkodva segítek neked eligazodni az AMD vagy Intel processzor kérdésében, hogy ne csak a marketing szlogenekre, hanem a valódi teljesítményre és felhasználói élményre alapozd a választásodat.
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Teljesítmény: nem csak az órajel számít
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: hol kapsz többet a pénzedért?
Kompatibilitás és platform támogatás
Milyen felhasználóknak melyik processzor ajánlott?
Jövőállóság és technológiai újítások
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Az AMD és az Intel története több évtizedre nyúlik vissza, és mindkét cég rengeteget fejlődött az elmúlt években. Az Intel hosszú ideig szinte egyeduralkodó volt a processzorgyártásban, de az AMD az ut

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között
Ha érdekelnek a processzor típusok, akkor biztosan találkoztál már az Intel és az AMD nevekkel. Ezek a két nagy óriás gyakorlatilag uralja a piacot, és bármilyen számítógép összerakásánál vagy vásárlásánál alapvető kérdés, hogy melyik gyártó termékét válaszd. A különbségek sokszor nemcsak technikai részletekben rejlenek, hanem abban is, hogyan működnek, milyen felhasználói élményt nyújtanak, vagy mennyire passzolnak az igényeidhez.
Ebben a cikkben átvezetlek a legfontosabb tudnivalókon az Intel és az AMD processzor típusok között, hogy könnyebben eligazodj a világukban.
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Intel és AMD: eltérő megközelítés a processzor típusok terén
Architektúra és technológiai újítások
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: melyik a jobb választás?
Kompatibilitás és platformok
Overclocking és tuning lehetőségek
Piaci pozíció és innovációk
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Mielőtt belemennénk az Intel és AMD közti különbségekbe, érdemes megérteni, hogy mit is jelent egy processzor. A processzor, vagy más néven CPU (Central Processing Unit), az a számítógép agya, amely elvégzi az utasításokat, futtatja a programokat, és koordinálja a gép működését. Az elmúlt évtizedekben mindkét gyártó hatalmas fejlőd�

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt
A processzor sebesség az egyik legfontosabb mérőszám, amit akkor nézünk, amikor új számítógépet vagy laptopot választunk. De ha őszinték vagyunk, nem mindig olyan egyszerű, mint azt elsőre gondolnánk. Sokszor hallod, hogy minél magasabb a GHz, annál gyorsabb a gép, pedig ennél sokkal több minden befolyásolja a valós teljesítményt.
Ha tényleg meg szeretnéd érteni, mitől gyors vagy lassú a processzorod, akkor ebben a cikkben szeretnék neked segíteni egy igazán átfogó képet adni.
Mi is pontosan a processzor sebesség?
Az architektúra jelentősége
Magok száma és párhuzamos feldolgozás
Cache memória szerepe a sebességben
Az órajel és a teljesítmény kapcsolata
Hőmérséklet és hűtés hatása
RAM és egyéb komponensek szerepe
Szoftveres tényezők és optimalizáció
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Mi is pontosan a processzor sebesség?
A processzor sebesség általában a CPU órajelét jelenti, amit gigahertzekben (GHz) mérnek. Ez az érték azt mutatja meg, hogy a processzor másodpercenként hány ciklust tud végrehajtani. Minél magasabb ez a szám, elvileg annál több műveletet képes elvégezni egy másodperc alatt. Viszont ez az egyszerű magyarázat nem fedi le a teljes valóságot, hiszen a modern processzorokban sokkal több tényező is közrejátszik a teljesítményben, mint pusztán az órajel.
Emellett fontos megérte
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.