2018. 11. 22

Ránézel, és be akarod lakni - Z9 Neo gépház bemutató

Meglátod ezt a gépházat, és nehéz nem arra gondolni, milyen lenne belakva, kék fényeket halkan kavaró ventilátorral, havas tájra néző ablak előtti íróasztalon. A Zalman Neo Z9 olcsó és impozáns, sok vásárlónk inkább a feketét veszi, de így télen érdemes inkább a fehéret kipróbálni.

A nagy és drága gépház nem mindenkinek való – a felhasználó gyakran helytakarékos és olcsó megoldást keres. A Zalman Z9 Neo azonban kivételes helyzetben van. Annak ellenére, hogy termetre magas, alacsony az ára. Sokoldalú kialakítású, és van benne elég hely, hogy beszereljük a legnagyobb teljesítményű berendezéseket. Van az úgy, hogy megvesszük a nagyon drága konfigurációt, de a gépházon akarunk spórolni, ilyenkor is jó választás a Zalman Z9 Neo. Megjön a várva várt gépház, és így néz ki a doboz:

Az egyszerű karton csomagolás alap információkat tartalmaz, emellett igen látványos rajta a fehér gépház képe, aminek kivételesen nem csak a kontúrját láthatjuk, hanem teljes szín(telenség)ében pompázik.

Aztán lenyitjuk a doboz tetejét, itt már látható, hogy a karton alatt a Z9 Neo rendesen be van csomagolva: habszivacs védi a gépházat a postástól, emellett további nejlon csomagolás is került rá, ez védi az ujjlenyomatoktól és kisebb karcoktól.

A Z9 Neo dobozában csak a legalapabb dolgok vannak mellékelve, emiatt maradt alacsony az ár. Megtaláljuk a szereléshez szükséges eszközöket, a kábelkötegeket, és egy szerelési útmutatót.

Külsőségek

A Zalman Z9 Neo méretre elég nagy, de mégis kisebb, mint a hasonló hűtési teljesítményre tervezett gépházak. 49 cm magas, 20,5 cm széles és 48,2 cm mély. Némileg kisebb, mint a legnépszerűbb ATX házak – pl. a Cooler Master MasterCase 5 –, és a fehér változat annyiban tér el a feketétől, hogy külsőségre látványosabb - de a keretei továbbra is a feketék, valamint a belső része is egészen fekete.

Az előlap balról jobbra nyílik, emögött található két 5,25 meghajtó hely, valamint a gyártó vékony hangelnyelő réteggel vonta be az ajtó belső részét.

Az első panelben található egy szűrő, ennek eléréséhez a teljes előlapot el kell távolítani – amit könnyen megtehetünk, mert kialakításának köszönhetően egyszerűen lehúzható. Itt található egy műanyag szűrő, ami nem eltávolítható, sűrített levegővel kell tisztítani.

Az előlapi panel felső részén egy fekete műanyag lapon található az Input/Output felület. Balról jobbra haladva itt egy LED-gyűrűvel kivilágított bekapcsológombot látunk, egy kisebb és kerek reset gombot, két 3,5 mm-es jack csatlakozót, két USB 2.0 portot és két USB 3.0 portot. Utóbbiak esetében gumi dugókat is kapunk hozzá, ezek védnek a portól és egyéb szennyeződésektől.

A Zalman Z9 Neo hátoldalára nézve látható, hogy a tápegység alsó elhelyezésű lesz. A hátlap esetében gyári tartozék egy 120 mm-es elszívó ventilátor, a szerelési útmutató szerint azonban ez nem cserélhető le 140 mm-es ventilátorra. A hátlapon nincsenek nyílások kifejezetten kábelek vagy folyadékhűtés számára.

A Zalman Z9 Neo fedlapja is műanyagból készült, itt sem használtak fémet. Szellőzőnyílások találhatók a tetején és körbe oldalt, ezen a részen két ventilátor található, amelyek nem eltávolíthatók - kivéve a szellőzőnyílások fedrésze, aminek levétele a gyártó szerint javítja a hűtési teljesítményt.

Maga a gépház négy csúszásgátló gumitalpon áll. Az alsó légmozgás támogatására van egy szellőzőrács a tápegység helyénél, valamint egy műanyag szűrő a gépház hátoldalának alján, ami eltávolítható.

Szép, szép, de a lényeg a belső

A Zalman Z9 Neo esetében annak ellenére, hogy a külseje fehér, a belső rész egésze fekete maradt – beleértve a kábeleket is. Az alaplap rögzítése bronz, és az előlapi, valamint a hátlapi ventilátorok fehér színűek. A ház fekete festésén nem marad meg könnyen az ujjlenyomat, de nem is olyan bevonatú, amin egyáltalán ne maradna meg. Az alaplap rekesze elég nagy ahhoz, hogy könnyedén utólag beszerelhető legyen egy processzorhűtő anélkül, hogy az alaplapot el kellene mozdítani. A Zalman kibővítette az ATX alaplap beszerelésekor szokványos hozzáférési helyet, ezzel széleskörű kompatibilitást adva a háznak. Értelemszerűen ez a nyílás nem lesz teljesen fedve, ha mini-ITX alaplapot szerelünk be. A kábelek elvezetéséhez több nyílás is rendelkezésre áll.

A meghajtók beszerelésének lehetőségei igen széleskörűek. A Zalman Z9 Neo két 5,25”-os meghajtónak biztosít helyet, valamint négy 3,5” és hat 2,5”-os meghajtó szerelhető be. Ez egy maximális szám – két 2,5”-os meghajtó az alaplap keretére szerelhető, közvetlen az 5,25”-os rekeszek alatt. Két 3,5”-os vagy 2,5”-os meghajtó a tápegység helye mellett szerelhető be. Végül két 5,25”-os, 3,5”-os vagy 2,5”-os meghajtó beszerelhető az 5,25”-os rekeszekbe.

A 2,5”/3,5”-os meghajtók rekesze kicsit túlméretezett és műanyag ütközővel ellátott. A 3,5”-os meghajtó könnyedén illeszkedik, a 2,5”-osat azonban csavarral kell rögzíteni. Ami még érdekes, hogy az 5,25”-os rekeszek eltávolíthatók. Alapból az elhelyezkedésük nem akadályozza nagyméretű videokártya vagy hűtők behelyezését, de aki jobban személyreszabott házat akar, értékelni fogja ezt a lehetőséget, hogy a két rekesz egésze kiszerelhető.

A gépház tetejében két kék LED-del ellátott ventilátor kapott helyet, ezekkel együtt összesen öt, gyárilag szerelt ventilátorral érkezik a Z9 Neo. Ráadásul az alaplap felett rengeteg szabad hely marad, folyadékhűtéshez akár 28 mm vastag radiátor is beszerelhető.

Alulnézetből - a Zalman Z9 Neo felső része

A Zalman Z9 Neo rendszerterületén viszonylag kényelmesen elfér egy standard ATX formátumú rendszer, amihez beszerelhető 420 mm hosszú videokártya. Ennek annyi hátulütője van, hogy egy ekkora videokártya blokkolja a hozzáférést a 2,5” rekeszekhez (bár beszerelhető a kettő együtt), így előbb a videokártyát is ki kell venni, ha a 2,5”-os meghajtókat akarjuk kiszerelni/beszerelni. Bár legfeljebb 160 mm-es processzorhűtőt használhatunk, ebbe a piaci alternatívák tekintélyes hányada belefér, valamint a Zalman Z9 Neo lehetővé teszi a legjobb minőségű folyadékhűtő rendszerek beszerelését is.

Teljesítmény

A Zalman Z9 Neo kiváló hőkezelési képességgel rendelkezik, ezen a téren felülmúl jóval drágább és nagyobb gépházakat is; közéjük tartozik a Cooler Master MasterCase 5 és a Corsair 450D. Nem csak az egyedi hőkezelési dizájnnak – rengeteg és jól elhelyezett szellőzőnyílás -, hanem annak, hogy a Z9 Neo öt gyárilag szerelt ventilátorral érkezik, ezen felül lesznek még a processzor és videokártya ventilátorai, plusz az a hűtőberendezés, amit még beszerelünk. Öt alacsony sebességű ventilátor elég masszív légáramlatot tud kelteni, és ez nagyságrendekkel jobb hűtési teljesítményt nyújt, mintha egy vagy két erősebb ventilátor működne a házban.

Bár arra számítanánk, hogy öt gyárilag szerelt ventilátorral a Zalman Z9 Neo elég hangos lesz, a gyakorlatban egyáltalán nem ez a helyzet – hallható ugyan, hogy be van kapcsolva, de többek közt az előlapnál alkalmazott hangelnyelő borításnak köszönhetően nem éri el azt a zajszintet, aminél felfigyelnénk rá. Ezt segíti elő a gyárilag szerelt ventilátorok sebességprofilja is; maximális teljesítményük korlátozott, nem fognak túl gyorsan pörögni ahhoz, hogy nagy zajt csapjanak.

Ár-érték arány

A Zalman Z9 Neo nem csak impozáns megjelenésű, de kiemelkedő teljesítményű is, emellett csendes, könnyedén személyre szabható és olcsó. Az alacsony árszint megtartása különösen vonzó lehet azok számára, akik belépő szintű gamer rendszert akarnak építeni, de előfordul, hogy egy-egy drágább hardver megvétele mellett a gépházon spórolna a felhasználó. Utóbbi esetben a Zalman Z9 Neo abból a szempontból kiváló, hogy hasonló lehetőségek rejlenek benne, mint egy-egy drágább alternatívában, és mindössze annyi a különbség, hogy nem alumínium-vas szerkezetes a ház, a beépítési lehetőségek terén viszont nem kell kompromisszumot tenni.

A gépházban rengeteg lehetőség van a kábelek elrendezésére. Bár más, esetenként eléggé túlméretezett ATX házakhoz képest több százalékkal kisebb a Zalman Z9 Neo belső tere, ez némileg az alacsonyabb árhoz is hozzájárul, mégsem korlátozza le a beépítési lehetőségeket. A gyártó ott szorította le az árakat, ahol tudta; a gépház anyaga, mérete és elrendezése mind azt segíti elő, hogy más alternatívákhoz képest olcsóbban juthassunk hozzá, de ez ne a megbízhatóság rovására történjen. A Z9 Neo elég hatékony, az öt alacsony sebességű ventilátor hűtőteljesítménye felülmúl több drágább alternatívát is. Gamer rendszerekhez és rofesszionális felhasználásra is kiváló, az árát tekkintve pedig olyan lehetőséget nyújt, amit nehéz lenne felülmúlni.

NTG - PCX

2018. 11. 22

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.