A legnépszerûbb videómegosztó zenei szolgáltatása négy év után megújult és önálló formában tért vissza, hogy versenyre kelljen a Spotify és az Apple kínálatával.
A szolgáltató kizárólag zenei tartalmakra fókuszáló oldalága, elõször YouTube Music Key néven mutatkozott be, majd a sikertelenség után a YouTube Red részeként volt elérhetõ, melyet ma már a reklámoktól megszabadító Premium elõfizetésként ismerünk. A zenés szekció azóta önálló útra kelt, és 2018-ban saját felülettel, illetve letölthetõ mobilos alkalmazással tért vissza. A megújulás részeként kibõvített kényelmi és tartalmi lehetõségekkel csábít, melyek nagyban támaszkodnak a Google mesterséges intelligenciájára is. A zenei albumok mellett videoklipek és koncertanyagok is elérhetõk.
A Google tulajdonát képzõ streaming szolgáltatás a Spotifyhoz hasonlóan ingyenesen is elérhetõ, a reklámok elkerüléséhez azonban egy 1490 forintos havi díjat leszünk kénytelenek megfizetni, ami azonos a konkurencia (Apple Music, Spotify, Deezer, stb.) elõfizetési díjaival. Ezt egy ingyenes próba hónap is megelõzheti, de a bankkártyánk, vagy Paypal fiókunk adatait így is meg kell adnunk, ahogy ezt manapság megszokhattuk az „ingyenes” beetetõ idõszakok esetén. A YouTube Premium elõfizetõk továbbra is automatikusan megkapják a Music tagságot, ami nálunk 1790 Ft forint havonta.
Az Android, illetve iOS appok mellett kizárólag webes formában elérhetõ, és az újabb verziós Androiddal felvértezett készülékeken valószínûleg már fel is váltotta a Google Play Music-ot, a korábbi opció ugyanis idõvel átadja a helyét az újnak. Aki esetleg Google Play Music elõfizetõ volt, a tagsága itt szintén megmarad és új account regisztrálására sem lesz szüksége, az átállás automatikus.
Hogy mostantól mit kínál nekünk a Google zenei téren? Elõször is hosszú idõ után egy háttérben is futtatható alkalmazást. Bizony, a YouTube megérkezett a kilencvenes évekbe, az mp3 lejátszók korába, és végre lehetõvé teszi, hogy zenehallgatás mellett is használjuk telefonunkat, vagy épp lekapcsoljuk a kijelzõt anélkül, hogy a zene elhallgatna. Ezzel a régóta várt opcióval viszont csak az elõfizetés kiváltása után élhetünk, ebben az esetben viszont akár le is tölthetjük kedvenc hallgatni valónkat. Érdekesség, hogy a kalózkodást megnehezítendõ, a letöltött média nem szokványos, könnyem megosztható formátumban kerül mentésre.
Ahogy említettük, a Google okos algoritmusai igyekeznek feltérképezni ízlésünket, és az elõre megadott kedvencek, illetve a hallgatott tartalmak alapján újabb zenéket, elõadókat kínálnak fel nekünk. Minden egyes meghallgatott szám csiszol az ajánlásokon, a leadott kedvelések pedig saját listát kapnak, illetve formálják az automatikusan generált „Your Mix” lejátszólistát is, ami az ajánlott számokat sorakoztatja fel. Az általunk létrehozott listák mellett új megjelenések és tematikus opciók is megtalálhatók, továbbá válogathatunk a meghatározott stílus, szám, vagy elõadó alapján ajánlott „rádió állomások” között is. Megtekinthetõk közvetítések, vagy kevésbé ismert elõadók élõ koncertjei, igaz, ezekre a rendszer itt is kisebb figyelmet fordít. Aktuális hírek szerint, a fejlesztõk szépen lassan átemelik a Google Play Music esetén bevált funkciókat, melyeket a felhasználók már a kezdetektõl fogva hiányolnak a YouTube lejátszójából. Állítólag folyamatosan zajlik az újdonságok bétatesztje, következõnek pedig a saját zenék feltöltését engedélyezhetik. Ha minden jól megy, ezzel bõvíthetõ az egyesek szerint erõsen hiányos felhozatal.
Ha eddig nem foglalkoztunk vele, de most megnéznénk magunknak, Androidra a Google Play kínálatából érhetjük el, iOS esetén pedig természetesen az App Store segít majd. Windows és macOS felhasználóként be kell érnünk a https://music.youtube.com/ oldallal, igaz, itt legalább egybõl mûködni fog a háttérben történõ lejátszás.