2019. 07. 17

X570 százezer Ft alatt? MSI és ASUS lapok terítéken

Zen 2 mellé új alaplap? X570 a 100 000 Ft-os határ alatt

Szép lassan megérkeznek az AMD legfrissebb fejlesztéseire alapuló hardverek, melyek több fronton is versenyképesek a konkurencia kínálatával szemben. A Navi grafikus processzorra, és RDNA architektúrára támaszkodó Radeon RX 5700 és 5700 XT kártyákkal a videokártyák frontján nevez kompetitív versenyzőket a közép, illetve felső kategóriában. Az asztali processzorok fontján, az évek óta versenyképes Ryzen széria mutatja be, hogy mit tud 7nm-es csíkszélességen. Az AMD itt nem állt le az újdonságokkal, hiszen friss lapkészletet is készített, miközben az előző platformok tulajdonosait sem lehetetlenítette el, a Ryzen 3000 CPU-k használatától. Az X570 chipset nagy újdonsága, hogy a Zen 2 processzorokkal karöltve, a piacon elsőként támogatja a PCI-Express 4.0 szabványt. Ami tény az tény, jelenleg néhány M.2 SSD-n kívül aligha tudja bármi is kihasználni ezt a tekintélyes sebességhatárt, hiszen még a legerősebb videokártyáknak is több mint elegendő, amit a PCI-Express 3.0 kínál.

Tripla X


Az X570-es platformvezérlő chip (PCH) igen sokoldalú alapra épül, hiszen gyártáskor a processzorok esetén is használt 14nm-es lapkához nyúltak, ami hozzájárult a gyártási költségek csökkentéséhez. Bele se merek gondolni, milyen árban juthatnánk hozzá egy belépőszintű laphoz, ha ezeket a költségeket nem sikerül lenyomni. Ahogy a fenti táblázatban is láthatjuk, az előző platformokhoz képest nő a második generációs USB 3.1 csatlakozók száma, DDR4-es memóriából pedig már 3200Mhz-es órajellel ellátott modulokat is választhatunk. A komoly sávszélességgel azonban a fogyasztás is látványosan nőtt, a korábbi 5-7W helyett, terheléstől függően 11-15W-tal számolhatunk. A szemünknek kissé idegen lehet, hogy az alaplapokon passzív hűtőbordákon túl, aktív ventilátoros hűtést is láthatunk, a PCH-kra szerelve. A nagyobb fogyasztással együtt jár a növekvő hőtermelés is, ugyanakkor még kissé bizalmatlanul tekintünk az aprócska ventilátorokra. Legjobb esetben, terhelés alatt hangos zúgásra számítunk, és tartunk tőle, hogy legrosszabb esetben a kis zümmögő hamarabb megadja magát, mint a rendszerünket hűtő 120mm-es turbinák. Bízzunk benne, hogy a lapok tervezésekor a mérnökök odafigyeltek erre a szembetűnő problémára, és igyekeztek olyan időtálló légterelőkkel segíteni a vezérlő munkáját, ami nem okoz majd kellemetlen pillanatokat azoknak vásárlóknak, akik minimum 60 000 Ft-ot invesztáltak az új technológiát felvonultató modellekbe.

Vesémet egy alaplapért

De mibe is kerül egy X570-es alaplap? Nos, az árak valóban nem túl barátságosak, hiszen itt jóformán nem találunk belépőszintet, így ha mi valójában azt keressük, akkor vagy várhatunk egy új, visszafogottabb vezérlő bevezetésére, vagy böngészhetünk a piacon lévő más, AM4 foglalatú alaplapok között, amik a limitációk mellett is tökéletesen kiszolgálják az új Ryzen szériát. Az induló kategória tehát nagyjából 60 000 Ft környékén található, onnan pedig majdhogynem a csillagos égig is elmehetünk, már ha bírja a tárcánk. Az extrém túlhajtásra és biztonságos, stabil feszültségellátásra vágyóknak, valószínűleg be kell ruházniuk a komolyabb VRM hűtéssel és atombiztos kondenzátorokkal felvértezett példányokra, ugyanakkor a folyamatosan gyarapodó készletnek köszönhetően, már több lapot is találhatunk 100 000 Ft alatt. Ez az összeg akár nevetségesnek hangozhatna, ha nem látnánk a 250 000 Ft környékén tanyázó MSI MEG X570 GODLIKE-ot. A felsorolásban, az MSI és az ASUS összesen négy lapja szerepel, melyek a 60 000 Ft körüli ártól elérhetők, és még a legdrágább is bőven a 100 000 Ft-os horizont alatt marad.

Kettőt kérek!


Ahogy azt a webshopban és eme felsorolásban is láthatjuk, az Asus rendesen dominálja a platformot. Jelenleg valóban ők kínálják a legtöbb X570-es alaplapot, ám ezt némi csalással érik el, hiszen nem egy termékük van, ami csak az integrált, illetve hozzá adott WI-FI modulban különbözik az adott darabtól. Ha minden igaz, jelenleg 12 modellt versenyeztetnek, melyben a Crosshair VIII a kategória abszolút csúcsát képviseli, míg az Impact már az egyel visszafogottabb darabokat jelzi. Természetesen nem tűnt el a játékosokat célzó ROG Strix sorozat sem, míg a munkaállomásokhoz a Pro WS X570-Ace az ideális választás, illetve megtaláljuk majd az ASUS Prime és TUF Gaming darabokat is, amik kevésbé flancolnak, ugyanakkor az áruk sem rugaszkodik el annyira. Az MSI szintén nagy versenyző, jelenleg 7 lappal képviseli a platformot, melyek között nincs játszadozás a WI-FI és nem Wi-FI változatokkal, ugyanis jelenleg két terméküket látták el Wi-Fi 6 szabvánnyal, a többinél be kell érnünk a 2.5 illetve 10 Gigabites hálózati kártyákkal. Az sem hangzik rosszul. Az árlista elejére be is furakodott egy MSI, ami ha csak néhány ezressel is, de olcsóbb a legkedvezőbb Asus variánsnál. 

MSI X570-A PRO

Korrekt ár/érték arány a belépőszinten


Nem kezdhetünk mással, mint az MSI belépő modelljével, ami azok számára érdekes, akik nem kívánnak akár dupla összeget fizetni egy GAMING feliratú eszközért, inkább irodai vagy professzionális felhasználásra szánt eszközt keresnek megfizethető áron. A relatíve visszafogott árért nem csak a legegyszerűbb megoldásokat kapjuk, az ATX alaplap ugyanis ugyanazt a 8+2 fázisú feszültségszabályzó egységet kapta, amit a drágább MPG X570 Gaming Plus is. Kapunk még Gigabites hálókártyát, DDR4-4400 támogatást, és egy PCIe 4.0 x4 M.2 csatlakozót is, ami irodai, vagy átlagos felhasználói igényeknek többnyire elég. A visszafogott dizájn mögött valójában egészen bőséges a felhozatal, hiszen van két teljes hosszúságú PCIe 4.0, (x16 és x8/x4), a már említett PCIe 4.0 x4 és 6 SATA port. A hasonlatosság a Gaming Plus változattal tehát nem kicsi, bár RGB-t nem kapunk, cserébe a fekete elegánsabb. DDR4 memóriából négy, maximum 4400Mhz-es modul is elfér, egészen 128GB-ig.

Korrekt!


Csatlakozókból is van választék, kezdésnek egy USB 3.1 G2 Type-A, egy USB 3.1 G2 Type-C, két USB 3.1 G1 Type-A, illetve két USB 2.0. A Realtek ALC1220 HD által támogatott öt audio csatlakozót, egy optikai kimenet is kíséri, de találunk HDMI-t is. Úgy néz ki, hogy már a belépő modellekkel is gondolnak a tuningolókra, a kombinált PS/2 csatlakozó alatt ugyanis egy meglepetés CMOS kapcsoló is elfért. A belépő szinthez képest kellemes felszereltségű lap, az aktuális akciónk alatt 61 184 Ft-tól elérthető.

ASUS PRIME X570-P

Príma


Folytassuk a sort az Asus belépő kategóriás modelljével, ami érthető módon sok hasonlóságot mutat az előző A-PRO lappal is, bár magas árához mérten mémileg többet kínál, a többletet máshol sajnos le kellett faragni. A teles méretű PCIe 4.0 portokból itt is kettő van (felül egy x16, alul egy x16/x4) melyekből a felső a Ryzen 3000 processzortól, az alsó az alaplai chipsettől nyeri a támogatást, így elérhető az AMD Crossfire, az NVIDA SLI azonban nem. Itt már kettő van az M.2 slot-ból is, ám hűtőbordát ebben az esetben sem találunk, így ha gyors NVMe meghajtókra vágyunk, a hűtésükről is nekünk kell gondoskodnunk. A memória támogatás megegyezik, tehát 128GB maximum, 3200MHz-ig, továbbá szintén 6 SATA port elérhető.

Kevésbé príma


Az MSI-hez képest itt már jóval visszafogottabb az oldalra szerelt csatlakozókínálat, így a négy USB 3.1 G2 Type-A, két USB 3.1 G2 Type-A, és két USB 2.0 port mellett már csak 3 darab 3.5 mm-es jack vár optikai nélkül, nincs Type-C port és CMOS kapcsolót sem látunk. Az kis aktív hűtő itt is alaptartozék, a fekete kerék fehér fém házikót kapott, és ez a szín a teljes nyomtatott áramkörre jellemző. Akinek az Asus belépője szimpatikus, webshopunkban jelenleg nagyjából 64 000 Ft-tól rendelhető.

MSI MPG X570 GAMING EDGE WIFI

Az MSI-nél nincs két féle kiadás, vagy van WIFI, vagy nincs.


Ugorjunk vissza az MSI oldalára, ugyanis nem egészen 10 000 Ft-os ugrással másik kategóriában találjuk magunkat. A látványos különbség a dizájnban ütközik ki, a hátsó panel például előre szerelt I/O takarólemezt és tejes védőburkolatot kapott, ami illeszkedik a hűtőelemek dizájnjához. PCIe 4.0 x4 M.2 csatlakozóból egyet, SATA-ból továbbra is hatot találunk, ám ahogy azt a lap neve előre jelzi, rejtőzik itt még egy 802.11ac vezeték nélküli interfész is. DDR4-ből már egészen 4400MHz-ig is elmehetünk, aminek a tuningolók biztosan örülni fognak, a memória maximális mérete pedig továbbra is 128GB lehet, négy modulra elosztva. A két PCIe 4.0 x4 slot-ból a felső hűtést is kapott, a 6 darab SATA ports pedig RAID 0, 1, és 10 támogatást kapott. A két teljes hosszúságú PCIe 4.0 csatlakozó (x16 és x8/x8) továbbra is csak az AMD kártyákkal barátkozik, már ha két kártyás rendszerről van szó.

Mutatós és jól felszerelt, látszik, hogy az MSI igyekszik felkelteni az érdeklődést


Az oldalsó panelre visszatérve, az MSI X570-A PRO-hoz hasonló látvány fogad, így visszatér a BIOS reset kapcsoló, az öt 3.5mm-es jack csatlakozó és az S/PDIF optikai kimenet. Az általános csatlakozási opciókat három USB 3.1 G2 Type-A, egy USB 3.1 G2 Type-C, két USB 3.1 Type-A, és két USB 2.0 port segíti, az Intel 3168 802.11ac Wi-Fi pedig két antennakimenettel dolgozik, maximum 433 Mbps sebességet kínálva. Az MPG EDGE WIFI viszonylag mérsékelt áron kínál néhány magasabb kategóriás példányra jellemző funkciót, és némileg kiterjettebb a hűtése is, cserébe néhány vezérlőből, (pl. Realtek Gigabit) olcsóbb típusokat kapunk. Amennyiben elnyeri a tetszésünket az MSI játékosoknak szánt alaplapja, az ára nagyjából 
71 000 Ft környékén mozog.

ASUS TUF GAMING X570-PLUS és X570-PLUS WIFI

Még nem STrix, de azért egyáltalán nem rossz


Ahogy azt a bevezetőben írtuk, az ASUS esetében nem ritka, hogy egy alaplapot két változatban is piacra dobjanak, melyek között a WIFI megléte vagy nem léte, az egyetlen különbség. Így van ez a TUF szériás lapokkal is, melyek a ROG STRIX vonal pénztárcakímélőbb alternatíváiként igyekeznek a gamerek szívébe és gépházába férkőzni. Az alap komponensek tehát megegyeznek, úgy mint a 12+2 fázisú feszültségszabályzó egység, az aktív hűtéssel és hűtőbordával ellátott X570 vezérlő, a  Realtek S1200A HD audio, és az új Realtek L8200A Gigabit, ami jelenleg csak az Asus-nál megtalálható. Az egyetlen különbséget az Intel AC 9260 802.11ac vezeték nélküli egység biztosítja, ami ráadásul az 5.0-ás BT szabványt is támogatja. Az alaplap stílusa hozza a korábbi TUF szériás termékek hangulatát, a maga szürkés fekete nyomtatott áramkörével és az ipari stílusú hűtőbordáival. A négy memória slot ECC DDR4 modulokat is támogat, a megszokottnak mondható 128GB-os határig, 4400 MHz-ig terjedő OC lehetőséggel. A teljes hosszúságú PCIe 4.0 csatlakozók (x16 ésx16/x4) nem okoznak meglepetést és AMD Crossfire lehetőséget kínálnak, amennyiben multi-GPU felállásra vágynánk.

Type-C, WIFI, DisplayPort, és így tovább


Az oldalsó panel előre szerelt pajzsot nem, de burkolatot kapott. A HDMI 1.4b mellett már DisplayPort-nak is jutott hely, a két USB 3.1 G2 Type-A, egy USB 3.1 G2 Type-C port, illetve négy USB 3.1 G1 Type-A port mellett. A minőségi hálózati ellátás mellett, az audió oldaláról 5 hagyományos 3.5 jack, és immár egy S/PDIF optikai csatlakozó is kiszolgál bennünket, utóbbit Realtek ALC1200A HD támogatással. A TUF széria tehát a brand újrapozícionálásával a játékosok felé közeledik, méghozzá a Strix szériánál jóval megfizethetőbb árkategóriában. Az alapváltozat nagyjából 74 000 Ft-tól, a WIFI kiadás pedig 77 000 Ft-tól elérhető.

Bővül a lista

Az X570 lapok tehát itt vannak, elérhetők, igaz az érkezésük nagy érdeklődést is von maga után, így a készlet folyamatosan változik, egyes modellek rövid időre elérhetetlenné válnak, miközben újabb típusok bukkannak fel a keresőben. A készletek lefogyasztását aktuális akciónk is segíti, így aki eddig a megjelenésre várt, és semmiképp sem tervezte átlépni a 100 000 Ft-os összeghatárt, élhet a néhány ezer Ft-os kedvezménnyel is. Az X570 lapok listája ide kattintva is elérhető.

KD - PCX

2019. 07. 17

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.