2019. 07. 17

X570 százezer Ft alatt? MSI és ASUS lapok terítéken

Zen 2 mellé új alaplap? X570 a 100 000 Ft-os határ alatt

Szép lassan megérkeznek az AMD legfrissebb fejlesztéseire alapuló hardverek, melyek több fronton is versenyképesek a konkurencia kínálatával szemben. A Navi grafikus processzorra, és RDNA architektúrára támaszkodó Radeon RX 5700 és 5700 XT kártyákkal a videokártyák frontján nevez kompetitív versenyzõket a közép, illetve felsõ kategóriában. Az asztali processzorok fontján, az évek óta versenyképes Ryzen széria mutatja be, hogy mit tud 7nm-es csíkszélességen. Az AMD itt nem állt le az újdonságokkal, hiszen friss lapkészletet is készített, miközben az elõzõ platformok tulajdonosait sem lehetetlenítette el, a Ryzen 3000 CPU-k használatától. Az X570 chipset nagy újdonsága, hogy a Zen 2 processzorokkal karöltve, a piacon elsõként támogatja a PCI-Express 4.0 szabványt. Ami tény az tény, jelenleg néhány M.2 SSD-n kívül aligha tudja bármi is kihasználni ezt a tekintélyes sebességhatárt, hiszen még a legerõsebb videokártyáknak is több mint elegendõ, amit a PCI-Express 3.0 kínál.

Tripla X


Az X570-es platformvezérlõ chip (PCH) igen sokoldalú alapra épül, hiszen gyártáskor a processzorok esetén is használt 14nm-es lapkához nyúltak, ami hozzájárult a gyártási költségek csökkentéséhez. Bele se merek gondolni, milyen árban juthatnánk hozzá egy belépõszintû laphoz, ha ezeket a költségeket nem sikerül lenyomni. Ahogy a fenti táblázatban is láthatjuk, az elõzõ platformokhoz képest nõ a második generációs USB 3.1 csatlakozók száma, DDR4-es memóriából pedig már 3200Mhz-es órajellel ellátott modulokat is választhatunk. A komoly sávszélességgel azonban a fogyasztás is látványosan nõtt, a korábbi 5-7W helyett, terheléstõl függõen 11-15W-tal számolhatunk. A szemünknek kissé idegen lehet, hogy az alaplapokon passzív hûtõbordákon túl, aktív ventilátoros hûtést is láthatunk, a PCH-kra szerelve. A nagyobb fogyasztással együtt jár a növekvõ hõtermelés is, ugyanakkor még kissé bizalmatlanul tekintünk az aprócska ventilátorokra. Legjobb esetben, terhelés alatt hangos zúgásra számítunk, és tartunk tõle, hogy legrosszabb esetben a kis zümmögõ hamarabb megadja magát, mint a rendszerünket hûtõ 120mm-es turbinák. Bízzunk benne, hogy a lapok tervezésekor a mérnökök odafigyeltek erre a szembetûnõ problémára, és igyekeztek olyan idõtálló légterelõkkel segíteni a vezérlõ munkáját, ami nem okoz majd kellemetlen pillanatokat azoknak vásárlóknak, akik minimum 60 000 Ft-ot invesztáltak az új technológiát felvonultató modellekbe.

Vesémet egy alaplapért

De mibe is kerül egy X570-es alaplap? Nos, az árak valóban nem túl barátságosak, hiszen itt jóformán nem találunk belépõszintet, így ha mi valójában azt keressük, akkor vagy várhatunk egy új, visszafogottabb vezérlõ bevezetésére, vagy böngészhetünk a piacon lévõ más, AM4 foglalatú alaplapok között, amik a limitációk mellett is tökéletesen kiszolgálják az új Ryzen szériát. Az induló kategória tehát nagyjából 60 000 Ft környékén található, onnan pedig majdhogynem a csillagos égig is elmehetünk, már ha bírja a tárcánk. Az extrém túlhajtásra és biztonságos, stabil feszültségellátásra vágyóknak, valószínûleg be kell ruházniuk a komolyabb VRM hûtéssel és atombiztos kondenzátorokkal felvértezett példányokra, ugyanakkor a folyamatosan gyarapodó készletnek köszönhetõen, már több lapot is találhatunk 100 000 Ft alatt. Ez az összeg akár nevetségesnek hangozhatna, ha nem látnánk a 250 000 Ft környékén tanyázó MSI MEG X570 GODLIKE-ot. A felsorolásban, az MSI és az ASUS összesen négy lapja szerepel, melyek a 60 000 Ft körüli ártól elérhetõk, és még a legdrágább is bõven a 100 000 Ft-os horizont alatt marad.

Kettõt kérek!


Ahogy azt a webshopban és eme felsorolásban is láthatjuk, az Asus rendesen dominálja a platformot. Jelenleg valóban õk kínálják a legtöbb X570-es alaplapot, ám ezt némi csalással érik el, hiszen nem egy termékük van, ami csak az integrált, illetve hozzá adott WI-FI modulban különbözik az adott darabtól. Ha minden igaz, jelenleg 12 modellt versenyeztetnek, melyben a Crosshair VIII a kategória abszolút csúcsát képviseli, míg az Impact már az egyel visszafogottabb darabokat jelzi. Természetesen nem tûnt el a játékosokat célzó ROG Strix sorozat sem, míg a munkaállomásokhoz a Pro WS X570-Ace az ideális választás, illetve megtaláljuk majd az ASUS Prime és TUF Gaming darabokat is, amik kevésbé flancolnak, ugyanakkor az áruk sem rugaszkodik el annyira. Az MSI szintén nagy versenyzõ, jelenleg 7 lappal képviseli a platformot, melyek között nincs játszadozás a WI-FI és nem Wi-FI változatokkal, ugyanis jelenleg két terméküket látták el Wi-Fi 6 szabvánnyal, a többinél be kell érnünk a 2.5 illetve 10 Gigabites hálózati kártyákkal. Az sem hangzik rosszul. Az árlista elejére be is furakodott egy MSI, ami ha csak néhány ezressel is, de olcsóbb a legkedvezõbb Asus variánsnál. 

MSI X570-A PRO

Korrekt ár/érték arány a belépõszinten


Nem kezdhetünk mással, mint az MSI belépõ modelljével, ami azok számára érdekes, akik nem kívánnak akár dupla összeget fizetni egy GAMING feliratú eszközért, inkább irodai vagy professzionális felhasználásra szánt eszközt keresnek megfizethetõ áron. A relatíve visszafogott árért nem csak a legegyszerûbb megoldásokat kapjuk, az ATX alaplap ugyanis ugyanazt a 8+2 fázisú feszültségszabályzó egységet kapta, amit a drágább MPG X570 Gaming Plus is. Kapunk még Gigabites hálókártyát, DDR4-4400 támogatást, és egy PCIe 4.0 x4 M.2 csatlakozót is, ami irodai, vagy átlagos felhasználói igényeknek többnyire elég. A visszafogott dizájn mögött valójában egészen bõséges a felhozatal, hiszen van két teljes hosszúságú PCIe 4.0, (x16 és x8/x4), a már említett PCIe 4.0 x4 és 6 SATA port. A hasonlatosság a Gaming Plus változattal tehát nem kicsi, bár RGB-t nem kapunk, cserébe a fekete elegánsabb. DDR4 memóriából négy, maximum 4400Mhz-es modul is elfér, egészen 128GB-ig.

Korrekt!


Csatlakozókból is van választék, kezdésnek egy USB 3.1 G2 Type-A, egy USB 3.1 G2 Type-C, két USB 3.1 G1 Type-A, illetve két USB 2.0. A Realtek ALC1220 HD által támogatott öt audio csatlakozót, egy optikai kimenet is kíséri, de találunk HDMI-t is. Úgy néz ki, hogy már a belépõ modellekkel is gondolnak a tuningolókra, a kombinált PS/2 csatlakozó alatt ugyanis egy meglepetés CMOS kapcsoló is elfért. A belépõ szinthez képest kellemes felszereltségû lap, az aktuális akciónk alatt 61 184 Ft-tól elérthetõ.

ASUS PRIME X570-P

Príma


Folytassuk a sort az Asus belépõ kategóriás modelljével, ami érthetõ módon sok hasonlóságot mutat az elõzõ A-PRO lappal is, bár magas árához mérten mémileg többet kínál, a többletet máshol sajnos le kellett faragni. A teles méretû PCIe 4.0 portokból itt is kettõ van (felül egy x16, alul egy x16/x4) melyekbõl a felsõ a Ryzen 3000 processzortól, az alsó az alaplai chipsettõl nyeri a támogatást, így elérhetõ az AMD Crossfire, az NVIDA SLI azonban nem. Itt már kettõ van az M.2 slot-ból is, ám hûtõbordát ebben az esetben sem találunk, így ha gyors NVMe meghajtókra vágyunk, a hûtésükrõl is nekünk kell gondoskodnunk. A memória támogatás megegyezik, tehát 128GB maximum, 3200MHz-ig, továbbá szintén 6 SATA port elérhetõ.

Kevésbé príma


Az MSI-hez képest itt már jóval visszafogottabb az oldalra szerelt csatlakozókínálat, így a négy USB 3.1 G2 Type-A, két USB 3.1 G2 Type-A, és két USB 2.0 port mellett már csak 3 darab 3.5 mm-es jack vár optikai nélkül, nincs Type-C port és CMOS kapcsolót sem látunk. Az kis aktív hûtõ itt is alaptartozék, a fekete kerék fehér fém házikót kapott, és ez a szín a teljes nyomtatott áramkörre jellemzõ. Akinek az Asus belépõje szimpatikus, webshopunkban jelenleg nagyjából 64 000 Ft-tól rendelhetõ.

MSI MPG X570 GAMING EDGE WIFI

Az MSI-nél nincs két féle kiadás, vagy van WIFI, vagy nincs.


Ugorjunk vissza az MSI oldalára, ugyanis nem egészen 10 000 Ft-os ugrással másik kategóriában találjuk magunkat. A látványos különbség a dizájnban ütközik ki, a hátsó panel például elõre szerelt I/O takarólemezt és tejes védõburkolatot kapott, ami illeszkedik a hûtõelemek dizájnjához. PCIe 4.0 x4 M.2 csatlakozóból egyet, SATA-ból továbbra is hatot találunk, ám ahogy azt a lap neve elõre jelzi, rejtõzik itt még egy 802.11ac vezeték nélküli interfész is. DDR4-bõl már egészen 4400MHz-ig is elmehetünk, aminek a tuningolók biztosan örülni fognak, a memória maximális mérete pedig továbbra is 128GB lehet, négy modulra elosztva. A két PCIe 4.0 x4 slot-ból a felsõ hûtést is kapott, a 6 darab SATA ports pedig RAID 0, 1, és 10 támogatást kapott. A két teljes hosszúságú PCIe 4.0 csatlakozó (x16 és x8/x8) továbbra is csak az AMD kártyákkal barátkozik, már ha két kártyás rendszerrõl van szó.

Mutatós és jól felszerelt, látszik, hogy az MSI igyekszik felkelteni az érdeklõdést


Az oldalsó panelre visszatérve, az MSI X570-A PRO-hoz hasonló látvány fogad, így visszatér a BIOS reset kapcsoló, az öt 3.5mm-es jack csatlakozó és az S/PDIF optikai kimenet. Az általános csatlakozási opciókat három USB 3.1 G2 Type-A, egy USB 3.1 G2 Type-C, két USB 3.1 Type-A, és két USB 2.0 port segíti, az Intel 3168 802.11ac Wi-Fi pedig két antennakimenettel dolgozik, maximum 433 Mbps sebességet kínálva. Az MPG EDGE WIFI viszonylag mérsékelt áron kínál néhány magasabb kategóriás példányra jellemzõ funkciót, és némileg kiterjettebb a hûtése is, cserébe néhány vezérlõbõl, (pl. Realtek Gigabit) olcsóbb típusokat kapunk. Amennyiben elnyeri a tetszésünket az MSI játékosoknak szánt alaplapja, az ára nagyjából 
71 000 Ft környékén mozog.

ASUS TUF GAMING X570-PLUS és X570-PLUS WIFI

Még nem STrix, de azért egyáltalán nem rossz


Ahogy azt a bevezetõben írtuk, az ASUS esetében nem ritka, hogy egy alaplapot két változatban is piacra dobjanak, melyek között a WIFI megléte vagy nem léte, az egyetlen különbség. Így van ez a TUF szériás lapokkal is, melyek a ROG STRIX vonal pénztárcakímélõbb alternatíváiként igyekeznek a gamerek szívébe és gépházába férkõzni. Az alap komponensek tehát megegyeznek, úgy mint a 12+2 fázisú feszültségszabályzó egység, az aktív hûtéssel és hûtõbordával ellátott X570 vezérlõ, a  Realtek S1200A HD audio, és az új Realtek L8200A Gigabit, ami jelenleg csak az Asus-nál megtalálható. Az egyetlen különbséget az Intel AC 9260 802.11ac vezeték nélküli egység biztosítja, ami ráadásul az 5.0-ás BT szabványt is támogatja. Az alaplap stílusa hozza a korábbi TUF szériás termékek hangulatát, a maga szürkés fekete nyomtatott áramkörével és az ipari stílusú hûtõbordáival. A négy memória slot ECC DDR4 modulokat is támogat, a megszokottnak mondható 128GB-os határig, 4400 MHz-ig terjedõ OC lehetõséggel. A teljes hosszúságú PCIe 4.0 csatlakozók (x16 ésx16/x4) nem okoznak meglepetést és AMD Crossfire lehetõséget kínálnak, amennyiben multi-GPU felállásra vágynánk.

Type-C, WIFI, DisplayPort, és így tovább


Az oldalsó panel elõre szerelt pajzsot nem, de burkolatot kapott. A HDMI 1.4b mellett már DisplayPort-nak is jutott hely, a két USB 3.1 G2 Type-A, egy USB 3.1 G2 Type-C port, illetve négy USB 3.1 G1 Type-A port mellett. A minõségi hálózati ellátás mellett, az audió oldaláról 5 hagyományos 3.5 jack, és immár egy S/PDIF optikai csatlakozó is kiszolgál bennünket, utóbbit Realtek ALC1200A HD támogatással. A TUF széria tehát a brand újrapozícionálásával a játékosok felé közeledik, méghozzá a Strix szériánál jóval megfizethetõbb árkategóriában. Az alapváltozat nagyjából 74 000 Ft-tól, a WIFI kiadás pedig 77 000 Ft-tól elérhetõ.

Bõvül a lista

Az X570 lapok tehát itt vannak, elérhetõk, igaz az érkezésük nagy érdeklõdést is von maga után, így a készlet folyamatosan változik, egyes modellek rövid idõre elérhetetlenné válnak, miközben újabb típusok bukkannak fel a keresõben. A készletek lefogyasztását aktuális akciónk is segíti, így aki eddig a megjelenésre várt, és semmiképp sem tervezte átlépni a 100 000 Ft-os összeghatárt, élhet a néhány ezer Ft-os kedvezménnyel is. Az X570 lapok listája ide kattintva is elérhetõ.

KD - PCX

2019. 07. 17

A legjobb gamer egér kiválasztása lépésről lépésre: Vásárlási útmutató

A legjobb gamer egér kiválasztása lépésről lépésre: Vásárlási útmutató
A gaming világában a felszerelésed minősége komoly különbséget jelenthet a játékélményben. Az egyik legfontosabb eszköz, amire minden gamernek szüksége van, az a megfelelő egér. De hogyan választhatjuk ki a legjobb gamer egeret a rengeteg lehetőség közül? Ne aggódj, segítek neked!
Ebben a cikkben részletesen bemutatom, mire érdemes figyelned, hogy a legjobb döntést hozd meg, és hogy a vásárlás után biztosan elégedett legyél a választott modellel.
Miért olyan fontos a jó gamer egér?
Hogyan kezdj neki a vásárlásnak?
Az érzékenység (DPI) és a játékstílusod kapcsolata
Kényelem és ergonomikus kialakítás
Súly és testreszabhatóság
A gombok és a testreszabhatóság
Vezetékes vagy vezeték nélküli?
Szoftver és extra funkciók
Az ár-érték arány és a hosszú távú befektetés
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért olyan fontos a jó gamer egér?
Bár sokan talán nem gondolnak bele, az egér nem csupán egy eszköz, amivel mozgatjuk a kurzort vagy kattintunk a képernyőn. A legjobb gamer egér nemcsak kényelmes, hanem jelentősen befolyásolja a reakcióidőt, a precizitást és a teljesítményt is.
Legyen szó egy gyors online shooter játékra vagy egy éjszakai RPG kalandra, a megfelelő egér sokat dobhat a játékmeneten. Képzeld el, hogy egy olyan egered van, amivel minden egyes mozdulatot pontosan és kényelmes

Egér laptophoz: Milyen típust válassz? Részletes útmutató utazóknak és diákoknak

Egér laptophoz: Milyen típust válassz? Részletes útmutató utazóknak és diákoknak
A laptophoz való egér választás nem mindig olyan egyszerű, mint elsőre tűnik. Bár sokan hajlamosak azt hinni, hogy a legjobb választás az, amelyik a legolcsóbb vagy épp a legdivatosabb, valójában a megfelelő egér megtalálása sokkal inkább attól függ, mire van szükséged. Ha rendszeresen utazol vagy diákként tanulsz, az egér használatának kényelme és funkcionalitása kulcsfontosságú lehet.
Ebben a cikkben részletesen végigvezetlek a laptophoz való egér kiválasztásának legfontosabb szempontjain, hogy segítsek megtalálni a legjobbat számodra.
Miért érdemes egy egér laptophoz?
Milyen típusú egér illik hozzám?
Vezetékes vagy vezeték nélküli egér laptophoz?
Kényelmes méret és forma: Miért fontos?
Érzékenység: Mennyire fontos a DPI?
Ergonómia: Hogyan védheted meg a kezed és csuklódat?
Ár és minőség: Hogyan találj megfelelő egyensúlyt?
Mit kell még figyelembe venni?
Gyakran ismételt kérdések
Összefoglalás: A megfelelő egér laptophoz
Miért érdemes egy egér laptophoz?
Az érintőpad sok esetben elegendő a napi feladatok elvégzésére, de ha hosszú órákon át dolgozol, tanulsz vagy játszol, az egér egyértelmű előnyökkel bír. Az egér gyorsabb és kényelmesebb irányítást biztosít, különösen akkor, ha precíz mozdulatokra van szükség, mint például grafikai munkák vagy programozás esetén.

Egér tisztítás: 5 egyszerű módszer, amivel meghosszabbíthatod az élettartamát

Egér tisztítás: 5 egyszerű módszer, amivel meghosszabbíthatod az élettartamát
Bár nem mindig gondolunk rá, az egér a számítógép egyik legfontosabb kiegészítője. Sokan naponta használják órákon keresztül, de a tisztítására és karbantartására gyakran nem fordítanak kellő figyelmet. Pedig az egér tisztítása nemcsak higiéniai szempontból fontos, hanem segíthet abban is, hogy meghosszabbítsd az élettartamát, és még kényelmesebbé tedd a használatát.
Az alábbiakban bemutatom azokat a hatékony és egyszerű módszereket, amelyekkel te is megőrizheted az egér jó állapotát.
Miért fontos az egér tisztítása?
Hogyan készítsük elő az egér tisztítását?
Az alapvető tisztítási lépések
A gombok tisztítása
Az optikai érzékelő tisztítása
A vezetékek és a kábel karbantartása
Miért fontos a rendszeres karbantartás?
Hogyan kerüld el a leggyakoribb tisztítási hibákat?
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért fontos az egér tisztítása?
Mielőtt rátérnék a tisztítási módszerekre, érdemes kicsit elgondolkodni azon, miért is fontos az egér tisztítása. A számítógépes egér nap mint nap érintkezik a kezed bőrével, ami természetesen izzadtságot és szennyeződéseket hagyhat rajta. Ráadásul az egér gyakran kerül az asztalra, ami egy poros felület lehet, így könnyen összegyűlhet rajta kosz, amitől nemcsak piszkos lesz, hanem a működését is befolyásolhatja.
A rendszeres ti
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.