2021. 09. 09

A Valorant már csak aktív TPM-mel fut Windows 11-en

A drasztikus újítás elhozhatja a csalók számára a hardver alapú kitiltás korszakátWindows 11-en tesztelik a TPM modullal megtámasztott anticheat rendszert.

A Microsoft egyik legnagyobb meglepetése talán nem is maga a Windows 11 bejelentése volt, sokkal inkább az a tény, hogy a rendszer kizárólag TPM, vagyis Trusted Platform Module chippel ellátott rendszereken lesz használható, és ha esetleg meg is kerüljük, a vállalat nem garantálja, hogy rendszerünk teljesértékű és stabil lesz. Bár a kész OS még meg sem jelent és még a tesztfázisban jár, a Valorant videojáték fejlesztői elsőként kívánják látványos módon kihasználni az új funkciót, sőt, ezzel a lépéssel elindulhat a csaláson kapott játékosok hardver alapú feketelistázása is.


A hír forrása az Anti-Cheat Police Department (@AntiCheatPD) nevű Twitter fiók volt, mely magabiztosan állítja, hogy a Valorant című online játék Windows 11-en már kizárólag aktív TPM és bekapcsolt Secure Boot funkció mellett hajlandó elindulni, és ehhez néhány képernyőmentést is csatolt bizonyíték gyanánt. Hogy a multiplayer játékok élvezetében mekkora kárt tesznek az egyre nagyobb számban felbukkanó csalók, arról frusztrált játékosok milliói tudnának mesélni nap mint nap, hiszen az online lövöldék és az e-sport általános népszerűségének rohamos növekedésével együtt, a különböző "cheat programok" fejlesztése is jövedelmező üzletté vált. A helyzet valóban aggasztó, hiszen a fizetős játékosok joggal várják el a zavartalan és tisztességes játékélményt, míg az ingyenes és ezáltal tömeges érdeklődésre számot tartó darabok esetében, a csaláson kapott és kitiltott ismeretleneknek nincs más dolguk, mint regisztrálni egy újabb ingyenes fiókot, és máris ott folytathatják, ahol abbahagyták. A TPM-hez kötött játék azonban változásokat hozhat.


A TPM-követelmény bevezetése lehetővé teszi a Valorantot fejlesztő Riot Games számára, hogy a regisztrált fiók, esetleg az IP cím letiltása mellett a csalás során használt számítógépet is a bannoltak listájára tegyék. A jóval hatékonyabb módszer a Trusted Platform Module beégetett RSA-kulcsán keresztül történik, amelyet sem törölni, sem megváltoztatni nem lehet, továbbá minden egyes RSA-kulcs a hozzá tartozó eszközzel szemben érvényesíti a hitelességet, így biztosítva, hogy a Windows és a gépen futó alkalmazások pontosan felismerjék az adott rendszert. Mivel a Microsoft már eleve megköveteli a TPM-támogatást a Windows 11 futtatásához – néhány kivételtől eltekintve – így logikus döntésnek tűnik a Riot Games részéről, hogy egyelőre csak a Windows 11-es PC-ken követeli meg a TPM-et, a Windows 10 felhasználói tehát továbbra is kötöttségek nélkül élvezhetik a játékot. Még szerencse, hiszen a Valorant egyik fő vonzereje a rendkívül alacsony gépigénye, sok régebbi PC-n pedig a Windows 11 használata valószínűleg amúgy sem lesz opció. A húzás azonban így is meglepő és váratlan, és az is egészen biztos, hogy a közösségen belül is igen megosztónak bizonyul.

Az ingyenes játékokat ellepik a csalók, a hardveres ban talán segíthet a dolgon.


Arról nem is beszélve, ha esetleg mégis bevezetik Windows 10 esetén is, mely akár kisebb katasztrófát is okozhat, hiszen a régebbi hardverek tulajdonosainak kizárásával a Valorant rengeteg játékost veszítene el. Ha a hardverek azonosításán alapuló ban beválik, nem kizárt, hogy ez lesz a jövő anticheat megoldása, melyet néhány év múlva az online játékok többsége használni fog, így a csalások fejlesztői és a profi szoftverkalózok elkezdhetnek aktívan ügyködni a TPM 2.0 hatékony megkerülésén, illetve a TPM modullal rendelkező gépek emulálásán, hogy valahogy átverjék az ellenőrzőfolyamatokat. Természetesen létezik egy másik megközelítés is, melynek képviselői azóta kampányolnak Valorant, és úgy általában a Riot Games ellen, mióta a játékkal együtt bevezetett és kötelező anticheat, az önálló programként futó Vanguard bekerült a képbe. A kínai TenCent gigavállalat ugyanis nem arról híres, hogy ne érdeklődne játékosok és felhasználók millióinak értékes adatai iránt, a Vanguard pedig rengeteg kritikát kapott kernel szintű hozzáférése miatt, mely most a TPM-mel történő kombinálása után még kiterjedtebb eszközöket adhat a vállalat kezébe a felhasználói rendszerek megfigyeléséhez.

Egyelőre csak Windows 11-en kötelező a TPM és a secure Boot.


A hírt követően felütötte a fejét az általános bizonytalanság is, melynek középpontjában nem csak a téves kitiltásoktól való félelem áll, de az a jogos kérdés is, hogy mi lesz azokkal, akik majd olyan használt hardvereket vásárolnak, melyekről kiderül, hogy korábban szinte minden online játékból kitiltottak már. A legjobb megoldás valószínűleg egyfajta névtelen adatbázis lehetne, melyben az eladásra felkínált komponensek előélete leellenőrizhető, mindenesetre az adatbiztonságra kihegyezett TPM ezen felhasználási módja most sokakban inkább aggodalmat szül, mint erősebb biztonságérzetet. Mások azonban kifejezetten üdvözlik az ötletet, hogy hamarosan a csalóknak új játékok és ingyenes fiókok regisztrációja helyett új PC-ket kell vennie, és nem lesz elég egy-egy alkatrészt kicserélni, mivel a kitiltás az összes érintett alkatrészre vonatkozik majd.

Ez persze még nincs kőbe vésve, és a játékok zöme valószínűleg TPM 2.0 nélkül is nagyon sokáig játszható marad majd, mindenesetre izgalmas, hogy vajon hová vezet majd a csalók elleni harc, és az adatbiztonság védelmére hivatkozva meghozott nagyvállalati döntések.

2021. 09. 09

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.