2019. 08. 14

Vízerőmű egymillióért? i9-9900K/RTX2080 számítógép

Hűs vízfolyam a nyári kánikulában


Aktuális bemutatónk tárgya, egy újabb ütős és ehhez mérten költséges konfiguráció. A vásárló jóformán kizárólag csúcskategóriás alkatrészekben gondolkodott, akár a házról, a processzorról vagy épp a tápegységről van szó, a hardverek összértéke pedig közelíti az egymillió forintot. Az összeállításban számos izgalmas darabbal találkozunk, azonban a legkülönlegesebb és szerelés szempontjából a leginkább időigényes, egyértelműen az épített vízhűtés. Lássuk miből is áll a rendszer, és hogy mit tud a játékok alatt.

Konfiguráció - Alkatrészek

COOLER MASTER COSMOS C700M (MCC-C700M-MG5N-S00 RGB)

Futurisztikus tank, bevetésre készen.


A vásárló nem volt hajlandó kompromisszumokat kötni, és egy igazi hadigépezetet igyekezett összeállítani. Már a ház kiválasztásakor kiderült, hogy nem a kompakt méret és a visszafogottság, hanem a masszív kialakítás, a jó szerelhetőség, a kiváló szellőzés és a halk működés voltak az elsődleges szempontok. Az biztos, hogy a Cosmos C700M nem hagy kívánni valót maga után, bár ha kis irodai asztalkánkra szánjuk, jobb ha új asztalt is vásárolunk hozzá. A 650 x 306 x 651mm-es dimenziók önmagukban is tekintélyt parancsolók, a kívül és belül acél és szálcsiszolt alumínium kialakítást pedig, egyedül az edzett üveg oldallap töri meg kissé, hogy láthassuk, mit is rejt a modern tankra emlékeztető test. Egy olyan összeállításban, ahol csak a ház közel 120 000 Ft, valószínűleg lesz mit nézni, és ez most sincs másképpen, elsőként mindjárt találunk négy, előre beszerelt RGB-s ventilátort. Az oldallapok ajtóként nyithatók, a belső elemek szinte az utolsó darabig átszerelhetők, a tetőn pedig két légterelőre emlékeztető kapaszkodót találunk, ám a mobilizálás még így sem lesz egyszerű. Optikai meghajtó nélkül akár 420mm-es radiátor is beszerelhető, kivéve alul és hátul, ahol 240, illetve 140mm a határ. CPU hűtőnk 20mm híján 20 centis lehet, a videokártyánknak viszont semmi sem szab gátat, a beszerelhető méret ugyanis maximum 490mm, ráadásul vertikális és horizontális rögzítésre is van mód. A váz háromnegyedén két párhuzamos ARGB csík fut végig, így már messziről láthatjuk, van valami a sötét szobában, aminek nem lesz érdemes nekiütközni. A termék hivatalos adatlapja itt megteinthető, ha pedig elnyerte tetszésünket, ide kattintva 126 000 Ft-tól rendelhető.

Intel i9-9900K

Vajon a következő generáció rá tud licitálni?

Nem vár minket meglepetés, az pusztító masina szívét ezúttal is az Intel 9. generációs csúcsprocesszora, az i9-9900K adja. A 8 magos, 16 szálas csúcsmodell 3.6GHz-es alap és akár 5GHz-es Boost órajelet kínál, utóbbit további tuningolással stabilizálhatjuk, nyilván a megfelelő hűtés biztosításával, amit itt rendkívül komolyan is vett a vásárló. Annyi biztos, hogy otthonra szánt asztali konfiguráció jelenleg aligha kaphat erősebb processzort, az ár pedig jelenleg nem a szűk keresztmetszet, ha pedig mégis ett volna egy képzeletbeli milliós határ, a processzor ezt nem veszélyeztette. A processzor szórzózármentes, vagyis szabadon tuningolható, ekkor azonban nem csak a melegedéssel, de természetesen komolyabb fogyasztással is számolnunk kell, így a gyártó által megadott 95W DTP érték inkább egy átlagot, és nem a terhelés alatti maximumot jelöli. Amennyiben munkára, például szerkesztésre, vágásra, renderelésre használnánk, profitálni fogunk a nyolc magból és a magas órajelből, játékaink viszont nem fogják kihasználni ezt az ütős teljesítményt, hiszen látható, hogy alacsonyabbá árkategóriában sem feltétlenül 100%-os a processzorok terheltsége. Akármilyen szépen hasít az AMD, és akármit is tervez a következő generációkkal az Intel, a 160 000 Ft-tól kapható i9-9900K megbízható társ lesz.

Asus ROG MAXIMUS XI HERO

Tuning, RGB, teherbíró és megbízható.


"Ó te jó ég!" Valahogy így szólt a kultikus Jóbarátok sorozat egyik szereplője, és szólna most is, ha meglátná az Asus tuningra és játékra szánt alaplapját. A Maximus XI Hero még csak nem is a legdrágább a cég kínálatában, ám az árkategória így is elég beszédes. A ROG széria, az ASUS felső kategóriás, játékra, intenzív terhelése, és természetesen túlhajtásra tervezett termékeit foglalja magában, a MAXIMUS pedig ezen belül is egy elismert altípus. A Z390 chipsetre építő ATX alaplap, M.2 hűtőbordával, Aura Sync RGB LED-del, 4400 MHz-es DDR4 támogatással, dupla M.2 csatlakozóval, valamint SATA 6Gb/s és USB 3.1 Gen 2 kapcsolattal várja a játékosokat. Az LGA 1151 foglalat a 8. és 9. generációs Intel processzorokat egyaránt fogadja. A továbbfejlesztett hűtés dedikált vízhűtési zónákkal, M.2 hűtőbordával és változatos ventilátorvezérlési lehetőségekkel bármilyen rendszert kiszolgál, akár tuningról, akár az optimális hőszabályozásról van szó. A játékosok számára a HiFi minőségű hangot a SupremeFX nagy felbontású digitális-analóg átalakító, és Sonic Studio III biztosítja, előbbi ráadásul több adatfolyam egyidejű fogadására és feldolgozására is képes. Dedikált alaplapi órajel-generátorával a legmagasabb nagy teljesítményű memóriák használatát is támogatja, és a hőmérsékletet is kordában tartja. Ha több GPU- együttes használatát tervezzük, két Nvidia GPU esetén biztosított az SLI, míg három AMD kártyával elérhető a CrossFireX. A hátoldalon megtalálható gazdag csatlakozókínálatot természetesen beépített I/O pajzs védi, a tuningolók munkáját pedig többek köztt egy BIOS Flashback, és egy CMOS-törlő gomb is segíti. Egy kis árzuhanásnak köszönhetően, a drágább Wi-Fi változat most beesett a százezres vonal alá, és jelenleg 98 994 Ft-tól rendelhető.

EK PERFORMANCE 360 EK-KIT P360

360 fokban felszerelhető blokk, csendes és hatékony ventilátorok.


Jöjjön hát a vízhűtés, ami önmagában is drágább, mint néhány asztali processzor, mely az i9-essel hasonló kategóriában indul. Annyi biztos, hogy ha maximalisták vagyunk, és a teljesítmény lebeg a szemünk előtt, akkor ezért az összegért megkapjuk, amire szükségünk van. Némi plusz ráfordítással a dizájnt és az esztétikumot is a maximumra járathatjuk, most viszont maradt a flexibilis cső, ami talán nem az elérhető legszebb megoldás, de hatékonyságára nem lehet panaszunk. Az egykörös rendszer egyetlen blokkot szolgál ki, a PWM csatlakozó rögzítése után pedig a pumpa, illetve szivattyú 33%-ra lett szabályozva, mivel 12 Volton a keringés olyan gyors, hogy alig veszi fel az elszállítandó hőt. A tartály menetétől nagyjából 1-2 centi üres helyet hagyunk, így a betöltött desztillált vízzel higított koncentrátum, optimális keringést érhet el. A három darab, magas statikus nyomást biztosító, ipari kategóriás ventilátor 500-2200 rpm között teljesít, és rendkívül halkan hűti radiátorunkat. Ez a rendszer nagyjából 2-2.5x hatékonyabb, mint egy drágább kompakt folyadékhűtés, cserébe nem olcsó, összeszerelését pedig érdemes avatott kezekre bízni. Az alkatrészek tételes listáját ide kattintva, a gyártó honlapján találjuk, áruházunkban pedig 114 910 Ft-tól kapható.

CORSAIR 1200W HX1200 CP-9020140-EU

Nem ismer lehetetlent, 1200W és ipari minőség.


Nem győzzük hangsúlyozni, hogy a megfelelő tápegység kiválasztása talán a legfontosabb, pláne, ha drága alkatrészek és komoly igénybevétel kiszolgálása a cél. Az 1200 Wattos tápegység ugyanakkor kissé túlzásnak tűnik, hiszen még az RTX mellett sem számíthatunk ilyen horribilis fogyasztásra, ugyanakkor ha a későbbiekben a VGA megduplázódna, kellhet a megfelelően erős hátország. Az utóbbi időben főként a Be quiet! és az FSP termékeit szoktuk ajánlani, ám a választott Corsair táp egy 80 PLUS PLATINUM minősítéssel ellátott darab, ezt pedig nem osztogatják csak úgy, a megbízhatóságot pedig az 5 év, illetve a gyártó által vállalt 10 év garancia is alátámasztja. A hatékonyságra tehát aligha lesz panaszunk, a PLATINUM minősítéssel együtt jár a takarékos működés és a csendesség, a melegedés pedig annyira visszafogott, hogy 50°C-nál nem is érdemes magasabb értékekre számítani, még terhelés alatt sem. Az alacsony hangerőt az is segíti, hogy az alapból is csendes, 135mm-es légterelő meg sem mozdul, amíg a rendszer nem érzékel jelentősebb terhelést. Természetesen teljesen moduláris kialakítást és alacsony profilú, vagyis vékony kábeleket kapunk, így nem csak esztétikailag, de szerelhetőség szempontjából is ideális választás, méretei amúgy 150mm x 86mm x 200mm. A magas minőségű Corsair tápegység jelenleg 77 663 Ft-tól rendelhető áruházuknból.

Corsair Vengeance 2x8GB 3733MHz DDR4 LPX red

Tuningra született


A rendszer 16GB DDR4 memóriával dolgozhat, egy 2x8GB-os KIT formájában, melyet a táphoz hasonlóan, szintén a Corsair biztosít. A maximum 3733MHz-es frekvencia elérésére képes memóriákat komoly túlhajtásra tervezték, a magas órajelhez pedig alacsony CL17-es időzítés társul. A nyolc rétegű PCB biztosítja a stabil tuningot, az XMP 2.0 támogatás pedig megkönnyíti azt, mindehhez alacsony profilú kialakítás és masszív alumínium hűtőbordák társulnak, így a melegedésre sem lesz gondunk. A gyártó ráadásul még egy aktív hűtést biztosító, kis ventilátorral ellátott elemet is adott, ám esetünkben ez nem került rögzítésre. A gesztus értékelendő, de a műanyag elem nem a legstabilabb, az aprócska venti pedig zajosabbnak tűnik, mint amilyen hatékony, így a keletkező hő elvezetését, a minőségi házra és légterelőire bízzuk. Ez a kiszerelés jelenleg elfogyott, így ajánlunk egy 3600Mhz-es, RGB Corsair csomagot 69 791 Ft-ért, a gyártó jelenleg elérhető memóriáiból pedig IDE kattintva válogathatunk.

Asus RTX2080 8GB GDDR6 ROG-STRIX-RTX2080-8G-GAMING

Csendes és bírja a túlhajtást.


Ha úgy vesszük, némi önmérsékletnek mégis csak tanúi lehetünk, hiszen a rendszerben nem a jelenleg kapható legerősebb RTX 2080Ti, és nem is az új RTX2080 SUPER került, "mindössze" egy Tuningra kihegyezett RTX2080. Az Asus ROG szériája hosszú évek óta szereplője a játékra és túlhajtásra tervezett konfigurációknak, és a mai napig népszerű választásnak bizonyul. A felső kategóriás videokártya a TU104 kódnevű 12nm-es lapkára épül, és ha nem lenne a nemrégen bevezetett SUPER változat, csak a Ti változat venné fel vele a versenyt, igaz, az AMD új Navi kártyái szolgáltak pár meglepő eredménnyel. A Turing architektúrával együtt jár a sugárkövetés, ám még mindig viszonylag kevés játék esetében profitálhatunk a még realisztikusabb látványból, miközben a technológia felárat követel. A kiváló hűtés a széria védjegye, a 2,7 foglalatot elfoglaló kártyán, a masszív hűtőbordát három, IP5X védelemmel ellátott axiális ventilátor segíti, melyek terhelés nélkül teljesen mozdulatlanok maradnak. A felső kategóriában ritkán találkozunk kompakt méretű kártyákkal, legalábbis tuningra szánt változatok esetében, ez a ROG STRIX modell konkrétan 29.97 x 13.04 x5.41 cm. A GPU alap órajele 1515MHz, és ha nem szeretnénk manuálisan finomra hangolni, választhatjuk az 1860Mhz-es Boost, és az 1890MHz-es OC módot is. A 8GB GDDR6 memória 256-bites adatsínnel dolgozik, effektív órajele pedig 14000MHz. A rendkívül ütős tuning kártya jelenleg 260 413 Ft-tól rendelhető áruházunkból.

SAMSUNG 512GB 970 PRO NVME MZ-V7P512BW M.2 PCIE SSD

Fantasztikus adatátvitel, hosszú élettartam


Végül jöjjön a szélsebes tárhely, ami elengedhetetlen eleme már a legegyszerűbb, irodai felhasználásra szánt számítógépeknek is. Bár egy adatrögzítésre szánt rendszer alig, egy közel egymilliós konfiguráció már sokkal inkább profitál a SAMSUNG csúcskategóriás, V-NAND alapú SSD-jének sebességéből. A 970 PRO a gyártó legütősebb terméke, támogatja a PCIe Gen 3x4 sávokat, mely az M.2 csatlakozón keresztül 3.5GB olvasási, és 2.7GB írási sebességet jelent másodpercenként. A sebesség mellett nőtt a meghajtók élettartama is, az előző generációhoz mérve nagyjából 50%-os javulásról beszélhetünk, így az eddig is megbízhatónak számító széria még jobb választássá vált. A hosszú együttműködést a visszafogott melegedés is támogatja, a javult hőleadás mellett a Dynamic Thermal Guard felel a túlmelegedés elkerüléséért, így megóv bennünket az adatvesztéstől, és stabilizálja a válaszidőt. Az 512GB-os változat 47 109 Ft-tól kapható.

Tesztre fel

A tesztekhez ezúttal kigolyóztunk néhány szokásos szereplőt, helyette kipróbáltunk egy vadonat új címet, és megnéztünk egy népszer online lövöldét is, így sejthetjük, hogy mire számíthatunk majd bevetés közben. A játékok mindhárom esetben 2560x1440 pixeles, azaz WQHD felbontáson, Ultra beállítások mellett futottak.

A két tesó nagyon laza, de apjukhoz nem érhetnek fel


Az újonc nem más mint a Bethesda kiadásában megjelent Wolfenstein: Youngblood. Az oldalágra vezető történetben a megszállt Párizs felszabadításában segédkezhetünk, oldalunkon egy másik játékossal. A co-op móka RPG elemeket, és kissé infantilis főszereplőket kapott, egyre magasabb szintű és állóképességű ellenfelekkel, a megszokott fegyverek 80-as évekhez igazított változataival, és egy nyilván rendkívül gonosz, de kissé unalmas főellenféllel. A teljesítményre nem lehet panaszunk, a maximális Über beállítások mellett sem kaptunk 102 FPS-nél rosszabb eredményt, a maximum ráadásul a duplája volt, átlagban pedig 154 képkockát mértünk, így már indokolt egy magas képfrissítéssel bíró monitor is.

Ahhoz képest, hogy vége a világnak, bőven akad kit agyonlőni


Egy ideje már szokásos szereplő a Rage 2, ami a Wolfenstein új epizódjaihoz hasonlóan nem veszi túl komolyan magát, viszont vérben és szétrobbanó fejekben gazdag akciót szolgáltat. A még vékonyabb történetet még több akcióval igyekszik ellensúlyozni, és ez egy darabig egészen jól is megy neki. A grafikai motor már kevésbé sikerült ütősre. Míg a Wolf alatt dolgozó, továbbfejleszttet idTech motor nem csak szép, de jól is teljesít, addig a Rage 2-t az Apex Engine hajtja, ami jelentősen alacsonyabb számokat produkál. A mérések alatt 64 minimum, 94 maximum és egy elég visszafogott 74 átlagos FPS-t kaptunk, amitől nem esett le az állunk.

Stabilan teljesít Ultrán, 1440p mellett is.


Végül sor került egy kis battle royale-ra is, méghozzá a PUBG-ra, mivel ismeretes, hogy ez a legkevésbé optimalizált a választható alternatívák közül. Aki szereti, vagy legalábbis ismeri a játékot, az tudja, hogy nem sokan játszanak maximális beállítások mellett, hiszen a kompetitív játékok esetében a sebesség minden esetben a látvány előtt áll. A leírtakat figyelembe véve mégsem mértünk olyan rossz értékeket. Igaz, a minimum érték benézett 60 FPS alá, az átlag képkockaszám viszont még így is 101 volt másodpercenként, ami teljesen korrekt eredmény a beállításokat és a felbontás tekintve. A tapasztalatok amúgy is azt mutatják, hogy bár az RTX kártyák sem tudnak csodát művelni a játékkal, az átlagos képkockaszám jóval stabilabbá vált, mint azelőtt volt.

Van egy millád?

A leírt összeállítás valóban nem egy hétköznapi darab, de vegyük figyelembe, hogy a legfontosabb szempont nem az volt, hogy a lehető legkevesebbért a legtöbbet kapjuk. A választott ház ugyan fantasztikus dolgokat kínál, de árának töredékéből is találhatunk masszív, csendes és jól szerelhető darabokat, és a több mint százezer forintos vízhűtés sem opció mindenki számára. Annyi biztos, hogy akinek az egymilliós keret nem akadály, mind teljesítmény, mind hűtés szempontjából adott a lehetőség, egy legyőzhetetlen összeállítás elkészítésére. A teljes konfiguráció, a hiányzó alkatrészek helyettesítésével, IDE kattintva nagjyából 986 000 Ft-tól rendelhet, és kedvünk szerint módosítható.

2019. 08. 14

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.