2022. 10. 28

Tűzveszélyes az NVIDIA új 16-pines csatlakozója?

Elhibázott dizájn, vagy csak az NVIDIA által mellékelt gyári PCIe átalakító rosszminőségű?A szabvány hiábja, vagy csak az NVIDIA szúrt el valamit?

Nem kérdés, hogy az NVIDIA RTX 4090 kártyája elképesztő teljesítményt pakol azokba a gépházakba, amelyek elég tágasak, hogy befogadják ezt a minden korábbi videokártyánál kategóriákkal nagyobb monstrumot. A másik ismertetőjegye pedig a fogyasztása, melyet az elképesztő teljesítményéért cserébe megkövetel a felhasználóktól. Utóbbihoz tartozik az új PCIe szabványt alkalmazó tápcsatlakozó, melyet az eddig ismert tápegységeken csak új kábellel, vagy a gyártó által is mellékelt átalakítóval tudunk kiszolgálni. Nos, úgy tűnik, hogy az utóbbival kapcsolatban valós kockázat a tűzveszély: egy párszáz forintos alkatrész tönkre teheti a közel egymillió forintos hardvert.


A PC-k legújabb generációja számos újítást hozott magával, és ezek közé tartozik az RTX 4000 széria esetén megkerülhetetlen 12VHPWR tápcsatlakozó is, mely az ATX legújabb 3.0 szabványát képviseli. A 2022 februárjában útjára engedett szabadalom lényege, hogy a korábbi 6-pines csatlakózófejnél is kisebb fizikai dimenziók közé 16 tűt zsúfoltak össze, melyek együttese akár 600W átvitelét is képes biztosítani a videokártya számára. Amennyiben tápegységünk alapvetően is kezeli ezt a szabványt, a gyári kábelek tartalmaznak egy adattovábbításra képes sort is, melynek segítségével a tápegység pontosan annyi energiát továbbít a hardver felé, amennyi szükséges. Az előrelépés tehát egy hatékonyabb, és alapesetben kevesebb vezetéket igénylő megoldás, mely önmagában annyi energiáét továbbíthat, mint korábban négy PCIe tápkábel.

Forró a helyzet

Ám új szabványról lévén szó, sajnos ez a start sem múlhatott el kezdeti problémák és gyermekbetegségek nélkül. Egyes videokártyák a teszteken azt mutatták, hogy a VGA-ra szerelt 12VHPWR tápcsatlakozó meglehetősen gyenge lábakon áll. Egy óvatlan mozdulat vagy gyakori le- és visszacsatlakozás esetén fennállt a fizikai sérülés veszélye, mely rövid idő alatt használhatatlan kártyát eredményezhet. Ez azonban közel sem tűnt akkora problémának, mint az új csatlakozóknál keletkezett tűzesetek, melyekről annyi jelentés érkezett, hogy a témát végül az NVIDIA sem hagyhatta figyelmen kívül. A helyzet azonban közel sem olyan egyértelmű, mint elsőre tűnhet, ugyanis jó eséllyel a 16-pines csatlakozók és a gyárilag kompatibilis vezetékek nem elhibázott mérnöki munka eredményei. Gond sokkal inkább az alapból is gyanúsan festő adapterekkel van, melyeket viszont az NVIDIA csomagolt a méregdrága VGA mellé.


Az esettel kapcsolatos vizsgálatának eredményeit az Igor’s Lab osztotta meg a közönséggel, melyek alapján úgy tűnik, hogy az NVIDIA rosszminőségű és egyenesen veszélyes alkatrészt adott az 1600 dolláros, illetve eurós csúcskártyái mellé. A beszámolóban az RTX 4090-en lévő 12VHPWR 16-tűs tápcsatlakozóinak olvadásáról értekezik, és arról, hogy a gyulladás miért nem egyedi jelenség. Igor azt állítja, hogy az olvadás oka az NVIDIA rosszul megépített, négyszer 8 tűt 16 tűre alakító tápcsatlakozó adaptere, nem pedig maga a 16-tűs csatlakozási szabvány. Szerinte az NVIDIA adaptere rosszul van megtervezve, olyannyira, hogy a 16-tűs csatlakozó sérülését kockáztatja. A vizsgálatok szerint mind a négy 8-tűs csatlakozóból érkező vastag vezetékek közvetlenül a 16-tűs adapter hat 12V-os érintkezőjére vannak vezetve (a többi a földelésért felel). Ez önmagában nem jelent nagy gondot, viszont a rendkívül rossz minőségű forrasztás már annál inkább.


A forrasztás hihetetlenül kicsi, és Igor szerint az alap "...mindössze 0.2 mm vékony rézből áll, 2 mm szélességű bejövő vezetékenként...". Ez azt jelenti, hogy az NVIDIA forrasztott érintkezői túl kicsik lehettek ahhoz, hogy a 8-tűs vezetékeket még normál hajlítás esetén is csatlakozva tartsák, ami hiányos érintkezéshez vezethet a vezetékek között. A forrasztásokról készült felvételeken látszik, hogy gyenge minőségű munkáról van szó, ráadásul a forraszanyag burkolórétegének levétele azonnal elszakítja a csatlakozást. Ugyan a kulcsfontosságú adapterek forrasztását nem az NVIDIA, hanem egy megbízott partnerük végezte el, ez aligha lehet mentség ilyen súlyos igénytelenségre és mulasztásra. A hiba valószínűségét növeli, ha az adaptert meghajlítsák, mely hagyományos tápkábelek esetén nem probléma, itt viszont a forrasztás elengedéséhez és a kártya tönkretételéhez vezethet.

Megoldás?

A tech-sajtó jelenleg egyként tanácsolja el a felhasználókat az NVIDIA adapterének használatától és azt javasolják, hogy lehetőleg minden új kártya tulajdonosa hajítsa jó messzire a mellékelt adaptert. Több tápegység gyártója is forgalmaz olyan 16-tűs kábelt, amelyet úgy terveztek, hogy közvetlenül a tápegységhez csatlakozzon. Ennek viszont az a feltétele, hogy moduáris tápegységünk legyen, a fix kábelezést nem tudjuk leváltani vagy kiegészíteni. Bár léteznek magasabb minőségi szabványoknak megfelelő 12VHPWR adatperek is, a vastag és merev átalakítók mindenképp az optimálisnál nagyobb nyomást helyeznek a kártya csatlakozójára. Amellett, hogy az érintkezők kilazulhatnak, ami szintén veszélyes lehet, az adapterek még a legjobb esetben is sok helyet foglalnak és nem csak esztétikai szempontból kerülendők, de a ház szellőzését is ronthatják. Ha ragaszkodunk az adapterhez, vagy nincs lehetőségünk leváltani, kerüljük a vezeték meghajlítását, illetve megtörését! Szükség esetén még a ház oldalát is levehetjük, hogy a kábelt és a csatlakozót minél kisebb terhelés érje.

Használjunk teljesértákű tápkábelt és mellőzzük az adaptereket.


A problémát sajnos azóta az NVIDIA egyes partnerei is rekonstruálták, köztük a GALAX is, akinek szintén sikerült megolvasztania egy adaptert. Az NVIDIA pedig ugyan még adós egy hivatalos közleménnyel, de állítólag ez már bármelyik pillanatban megtörténhet, ahogy az adapterek és a kártyák visszahívása és cseréje is. Egyelőre annyi biztos, hogy kiadták a sürgető parancsot gyártóknak, hogy a megolvadt kártyákat azonnal továbbítsak hozzájuk kiemelt vizsgálatra. Ez rég nem látott pánik egy olyan gyártótól, amely az utóbbi időben egyszer sem reagált hasonlóan egyetlen gyártási vagy tervezési problémára sem, így legalább a vásárlók számíthatnak rá, hogy rövid időn belül jóminőségű csereterméket kaphatnak. Bár a cikk megjelenésének pillanatában még nem sokunkat fenyeget egy RTX 4090 beszerzésének lehetősége, ugyanakkor az eset jól mutatja, hogy még egy ilyen méregdrága csúcshardver esetén is fontos a körültekintés.

A gyártók már kínálnak vezetéket, amit közvetlenül a régebbi tápegységünkrek öthetünk.


Az említett adapterek használatát már az olvadás leleplezése előtt sem ajánlották, még akkor sem, ha ez nem a gyártó által felkínált filléres megoldás volt. Sokan magát az új 16-pines 12VHPWR csatlakozószabványt kritizálták, miszerint az érintkezők túl vékonyak, a tervezés pedig önmagában is tökéletlenl. Így alkalmatlan ekkora terhelés hosszútávú kiszolgálására, ezért veszélyt hosszú távon mindenképp veszélyt rejt magában. A tesztek alapján viszont ezek alaptalan okoskodásnak bizonyultak, az új ATX 3.0 szabvány a jelek szerint jól látja el a feladatát és biztonságos, legalábbis eddig semmi nem utalt ennek az ellenkezőjére. Viszont nem kizárt, hogy az új kártyák oldalán érdemes lesz masszívabb, stabilabban kapaszkodó csatlakozókat használni, a tápokhoz pedig megfelelő vezetéket, így PC-nk nem válik potenciális veszélyforrássá. A legutóbbi információk szerint az AMD mellőzni fogja az új csatlakozók használatát legújabb Radeon kártyáin, ugyanakkor nyitva hagyja a lehetőséget a gyártópartnerek számára, hogy egyedi termékeik esetén maguk döntsenek a tápellátásról.

2022. 10. 28

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.