2019. 09. 24

Úthenger lábujjhegyen - 9900K/2080S számítógép teszt

Bár az új Ryzenek érkezésével, és az elõzõ generáció árcsökkenésével rendesen megszaporodtak az AMD-s összeállítások, az Intel konfigurációk sem tûntek el a listáról, az i9-9900K például továbbra is meglepõen gyakori választás. Felsõ kategóriás asztali gép esetén még sokan a jól bevált Intel és Nvidia párosításra voksolnak, az új RTX SUPER videokártyák például szintén egyre gyakoribb vendégeink. A most bemutatott gép is egy igazi bulldózer, ám egy balett táncos lelkével, ugyanis a méretes gépház és az izomerõs hardverek ellenére egy igazán csendes léptû darab, ha nem kellene bekapcsolni, modern szoborként is megállná a helyét. Szerencsére ez az impozáns masina egy kõtömbnél jóval többet nyújt, a bemutató végén meg is nézzük, hogyan teljesített játék közben.

Be quiet! BG029 SILENT BASE 801

Tágas, csendes, masszív, letisztult.


A be quiet! az NZXT mellett talán a legnépszerûbb márka, akár minõségi hûtésrõl akár az összeállításnak otthont adó gépházról van szó. A vásárló sem máshol keresgélt, hiszen az ütõs processzorhûtõ mellé az egyik legmasszívabb tornyot szemelte ki, ami nemcsak gépszerelõink nagy kedvence, de a rendszer számára is ideális, hiszen jóformán csak dícsérõ szavakkal jellemezhetõ. A talpakkal együtt 539 x 281 x 553mm-es dimenziókkal tekintélyt parancsoló, ugyanakkor letisztult, RGB-tõl teljesen mentes darab, amibe Mini-ITX-tõl kezdve, a méretes E-ATX formátumig bármit beszerelhetünk. A kényelmes szerelés és a bõséges belsõ tér nem kérdés, VGA-nk például 449mm-es, CPU hûtõnk pedig 185mm-es is lehet, vízhûtés esetén pedig elöl 420, fent 360, hátul pedig 140mm méretû radiátor a határ. A kényelmes munkát a kábelek számára kialakított hátsó tér, a megkönnyített elrendezés, és az elvezetésükhöz kialakított ablakok segítik, gombnyomással levehetõ oldallapok pedig már védjegynek számítanak.

Se panoráma, se lézersó, és van akinek ez pont így van jól.


A teljesen fém váz rezgésmentes, amit a ház egészére kiterjedõ szigetelés is szavatol. A csendesség alapkövetelmény, hála tömítéseknek, az okosan megtervezett légbeömlõ nyílásoknak, és a három elõre telepített ventilátornak, a 140mm-es Pure Wings légterelõkbõl egy hátra, kettõ pedig elõre került. Az itt látható modell a legletisztultabb az elérhetõ változatok között, hiszen teljesen fekete, oldallapja nem üveg, és még ablakot sem kapott. Ez ugyan épp elfogyott, de ezüst, vagy narancs elemekkel gazdagított kiadást most is találunk belõle, üveg ajtóval, vagy anélkül. A SILENT BASE 801 házak, kiadásól függõen 44 000 és 49 000 Ft között mozognak, a listát pedig IDE kattintva találjuk.


I9-9900K

Jelenleg a legütõsebb Intel


Ha nem adunk alább a legkomolyabb Intel processzornál, jelenleg az elérhetõ legerõsebb választás, a 14nm-es csíkszélességgel gyártott Coffee Lake széria legütõsebb darabja, a i9-9900K. A 8 magos, 16 szálas csúcsmodell 3.6GHz-es alap és akár 5GHz-es Boost órajelet kínál, utóbbit némi tuningolással stabilizálhatjuk, nyilván a megfelelõ hûtés biztosítása esetén, mely esetünkben a be quiet! legcombosabb léghûtése, egy Dark Rock Pro 4 lesz. Ha videóvágás, vagy más számításigényes feladat elé állítanánk, a szorzózármentes CPU nem ismer akadályokat, azt viszont vegyük figyelembe, hogy az Intel által megadott 95W TDP érték csak irányadó, terhelés alatt ennél jóval nagyobb fogyasztásra is számíthatunk, ehhez mérten tehát a hûtéssel sem érdemes takarékoskodni. Ha gépünk elsõdleges célja a legmodernebb videojátékok futtatása és a beállítások maximumra állítása, ezzel a processzorral gond nélkül megtehetjük, hiszen ereje több mint elegendõ lesz, a legerõsebb videokártyák számára is. Jelenleg ezt a potenciális teljesítményt semmilyen játékszoftver sem fogja kihasználni, ám az is biztos, hogy még hosszú ideig bõséges tartalékot bztosít majd, még akkor is, ha az Intel a közeljövõben végre piacra dob valami meglepõ újdonságot. A processzorból elérhetõ az itt is látott alapváltozat 161 800 Ft-tól, illetve létezik egy integrált gragikus vezérlõ nélküli kiadás F jelöléssel, 154 000 Ft-tól.

ASUS ROG STRIX Z390-H GAMING

Jól felszerelt de megfizethetõ lap a 8 magos szörnyeteg mellé


A ROG STRIX sorozat az ASUS felsõbb kategóriáját képviseli, ám ezen belül sem kell mindenképp a százezres, vagy afölötti tartományban vadásznunk, ha processzorunk mellé megfelelõ alaplapot szeretnénk. A választott darab például a kifejezetten 8. és 9. generációs processzorokra váró Z390-es chipset köré épül, és egészen impozáns felszereltséggel bír. Ahogy arra a neve is utal, a játékosokat megcélzó lapon többféle extra is megtalálható, az egyik elsõ, amin az agresszív fekete-vörös díziájn után megakadhat a tekintetünk, az az elõre szerelt I/O shield, és a korrekt csatlakozókínálattal.

Kár hogy a Type-C lemaradt, a hangminõség viszont rendben lesz


A négy, hagyományos Type-A kialakítású USB 3.1 csatlakozóból két Gen2 változatot kapunk, egy Intel I219V Gigabit LAN port, egy HDMI és egy DisplaPort kivezetés társaságában. Egy PS2 kombinált port még elfért ugyan, de apró fájdalom, hogy egy Type-C sajnos már nem kapott helyet. A 8.1-es hangot öt jack, és egy infra (SPDIF) porton keresztül érhetjük el, melyek a minõségi ROG SupremeFX S1220A audio codec kivezetései. Ahogy tovább megyünk, három teljes hosszúságú PCIe 3.0 csatolót találunk, sorban x16, x8 illetve x4 sebességgel, a felsõt kettõt ráadásul ellátták extra fém védelemmel is. Nem marad el az M.2 támogatás sem, így választhatunk egy PCIe 3.0 és egy SATA kompatibilis meghajtót is, továbbá a 4 memóriafoglalat 4266 Mhz-es DDR4 modult támogat, 64GB-ig. A tuningra is felkészített ATX lapot nem egészen 63 000 Ft-tól rendelhetjük meg.


BE QUIET! DARK ROCK PRO 4

Csendes és hûvös, pont amire szükségünk van


A Be Quiet! ebben az árkategóriában aligha kérdéses választás, a Dark Rock 4 Pro pedig talán a leghatékonyabb léghûtõ, amit választhatunk, hiszen majdhogynem némán végzi a dolgát. A CPU-val érintkezõ talptól hét darab, 6mm átmérõjû csövecske szállítja el a hõt, a kétszer 42 alumínium bordához. A légterelést két hidrodinamikus csapágyazással ellátott Silent Wings 3 végzi, belül egy 135mm-es, kívül pedig egy 120mm-es pörög maximum 1200, illetve 1500RPM-es fordulatszámmal. Bár a hõleadó tömb igen masszív, a gondos tervezésnek köszönhetõen felszerelésnél nem ütközik majd a foglalat környékén helyet foglaló alkatrészekbe. A 24.4 dB, a korábbi modellhez mérve visszafogottabb zajszintet jelent, miközben a hûtés hatékonysága nem csökkent észrevehetõ mértékben. A ház kiválasztásánál ügyeljünk rá, hogy valóban termetes darabról van szó, ami esetünkben nem jelentett problémát, mindenki más ezeket a méreteket vegye figyelembe: 163mm-es magasság, 136 mm-es szélesség, és 124 mm-es mélység. A fagyos szívû óriás nagyjából 25 500 FT-ért kapható.

SEASONIC FOCUS+ SSR-750FX 750W 80+ GOLD

Hatékony moduláris tápegység, 10 év gyártói garanciával


A Seasonic több kategóriában is indít versenyzõket, így azok, akik nem szánnak egy vagyont a Prime szériára, jó üzletet köthetnek a 2017-ben debütált Focus család egy példányával, mely pénztárcabarátabb megoldást kínál a minõségre vágyó felhasználóknak. Ahogy a széria minden darabja, a Focus Plus is megfelel a 80+ GOLD minõsítésnek, 750 W teljesítménye pedig rendben kiszolgál egy felsõ kategóriás kártyát és egy túlhúzott processzort is. A ventilátor sajnos csak 120 mm-es, így terhelés alatt már hallatja a hangját, a folyadék dinamikus csapágy viszont legalább hosszú évekig ellátja majd a feladatá. A tápegység tehát a középkategória versenyzõje, a gyártó azonban magabiztos 10 éves jótállást ad termékéhez, ami bizalomgerjesztõ gesztus. A kialakítás természetesen tejesen moduláris, a kábelek pedig két EPS és négy 6+2-es PCIe csatlakozót is kínálnak, így a FOCUS+ kiszolgálja a komolyabb alaplapok, a nagyobb igényû processzorok, és a több kártyás rendszerek tulajdonosait is. Minõségi kondenzátorok, magabiztos teljesítmény, bõséges csatlakozókínálat, 10 év gyártói jótállás, cserébe kissé zajos tud lenni. A Seasonic moduláris tápegysége 38 800 Ft-os áráért igazán korrekt ajánlat.

Kingston 2x16GB DDR4 3200MHz HyperX FURY és SAMSUNG 500GB 860 EVO

16GB megbízhatóság


Memóriából nem lesz hiány annyi biztos. A 2x16GB, CL16-os idõzítéssel és 3200 MHz-es frekvenciával bíró HyperX Fury DDR4-es moduljai tökéletesen elegendõk lesznek egy játékos konfigurációhoz, a Fury széria pedig biztosítja, hogy stabil, és hosszú élettartammal bíró terméket választottunk, mely 59 500 Ft-tól rendelhetõ

Az EVO széria népszerûsége töretlen


A 250 és 500GB-os rendszermeghajtók is bõséges helyet biztosítanak, bár a PCIe által kínált hatékonyságot egyik sem tudja kihasználni. A két 860 EVO SATA III technológiát használ, így adatírási sebességük maximum 520MB/másodperc, írási sebességük pedig 550MB/másodperc lehet. Összehasonlítva a rendelésben szereplõ 2TB-os Seagate merevlemezzel, természetesen ég és föld a különbség, de már nincs akkora árbeli eltérés az NVME modellek terhére, amiért ne érné meg inkább a gyorsabb típust választani. A Samsung népszerû SSD meghajtójának M.2-es válozata 20 500 Ft-tól, a SATA III csatlakozós, 2.5 colos modell pedig 25 000 Ft-tól kapható.

MSI GEFORCE RTX2080 SUPER VENTUS OC

Csendes, hûvös, gyors? Az MSI ezt most jól összerakta


Az Nvidia RTX szériája még alig találta meg a helyét a piacon, máris megélte az elsõ revízióját, hiszen a SUPER sorozat érkezését követõen az RTX 2070 és 2080 modellek idõvel el fognak tûnni a polcokról. A kártyákat egy cél hívta életre: muszáj volt egy orrhossz elõnyt szerezni, az új NAVI GPU-kkal szerelt AMD Radeon RX 5700 kártyákkal szemben. Az MSI VENTUS OC kártyája mindjárt bónusz gyári tuninggal is megtoldja az amúgy is megerõsített RTX gyári órajelét, minehhez egyszerû dizájnt, de igazán hatékonyra sikerült hûtést társít, hogy a pénzünkért a kategóriájának egyik legjobb ajánlatát kapjuk. Nincs RGB se futurisztikus extravagancia, mindössze egy erõs kártya az összes lényeges felülettel szorosan érintkezõ hûtéssel, beleértve a fém hátlapot is, mely nem csak védelmi funkciót lát el. A kártya tehát erõsebb elõdjénél, de az RTX2080 Ti-hoz még nõnie kéne, fedélzeti memóriája például nem kaphatta meg a csúcsragadozó 11GB memóriáját és 352-bites adatbuszát, helyette maradt a 8GB GDDR6 és a 256-bites sávszélesség, a GPU viszont 1830 MHz-es Boost órajelet kapott, amit némi tuninggal még kicsivel feljebb is tolhatunk. A 268 x 114 x 50 mm dimenziók be quiet! házunkban kényelmesen elférnek majd, tápegységünk pedig 100 wattal múlja felül a 650 wattos ajánlást, melyet 8+6 tûs csatlakozókkal rögzíthetünk. A kimenetek tekintetében a DisplayPort 1.4 élvez elsõbbséget a HDMI 2.0b-vel szemben, elõbbibõl hármat, utóbbiból egyet használhatunk. Az MSI jól sikerült SUPER kártyáját jelenleg 262 000 Ft-tól vásárolhatjuk meg

Játékra fel

Röpke tesztjeinkhez egy híresen nagy étvágyú, és egy kifejezetten barátságos igényekkel bíró játékot választottunk, melyek természetesen 2560x1440-es felbontással futottak, maximális beállítások mellett.

WQHD és Ultra beállítások mellett is stabil


Az Assassin's Creed Odyssey nagyon hangulatosra sikerült, ám ha a legjobb formájára vagyunk kíváncsiak, a mostanihoz hasonló gépre lesz szükségünk, de legalábbis egy felsõ kategóriás videokártyára. Az Intel bivalyerõs processzora és az RTX 2080 SUPER hozták is amit elvártunk tõlük, és Ultra beállítások mellett is biztosították az átlag 60 feletti FPS-t.

120 FPS-sel robbanthatjuk szét a zombihordákat


A World War Z persze kevésbé ambiciózus darab, ám a 2013-as mozifilm vizualitását ügyesen megidézi, a végtelenül özönlõ zombikat pedig látványos fizikai szimulációval teszik még szórakoztatóbbá. Bár a kooperációra kihegyezett túlélõ-akciót kifejezetten az AMD technológiájára támaszkodva fejlesztették, még legizzasztóbb pillanataiban sem teljesített 105 FPS-alatt, átlagban pedig 123 képkockát produkált másodpercenként.

Kell ez nekem?

Hiába az új erõre kapott AMD és a feltörekvõ Ryzen, illetve NAVI széria, sokak számára az Intel és az NVIDA által képviselt megbízható teljesítmény felülírja a tesztek eredményeit. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy bár az új Zen 2 igen hatékony, még mindig nem alkalmazkodott hozzá minden szoftver, sõt, a Windows 10-sem képes minden esetben stabil teljesítményre bírni. Ez persze sokak számára apróságnak tûnik, de van aki nem hajlandó kompromisszumot kötni, és a lehetõ legkevesebb teret hagy a véletlennek. Az RTX 2080 SUPER ugyan borsot tört az alapkiadást birtoklók orra alá, ám minazok, akik most terveznek az NVIDIA felsõ kategóriás kártyái között választani, minimális árkülönbséggel érezhetõen magasabb teljesítményre tehetnek szert.

2019. 09. 24

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban?
Ha most állsz egy új számítógép vagy laptop vásárlás előtt, biztosan te is elakadtál már azon a kérdésen, hogy vajon az AMD vagy Intel processzor közül melyik éri meg jobban. Ez az örök vita, ami talán sosem fog teljesen eldőlni, hiszen mindkét gyártó rendelkezik erős előnyökkel és bizonyos kompromisszumokkal.
Ahhoz, hogy igazán jól tudj dönteni, fontos, hogy átfogó képet kapj a különbségekről, a technológiákról és arról, hogy milyen igényekhez melyik processzor passzol leginkább.
Ebben a cikkben olyan tapasztalatokra és szakmai ismeretekre támaszkodva segítek neked eligazodni az AMD vagy Intel processzor kérdésében, hogy ne csak a marketing szlogenekre, hanem a valódi teljesítményre és felhasználói élményre alapozd a választásodat.
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Teljesítmény: nem csak az órajel számít
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: hol kapsz többet a pénzedért?
Kompatibilitás és platform támogatás
Milyen felhasználóknak melyik processzor ajánlott?
Jövőállóság és technológiai újítások
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Az AMD és az Intel története több évtizedre nyúlik vissza, és mindkét cég rengeteget fejlődött az elmúlt években. Az Intel hosszú ideig szinte egyeduralkodó volt a processzorgyártásban, de az AMD az ut

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között
Ha érdekelnek a processzor típusok, akkor biztosan találkoztál már az Intel és az AMD nevekkel. Ezek a két nagy óriás gyakorlatilag uralja a piacot, és bármilyen számítógép összerakásánál vagy vásárlásánál alapvető kérdés, hogy melyik gyártó termékét válaszd. A különbségek sokszor nemcsak technikai részletekben rejlenek, hanem abban is, hogyan működnek, milyen felhasználói élményt nyújtanak, vagy mennyire passzolnak az igényeidhez.
Ebben a cikkben átvezetlek a legfontosabb tudnivalókon az Intel és az AMD processzor típusok között, hogy könnyebben eligazodj a világukban.
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Intel és AMD: eltérő megközelítés a processzor típusok terén
Architektúra és technológiai újítások
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: melyik a jobb választás?
Kompatibilitás és platformok
Overclocking és tuning lehetőségek
Piaci pozíció és innovációk
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Mielőtt belemennénk az Intel és AMD közti különbségekbe, érdemes megérteni, hogy mit is jelent egy processzor. A processzor, vagy más néven CPU (Central Processing Unit), az a számítógép agya, amely elvégzi az utasításokat, futtatja a programokat, és koordinálja a gép működését. Az elmúlt évtizedekben mindkét gyártó hatalmas fejlőd�

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt
A processzor sebesség az egyik legfontosabb mérőszám, amit akkor nézünk, amikor új számítógépet vagy laptopot választunk. De ha őszinték vagyunk, nem mindig olyan egyszerű, mint azt elsőre gondolnánk. Sokszor hallod, hogy minél magasabb a GHz, annál gyorsabb a gép, pedig ennél sokkal több minden befolyásolja a valós teljesítményt.
Ha tényleg meg szeretnéd érteni, mitől gyors vagy lassú a processzorod, akkor ebben a cikkben szeretnék neked segíteni egy igazán átfogó képet adni.
Mi is pontosan a processzor sebesség?
Az architektúra jelentősége
Magok száma és párhuzamos feldolgozás
Cache memória szerepe a sebességben
Az órajel és a teljesítmény kapcsolata
Hőmérséklet és hűtés hatása
RAM és egyéb komponensek szerepe
Szoftveres tényezők és optimalizáció
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Mi is pontosan a processzor sebesség?
A processzor sebesség általában a CPU órajelét jelenti, amit gigahertzekben (GHz) mérnek. Ez az érték azt mutatja meg, hogy a processzor másodpercenként hány ciklust tud végrehajtani. Minél magasabb ez a szám, elvileg annál több műveletet képes elvégezni egy másodperc alatt. Viszont ez az egyszerű magyarázat nem fedi le a teljes valóságot, hiszen a modern processzorokban sokkal több tényező is közrejátszik a teljesítményben, mint pusztán az órajel.
Emellett fontos megérte
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.