2019. 09. 24

Úthenger lábujjhegyen - 9900K/2080S számítógép teszt

Bár az új Ryzenek érkezésével, és az előző generáció árcsökkenésével rendesen megszaporodtak az AMD-s összeállítások, az Intel konfigurációk sem tűntek el a listáról, az i9-9900K például továbbra is meglepően gyakori választás. Felső kategóriás asztali gép esetén még sokan a jól bevált Intel és Nvidia párosításra voksolnak, az új RTX SUPER videokártyák például szintén egyre gyakoribb vendégeink. A most bemutatott gép is egy igazi bulldózer, ám egy balett táncos lelkével, ugyanis a méretes gépház és az izomerős hardverek ellenére egy igazán csendes léptű darab, ha nem kellene bekapcsolni, modern szoborként is megállná a helyét. Szerencsére ez az impozáns masina egy kőtömbnél jóval többet nyújt, a bemutató végén meg is nézzük, hogyan teljesített játék közben.

Be quiet! BG029 SILENT BASE 801

Tágas, csendes, masszív, letisztult.


A be quiet! az NZXT mellett talán a legnépszerűbb márka, akár minőségi hűtésről akár az összeállításnak otthont adó gépházról van szó. A vásárló sem máshol keresgélt, hiszen az ütős processzorhűtő mellé az egyik legmasszívabb tornyot szemelte ki, ami nemcsak gépszerelőink nagy kedvence, de a rendszer számára is ideális, hiszen jóformán csak dícsérő szavakkal jellemezhető. A talpakkal együtt 539 x 281 x 553mm-es dimenziókkal tekintélyt parancsoló, ugyanakkor letisztult, RGB-től teljesen mentes darab, amibe Mini-ITX-től kezdve, a méretes E-ATX formátumig bármit beszerelhetünk. A kényelmes szerelés és a bőséges belső tér nem kérdés, VGA-nk például 449mm-es, CPU hűtőnk pedig 185mm-es is lehet, vízhűtés esetén pedig elöl 420, fent 360, hátul pedig 140mm méretű radiátor a határ. A kényelmes munkát a kábelek számára kialakított hátsó tér, a megkönnyített elrendezés, és az elvezetésükhöz kialakított ablakok segítik, gombnyomással levehető oldallapok pedig már védjegynek számítanak.

Se panoráma, se lézersó, és van akinek ez pont így van jól.


A teljesen fém váz rezgésmentes, amit a ház egészére kiterjedő szigetelés is szavatol. A csendesség alapkövetelmény, hála tömítéseknek, az okosan megtervezett légbeömlő nyílásoknak, és a három előre telepített ventilátornak, a 140mm-es Pure Wings légterelőkből egy hátra, kettő pedig előre került. Az itt látható modell a legletisztultabb az elérhető változatok között, hiszen teljesen fekete, oldallapja nem üveg, és még ablakot sem kapott. Ez ugyan épp elfogyott, de ezüst, vagy narancs elemekkel gazdagított kiadást most is találunk belőle, üveg ajtóval, vagy anélkül. A SILENT BASE 801 házak, kiadásól függően 44 000 és 49 000 Ft között mozognak, a listát pedig IDE kattintva találjuk.


I9-9900K

Jelenleg a legütősebb Intel


Ha nem adunk alább a legkomolyabb Intel processzornál, jelenleg az elérhető legerősebb választás, a 14nm-es csíkszélességgel gyártott Coffee Lake széria legütősebb darabja, a i9-9900K. A 8 magos, 16 szálas csúcsmodell 3.6GHz-es alap és akár 5GHz-es Boost órajelet kínál, utóbbit némi tuningolással stabilizálhatjuk, nyilván a megfelelő hűtés biztosítása esetén, mely esetünkben a be quiet! legcombosabb léghűtése, egy Dark Rock Pro 4 lesz. Ha videóvágás, vagy más számításigényes feladat elé állítanánk, a szorzózármentes CPU nem ismer akadályokat, azt viszont vegyük figyelembe, hogy az Intel által megadott 95W TDP érték csak irányadó, terhelés alatt ennél jóval nagyobb fogyasztásra is számíthatunk, ehhez mérten tehát a hűtéssel sem érdemes takarékoskodni. Ha gépünk elsődleges célja a legmodernebb videojátékok futtatása és a beállítások maximumra állítása, ezzel a processzorral gond nélkül megtehetjük, hiszen ereje több mint elegendő lesz, a legerősebb videokártyák számára is. Jelenleg ezt a potenciális teljesítményt semmilyen játékszoftver sem fogja kihasználni, ám az is biztos, hogy még hosszú ideig bőséges tartalékot bztosít majd, még akkor is, ha az Intel a közeljövőben végre piacra dob valami meglepő újdonságot. A processzorból elérhető az itt is látott alapváltozat 161 800 Ft-tól, illetve létezik egy integrált gragikus vezérlő nélküli kiadás F jelöléssel, 154 000 Ft-tól.

ASUS ROG STRIX Z390-H GAMING

Jól felszerelt de megfizethető lap a 8 magos szörnyeteg mellé


A ROG STRIX sorozat az ASUS felsőbb kategóriáját képviseli, ám ezen belül sem kell mindenképp a százezres, vagy afölötti tartományban vadásznunk, ha processzorunk mellé megfelelő alaplapot szeretnénk. A választott darab például a kifejezetten 8. és 9. generációs processzorokra váró Z390-es chipset köré épül, és egészen impozáns felszereltséggel bír. Ahogy arra a neve is utal, a játékosokat megcélzó lapon többféle extra is megtalálható, az egyik első, amin az agresszív fekete-vörös díziájn után megakadhat a tekintetünk, az az előre szerelt I/O shield, és a korrekt csatlakozókínálattal.

Kár hogy a Type-C lemaradt, a hangminőség viszont rendben lesz


A négy, hagyományos Type-A kialakítású USB 3.1 csatlakozóból két Gen2 változatot kapunk, egy Intel I219V Gigabit LAN port, egy HDMI és egy DisplaPort kivezetés társaságában. Egy PS2 kombinált port még elfért ugyan, de apró fájdalom, hogy egy Type-C sajnos már nem kapott helyet. A 8.1-es hangot öt jack, és egy infra (SPDIF) porton keresztül érhetjük el, melyek a minőségi ROG SupremeFX S1220A audio codec kivezetései. Ahogy tovább megyünk, három teljes hosszúságú PCIe 3.0 csatolót találunk, sorban x16, x8 illetve x4 sebességgel, a felsőt kettőt ráadásul ellátták extra fém védelemmel is. Nem marad el az M.2 támogatás sem, így választhatunk egy PCIe 3.0 és egy SATA kompatibilis meghajtót is, továbbá a 4 memóriafoglalat 4266 Mhz-es DDR4 modult támogat, 64GB-ig. A tuningra is felkészített ATX lapot nem egészen 63 000 Ft-tól rendelhetjük meg.


BE QUIET! DARK ROCK PRO 4

Csendes és hűvös, pont amire szükségünk van


A Be Quiet! ebben az árkategóriában aligha kérdéses választás, a Dark Rock 4 Pro pedig talán a leghatékonyabb léghűtő, amit választhatunk, hiszen majdhogynem némán végzi a dolgát. A CPU-val érintkező talptól hét darab, 6mm átmérőjű csövecske szállítja el a hőt, a kétszer 42 alumínium bordához. A légterelést két hidrodinamikus csapágyazással ellátott Silent Wings 3 végzi, belül egy 135mm-es, kívül pedig egy 120mm-es pörög maximum 1200, illetve 1500RPM-es fordulatszámmal. Bár a hőleadó tömb igen masszív, a gondos tervezésnek köszönhetően felszerelésnél nem ütközik majd a foglalat környékén helyet foglaló alkatrészekbe. A 24.4 dB, a korábbi modellhez mérve visszafogottabb zajszintet jelent, miközben a hűtés hatékonysága nem csökkent észrevehető mértékben. A ház kiválasztásánál ügyeljünk rá, hogy valóban termetes darabról van szó, ami esetünkben nem jelentett problémát, mindenki más ezeket a méreteket vegye figyelembe: 163mm-es magasság, 136 mm-es szélesség, és 124 mm-es mélység. A fagyos szívű óriás nagyjából 25 500 FT-ért kapható.

SEASONIC FOCUS+ SSR-750FX 750W 80+ GOLD

Hatékony moduláris tápegység, 10 év gyártói garanciával


A Seasonic több kategóriában is indít versenyzőket, így azok, akik nem szánnak egy vagyont a Prime szériára, jó üzletet köthetnek a 2017-ben debütált Focus család egy példányával, mely pénztárcabarátabb megoldást kínál a minőségre vágyó felhasználóknak. Ahogy a széria minden darabja, a Focus Plus is megfelel a 80+ GOLD minősítésnek, 750 W teljesítménye pedig rendben kiszolgál egy felső kategóriás kártyát és egy túlhúzott processzort is. A ventilátor sajnos csak 120 mm-es, így terhelés alatt már hallatja a hangját, a folyadék dinamikus csapágy viszont legalább hosszú évekig ellátja majd a feladatá. A tápegység tehát a középkategória versenyzője, a gyártó azonban magabiztos 10 éves jótállást ad termékéhez, ami bizalomgerjesztő gesztus. A kialakítás természetesen tejesen moduláris, a kábelek pedig két EPS és négy 6+2-es PCIe csatlakozót is kínálnak, így a FOCUS+ kiszolgálja a komolyabb alaplapok, a nagyobb igényű processzorok, és a több kártyás rendszerek tulajdonosait is. Minőségi kondenzátorok, magabiztos teljesítmény, bőséges csatlakozókínálat, 10 év gyártói jótállás, cserébe kissé zajos tud lenni. A Seasonic moduláris tápegysége 38 800 Ft-os áráért igazán korrekt ajánlat.

Kingston 2x16GB DDR4 3200MHz HyperX FURY és SAMSUNG 500GB 860 EVO

16GB megbízhatóság


Memóriából nem lesz hiány annyi biztos. A 2x16GB, CL16-os időzítéssel és 3200 MHz-es frekvenciával bíró HyperX Fury DDR4-es moduljai tökéletesen elegendők lesznek egy játékos konfigurációhoz, a Fury széria pedig biztosítja, hogy stabil, és hosszú élettartammal bíró terméket választottunk, mely 59 500 Ft-tól rendelhető

Az EVO széria népszerűsége töretlen


A 250 és 500GB-os rendszermeghajtók is bőséges helyet biztosítanak, bár a PCIe által kínált hatékonyságot egyik sem tudja kihasználni. A két 860 EVO SATA III technológiát használ, így adatírási sebességük maximum 520MB/másodperc, írási sebességük pedig 550MB/másodperc lehet. Összehasonlítva a rendelésben szereplő 2TB-os Seagate merevlemezzel, természetesen ég és föld a különbség, de már nincs akkora árbeli eltérés az NVME modellek terhére, amiért ne érné meg inkább a gyorsabb típust választani. A Samsung népszerű SSD meghajtójának M.2-es válozata 20 500 Ft-tól, a SATA III csatlakozós, 2.5 colos modell pedig 25 000 Ft-tól kapható.

MSI GEFORCE RTX2080 SUPER VENTUS OC

Csendes, hűvös, gyors? Az MSI ezt most jól összerakta


Az Nvidia RTX szériája még alig találta meg a helyét a piacon, máris megélte az első revízióját, hiszen a SUPER sorozat érkezését követően az RTX 2070 és 2080 modellek idővel el fognak tűnni a polcokról. A kártyákat egy cél hívta életre: muszáj volt egy orrhossz előnyt szerezni, az új NAVI GPU-kkal szerelt AMD Radeon RX 5700 kártyákkal szemben. Az MSI VENTUS OC kártyája mindjárt bónusz gyári tuninggal is megtoldja az amúgy is megerősített RTX gyári órajelét, minehhez egyszerű dizájnt, de igazán hatékonyra sikerült hűtést társít, hogy a pénzünkért a kategóriájának egyik legjobb ajánlatát kapjuk. Nincs RGB se futurisztikus extravagancia, mindössze egy erős kártya az összes lényeges felülettel szorosan érintkező hűtéssel, beleértve a fém hátlapot is, mely nem csak védelmi funkciót lát el. A kártya tehát erősebb elődjénél, de az RTX2080 Ti-hoz még nőnie kéne, fedélzeti memóriája például nem kaphatta meg a csúcsragadozó 11GB memóriáját és 352-bites adatbuszát, helyette maradt a 8GB GDDR6 és a 256-bites sávszélesség, a GPU viszont 1830 MHz-es Boost órajelet kapott, amit némi tuninggal még kicsivel feljebb is tolhatunk. A 268 x 114 x 50 mm dimenziók be quiet! házunkban kényelmesen elférnek majd, tápegységünk pedig 100 wattal múlja felül a 650 wattos ajánlást, melyet 8+6 tűs csatlakozókkal rögzíthetünk. A kimenetek tekintetében a DisplayPort 1.4 élvez elsőbbséget a HDMI 2.0b-vel szemben, előbbiből hármat, utóbbiból egyet használhatunk. Az MSI jól sikerült SUPER kártyáját jelenleg 262 000 Ft-tól vásárolhatjuk meg

Játékra fel

Röpke tesztjeinkhez egy híresen nagy étvágyú, és egy kifejezetten barátságos igényekkel bíró játékot választottunk, melyek természetesen 2560x1440-es felbontással futottak, maximális beállítások mellett.

WQHD és Ultra beállítások mellett is stabil


Az Assassin's Creed Odyssey nagyon hangulatosra sikerült, ám ha a legjobb formájára vagyunk kíváncsiak, a mostanihoz hasonló gépre lesz szükségünk, de legalábbis egy felső kategóriás videokártyára. Az Intel bivalyerős processzora és az RTX 2080 SUPER hozták is amit elvártunk tőlük, és Ultra beállítások mellett is biztosították az átlag 60 feletti FPS-t.

120 FPS-sel robbanthatjuk szét a zombihordákat


A World War Z persze kevésbé ambiciózus darab, ám a 2013-as mozifilm vizualitását ügyesen megidézi, a végtelenül özönlő zombikat pedig látványos fizikai szimulációval teszik még szórakoztatóbbá. Bár a kooperációra kihegyezett túlélő-akciót kifejezetten az AMD technológiájára támaszkodva fejlesztették, még legizzasztóbb pillanataiban sem teljesített 105 FPS-alatt, átlagban pedig 123 képkockát produkált másodpercenként.

Kell ez nekem?

Hiába az új erőre kapott AMD és a feltörekvő Ryzen, illetve NAVI széria, sokak számára az Intel és az NVIDA által képviselt megbízható teljesítmény felülírja a tesztek eredményeit. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy bár az új Zen 2 igen hatékony, még mindig nem alkalmazkodott hozzá minden szoftver, sőt, a Windows 10-sem képes minden esetben stabil teljesítményre bírni. Ez persze sokak számára apróságnak tűnik, de van aki nem hajlandó kompromisszumot kötni, és a lehető legkevesebb teret hagy a véletlennek. Az RTX 2080 SUPER ugyan borsot tört az alapkiadást birtoklók orra alá, ám minazok, akik most terveznek az NVIDIA felső kategóriás kártyái között választani, minimális árkülönbséggel érezhetően magasabb teljesítményre tehetnek szert.

2019. 09. 24

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.