Külön szabályt hozott az Amerikai Egyesült Államok, mert nem akar lemaradni a technológiai fejlesztésekkel
Többek között mi is rengeteget cikkeztünk az Egyesül Államok kereskedelmi feketelistájáról, melynek elsõszámú alanya tavaly május óta a kínai Huawei. A menet azzal kezdõdött, hogy biztonsági okokra hivatkozva, minden Huawei által tervezett és gyártott terméket számûztek az amerikai hivatalokból. Ezek után eltiltották õket az összes USA-hoz köthetõ szabadalom megszerzésétõl, végül az amerikai cégeket is ellehetetlenítették a keleti céggel történõ bármiféle együttmûködéstõl. Úgy néz ki, hogy a nagy szigor böjtje már közeledni látszik, ezért a Trump kormányzat különleges kivételre készül.
A kivétel oka pedig nem más, mint a fejlett 5G hálózat kiépítése, melynek kulcsa bizony pont a Huawei. Az 5G szabadalmak terén a Huawei még a Samsungot és az LG-t is megelõzi, ezzel a szegmens úttörõjének számít, vagyis a tiltások ellenére is igen komoly szerepre számíthat a nemzetközi digitális fejlesztések kiépítésében. A helyzet iróniája, hogy a Huawei-jel szemben bevezetett zéró tolerancia végül a Samsung megerõsödéséhez vezetett, aki egy év után már 30 százalékos részesedést könyvelhet el, az 5G bázisállomások területén. Jól látható, hogy az évek alatt elõkelõ piaci szerepet megszerzõ Hauwei esetében nem csak látszat a magabiztosság, hiszen még tavaly szeptemberben bejelentették, hogy elkészültek az amerikai technológiáktól teljes mértékben független 5G bázisállomással. A korábbi elõrejelzések tehát valóban beigazolódhatnak, és továbbra sem túlzás azt állítani, hogy a tiltás hosszú távon az USA-nak okozhatja a legnagyobb kárt.
Ezt az Egyesült Államok is belátni kényszerült, fõleg egy nemrégiben bemutatott dokumentum után, mely rávilágít a Huawei megkerülhetetlenségére. Az Amplified AI informatikai cég és GreyB Services technológiakutató-vállalat közös tanulmányából kiderült, hogy az 5G-s szabványhoz kapcsolódó szabadalmak 80 százaléka összesen hat cég között oszlik meg, melyekbõl csak a Qualcomm amerikai. Az összefoglaló lényegében arra mutat rá, hogy a Huawei olyan mértékben vette ki a részét a technológia fejlesztésébõl és az ipari szabványok egységesítésébõl, hogy az USA-nak még akkor is fizetnie kellene számukra, ha az infrastruktúra kiépítéséhez más cégekekkel köt szerzõdést. Lényegében ezeknek köszönhetõen jelentette be az Egyesült Álamok Kereskedelmi Minisztériuma, hogy az 5G-, és az ahhoz köthetõ szabványok tekintetében, engedélyezik a további együttmûködést az állami cégek és a Huawei között. "Az Egyesült Államok nem fogja átruházni a globális innováció terén betöltött vezetõ szerepét " - mondta Wilbur Ross, a hivatal titkára, és azt is kiemelte, hogy a Minisztérium ösztönözni fogja az Egyesült Államok iparát, hogy technológiáik nemzetközi szabványokká válhassanak.
A Huawei képviselõje továbbra is az õszinte vita és párbeszéd fontosságát hangsúlyozza, mellyel véleményük szerint közösen járulhatnak hozzá a teljes társadalom technológiai haladásához. Szerintük rendkívül fontos a nyílt együttmûködés, hogy olyan szabványok jöhessenek létre, melyek mindenki számára egyaránt hasznosak és elfogadhatók. Az idealista tervek megvalósításához fontosnak tartják, hogy a jövõben minél több tudományos, ipari és logisztikai szereplõt nyerjenek meg, akik hozzájárulhatnak a közös munkához.