2020. 03. 20

Akitől még a pokol is retteg! Doom Eternal ajánló

Négy év várakozás és némi halasztás után, végre rátehetjük a mancsunkat kedvenc Super shotgununkra, a Doom Eternal ugyanis megjelent, és simán rálapátol némi démonbelsőséget az előző epizódra!

Pihentünk eleget, a föld pedig nem túl népszerű a turisták körében...


Aki ismeri, esetleg kedveli a műfajteremtő szériát, annak nem lesz új információ, hogy a Doom távolról sem a buta zúzásról szól. Ha így lenne, akkor ezúttal is az elmúlt pár év Call of Duty kampányából kapnánk egyet, ahol a stáblistáig egy folyosón lépdelve lődözzük le a terroristákat. A 2016-os Doom ennél jóval többet várt el a játékosoktól, az Eternal pedig képes volt új szintre emelni a kihívást. Bizony nagyon ott kell lennünk fejben, ha túl akarjuk élni a démoni hordák támadásait, de lássuk csak, hogy mit is tartogat nekünk az új apokalipszis.

A népesség több mint 60%-a egyből elpusztult.


Az előző rész óta szó szerint elszabadult a pokol, az alvilági invázió jóformán az utolsó emberig eltörölte a Föld lakosságát, míg mi pedig egyfajta űrpalotában készültünk a második menetre.  A Marsbázis helyett tehát most a felismerésig lerombolt anyabolygónkon zajlik a harc, a még tágasabb tereken pedig még több, és még kiállhatatlanabb lények törnek majd az életünkre, természetesen a mi legnagyobb örömünkre. Az első dolog, ami feltűnhet, hogy kifogyhatatlan pisztolyunknak lőttek, a lőszer és élet menedzselése pedig sokkal nagyobb szerepet kap, főleg komolyabb nehézségi szinteken. Kezdéskor alig egy maréknyi muníciót vihetünk magunkkal, így folyamatosan oda kell figyelnünk mennyit lőhetünk még, és szitkozódhatunk minden elhibázott lövésnél. Természetesen ezúttal is ellensúlyozhatjuk a fogyasztást, így a láncfűrésszel kettévágott amorf testek ezúttal is egy adag töltényt hánynak elénk, a Glory kill pedig továbbra is HP pontokat. Viszonylag korán megkapjuk a lángszórónkat is, ami a motorfűrésszel ellentétben nem okoz instant halált, viszont az ellenfelekről lepörkölt darabokat begyűjthető páncéldarabokra konvertálja. Ez igen!

A fejlesztések is fejleszthetők!


Az újdonságok sora itt még nem áll meg, hiszen a pörzsölő mellé egy gránátvető is jár, így a játék első szakaszában számíthatunk rá, hogy összeakadnak majd az ujjaink, mikor démonokkal az arcunkban próbáljuk megtalálni az éppen szükséges támadás gombját. Mielőtt harcba indulunk legyünk kipihentek, higgadtak és fókuszáltak, különben egy Ultra Violence szintű nehézségi fokozaton hamar a lávába harapunk. A kulcs a precizitás, helyezkedés, a környezet felmérése, és a fegyvereink megfelelő kombinálása. Mivel bizonyos démonoknak már gyengepontjai is vannak, egy jól irányzott, vagy megfelelően időzített lövéssel kivonhatjuk őket a forgalomból! Lesz mit megjegyezni, ugyanis a képességeinket, felszerelésünket és mozgásunkat is fejleszthetjük, fegyvereink alternatív támadásai egyre hatékonyabbak lehetnek, míg mi gyorsabbak és kitartóbbak lehetünk. Mindenre jut valami fejlesztés, így nem fogjuk azt érezni, hogy a fejlesztők csak behajigáltak egy rakás opciót, hogy legyen mire mutogatni munka címén. Ezekre szükségünk is lesz, mert ellenfeleink többen vannak, és agresszívabbak, mint valaha. Néhány igen ellenszenves rohadék is előmászott a pokol bugyraiból, elég csak a levakarhatatlanul felénk kígyózó Whiplast, vagy a hat féle démont megidézni képes Arch-Vilet említeni, a Doom Hunter és egyéb finomságok legyenek csak meglepetések.

Sokan örülnének egy hasonló figurának :)


Ahogy azt a promóciós anyagokból is láthattuk, a Doom Slayerre keresztelt megállíthatatlan hős köré eszméletlen kultusz épült mióta 2016-ban újra puskát ragadott. Ez a Doom Eternalban csúcsosodik ki, ahol a történet szerint is legenda vagyunk, miközben a játék lépten nyomon tartogat valami kikacsintást a rajongóknak, tulajdonképpen ennek a panteonja erődünk, a Fortress of Doom is. Meglepően tágasra sikerült bázisunk nem csak a küldetések közötti átvezetésre szolgál, hiszen a pályákon elrejtett meglepetés szobrocskák itt kerülnek kiállításra, egyéb más extrákkal együtt. Extrából és gyűjtögetni valóból nem lesz hiányunk, skinek, zenék és fanservice minden mennyiségben, hajónkon még egy retro PC-t is találunk, ahol a klasszikus ’93-as első résszel játszhatunk. Szándékosan nem mentem bele olyan részletekbe, mint a történet. Az Eternal már az előzetesekben is éreztette velünk, hogy itt egy picit többet kapunk majd néhány elszórt szövegtekercsnél, vagy hangfelvételnél. Ezek persze most is itt lesznek, és érdemes is elolvasni őket, de ezúttal karakterünket külső szemszögből ábrázoló átvezetőket is kapunk, melyből megismerhetjük a Föld pokollá változtatásáért felelős oldalak motivációját, és az öreg Doom Slayer múltjáról is több részletet ismerhetünk meg. Kicsit szokatlan lesz, de aki az átvezetőkre panaszkodik, az emlékezzen vissza, hogy a kivégzési animációk miatt is mennyien mérgelődtek annak idején. Bőven lesz módunk izzadni a harcok közben, a hosszabb szakaszok között elfér egy kis tárgyalás.

Keressük a gyengepontokat!


Még érdemes kitérni a gépigényre. Az id Tech 7 motor fantasztikus látványt nyújt, a helyszínek tágasabbak, részletgazdagabbak és változatosabbak lesznek, és RTX támogatás nélkül is lenyűgöző jeleneteket eredményeznek. Bár a fejlesztők állítása szerint a játék akár 1000 képkockát is képes nekünk legyártani másodpercenként, azért azért ezt még ne várjuk el tőle, az átlag fps még jó pár évig biztosan nem fenyegeti ezt a határt. Bár elvileg alapból VULKAN API támogatással fut a játék, sajnos 2016-óta érezhetően megnőtt a gépigény, ami persze indokolt is. Aki annak idején gyengébb gépen is High beállítások mellett élvezte a 60+ fps-t, az most lehet, hogy csalódni fog. Azonban ha nem egy feledés homályába tartó processzorral és videokártyával próbálkozunk, semmi gondunk nem lesz, a játék nagyszerűen fut, és nagyszerűen is néz ki. A lényeg, hogy legalább egy első generációs Ryzen legyen a gépben, mert pl. egy negyedik generációs Intel már nem boldogul olyan jól a démoni seregekkel, mint a 2016-os rész tette. Az ajánlott minimum VGA egy 1050Ti vagy 1650, AMD részről pedig érdemes legalább egy RX470-essel próbálkozni, és nem árt, ha minél több VRAM dolgozik a kártya fedélzetén. Akinek ennél komolyabb felszerelése van, valószínűleg nem fog gondot okozni a látvány és a sebesség összehangolása.

Ijesztő, de ha nehéz fokozaton játszunk, egy sima zombi is elkaphat


Azt kell mondjuk, hogy minden percet megért a várakozás, az előző epizód minőségi alapjaira pont annyi átgondoltsággal építkeztek, hogy a visszatérés öröme és az újdonság varázsa egyaránt érvényesül. Még több vér, még durvább kivégzések, még látványosabb akciók, még nehezebb harcok, még trükkösebb pályák, még több story, ráadásul ügyességi elemek is színesítik a játékmenetet, belső nézetes platforming formájában. Ezt ugyan nem láttuk előre, de ha ráérzünk az irányítás ritmusára, egészen jól beleillik majd az összképbe. Aki félt, hogy a Bethesda gondozásában ezúttal valami felemás, ötlettelen rókabőr érkezik, az megnyugodhat, a közönség és a sajtó elragadtatása teljesen jogos. Hugo Martin és csapata megérdemli a dicséretet, a Doom Eternal egy pörgős, taktikus agymunka és ügyességi játék, egy kegyetlen és vérgőzős akciójáték álarca mögött. Ami a játékidőt illeti, az előző részben is 13 pályát járhattunk be, azonban a végigjátszás msot még hosszabbra nyúlhat, így ügyességünktől és felfedezőkedvünktől függően 16-20 órával érdemes számolni. A nagy egészre természetesen Mick Gordon indusztriális hangulatú muzsikája teszi fel a koronát, mely súlyos gitárhangzásával és baljósan lüktető ritmusaival, mindig gondoskodik a megfelelő adrenalinszintünkről.

Aki lemaradt volna az előrendelésről, Steamen és a Bethesda áruházában egyaránt 60€-ért, vagyis nagyjából 21 000 Ft-ért bújhat Doom Slayer páncáljába.

 

2020. 03. 20

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Palotai István
2020.03.20
Nem gáz, hogy védelem nélkül tették fel és már most kb 6000-en szedik bizonyos torrent oldalakról?! :D Ékes példája, hogy kell kibaszni az ablakon több millió dollárnyi fejlesztést :D
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.