2020. 03. 24

Egy csokornyi Windows sebezhetőségre derült fény

A napokban igazán kitettek magukért a Microsoftnál, már ha az újabb adag Windowst érintő veszélyforrás dicséretet érdemel. Lássuk, mire kell vigyáznunk, míg megérkeznek a javítással ellátott frissítések.

Újabb problémák, és problémás frissítések

Az Adobe Type Manager nyitott kapui

Amikor az internet luxus volt, a támadások is ritkák voltak


Két veszélyes rést is rejt a Windowsos szövegek megjelenítéséért felelős Adobe Type Manager könyvtár, mely szintén lehetővé teszi illetéktelen behatolók számára a kéretlen programkódok futtatását. A hackerek dolgát kétféleképpen könnyíthetjük meg: egy egyedi módon összeállított dokumentum megnyitásával, illetve az előnézeti képének megtekintésével. A Microsoft szerint a hackerek már aktívan visszaélnek a lehetőséggel, de a javítás érkezésének várható idejét egyelőre nem közölték, így nem árt óvatosnak lenni. A helyzet a megszokottnál talán kevésbé tekinthető súlyosnak, hiszen ha kizárólag biztos forrásból származó dokumentumot nyitunk meg, nem sok esély van rá, hogy támadásba fussunk. A kibővített jelentés itt megtekinthető.

Ki védi meg a Windows Defendert önmagától?

Van akinél makacskodik a Defender


A rosszmájú pletykákkal ellentétben, a Windows házi vírusírtója a Defender valójában egészen hatékonynak bizonyult, legalábbis mostanáig. A helyzet tragikomikuma, hogy a legutóbbi frissítés végül ezt is elrontotta, így rés nyílt a kéretlen támadások számára. A hiba azonban nem érinti az összes felhasználót, a rendszerek eltérő beállításai miatt nem feltétlenül, nem mindenkinél jelentkezik a probléma. A panaszok szerint bizonyos fájlokat egyszerűen figyelmen kívül hagy, és az ellenőrzést követően arra hivatkozik, hogy a kivétel közé helyezett adatokról volt szó. A gond az, hogy a tapasztalatok szerint sok esetben erről szó sincs, a Defender önkényesen válogat és ugrik át egyes fájlokat. Hogy biztosra menjünk, fussuk át a víruskereső naplóját váratlan kivételek után, és ha eddig nem is éreztük szükségét, a javítás kiadásáig érdemes lehet egy külsős víruskereső alkalmazást is üzembe helyezni.

Kritikus hiba és problémás javítás

 A legegyszerűbb megoldás mindig a letiltás...


A különösen veszélyes besorolást megszerző hiba a Server Message Block 3 protokolhoz kötődött, mely a fájlok és nyomtatók megosztásáért felel. A támadóknak ezúttal sem volt szükséges közvetlenül hozzáférnie a géphez vagy hálózathoz, a potenciálisan ártalmas programkódok ugyanis távolról is futtathatók. Az SMBV már korábban is okozott gondokat, a WannaCry és a NotPetya évekkel ezelőtt nem kis nehézségeket okozott még vállalati rendszereknek is. A súlyos hiba minden 1903 és 1909 frissítéssel rendelkező Windows 10, illetve Windows Server operációs rendszert érint, az információt ráadásul véletlenül közölték, mikor a legutóbbi javításokat összefoglaló anyagban, az akkor megoldatlan hibát is feltüntették.

Rengeteg sikertelen frissítés és hiba


A javítás szerencsére gyorsan elkészült, ám a felhasználók mosolya nem minden esetben őszinte, ugyanis a frissítést követően rengeteg jelentés érkezett sikertelen telepítésekről, váratlan újraindulásokról, rendszerindítási problémákról. A Microsoft amúgy az SMBv3 tömörítés, illetve a tűzfal 445-ös portjának deaktiválást ajánlotta, ez viszont a megosztási funkciót is kikapcsolja. Ha eddig valamiért nem települt, indítsuk el a KB4551762 kódnevű vészhelyzeti javítás, ha viszont mi is problémába ütköztünk installáláskor, némi extra erőfeszítéssel áteshetünk rajta, íme a követendő lépések:

  • A művelethez Rendszergazdai jogosultság szükséges, tehát a megfelelő fiókkal jelentkezzünk be.
  • Az egeren, billentyűzeten és hálózati kábelen kívül távolítsunk el minden külső eszközt.
  • Minden harmadik féltől származó Anti Virus programot távolítsunk el, ami beavatkozhatna a frissítésbe.
  • Töltsük le a Windows Media Creation Tool alkalmazást a Microsoft honlapjáról (Eszköz letöltése gomb), vagy kattintsunk IDE



Ellenőrizzük a frissítés állapotát


Ha elindítottuk, majd elfogadtunk minden figyelmeztetést és feltételt, némi várakozás után válasszuk az "Upgrade this PC now", vagyis a gép frissítése funkciót, ez a két lehetőség közül az első. Ezután biztosít minket a telepítő, hogy minden adatunk megmarad, így nincs más hátra mint a telepítés. Valószínűleg gépünk újraindul néhányszor mielőtt végez, ezt követően át kell esnünk néhány alapbeállításon, mintha először indítanánk egy teljesen új Windows 10-et. Ezután elvileg már nincs semmi dolgunk, így ellenőrizzük a KB4551762 meglétét és szükség esetén végezzük el a frissítést.

 

2020. 03. 24

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Kovács László
2020.03.26
Egy időben engem is sokat szívatott: az elháríthatalan frissítései (home verzió!) számtalanszor alávágtak a munkára használt szoftvernek. De már nincs többé gond, nekem már nem okoznak problémát a Windows frissítések. Tavaly márciusban álltam át először Mintre, kicsit később Debianra. Tudom, hogy "szaralinux", de nekem nagyon bevált.
Kovács Szabolcs
2020.03.25
Lehet nem a Pro verziót kellene használni. A problémázok nagy része mind azt használ. Használj LTSC-t. Atomstabil. :)
Gergely Attila
2020.03.25
Hihetetlen milyen szerencsétlen banda ez a microsoft.A tegnapi frissités után képtelen volt elindulni a gépem.Idáig fogalmam sem volt miért....
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.