Az Atlanti-óceán mélyére fektetett optikai vezeték gyorsítja fel a kontinensek közötti kapcsolatot
Nem mindennapi hálózati fejlesztésrõl adott ma hírt a Google, melyhez hasonló beruházásra már évek óta nem volt példa. 2020-ra a nemzetközi internetes forgalom 98 százalékát tenger alatt húzódó kábelek biztosítják, és ezek az masszív és rendkívül ellenálló vezetékek megbízható módon nyújtanak a fény sebességével történõ adatszállítást, az egymástól hatalmas távolságra fekvõ területek számára. A közlemény szerint ezt a kritikus fontosságú rendszert kívánják bõvíteni, mivel az utóbbi idõben a digitalizáció a megszokottnál is kategóriákkal vált fontosabbá.
A tekintélyes kiterjedésû szakasz lefedését egy komoly optikai kábelköteg teszi majd lehetõvé, melyet Grace Hopper amerikai informatikus után kereszteltek el. A hölgy amúgy igazi legenda, és nem mellesleg az Egyesült Államok haditengerészetének admirálisa volt, elévülhetetlen érdemei között pedig olyanokat találhatunk, mint a géptõl független programozási nyelv kifejlesztése, a bug kifejezés meghonosítása, illetve a digitális hálózat modern szabványainak megalkotása, - utóbbi már a hetvenes évek kezdetekor. Az õ nevét viseli az a 16 pár szálat tömörítõ optikai vezeték, melytõl az Egyesül Államok és Európa közös internetes infrastruktúrájának jelentõs fejlõdését várják. Bár az elsõ nemezetek közti telekommunikációs siker az 1858-as Írországot Amerikával összekötõ vezeték kiépítése volt, ez a nagyjából 6000 kilométeres transzatlanti csatorna akár 250 Tbps adatot is továbbíthat másodpercenként.
Az új vezeték New Yorkból kiinduló végpontja Európához érve két felé ágazik, és a brit Bude városában, illetve a spanyol Bilbaóban található adatközpontokba torkollik. Az új beruházással a már üzembe helyezett tenger alatti kábelek illusztris társaságát bõvítik, így a Grace Hopper a negyedik lesz a Franciaországhoz csatlakozó Dunant, a Los Angelesbõl Chilébe vezetõ Curie, illetve a Portugáliától Dél-Afrikáig kiépített Equiano után. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között utoljára 2003-ban hoztak létre közvetlen összeköttetést, ugyanakkor Spanyolország számára ez az elsõ hasonló kaliberû nemzetközi fejlesztés, mely szorosan kapcsolódik a madridi régióban kiépülõ, fejlett Google Cloud felhõszolgáltatáshoz is.
A munkáról szóló szerzõdés már az év elején megköttetett a New Jersey-székhelyû SubCom tenger alatti kábel szolgáltató közremûködésével, a közös projekt befejezését pedig 2022-re ígérik.