Három igényes, félmoduláris tápegység a belépõ kategóriában
A Fractal Design, a közelmúltban bemutatott, stílusos megjelenésû Torrent Compact gépházak gyártója, ezúttal tápegységekkel jelentkezik. Márpedig, ha PC építésérõl van szó, ma már a többség jól tudja, hogy nem érdemes félvállról venni a rendszer alappillérét, vagyis a tápot, melybõl hivatalos Bronz minõsítés alatti modelleket nem igen javaslunk. Ez a három belépõ szintû, 80 Plus Bronze tanúsítvánnyal rendelkezõ tápegység ezt szerencsére teljesíti is, ráadásul szintén nem festenek rosszul, kapacitásuk pedig legfeljebb 750 W-ig terjed.
Az Anode Bronze névre keresztelt, inkább általános felhasználású gépekhez szánt tápegységek 550W, 650W és 750W-os változatokban érkeznek. Persze egy 750 wattos PSU a legtöbb játékos géphez több, mint bõséges támogatást nyújt, az új RTX 40XX kártyák azonban alaposan átrajzolják a megszokott terepviszonyokat. A három modell mindegyikét egységesen 140 x 150 x 86 mm-es dimenziók közé szorították, súlyuk pedig kereken 2 kg lett. A 80 Plus Bronze minõsítés pedig azt jelenti, hogy hatékonyságuk 20 százalékos terhelésnél 85 százalék, 50 százalékos terhelésnél 88 százalék, 100 százalékos terhelésnél pedig ismételten 85 százalékos lesz. Ez a költésges Titanium tápok 94, 96, illetve 94 százalékos hatékonyságához képest nyilván nem kiemelkedõ, de a plecsninek köszönhetõen legalább elvárhatjuk, hogy kiszámíthatóan teljesítsen, a feladatnak tökéletesen megfelel, és talán nem marad el vészesen a valóban arany középútnak tekinthetõ Gold matricás daraboktól.
A Fractal Design az egyenáramról egyenáramra történõ átalakítást választja, amely abból áll, hogy a váltakozó áramot (például 230 V) egyenárammá (12 V) alakítja át, majd ezt az egyenáramot (12 V) átalakítja 3.3 V-ra vagy 5 V-ra, amely más komponensekhez, például a ventilátorokhoz, az RGB-hez és a különbözõ meghajtókhoz szükséges. A specifikációk közé tartozik az ATX 2.52 szabvány támogatása is, amely pedig megköveteli a gyártóktól, hogy az alternatív alvó üzemmóddal (ASM) rendelkezõ tápegységek 180 másodpercenként ellenálljanak a tápciklusoknak. Az Anode Bronze amúgy egyetlen 12V-os sínnel rendelkezik, OVP, UVP, OPP, SCP, OCP, valamint OTP védelmet tartalmaz. Érdekesség, hogy a gyártó 100 000 órás várható élettartamra kalibrálta, méghozzá 40°C-os maximális üzemi hõmérsékleten, teljes terhelés mellett. Az ehhez szükséges hûtésrõl egy 120 mm-es ventilátor gondoskodik, egyelõre ismeretlen mechanikával.
Mint minden félig moduláris tápegység, a széria nem eltávolítható 24 tûs és 4+4 tûs CPU kábelekkel rendelkezik, emellett a dobozban négy (520 mm hosszú) 6+2 tûs PCIe, nyolc (akár 650 mm hosszú) SATA és kettõ (400 mm hosszú) Molex moduláris kábelt csomagoltak. Összességében a csatlakozók minden modellnél azonosak maradnak, kivéve az 550 W-os változatot, amely sajnos egyetlen SATA-val kevesebb opciót kínál a felhasználóknak. Talán a megfizethetõbb árkategória egyik kényelmi hiányossága, hogy a kábeleket szereléskor túl merevnek érezhetjük. Ha a megspórolt árkülönbözetbõl ezen szeretnénk javítani, a Fractal kínál rugalmasabb (SATA, PCIe és ATX12V) "Ultraflex" kábeleket, amelyek kompatibilisek az Ion Gold, Ion+, Ion SFX és természetesen az Anode Bronze szériákkal is. Minden Anode Bronze tápegységet öt év gyártói garancia támogat, az árakat viszont egyelõre csak angol fontban találjuk meg.
A hírek szerint konkrétan 63.98, 72.98 és 81.98 £ szerepel az árcédulákon, tehát az 550W, 650W, és 750W modellek nagyjából 29 ezer, 33 ezer és 37 ezer forint körül lesznek elérhetõk. Ezeket az összegeket látva talán elgondolkodhatunk, hogy hasonló árdekvésben találhatunk akár Gold minõsítésû tápegységeket is, mindenesetre a Fractal Design mindig nagy gondot fordít termékeinek minõségére, így akiknek ez fontos tényezõ, biztosan nem járnak majd rosszul a széria újabb darabjaival.