A Gigabyte beújított egy igazi SSD-szörnyeteggel, míg a Patriot lassan nagyítót is mellékel a terabájtos pendrivejához
Alig néhány év alatt vált minden PC alapvetõ összetevõjévé az SSD, mely ígéretes de kezdetleges újdonságból egyre megbízhatóbb, és egyre megfizethetõbb hardverré nõtte ki magát. Az új meghajtó segített csökkenteni a zajos és súlyos merevlemezek számát, miközben jelentõs sebességnövekedést hozott a megszokottakhoz képest. A memóriachipek és vezérlõk új generációi a nagy kapacitású adattárolásba is új életet leheltek, így az igazán költséges darabok már fogadóképesség terén is vetekednek a kövérebb merevlemezekkel, míg a néhány centi helyet foglaló pendriveok lassacskán beérik és kiváltják az USB-s adapterekbe tuszkolt M.2 meghajtókat.
A Gigabyte 2018-ban még ott járt, hogy érdemes lenne elõrukkolni néhány SSD-vel, hiszen, ha már az Asus útjára léptek, ideje volt nekik is követni a trendet és ki kell adni valamit saját brand alatt. Valamit, amirõl majd meg kell gyõzniük a közönséget, hogy érdemes azt választani az olyan ismert és megbízható veterán termékek helyett, mint a Samsung Pro és Evo szériái. Ma azonban ott tartunk, hogy bejelentettek egy olyan vaskos és súlyos meghajtót, amit elsõ ránézésre simán elkönyvelhetnénk videokártyának is, fõleg mióta csak ritkán találkozunk velük. Az biztos, hogy az alaplapok és VGA-k terén begyûjtött tapasztalatokat ügyesen hasznosították, ugyanis az AORUS XTREME Gen4 AIC nem kevesebbet kínál, mint 32 TB szabadon felhasználható üres tárhelyet, és 28 GB/s-os adatsebességet, egyetlen látványosan masszívra sikerült eszköztõl.
Az az egy eszköz persze valójában nyolc darabot fog hadba abból a 4 TB-os Aorus Gen4 7000s-bõl, melyeket még januárban harangoztak be, és amelyekrõl mi is említést tettünk. Ezeknek az M.2 formátumú NVMe meghajtóknak több versenyképes különlegessége is akadt, ugyanis amellett, hogy kihasználták a PCI Express 4.0 szabványt, nagyjából 7000 MB/s-os adatsebességet kínáltak, és nem csak olvasás, de írás terén is majdnem hozták ezt az értéket. Nos, év végén még csak azzal büszkélkedhettek, hogy újdonságuk gyorsaságával alaposan lehagyta a Samsung és a Western Digital legjobb ajánlatait, most viszont egymásra pakolta és alaposan lehûtötte õket, hogy a RAID konfigurációnak köszönhetõen elképesztõ sebességet préseljen ki az amúgy sem cserepados termékébõl. A nagy mûveletrõl a Phison PS5018-E18 vezérlõ gondoskodik, mely olvasás esetén lazán hozza a 28 GB-ot másodpercenként, írás alatt pedig alig másfél megabájttal marad le, lényegében megnégyszerezve az önálló Aorus 7000S által produkált tempót.
Hogy az extrém teljesítmény alatt ne legyen probléma a melegedésbõl, a stílusos burkolat alatt olyan alumínium bordázatot visel, melyet egy középkategóriás GPU sem feltétlenül dobna le magáról, és akkor még a backplate-rõl, vagyis az alsó felét védõ takarólapról szó sem esett, ami olykor még egyes videókártyákon is extrának számít. Mindehhez társul még két ventilátor, melyek három fázisban képesek dolgozni, az optimális fordulatszám beállítását pedig az összesen tíz darab hõérzékelõ szenzor hivatott elõsegíteni, melyek a legkritikusabb melegedési pontokról közölnek valós idejû jelentéseket. A teljes pakkot az Aorus tárhelykezelõ szoftverében vonhatjuk irányításunk alá, ahol a hõértékek leolvasása mellett a hûtési profilokat is beállíthatjuk. A Storage Manager azonban kínál ennél fontosabbat is, ugyanis itt a RAID összeköttetés típusát is közvetlenül módosíthatjuk, mely jelentõs befolyással van a sebességre és a hibátlan teljesítményre is, ugyanis minél feszesebbre vesszük a tempót, annál nagyobb az adatvesztés esélye. A 7000s tehát bõven meghaladja az átlag felhasználók igényeit, így valószínûleg az ára sem lesz barátságos, és inkább az ezer dolláros ársávban indul majd.
Ennél valamivel barátságosabb, és az átlag halandónak is egészen érdekes ajánlat lehet a fõleg memóriákról, és egy ideje már különféle perifériákról is ismert Patriot legújabb miniatûr meghajtócsaládja. Az apróság különlegessége, hogy darabonként mindössze néhány centimétert szorít ki magának a térbõl, mégis relatíve nagy tárkapacitást és több mint vállalható adatsebességet kínál. A Supersonic Rage Prime sorozat második frissítésérõl van szó, mely USB3 3.2 Gen2 csatlakozóban végzõdik, a hagyományos Type-A fejen keresztül pedig ideális esetben 600 MB adatot préselhet át másodpercenként, kevésbé ideális esetben azonban felmelegedhet, ami árt az ígéretesen induló teljesítménynek. Nos, ha már SSD-k és evolúció, a kis kupakos kulcstartóba csomagolt memórialapkák is túl vannak néhány generációváltáson, az új RAGE PRIME széria legvéznább darabja ugyanis 250 GB-ot, a középsõ testvér 500 GB-ot, a nagytestvér pedig egy egész TB-ot kínál egy kis összetolható házikóban.
A Supersonic Rage Prime mindezt 1 cm x 2,1 cm x 5,3 cm-es dimenziók közé szorítja, ezzel ügyesen lobbizik az elismerésért, mely a legkisebb, de egyben a legnagyobb pendrive-nak jár. A legjobb, hogy ilyen kapacitással már úgy is elindulhatunk adatot menteni, hogy ehhez nem lesz szükség külsõ/belsõ SSD-re, vagy merevlemezre, ráadásul, ha a család haldokló retro PC-jét szeretnénk szétszedés nélkül átmenteni az utókornak, a kompatibilitással egészen Windows XP-ig, illetve Windows 2000-ig nem lesz probléma. Ami még problémás lehet, az az ár, azonban a 250 GB-os mûtyûrért 49€ nem is rossz, mivel az nagyjából 15 ezer forintnak felel meg, de a 89 és 168 €, vagyis 30 és 60 ezer forintos arányos emelkedés is helyénvalónak tûnik, igaz, a ritkaságukból és az adóból származó extrákkal sajnos számolni kell, de talán még így is sokak számára izgalmasak lehetnek, a forgalmazásuk ugyanis hivatalosan megkezdõdött, így szép lassan eljuthatnak a magyar piacra is.