Aki esetleg a cheatprogramok özönétõl fél, az talán még várjon egy kicsit a konzol eladásával
Ez gyors volt! Nagyjából ez volt az elsõ reakciónk, mikor azt olvastuk, hogy több sikeres kísérlet is történt az alig egy éve megjelent játékkonzol feltörésére. A PlayStation 5 ezen a héten ünnepelheti az elsõ évfordulóját, ám a jól sikerült konzol mögött álló Sony mosolya valószínûleg kevésbé lesz õszinte. Történt ugyanis, hogy nem csak egy általuk alkalmazott szakértõ talált kiskaput, de egy ismert hackercsoport is bizonyítékokkal szolgált a rendszer feltörésére.
Felpörögtek az események a világ kedvenc asztali játékkonzolja körül, hiszen ma két jelentés is befutott a gép rendszerének feltörésérõl. Az elsõ találat ahhoz a TheFloW néven tevékenykedõ Andy Nguyen-hez fûzõdik, akit a warez és retro játékos közösségek, többek között a Sony PSP és Vita emulátorokról is ismerhetnek. Az úriember úgynevezett "white-hat hacker", vagyis olyan biztonsági szakértõ, aki a segítségnyújtás szándékával adja bérbe a képességeit, általában vállalatok részére. Jelenleg például konkrétan a Sony-nak dolgozik, Twitter-fiókján pedig nemrég megosztott egy képet a PS5 fejlesztõi menüjérõl, mely átlag halandók számára elérhetetlen. A kép azt közli, hogy neki sikerült feltörnie a gép firmware-ét és belépni abba az amúgy rejtett Debug menübe, melyet élõben leginkább a konzol és az ahhoz készülõ játékok készítõi láthatnak.
A sikernek is nevezhetõ eredményével ennél bõvebben nem kérkedett el, mivel a munkája jelenleg az, hogy mások elõtt fedezzen fel támadási felületeket, esélyt adva a Sony-nak a biztonsági kockázatok kivédésére. Bár korábban nem okozott számára borsot törni a Sony orra alá, az elsõ megosztást követõen egy szûkszavú bejegyzésben egyértelmûvé is tette, hogy a titok részleteit nem tervezi a világ elé tárni, szóval addig senki ne álljon fél lábon. Bár a kereskedelmi forgalomba szánt gépeken letiltott menü elérése azt is jelenthetné, hogy a módszer ismeretében nem hivatalos alkalmazások is futtathatók lehetnének, a dolog ennél bonyolultabb. A kiterjesztett lehetõségekkel például különbözõ csomagfájlok letölthetõvé válnak, ám a Sony hivatalos aláírása nélkül elvileg nem futtathatók, tehát ez még nem jelenti azt, hogy aki esetleg valahogy reprodukálja TheFlow módszerét, az mostantól például csalhat a világ összes online játékában.
Nos, a japán vállalatnál valószínûleg néhány alkalmazott sokat fog túlórázni a karácsonyi szezonban, ugyanis nagyjából az elsõ hírrel párhuzamosan egy jóval aggasztóbb bejegyzés is felbukkant. A fail0verflow néven hírhedté vált csoport ugyanis minden jel szerint szintén sikeresen törte át a PS5 biztonsági falait. A közzétett képen egy PS5-ös firmware-frissítés visszafejtett kódrészlete volt látható, bármiféle érdemi kommentár nélkül. A közönség hamar izgalomba is jött, ám egy darabig csak találgatni lehetett, hogy pontosan mi és hogyan történt, végül közölték, hogy a firmware titkosításához és visszafejtéséhez szükséges kulcsokat szerezték meg. A hackerek több konzolgeneráción és platformon átívelõ tevékenysége korábban a PlayStation 3, legutóbb pedig a PlayStation 4 és Nintendo Switch konzolok feltöréséhez vezetett, az online csalókat jelképezõ barbárok azonban valahogy mégsem törték át a digitális kapukat.
A csapat jelezte, hogy kizárólag szoftveres úton jutottak el a kulcsokig, az azonban nem világos, hogy képessé váltak-e a Sony hivatalos aláírásának helyettesítésére is, mellyel valóban teljesen megnyithatnák a konzolt a kalózok elõtt. Egyelõre két lehetõség áll az érdeklõdõk elõtt: vagy egy bizonyos firmware verzió alatt játszhatóvá válnak a másolt játékok, esetleg megtörténik gép teljes uralmának megszerzése, mellyel lényegében bármilyen módosított és teljesen új alkalmazás vagy emulátor telepíthetõvé válik. Bár ma már az elsõtõl a negyedikig minden PlayStation konzolt sikerült bizonyos mértékig feltörni, a módosított firmware általában a gép kizárását vonja maga után, így ezzel kevesen próbálkoznak. Az online jelenlét tehát módosított rendszerrel nem igazán lehetséges, az értékelhetõ netes csalások zöme pedig összetettebb egy pendrive-ról futtatható kis alkalmazásnál.
A Sony természetesen még emészti a dolgot és nem reagált egyik bejelentésre sem. Egyelõre a fail0verflow sem közölte a további terveit, azt viszont jelezték, hogy a Sonynak nehéz dolga lesz, ezeket a kulcsokat ugyanis egy sima firmware-frissítéssel nem lehet simán lecserélni. A másolt szoftverek kánaánja és a konzolos csalókkal ellepett szerverek pokla tehát még nincs a nyakunkon, a kulcsok birtokában azonban a hackerek egyre közelebb kerülhetnek a megoldáshoz, a közönség egy része pedig úgy véli, hogy a Sony ezúttal rendesen elhibázta, hiszen az új generáció sokkal hamarabb elvérzett, mint az azt megelõzõ kettõ.