Az utóbbi idõk egyik legnagyobb magánadatokat tartalmazó adatbázisa vált nyilvánossá
Az adatbiztonság mára a digitális világ talán legnagyobb kihívásává vált. A sötét web hacker fórumain és a nemrég beszántott DarkMarkethez hasonló illegális piacterein adják-veszik az adatlopások során zsákmányolt személyes információkat. A legnagyobb értéket persze a vállalati adatok képviselik, de nagy csomagban a hétköznapi felhasználók kényes jelszavai is értékes prédának számíthatnak, hiszen sokszor egy feltört e-mail fiók elég lehet egy bankszámla megnyitásához. Egy aktuális jelentés szerint a közelmúltban kiszivárgott adatbázis milliárdos tételben sorakoztat fel különbözõ belépési adatokat.
A technológiai újdonságokra szakosodott CyberNews múlt héten közölte a hír, miszerint ismét átlagos felhasználók tömegeit érintõ adatszivárgás történt. Az újabb súlyos eset egy a hackerek körében nagy népszerûségnek örvendõ fórumhoz köthetõ, melyen körülbelül 3.2 milliárd bejelentkezési adat vált nyilvánossá. A tekintélyes méretû adatbázis részeként fõleg felhasználónevek, e-mail címek, illetve ezek valamelyikéhez, vagy akár mindkettõhöz tartozó jelszavak kerültek elérhetõvé, melyek így lényegében szabad prédává váltak a kiváncsiskodók számára. A lopott személyes adatokat tömörítõ gyûjtemény állítólag minden idõk legnagyobbja, a hasonló esetek történetében.
A CyberNews is belenézett a tengernyi adatot felsorakoztató adatbázisba, melyben több mint 3.27 milliárd jelszóval megtoldott e-mail címet találtak. Azt is biztosra veszik, hogy a jelenleg COMB (Compilation of Many Breaches ) – különbözõ betörések gyûjteménye – néven futó csomag alapja egy 2017-es adatbázis, mely annak az évnek az illegális úton begyûjtött termésébõl 1.4 milliárd találatot foglalt magában. Véleményük szerint a fennmaradó, nagyjából 1.9 milliárd azonosító ugyan tartalmazhat kifejezetten friss adatokat – ahogy ezt a megosztásért felelõs fórum is írja –, de errõl jelenleg nem rendelkeznek egyértelmû bizonyítékokkal. Az elemzõk szerint csak azt lehet kijelenteni, hogy a gigászi gyûjtemény különbözõ adatbázisok összessége, mely most ismételten publikussá vált. A különbözõ betörések számos népszerû online közösségi oldalt érintenek, de nem maradtak ki a tömegeket vonzó filmes streaming szolgáltatók sem, így többek között a LinkedIn és a Netflix felhasználói is kiszolgáltatott helyzetben lehetnek.
A CyberNews ezúttal is megtette, amit ilyenkor tehet, és feltöltötte az összes érintett e-mail címet saját adatbázisába, így mindenki könnyen ellenõrizheti, hogy érdemes-e jelszót váltania. Erre a hivatkozásra kattintva megnyílik az egyszerû keresõsáv, ahová elég beírni egy tetszõleges e-mail címet, máris választ kapunk. Ha a „Check now” gombra kattintva a feltûnõ vörös színben úszó „Oh no! Your email address has been leaked” felirat jelenik meg, érdemes az adott e-mail jelszavát azonnal leváltani, sõt, minden olyan oldalét, ahová korábban ezzel a címmel regisztráltunk. Az hírben azt is megjegyzik, hogy ez nem csupán egy lista, de egy interaktív adatbázis, amibõl egyetlen másodperc alatt kinyerhetõ egy keresés eredménye, vagy az új betörésekre vonatkozó információk.
Az adatbázis természetesen tele van Gmail fiókok adataival, köztük számos magyar vonatkozású címmel is, így aki korábban nem találkozott ezzel az opcióval, az bátran végezzen el az ellenõrzést, és találat esetén a korábbiak helyére készítsen egyedi, egymástól eltérõ jeszlavakat.