2020. 12. 22

Több SSD-t gyártó cég is megtévesztette a vásárlókat

Egyes cégek azonos néven, de kevésbé hatékony alkatrészekkel forgalmazták termékeiketAz ADATA három különböző változatot is kínált azonos név alatt

Sajnos nem számít egyedi esetnek, amikor egy egyártó „elfelejt” szólni a felhasználóknak, hogy a megszokott név és csomagolás mögött már nem pont ugyanaz a termék bújik meg, mint korábban. Az év első felében a merevlemezek kerültek sorra, ráadásul nem is egy, de legalább három közismert gyártó volt kénytelen elismerni, hogy anélkül váltottak lassulást eredményező technológiára, hogy azt valahogy kommunikálták volna a vásárlók felé. Úgy tűnik, az év végére néhány SSD-ről is kiderült, hogy a gyártása olcsóbb lett, a fogyasztói ára viszont nem.

Solid, nem solid

„Not-So-Solid State”, kezdi cikkét a gyártókat lebuktató Tom’s Hardware, aki tesztjei során több kifogásolható esetet is felfedett. A cím az SSD eredeti jelentésére utalva jelzi, hogy a szilárdtest-meghajtók némelyike már nem is olyan szilárd, mióta a gyártók suttyomban alkatrészeket cseréltek bennük. Az ismert tech oldal ugyanis tartott egy kis nyomozást, melyből azt a következtetést vonta le, hogy ha vásárlás előtt egy új meghajtó pontos tulajdonságaira vagyunk kíváncsiak, akkor nem biztos, hogy elég elolvasni a terméklapon feltüntetett adatokat. Mint kiderült, egyes gyártók több forgalomban lévő termékükön is szó nélkül hajtottak végre változtatásokat, tehát hiába nézünk mondjuk sebességet és írástűrést vizsgáló teszteket, mert az aktuálisan beszerzett példány képességei eltérhetnek a korábban ismertetett eredményektől. A tesztek során három olyan SSD-t is találtak, melyek azonos néven kerültek forgalomba, rajtuk egyforma számmal és matricával, de teljesítményüket tekintve már közel sem voltak egyformák.

Már nem tudhatjuk, mi rejlik a dobozban?


A vizsgálatokat egy nagy látogatottságot elérő Reddit bejegyzés tette indokolttá, mely a Black Friday-t megelőző napokban bukkant fel, és az ADATA trükközésére hívta fel a felhasználók figyelmét. Az eset kapcsán az XPG SX8200 Pro modellt vizsgálták meg tüzetesebben, és kiderült, hogy a gyártó szó nélkül leváltotta a meghajtó vezérlését, sőt, még az adattárolásért felelős NAND memórialapkákat is más változatra cserélte, így persze a hozzá tartozó firmware sem maradhatott a régi. Az eredeti modell 2018-ban még a Silicon Motion SMI SM2262ENG NVME vezérlőegységre épült, ám a frissen vásárolt változatban már az alacsonyabb kategóriás SMI SM2262G verziót találták, mely a gyártó utólagos magyarázkodásával ellentétben, igenis érezhető hatást gyakorolt a teljesítményre. Az, hogy egy termék idővel átessen néhány változáson, az ma már nem számít elképzelhetetlennek, hiszen egyes alkatrészek gyártása és elérhetősége idővel nehézségekbe ütközhet, esetleg megjelenhetnek olyan alternatívák, melyek költséghatékonyabban képesek ugyanarra, vagy még többre, mint a korábbi részelemek. A NAND flash cseréje viszont jóval szokatlanabb megoldás, főleg úgy, hogy erről egy szót sem szólnak.

SZó nélkül lecserélték a vezérlőt és a NAND Flash lapkákat is.


Az oldal megkereste az ADATA-t, ami nyilatkozatában azzal védekezett, hogy az alkatrészek cseréje a termékek élettartamának megnövelését szolgálta, a termék pedig továbbra is megfelel az eredeti követelményeknek, és hozni fogja a teljesítményre vonatkozó specifikációkat, melyeket szigorú előzetes tesztek alapján magabiztosan állíthatnak. A vállalat még egy tesztpéldányt is biztosított az oldal munkatársainak, így három 1TB-os modell is rendelkezésükre állt. Mint kiderült, a két új változatban lévő SM2262G controller nem csak más típus, de még alacsonyabb órajelen is dolgozott elődjénél, 650 MHz helyett ugyanis csak 575 Mhz-en futott. Az igazi meglepetés csak ezután következett, mivel a NAND memória mindegyik modellben teljesen eltérő gyártótól származott. Az eredeti kiadás IMFT 64L TLC, és az ADATA által küldött meghajtó Micron 96L TLC lapkái azonos sebességen dolgoztak, míg a boltból rendelt példány Samsung 64L TLC memóriája látványos lassulást mutatott. A megfelelő érték 650 MT/s (megatranszfer per másodperc) volt, míg a gyengébb SSD esetén mindössze 525 MT/s-t mértek, ami alaposan megcáfolja az ADATA teljesítményre vonatkozó ígéreteit.

Bár pár területen egész gyors volt, a Samsung memóriás kiadás rosszul teljesített.


A tesztekbe végül bevonták más cégek meghajtóit is, ahol egyéb trükköket sikerült leleplezni. Egyes esetekben kifejezetten új termékként hirdették meg már jó ideje forgalmazott megoldásaikat, még új típusszámot és nevet is adtak nekik, pedig ezek a hardverek valójában csak optimalizált firmware-t kaptak, mely adott esetben valóban képes többet kihozni ugyanabból a technológiából. Itt bukkant fel ismét a korábban merevlemezeivel csaló Western Digital a WD Black SN750 NVMe SSD-vel, illetve a Kingston a KC2500-zal, melyek új típusnak álcázták magukat. Az eljárás etikája itt is minimum megkérdőjelezhető, hiszen a gyártók biztosíthatnának vásárlóiknak ingyenes firmware frissítést, de ehelyett inkább jobb termékek ígéretével próbálnak új vásárlókat szerezni. A gond tehát azzal van, hogy a vállalatok nem transzparens módon járnak el, nem tüntetik fel a módosításokat, de ez részükről nyilván csak akkor indokolt, ha javítás helyett degradáció történik, vagy extra költségek nélkül, egy frisebb szoftbverrel tudnak jobb sebességet kínálni. A Tom’s Hardware amúgy egészen riasztó eredményeket is tapasztalt, mivel az ADATA leggyengében sikerült módosított SSD-je, a korábbi kiváló teljesítményhez képest 35 százalékos visszaesést produkált.

Az oldal szerint ha nem szeretnénk meglepetést, érdemes olyan gyártók termékét választani, akik saját gyártású chipekkel dolgoznak (Samsung, Micron), a termékeket pedig többnyire inkább továbbfejlesztik, és az ilyen esetekről mindig egyértelmű nyilatkozatokat közölnek.

Források: tomshardware.com - 1, tomshardware.com - 2

2020. 12. 22

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Zöld Menedék Állatvédő Alapítvány
2020.12.25
Hasznos és tanulságos Cikk!A gyártók már régen is szerettek sumákolni, ez sem a 90-es években, sem a 2000-res években nem volt titok!Azonban egy időben elterjedtek a tesztek, sok hozzáértő tuning-műhely és teszt-műhely jött létre és akkor felismerték, hogy igazából csak lejáratják magukat!Ezek szerint ahogy mérséklődött a leleplezések mennyisége és a tesztekről (leginkább a használt és kifutó szériák tesztjéről beszélek, mert mostanra igazából a legtöbben csak új, friss termékeket tesztelnek...) máshová helyeződött át a hangsúly.....talán most ez változik majd! ;)
Tóth Szabolcs
2020.12.22
Nálam egy 128GB kapacitású Adata SU800 SSD-n fut a rendszer már lassan 4 éve, amin 17.3TB adatírás történ és 99% a saját szoftvere szerint is és a HDS szerint is. Szóval ők sem azzal a bizonyos barnával dobálóznak, bár amit most csináltak az tényleg nem szép dolog.
Váradi Dániel
2020.12.22
Micsoda sumákság egy kis plusz pénzért... Marad a Samsung. A 840-es széria óta csak Samsung SSD-t használok és úgy látom nem is érdemes eltérni a márkától. Gyors, megbízható, rendszeres FW frissítésekkel. A 850 Evo-ba már 1000+ napot és 50TB-ot tettem és ezek után 93%-os a kondíciója.Viszont a Western Digital-t sem írnám le teljesen. A WD Red nagyon bevált nálam.
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.