2019. 08. 15

Takarékos játékos kétszázezerért? - Ryzen 5 2600/GTX 1660 számítógép

Az alacsonyabb ársávban is van élet? Van hát, és nem is akármilyen!

Az utóbbi idõben rengeteg prémium kategóriába sorolható konfiguráció fordult meg a kezünk alatt, több videó és cikk is született fél-egymillió forint között mozgó összeállításokról. De mi a helyzet akkor, ha valaki nem kíván több havi fizetést elkölteni, ugyanakkor szeretne egy játékra alkalmas, jó ár-érték arányú számítógépet. Persze kétszázezer forint sem elhanyagolható összeg, ám egy játékra szánt PC még kompromisszumokkal sem olcsó mulatság, így meg kell húznunk a határokat. Az utóbbi idõben nincsenek rossz helyzetben a vásárlók, hiszen az AMD és az NVIDIA is szolgált néhány meglepetéssel, ami a szûkebb kerettel rendelkezõket sem rekeszti ki a játékok világából. Az AMD a Ryzen, illetve Navi szériákkal tett vonzó ajánlatot a leendõ géptulajdonosoknak, míg az Nvidia a Turing architektúrát hasznosító GTX kártyáival kínál megfizethetõ, játékra alkalmas alternatívát. A következõ összeállítás tulajdonosa megtalálta az aranyközéputat, és a két rivális cég kínálatából egyaránt válogatott. 


Konfiguráció - alkatrészek

Zalman i3 Midi

Olcsó, de egészen halk és hûvös.


A Zalman régi motorosnak számít a hardverek világában, nevüket és ismertségüket viszont elsõsorban a hûtési megoldásaikkal alapozták meg. Az évek alatt természetesen számos periféria felkerült a listájukra, ám a legnépszerûbbnek talán mégis a házaik mutatkoznak. Az i3 szériát a korrekt belépõ kategóriába sorolhatnánk, és bár nem tökéletes, a vállalat néhány másiik, olcsó házához képest igazán kellemes darab. A dizájn alapvetõen jó, nem túl csicsás, és a kiállása is robosztusabb, mint néhány hasonló áron kapható dobozkának, de ebben a kategóriában ne várjunk prémium alapanyagokat. A legpozitívabb oldala egyértelmûen a szellõzés és a visszafogott zajszint, annak ellenére, hogy a folyadékhûtõ rendszerek radiátorát alig, vagy egyáltalán nem fogjuk tudni hová rögzíteni. Kompenzálás gyanánt az elõlap mögött három, a hátoldalon pedig még egy LED megvilágítással ellátott, ventilátor kapott helyet, ezen felül pedig még másik három szerelhetõ be. A hétbõl hatot az elõlapi szabályozóval is összeköthetünk, így manuálisan állíthatjuk a fordulatszámot. Porszûrõt találunk ugyan, de az elõlapra sajnos nem jutott, alul pedig csak 120mm-es ventilátorra tervezett nyílást találunk, 135mm-es ventilátorral szerelt táp esetén ez a hézag zajt eredményezhet. A ház alapvetõen egészen jól szerelhetõ, de néhány pontját, pl. a tápegység rekeszét jobban is átgondolhatták volna. Ugyanakkor a rácsos elõlapnak köszönhetõen jól szellõzik, a talpakon a gumi visszafogja a rezgést és a csúszást. Az oldalsó lemez helyén nem ablakos lapot, hanem egy teljes plexit kapunk, így minden lényeges alkarészre ráláthatunk. Figyelem, az Edge alnéven szereplõ másik változat elõlapja teljesen zárt, és sokkal rosszabb a szellõzése, választáskor ügyeljünk erre. ebben az árkategóriában is találhatunk már igényesebb darabokat, de alapvetõen nem járunk rosszul vele, így akinek tetszik a négy ventilátoros Zalman ház, áruházunkból 15 800 Ft-tól rendelheti meg.

AMD Ryzen 5 2600

Ennyiért alig találhatunk jobb ajánlatot


Az AMD-nél beköszöntött a reneszánsz, és a tavaly debütált Ryzen 2000 szériával újra játékba került, méghozzá szó szerint. A vásárló választása tulajdonképpen kézenfekvõ, hiszen a mérsékelt áron beszerezhetõ CPU jelenleg a legjobb ár-érték aránnyal bír, már ha nem számítjuk ide az új 3600-ast, közel kétszer ennyiért. A 12nm FinFET Zen+ dizájnra épülõ processzor 6 maggal és 12 szállal, 3.4GHz alap és 3.9GHz boost órajellel támad, és szinte bármilyen AM4 foglalattal rendelkezõ lapban jól érzi magát. Az X változat ugyan 4.2GHz-ig is feltornássza magát, fogyasztása viszont meghaladja a barátságos 65W TDP értéket. Az alacsonyabb fogyasztásáshoz azonban a vékonyabb hûtõ jár, így aki nem elégedett az amúgy remekül teljesítõ Wraith Stealth hûtõvel, leválthatja egy pár fokkal masszívabb változatra. Amennyiben a nagyobb testvér erejére vágynánk, valóban szükségünk legy egy ütõsebb hûtõre, viszont némi túlhajtás árán, akár a drágább változat, 4.2GHz-es határa is elérhetõ. Az AMD népszerû processzora 43 00 Ft-tól rendelhetõ.

ASROCK AB350M-HDV R3.0

Nem sok extrát kínál, de az árát megéri


Az Asrock kedvezõ árú lapja, micro-ATX méretben szállítja 350 lapkészlet elõnyeit. Ahogy az sejthetjük, nem egy profi tuninglapról van szó, viszont jó minõségû alkatrészek garantálják a hosszú élettartamot. A szilárd kondenzátorok a stabilitásért felelnek, az ELNA audió kondenzátorok pedig a 7.1-es, zajmentes hangért, így akár játszani szeretnénk, akár médiatartalmat fogyasztanánk, nem kell zúgástól, és digitális zörejektõl tartanunk. A Full Spike Protection a feszültségingadozásól óvja meg azlkatrészeinket, a PCB pedig úgynevezett nagy sûrûségû üvegszálas áramköri panel, mely a nedvességgel, pontosabban a rövidzárlattal szemben biztosít ellenállást. A PCIe Gen3 x4 Ultra M.2 csatlakozó, akár 32Gb/s adatátviteli sebességre képes, de támogatja a SATA3 6Gb/s eszközöket is. DDR4 memóriából 32GB, és 3200MHz a maximum. A tuning bár szerepel a lehetõségek között, látva a visszafogott felszereltséget illetve az elhanyagolható mértékû passzív hûtést, csak óvatosan próbálkozzunk. A kedvezõ árú AM4-es lap sajnos elfogyott, azonban jobban felszerelt rokona, az ASROCK AB350M PRO4 R2.0, mindössz 22 000 Ft-tól elérhetõ!

Chieftec 600W Element ELP-600S

Alacsony ára ellenére egészen korrekt termék


A Chieftec népszerûsége az évek alatt visszacsúszott néhány szintet, de ez nem jelenti azt, hogy termékeik ne lennének ajánlhatók, pláne egy takarékosabb rendszer esetén. Bár a tápegység maga a mestergerenda, és javasoljuk, hogy minden esetben nagy mûgonddal válasszunk, a Chieftec kedvezõ árú 600W-os PSU-ja megbirkózik a neki szánt feladattal. Sajnos hivatalos 80 PLUS minõsítésrõl nem beszélhetünk, de a gyártó 85% (Bronze) hatékonyságot ígér, melyet a fellelhetõ tesztek meg is erõsítenek, 300W terhelés esetén pedig kifejezetten dicsérik. A kábelek a 20+4-es ATX-en kívül harisnyázatlanok, azonban elég hosszúak, hogy minden alkatrészhez kényelmesen elvezethessük õket. A 120mm-es YATE LOON D12SH-12 ventilátor egy olcsóbb, de megbízható, csúszócsapágyas megoldás, mely meglepõen halkan teljesít szolgálatot. A kedvezõ ára ellenére egy egészen jó eszközrõl beszélhetünk, mely megéri az áruházunkban szereplõ 13 800 Ft-os vételárát.

G.Skill F4-2666C19S-8GNT 8GB 2666MHz DDR4 VALUE

Még egy elfért volna belõle


A G.Skill népszerû gyártó, akár belépõ szintrõl, akár komolyabb tuning memóriákról van szó. A vásárló nem ment túl messzire, pedig ma már elõfordul, hogy 8GB DDR4 memória már kevésnek bizonyul. A legnagyobb gondot mégsem ennek tulajdonítjuk, a 2666Mhz-es CL19 idõzítésû memória ugyanis egyedül van. Így sajnos elesik a Dual channel-bõl adódó sebességtõl, ez pedig számos játéknál kisebb-nagyobb akadásokat eredményezhet, ami fõleg online összecsapások esetén lehet végzetes. A kedvezõ árú memóriából jelenleg kifogytunk, azonban a Crucial megegyezõ paraméterekkel bíró modulja még kedvezõbb áron, 11 860 Ft-ért kapható.

Western Digital 1TB SATA3 64MB WD10EZRZ

Reméljük egy SSD-vel is kiegészül


Sok mindene érdemes lehet spórolni, ám a tápegységen és a gyors háttértáron aligha érdemes, pláne, hogy utóbbiból még a leglassabb is jóval gyorsabb, mint bármelyik általános merevlemez. A listáról tehát lemaradt a mára kötelezõnek számító SSD meghajtó, azonban helyet kapott egy 1Tb tárhellyel rendelkezõ 3,5"-es asztali merevlemez, mely SATA3 csatlakozón keresztül dolgozik, azonban csak 5400RPM-es. A fordulatszám ugyan nem 7200, cserébe halkan és hûvösen dolgozik, ettõl függetlenül reméljük, hogy a vásárló rendelkezik SSD meghajtóval, a rendszer és a legfontosabb programok gyors betöltéséhez. A Megbízható WD merevlemez 11 873 FT-ért kapható.

Colorful GeForce GTX 1660 iGame Ultra 6GB GDDR5

Kicsit zajos, de elég hûvös


Nem zárhatja más keretbe az eddigieket, mint a videokártya, ami a processzor után a legizgalmasabb komponens. Az Nvidia lecsupaszította Turing architektúráját, és 12nm-es TU116 lapkáját megszabadította az RT és tensor magoktól, melyek egyébként megegyeznek az RTX szériával. Életre hívását nem más indokolta, mint az a tény, hogy a kissé túlárazott RTX széria mellett, számos játékos nem talált igényeihez, és pénztárcájához illõ megoldást. A GTX16 széria terepe a Full HD, vagyis az 1920x1080-as felbontás, akár maximális beállítások mellett, de kompromisszumokkal az 1440p területére is bemerészkedhetünk. A kártya maga mögé utasít egy GTX1060-at, és egy RX590-et is, így a teljesítménye ebben a kategóriában magabiztosnak mondható, miközben fogyasztása barátibb, és technológiája modernebb ezeknél. Ez nem feltétlenül igaz a memóriára, a fedélzeten ugyanis 6 GB, GDDR5 található, 192-bit memóriabusz társaságában, mely segített visszafogni a VGA árképzését. 

Barátságos áron korrekt felszereltség


A Colorful bizalmatlanságot ébreszt, mert ismeretlen a márkanév? A kétely érthetõ, ugyanakkor õk Kína legismertebb videokártya brand-je, így egyszerûen csak arról van szó, hogy a mi piacunk eddig nem volt érdekes a számukra, (a termék hivatalos adatlapja ITT megtekinthetõ). Az iGame jelölésû kártyát nem vádolhatjuk olcsó kivitelezéssel, hiszen egy három ventilátoros, gyárilag tuningolt, RGB fényekkel, és hátlappal ellátott darabról beszélünk, ami még dual BIOS-t is kapott. A hûtés jól teljesít, a kártyát visszafogott melegedés jellemzi, cserébe játékok alatt kissé hangos, ám ha választanunk kell a hosszú élettartamú stabil mûködés, és a halk de szép lassú olvadás között, valószínûleg egyszerû a döntés. Az órajel 1530MHz alap, 1785 és 1860MHz boost opciókra oszlik, és egyetlen 8pines csatlakozót kér tápegységünktõl. Ha olcsón keresünk versenyképes teljesítményt, ahol még a WQHD felbontás sem tabu, a Colorful ajánlatát 79 000 Ft-ért érhetjük el.

Tesztek

A GTX 1660-at tulajdonképpen a Full HD hívta életre, ezért tesztjeink is 1920x1080 felbontáson futottak le, azonban kíváncsiságból néhány kör erejéig flugrottunk egy lépcsõt, és az Assassin Creed kedvéért 2560x1440-ben is lemértük teljesítményt. 

Miénk a tenger, és rajta az összes sziget, csak bírjuk erõvel.


Az Assassins Creed Odyssey bõven nyújt kihívást rendszerünk számára, az ógörög terepasztal valós idejû megjelenítése ugyanis rendesen megizzasztja a hardvereket. Nem volt ez másként aktuális tesztünkben sem, mi azonban nem estünk kétségbe, és WQHD alatt is bevetettük a kártyát. A 1080p-s mérések során átlag 78 FPS-t kaptunk, a minimum pedig 35 volt, ami nem túl fényes eredmény, bár Ultra beálíltásokról beszélünk, az átlag 60 feletti eredmény pedig tökéletes játszhatóságot jelent. Ami érdekes, hogy a minimum FPS 35 volt, míg 1440p-ben 31, ami nem sokkal alacsonyabb. Az emelt felbontáson átlagban már csak 41-et mértünk, a maximum képckockaszám pedig 56 volt.

Itt mindenki megõrült, de van nálunk orvosság, ráadásul többféle kaliber is.


A Rage 2 egy újabb posztapokaliptikus lövölde, igaz, az õrültebb fajtából. Sajnos az elõzõ rész után ennyi évvel nem kaptunk se túl érdekes, se túl hosszú történetet, és az autóvezetésnek se lett sokkal több értelme, mint korábban volt, azonban ideig óráig különleges képességeinknek, és a finomra hangolt lövöldözésnek hála rendkívül jól szórakozhatunk. Annyit kicsit furcsálunk, hogy a Doom és a Wolfenstein játékok tután, hogy teljesíthet ilyen közepesen egy grafikus motor. 1080p és ultra beállítások mellett, 66 volt az átlag, 51 a minimum és 80 a maximum FPS, ami stabil játszhatóságot jelent, és az Assassin's Creed-nél is jobban szuperált. 

Az Eternal érkezéséig melegítsünk be egy kicsit a 2016-os epizóddal.


Ha már Doom, legyen a végén egy gyorsteszt a 2016-os Dommal, ami egészen addig biztosan felbukkan még, amíg év vége felé meg nem jelenik a folytatás, a Doom Eternal. A Vulkan API-nak köszönhetõen AMD és NVIDIA kártyákból egyaránt impozáns teljesítményt csalhatunk elõ, ami esetünkben 99 átlag és 74 minimum FPS-t jelent, ami multiplayer csaták esetén is tökéletes.

200 lett, maradhat?

Hogy alacsonyan tartsuk egy számítógép árát, élnünk kell bizonyos kompromisszumokkal, ami esetnkben az SSD hiányát, és az egytlen memóriamodult jelentette. Látható, hogy ennyi pénzért is szuper játékos gép rakható össze, még ha emiatt le is kell mondanunk a prémum kategóriás alkatrészekrõl. Az élmény és a gép szempontjából egyaránt azt javasoljuk, hogy a idõvel vásárló idõvel tegyen szert egy SSD-re, hiszen nagyon barátságos áron hozzáférhetõk, és jelentõsen javítják a felhasználói élményt, továbbá a 8GB-os DDR4 memória is jobban tudna együtt dolgozni egy azonos paraméterekkel rendelkezõ társsal. Végül egy ütõsebb processzorhûtõre is szükség lehet, ha szeretnénk a videokártya mellet, a Ryzen 5 2600-at is magasabb órajelen üzemeltetni. A barátságos kis összeállítás a cikk befejezésének pillanatában IDE kattintva 205 000 Ft-tól megvásárolható, illetve kedvünk szerint módosítható, bõvíthetõ.

2019. 08. 15

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban?
Ha most állsz egy új számítógép vagy laptop vásárlás előtt, biztosan te is elakadtál már azon a kérdésen, hogy vajon az AMD vagy Intel processzor közül melyik éri meg jobban. Ez az örök vita, ami talán sosem fog teljesen eldőlni, hiszen mindkét gyártó rendelkezik erős előnyökkel és bizonyos kompromisszumokkal.
Ahhoz, hogy igazán jól tudj dönteni, fontos, hogy átfogó képet kapj a különbségekről, a technológiákról és arról, hogy milyen igényekhez melyik processzor passzol leginkább.
Ebben a cikkben olyan tapasztalatokra és szakmai ismeretekre támaszkodva segítek neked eligazodni az AMD vagy Intel processzor kérdésében, hogy ne csak a marketing szlogenekre, hanem a valódi teljesítményre és felhasználói élményre alapozd a választásodat.
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Teljesítmény: nem csak az órajel számít
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: hol kapsz többet a pénzedért?
Kompatibilitás és platform támogatás
Milyen felhasználóknak melyik processzor ajánlott?
Jövőállóság és technológiai újítások
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Az AMD és az Intel története több évtizedre nyúlik vissza, és mindkét cég rengeteget fejlődött az elmúlt években. Az Intel hosszú ideig szinte egyeduralkodó volt a processzorgyártásban, de az AMD az ut

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között
Ha érdekelnek a processzor típusok, akkor biztosan találkoztál már az Intel és az AMD nevekkel. Ezek a két nagy óriás gyakorlatilag uralja a piacot, és bármilyen számítógép összerakásánál vagy vásárlásánál alapvető kérdés, hogy melyik gyártó termékét válaszd. A különbségek sokszor nemcsak technikai részletekben rejlenek, hanem abban is, hogyan működnek, milyen felhasználói élményt nyújtanak, vagy mennyire passzolnak az igényeidhez.
Ebben a cikkben átvezetlek a legfontosabb tudnivalókon az Intel és az AMD processzor típusok között, hogy könnyebben eligazodj a világukban.
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Intel és AMD: eltérő megközelítés a processzor típusok terén
Architektúra és technológiai újítások
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: melyik a jobb választás?
Kompatibilitás és platformok
Overclocking és tuning lehetőségek
Piaci pozíció és innovációk
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Mielőtt belemennénk az Intel és AMD közti különbségekbe, érdemes megérteni, hogy mit is jelent egy processzor. A processzor, vagy más néven CPU (Central Processing Unit), az a számítógép agya, amely elvégzi az utasításokat, futtatja a programokat, és koordinálja a gép működését. Az elmúlt évtizedekben mindkét gyártó hatalmas fejlőd�

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt
A processzor sebesség az egyik legfontosabb mérőszám, amit akkor nézünk, amikor új számítógépet vagy laptopot választunk. De ha őszinték vagyunk, nem mindig olyan egyszerű, mint azt elsőre gondolnánk. Sokszor hallod, hogy minél magasabb a GHz, annál gyorsabb a gép, pedig ennél sokkal több minden befolyásolja a valós teljesítményt.
Ha tényleg meg szeretnéd érteni, mitől gyors vagy lassú a processzorod, akkor ebben a cikkben szeretnék neked segíteni egy igazán átfogó képet adni.
Mi is pontosan a processzor sebesség?
Az architektúra jelentősége
Magok száma és párhuzamos feldolgozás
Cache memória szerepe a sebességben
Az órajel és a teljesítmény kapcsolata
Hőmérséklet és hűtés hatása
RAM és egyéb komponensek szerepe
Szoftveres tényezők és optimalizáció
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Mi is pontosan a processzor sebesség?
A processzor sebesség általában a CPU órajelét jelenti, amit gigahertzekben (GHz) mérnek. Ez az érték azt mutatja meg, hogy a processzor másodpercenként hány ciklust tud végrehajtani. Minél magasabb ez a szám, elvileg annál több műveletet képes elvégezni egy másodperc alatt. Viszont ez az egyszerű magyarázat nem fedi le a teljes valóságot, hiszen a modern processzorokban sokkal több tényező is közrejátszik a teljesítményben, mint pusztán az órajel.
Emellett fontos megérte
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.