2020. 09. 24

Bemutatkozott az új Samsung 980 PRO PCIe 4.0 SSD

Hivatalosan is bemutatkozott, és hamarosan kapható lesz a Samsung SSD-k zászlóshajójaSzeptember végén beindult a 980 PRO

A legjobb SSD otthonra?


Bár kellett rá várni egy kicsit, az SSD-k piacának felső kategóriája hivatalosan is megkapta új csúcsmodelljét, a Samsung 980 Pro ugyanis még idén szeptemberben útra kel a boltok polcai felé. Az újdonság nagyobb teljesítményt nyújt, mint bármelyik hasonló termék, amely a fogyasztók számára jelenleg elérhető, ezzel a Samsung újra elfoglalja vezető pozícióját a legjobb teljesítményű meghajtók között. Csúcstermékről lévén szó, az új Pro ára továbbra sem lesz éppen büdzsé kategóriás, viszont, ha az előző generációhoz viszonyítunk, a TLC NAND alkalmazásával tudtak faragni az árakon is.

A dizájn alig változott, a teljesítmény viszont eszméletlen


A 980 Pro először a januári CES rendezvényen hallatott magáról, aztán július tájékán végre megkezdődtek a szivárgások, ám a teljes kép egészen mostanáig nem állhatott össze. Az ígéretek szerint a Samsung 980 Pro a PCIe 4.0 meghajtók új vonalát indítja el, és állítólag az újdonságai a sorozat legjelentősebb változásai az első NVMe-t használó PRO modellek megjelenése óta. A neves gyártónak ez az első, otthoni felhasználóknak szánt PCIe x4 ajánlata, egy M.2 meghajtó, akár 2.0 TB tárkapacitással. A PCIe 4.0 tavaly indult útjára az AMD Zen 2 processzorok megjelenésével, és sokáig kizárólag a Phison kínált olyan vezérlőt, mely már kihasználta az új csatolót, azonban az E16 nem kínált olyan hatalmas ugrást a maximális sebesség terén, miközben a gyorsuláshoz jó sok extra energiára volt szüksége. Talán nem is véletlen, hogy a gyártók nem árasztották el a piacot PCIe 4.0 meghajtókkal, inkább kivárták, míg valaki előáll egy hatékonyabb megoldással, amire már megéri támaszkodni. Ezt a fontos lépést ismét a Samsung tette meg, méghozzá a Samsung jóvoltából 8nm-es csíkszélességen készült Elpis vezérlővel, mely képes megduplázni a PCIe Gen3 SSD-k maximális teljesítményét is. Azt sajnos egyelőre nem hozták nyilvánosságra, hogy konkrétan milyen felépítésű a lapka, csak azt, hogy az előző nyolcmagos modellnél újabb ARM chipről van szó, mely valószínűleg nyolc csatornás kiépítést használ.

Rejtélyes ARM vezérlőchip, hővezető kupakkal


Az új Elpis vezérlő mellé új 3D NAND flash memória is készült, és bár a rétegek számát nem pontosították, mivel azt állítják, hogy 40%-kal több, mint az előző generáció 92 rétege, így valóban logikusnak tűnhetne akár a 128L 3D NAND is, ahogyan arra az anandtech.com tesztje utal, ám egy korábbi Samsung közlemény arra utal, hogy valójában 136 rétegről van szó. Ezen a területen amúgy nem egészen a Samsung volt az első, mert nagyjából egy hónapja a Hynix beelőzte őket, a saját 128 rétegű megoldásával, most azonban 8 plusz réteggel rájuk licitálnak. Érdekes, hogy a Samsung milyen sokáig kivárt, míg végül az 2-bites MLC NAND leváltása mellett döntött, és a piaci szereplők nagy részéhez hasonlóan átállt a kevésbé költséges, 3-bites TLC NAND alkalmazására. A TLC elvi sebességhátrányát SLC (Single-Level Cell) gyorsítótár bevetésével igyekeznek kiküszöbölni, azonban még mindig megmaradt az írástűrés kérdése, az MLC elhagyásával ez az impozáns érték ugyanis drasztikusan csökken. Ez nagyjából annyit tesz, hogy a DWPD értéke nagyjából a feleződött (0.3 DWPD), így az új PRO ezen a téren közelebb kerül az EVO, vagy EVO Plus modellekhez, az indoklás pedig nagyjából annyi, hogy az otthoni felhasználók többsége nem akar naponta ipari mennyiségű adatot mozgatni. Az írási teljesítmény csúcsát az SLC gyorsítótár határozza meg, ha pedig betelik, akkor bizony jelentős lassulást tapasztalhatunk. Itt kanyarodunk vissza jól megérdemelt PRO névhez, ugyanis a Samsung jelentősen megnövelte az SLC tár méretét, a maximális sebességhez pedig beveti az úgynevezett TurboWrite 2.0 technológiát, ezzel megtartva előkelő pozícióját a valódi csúcskategóriában.

5 év garanciával, és korrekt árazással


A hír rendkívül friss, ám néhány ismertebb külföldi tech-oldal már megkaparinthatott egy-egy tesztpéldányt, így megfelelő képet kaphatunk a 850 PRO felépítéséről, képességeiről, és úgy általában a sorozat fejlődésének mértékéről. Ami a külsőségeket illeti, továbbra is a stílusosan egyszerű fekete színű nyomtatott áramköri lapot láthatjuk, a vörös PRO felirat pedig már messziről segíti az azonosítást. Az Elpis kontroller a második a sorozat történetében, melyen fém hővezetőkupakot láthatunk, és a 850 PRO összességében a harmadik a sorban, melynek a hátoldalán található címke egy extra vörösréz réteget is kapott, ezzel segítve a felhevült eszköz hőleadását. A vásárlók számára leginkább lényeges szempont azonban mégiscsak a sebesség, melyben szépen maga mögé utasítja a konkurenciát, és egyértelműen uralja a piacot. Ahogy azt sejthetjük, a szekvenciális adatmozgatás esetén nem lehetetlen számára a 7GB/S-os olvasási sebesség, írás esetén pedig simán eléri az 5GB/s olvasási sebességet másodpercenként. Az energiagazdálkodás terén a meghajtó támogatja az olyan funkciókat, mint az ASPM (aktív állapotú energiagazdálkodást), az APST (autonóm teljesítményállapot-átmenetet), és az L1.2 ultra alacsony fogyasztású üzemmód a teljes energiafogyasztás szabályozásához, valamint tovább finomították a dinamikus hővédelem (DTG) technológát, mely lehetővé teszi, hogy hosszabb ideig írjunk adatokat anélkül, hogy a készülék lelassulna. Ami különös, hogy a tesztek szerint az Intel Optane SSD 905P és Samsung 970 Pro is képes hosszabb ideig gyorsabb sebességet produkálni, mivel a Samsung jelen esetben arra koncentrált, hogy tartós terhelés esetén is tartsa a lépést, és a gyorsítótár megtelése esetén is korrekt sebességet produkáljon. Az új vezérlő javít a szekvenciális teljesítményen, akkor is, ha TurboWrite 2.0 cache már betelt, a 980 PRO ráadásul a leggyorsabb válaszidővel bír, az eddig ismert flash alapú SSD meghajtók között.

Még idén megjelenik a 2TB-os modell is


Ez egy kiváló arányérzékkel összeállított csomag, mely egyensúlyt kíván teremteni a legfontosabb funkciók között, úgymint kapacitás, sebesség, ár és gyártói garancia. Az 5 év garancia nem véletlen, a 980 PRO nem fog elfáradni egyhamar, a pénzünkért pedig továbbra is a piac legjobb ajánlatát tudhatjuk magunkénak, no persze, azárt várjuk csak ki, hogy mit tud majd a Phison, amint előrukkol az új E18 NVMe vezérlőjével, mely állítólag a Samsung újdonságánál is jóval nagyobb sebességet és komolyabb tartósságot hoz a piacra. Érdemes még megemlíteni a kiváló Samsung Magician szoftvert is, mely nagyszerű monitorozó, illetve benchmark program, ha pedig korábbi meghajónk teljes tartalmát mentenénk át, a Samsung Data Migration Software nyújt hatékony segítséget. A listában az egyetlen kakukktojás a 2TB-os modell, hiszen a teljesítményét érintő információk mellett az ára sem nyilvános, csak annyi tudunk róla, hogy valamikor az év vége felé az is megjelenik. A 250 GB-os modell induló listaára 89.99$ (~28 000 Ft), az 500 GB-os változaté $149.99 (~47 000 Ft), az 1 TB-os kiadás pedig 229.99$ (~72 000 Ft) lesz, megjelenésük pedig legkésőbb szeptember végéig esedékes.

A Samsung hivatalos sajtóközleménye ide kattintva megtekinthető.

2020. 09. 24

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Sz Rena
2020.09.26
Sokan ragaszkodnak a meglévő 970-eshez. Függetlenül attól, hogy Evo Vagy Pro. Nagy arccal belemennek részletekbe és lényegtelen kifejtések vannak a "PRO" megnevezésről. Ez az új teszten is látható, hogy gyors. LOVE SAMSUNG! :)
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.