A SteelSeries öt év után újragondolta Arctis fejhallgatóit, mely tényleg nem csak a nevében prémium
Mióta a dán gyökerû vállalkozás 2007-ben felvette a SteelSeries nevet, évrõl évre igyekezett bizonyítani, hogy az elektronikai eszközök és számítógépes perifériák esetében az úgynevezett "gamer" jelzõ nem csak a bazári megjelenést jelenti, illetve nem csak arra szolgál, hogy indokolatlanul magas árat kérhessenek el érte. Az persze tagadhatatlan, hogy a SteelSeries termékeinek jó része nem nevezhetõ éppen olcsónak, ám az utóbbi években a vaskosabb árcédula egyre minõségibb, idõtállóbb eszközöket takar, melyek végre hosszú távon is kifizetõdõ befektetésnek bizonyulnak. Ennek ékes bizonyítéka lehet a megújult Arctis széria, mely egy vezetékes és egy vezetéknélküli Nova Pro modellel kívánja zárójelbe tenni a konkurencia ajánlatait.
Ez persze nem volt mindig így. A 2000-res évek elején fellendülõ e-sport õrülethez igazított Siberia fejhallgatók például hajlamosak voltak meglehetõsen rövid idõ alatt szétesni, a nem megfelelõ anyaghasználat vagy a gyengén sikerült szerkezet pedig sokszor már az elsõ kézbevételkor árulkodó volt. Voltak persze megbízhatóbb darabok (a Siberia Elite Prism például meglehetõsen masszív darab és még jól is szól), ám a SteelSeries sem volt kivétel a szabály alól, miszerint a 70 ezer forintot is meghaladó árkategóriában – és bõven alatta is – léteztek könnyebben ajánlható alternatívák. Bár a vállalat rengeteg optikai egeret és sok billentyûzetet is kínál kifejezetten játékosoknak, egyik legnépszerûbb sorozatukat egyértelmûen az Arctis fejhallgatók alkotják, melyek 2017 óta több árkategóriában képeznek meglehetõsen korrekt választékot. Bár egyes modellek azóta kaptak ráncfelvarrott kiadásokat, a termékcsalád jó ideje nem bõvült teljesen új darabokkal, ahogy teljesen új vonalat sem vezettek be.
De miért is vezettek volna, ha az Arctis egyértelmûen megtalálta a hangot a vásárlókkal, így inkább az volt a kérdés, hogy mikor láthatunk egy komolyabb vérfrissítést. Úgy tûnik, hogy most, ugyanis bevezetésre kerültek az Arctis Nova Pro modellek, melyekbõl ezúttal is a Wireless, tehát a vezetéknélküli megoldás a legizgalmasabb, hiszen rengeteg érdekes tulajdonsága mellett lehetõséget nyújt a vezetékes használatra is. Izgalmas látni, hogy az említett esetlenségeken miként lép túl egy gyártó, hogy néhány évvel késõbb minden tekintetben igyekezzen igazodni a modern, prémium kategóriás termékekhez, ráadásul különösebb önámítás nélkül. A Nova Pro láthatóan megõrizte az elõdökre jellemzõ letisztultságot és alapvetõen annak a dizájnjára épít, ám azt tovább gondolva jelentõs lépést tett egy a minimalizmust árasztó luxustermék felé, mely talán még mindig nem versenyezhet a valódi stúdió minõséget szállító hangkeltõkkel, de tagadhatatlanul igyekszik adni valamit a minden eddiginél magasabb árért cserébe.
Arctis Nova Pro és Nova Pro Wireles
Az új páros külsejét és a hangzásért felelõs alkatrészeket tekintve lényegében ugyanaz a termék, ám egyértelmûen a Wireless változat szolgál a legtöbb kényelmi funkcióval. A fülesek által kínált opciókat felsorolni is nehéz, hiszen a legtöbb hasonló termékrõl elmondható, hogy valamiben a többiek elõtt jár, más tekintetben viszont lemaradásban van, viszont a SteelSeries mintha igyekezett volna egy listára zsúfolni az összes olyan elvárást, ami az utóbbi években felmerülhetett, és amely jelenlegi felhasználói igények legnagyobb részét fedi le. Persze az összkép most sem makulátlan, de ezek elõtt még térjünk ki a külsõségekre. A változás szembeötlõ, hiszen az igényes, de mégiscsak mûanyag hatást egy finomabb felületkezelés, némi fém és a kecsesebb formavilág igyekszik elrejteni elõlünk. A látványt a szövetrõl egy igényesebb, és a tesztek szerint jól szellõzõ mûbõrre cserélt fülpárnák is tovább erõsítik, melyek a többség számára akár az egész napos viselést is kellemessé teszik, miközben gondoskodnak a kétirányú hangszigetelésrõl is.
A kagylók amúgy szintén keskenyebbek lettek, így az egész termék valahogy egy utcai füles és egy otthoni dizájntermék ötvözetének tûnik. Ez amúgy részben igaz is, hiszen a Wireless változat különálló Bluetooth kapcsolatot is kapott, de errõl majd késõbb. Változott a fejpánt is, melynek merev, fémbõl készült része ezúttal teleszkóposan szabályozható, míg az alatta lévõ anyag se nem beépített párna, se nem rugós, se nem egy övhöz hasonló szíj, hanem egy több rögzítõpont között állítható, levehetõ, rugalmas gumiszerû elem, némi puha szövettel kiegészítve. Azt gondolhatnánk, hogy ez a módosítás leginkább csak az újítás kedvéért történhetett, hiszen a végeredmény nagyjából hasonlóan kényelmes, mint volt, ám több színváltozatban elérhetõ az úgynevezett "Booster Pack", melyekkel a fülesek oldallemeze és a rugalmas fejpánt is cserélhetõ, bár ezek inkább rontanak a megjelenésén, mintsem javítanak rajta. Az összhatás mégis inkább egy visszafogottan stílusos fejhallgatót alkot, és elkülönül a sok kifejezetten bumszli "gamer" terméktõl, melyek némelyikét talán jobb is, hogy nem látjuk viselés közben.
Elõrelépésnek tekinthetõ a fülesen található gombkiosztás is, mely kizárólag a Wireless esetében releváns, hiszen az alapmodellen mindent az irányítópultként funkcionáló GameDAC Gen 2 erõsítõn érhetünk el. A Wireless bal oldalán, egymástól megfelelõ távolságban találjuk a bekapcsoló gombot, a mikrofon némítógombját, és egy matt bevonatú görgõs hangerõszabályozót, mely pont annyira érzékeny, hogy egy véletlen érintéskor ne tolhassuk csak úgy csutkáig a hangerõt. De ez még mind csak a kezdet, ugyanis a kagyló takaróeleme a Logitech G935-höz hasonlóan kipattintható, így hozzáférést kapunk az akkumulátorhoz, melyet ráadásul úgy cserélhetünk ki a mellékelt tartalékra, hogy ha nem húzzuk sokáig a dolgot, a feltöltött kondenzátorok ezalatt gondoskodnak a füles zavartalan mûködésérõl. Nem semmi. Ezek mellett beépített mikrofonok gondoskodnak az aktív zajszûrésrõl is, mely talán nem a legjobb, ami elérhetõ, de mindenképp segíti a zavartalan játékot.
Az informatív kijelzõvel és fizikai hangerõszabályzóval ellátott bázisállomás 2.4 GHz-en mûködik, mely állítólag akár egy emeletes ház szintkülönbségén is átverekszi magát, hogy késedelemtõl mentes hangot biztosítson. A részletgazdag Nova szoftver letöltésével ráadásul számtalan extra lehetõséget kapunk, például külön hangszínszabályzót a különbözõ hangforrásokhoz, tehát külön állíthatjuk a játék és mondjuk a Discord hangképét, ami azért bõven túlmutat azon, hogy általánosnak, mindennapos funkciónak nevezhessük. Ha ez nem lenne elég, a fülesbe nem csak külön gombbal indítható Bluetooth vevõt építettek, de akár a két hangforrást egyszerre is élvezhetjük, tehát telefonunkról mehet egy podcast, míg a gépen kedvenc videojátékunkkal játszunk. Azt viszont érdemes megemlíteni, hogy a fülesen csak az összesített hangerõt állíthatjuk, a két hangforrást muszáj lesz az adott eszközön behangolnunk, ha nem szeretnénk, hogy a lövöldözés vagy az autóverseny robaja túlüvöltse a Spotify listánkat. Szintén érdekes, hogy a bekapcsológomb csak a 2.4 GHz-es kapcsolatot lövi le, a Bluetooth-ról külön kell gondoskodnunk, ez tehát lényegében 2 füles egyben.
Bár a hangszínt a bázisállomás nyomogatásával és tekergetésével is beállíthatjuk, a PC-s felhasználók számára a Nova szoftver a lehetõségek valódi tárházát kínálja. Nem csak különféle hangprofilokat hozhatunk létre játékokhoz, zenéhez vagy egyéb médiatartalmakhoz, de a program még abban is segít, hogy mely sávok elmozdításával milyen változást idézhetünk elõ, illetve azt is elárulja, hogy mit kell tennünk, ha egy akciójátékban kifejezetten a lépéshangokat szeretnénk hallhatóbbá tenni. Az elõre tárolt profilok ráadásul nem feltétlenül olyan haszontalanok, ahogy azt megszokhattuk, egyes tesztek szerint ugyanis tényleg gyárilag hangolták be õket a listában szereplõ játékokhoz, ami talán apróság, de sokak számára spórolhat idõt. Ott van még az említett Chatmix is, így nem csak programonként változhat a hangzás, de egy beszélgetés szereplõivel is egyenként foglalkozhatunk, javítva az eltérõ mikrofonok minõségkülönbségét és hangerejét.
Már majdnem megfeledkeztünk a füles hangzásáról, ám ezt nem véletlenül hagytuk a végére, ugyanis az eddigi tesztek és felhasználói visszajelzések alapján a füles nagyjából olyan jól szól, mint ahogy kinéz. A 40mm-es driverek önmagukban is tisztán és dinamikusan szólalnak meg, és lényegében az összes modern szabványt megkapták, a Dolby Atmostól a Windows Sonicon át a PS5-féle Tempest 3D Audio-ig. A térhangzás 360 fokban teljesül, így a lehetõ legpontosabban fogjuk tudni, hogy egy mellettünk elhaladó légy milyen szögben érkezik és merre távozik. Ez a dicséretes minõségû hangélmény ráadásul a gyári, "lapos" hangképpel teljesül, a finomhangolással pedig még tovább javíthatunk a végeredményen. És hogy mindezt meddig élvezhetjük egyetlen feltöltéssel? Nagyjából 22 órán keresztül, aktív zajszûrés (ANC) mellett, de ha még a Bluetooth is beszáll, akkor is 18 óra üzemidõre számíthatunk, ha pedig még ennél is többre vágynánk, az ANC használata természetesen nem kötelezõ. Az egész tetejére pedig még ráül a "hot swap" funkciós, dupla akkus kiszerelés, a bázisállomás ugyanis az egyiket állandóan tölti nekünk. Egy gyors cserével tehát akkor is játékban maradhatunk, ha megfeledkeztünk volna a fülesben lévõ cellák töltésérõl, ezzel vége az idegeskedésnek, és nincs több végszükségbõl csatlakoztatott USB kábel sem, mely tönkreteszi a vezetékmentességet.
Egyre többen fedezik fel a vezetéknélküli eszközök által kínált szabadság kényelmét, fõleg mióta egyre több gyártó biztosít késedelemtõl mentes adatátvitelt, mely nem csak a kompetitív játékok esetében, de a hétköznapi felhasználás során is kiemelt fontossággal bír. Ehhez pedig talán a legkiemelkedõbb megoldást nyújtja a SteelSeries az új Nova Pro Wireless fejhallgatóval. Aki esetleg valamiért továbbra sem igényli ezt a lehetõséget, hang- és összeszerelési minõség tekintetében az alapmodelltõl is mindent megkap, amire szüksége lehet egy gamer fejhallgatótól. A kihúzható, immár zajszûrõs mikrofon persze továbbra sem hozza egy stúdiómikrofon képességeit, ám egy netes beszélgetéshez vagy csapatjátékhoz elegendõ lesz, a termék többi része pedig szolgál annyi extrával, hogy ezt a kisebb, ám évek óta jelen lévõ gyengepontot elnézzük neki.
Amit viszont nehéz lesz elnézni, az az árazás. Az Arctis Nova Pro ugyanis közvetlenül a gyártótól 279.99 €, ami most durván 111 ezer forint, de üzletünkben jelenleg 88 790 Ft forinttól rendelhetõ. Az Arctis Nova Pro Wireless viszont már 379.99 €, ami valamivel több, mint 150 ezer forintnak felel meg, de sajnos a cikk megosztásának pillanatában még nem kaptunk belõle, így érdemes a termékkeresõnkben próbálkozni. Konzolos felhasználóknak fontos részlet lehet még, hogy a Wireless verzióból PS5 és Xbox kiadás is készül, melyek ugyan PC-vel egyaránt kompatibilisek, de állítólag a PlayStation-ös verzió hajlandó mûködni az új Xbox konzolokkal is, a másik csomag így tulajdonképpen értelmét veszti.