2018. 10. 12

A legolcsóbb NAS-meghajtó - Synology DS115j áttekintés

A DS115j egy néhány éve megjelent belépő szintű, egymeghajtós NAS-eszköz, amit kifejezetten úgy terveztek, hogy a WD My Clouddal felvegye a versenyt. Ez egy kompakt kialakítású hálózati tárhely, kényelmesen elfér a nappaliban és jól néz ki, elsősorban azon felhasználóknak lehet szimpatikus, akik nem bíznak a Google vagy az Apple felhőszolgáltatásában, de akarnak egy stabil, mégis távoli tárolási lehetőséget.

Kialakítás

A DS115j egy teljesen letisztult formájú hálózati eszköz. Extrém fehér megjelenés, négyszögletes kialakítással, ami ebből adódóan nem lesz a ház kakukktojása. Szépségversenyt nem nyer, de legalább nem fog rá felfigyelni a vendég nappaliban, és éppen ez a lényege.

A DS115j szilárd felépítésű, és ha valaki mégis észreveszi, nem kell szégyenkeznünk miatta. Felépítését tekintve nem kelt törékeny benyomást. Az a hátránya, hogy nagy. Legalábbis ahhoz képest, hogy egyetlen merevlemez fér bele. 224 x 166 x 71mm-es méretével jóval nagyobb, mint vetélytársa, a mindössze 170mm-es My Cloud. A beépíthető 3,5”-os HDD-vel szintén nehezebb, mint a My Cloud, merevlemezzel együtt 1,3kg a rivális NAS 960g-jához képest.

Jellemzők

Külseje alapján lehet, a másik alternatívát választanánk, de ha azt nézzük, mit hajlandó értünk megtenni a Synology DS115j, egyértelműen előnyben van. Miközben a My Cloud egy felhasználóbarát, felhőalapú tárolási lehetőség, a DS115j egy teljesértékű NAS. Teljes hozzáférésű DiskStation Manager 5.0-t biztosít, mint minden, a Synology által gyártott NAS-meghajtó, és ez a böngésző alapú operációs rendszer nem csak a létező legerősebb rendszerek egyike, de az árához képest fokozottan intuitívnak mondható.

Harmadik fél általi applikációkhoz hozzáférés, fotó és videó streamelő program, iTunes szerver támogatás, Google Chromecast, mail szerverek és Wordpress hosting mellett távoli kamerás megfigyelés is elérhető a Synology Surveillance Station programján keresztül. Ez a NAS távoli hozzáférést is biztosít okostelefonos applikációkon keresztül, valamint integrált biztonsági rendszerekkel, VPN-nel és CRM eszközökkel rendelkezik.

Hardveres szemszögből némileg szerényebb a felhozatal. A Synology egymagos Marvell Armada 370 processzorral látta el a DS115j-t, ez 800MHz-en üzemel és 256MB-os DDR3 memóriával rendelkezik. A gyártó szerint 103MBps adatolvasási sebességgel rendellkezik ez a NAS, ami szintén előnyt jelent a My Cloudhoz képest.

Tárhelykapacitást tekintve elmondható, hogy a DS115j nem fog cégeket a hátán elvinni, de otthoni felhasználásra kiváló választás. Egyetlen 3,5 vagy (kiegészítővel opcionálisan) 2,5”-os meghajtó szerelhető be, legfeljebb 6TB kapacitásig. Az egyetlen meghajtó azonban nem tesz lehetővé belső backupot hiba esetére, és mindössze két USB 2.0 csatolófelület van az eszközön, de azért kötelező jelleggel van rajta egy Gigabit LAN csatlakozó.

Beüzemelés

A hardveres lehetőségek láttán talán elbizonytalanodhatunk, de a szoftveres része megnyerő, beüzemeléskor pedig egészen visszajöhet az olcsó, kompakt megoldásba vetett hitünk. A DS115j nem hordozza magában a Synology népszerű, eszköz nélküli beépítési lehetőségeit, ehelyett az eszköz középen felnyitható és bele kell csavarozni a merevlemezt, de ez is mindössze néhány percet vesz igénybe.

A merevlemez beszerelését követően máris álomszerűen működik a NAS, mindössze be kell lépni a böngészőbe és beírni, hogy ‘find.synology.com’, vagy le kell tölteni a ‘Synology Assistant’ programot a cég weboldaláról, ami másodpercek alatt érzékeli a NAS-t és megkezdi a telepítést.

A telepítés indítása után megmondjuk a varázslónak felhasználónevünket, jelszavunkat és kinyilvánítjuk RAID igényeinket, ezt követően automatikusan megtörténik a frissítés és formatálás. Ez legfeljebb tíz percig tart, utána használatba is vehetjük a tárhelyet.

Teljesítmény

Igazából nem a DS115j a legszexibb NAS széles e világon, de jó anyagból van és teljesítmény terén is megteszi, amit tenni kell. Nagyobb fájltranszfer esetén 94,6MBps átviteli sebességet tud elérni, valamint 91,6MBps írási sebességet. Az alacsony árkategóriás egy és két meghajtóval működő NAS-ok közt ez kiválónak mondható, az írási sebesség ráadásul lekörözi a riválisokat, ami az Armada 370 chipsetnek köszönhető.

A DS115j akkor is kimutatja foga fehérjét, amikor a processzort megterhelő, több mint kétezer fájlból álló 2GB-os mappát akarunk átpasszírozni a hálózaton. Ekkor az átlag olvasási sebesség 31,8MBps körül alakul, de még ezzel is közel 30%-kal megelőzi a riválisok teljesítményét, és ez az érték majdnem duplája annak, amit a fő ellenfél WD My Cloud-tól láthatunk.

A zajszint több tényezőtől függ, de elsősorban a választott merevlemez típusa dönti el, mennyire lesz hangos a DS115j. WD Red sorozatú merevlemezzel mindössze 25dB mérhető egyméteres távolságból, emiatt ez a NAS-meghajtó jól megfér a nappaliban, és sokkal inkább érdemes a Synology-t választani Netgear helyett, mert utóbbi elég nagy zajt tud csapni.

Megvegyük-e a Synology DS115j-t?

Látszólag a WD My Cloud az egyetlen indok arra, hogy ne vegyük meg, de ez is szertefoszlik, ha a DS115j széleskörű funkcionalitására és kiemelkedően gyors teljesítményére tekintünk. A Synology DS115j mindösze 29000 forint körüli áron elérhető, de ehhez még merevlemezt kell választani. Bármilyen 3,5”-os meghajtót beleszerelhetünk, de a belső backup hiánya miatt érdemes drágább és tartósabb tárhelyet választani, emiatt jó alternatíva a Western Digital Red sorozatának valamelyik tagja.

Bár NAS-meghajtók terén általában nem érdemes az egyrekeszes modelleket választani, a Synology DS115j olcsósága és széleskörű felhasználhatósága miatt megéri a pénzét, teljesítményében is lekörözi mindazt, amit helyette vennénk ugyanennyiért. Költséghatékony megoldás a Synology gyártósoráról, amivel kiélhetjük bizalmatlanságunkat a Google és más mammutvállalatok felhőszolgáltatásaival szemben.

NTG - PCX

2018. 10. 12

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.