2018. 10. 12

A legolcsóbb NAS-meghajtó - Synology DS115j áttekintés

A DS115j egy néhány éve megjelent belépõ szintû, egymeghajtós NAS-eszköz, amit kifejezetten úgy terveztek, hogy a WD My Clouddal felvegye a versenyt. Ez egy kompakt kialakítású hálózati tárhely, kényelmesen elfér a nappaliban és jól néz ki, elsõsorban azon felhasználóknak lehet szimpatikus, akik nem bíznak a Google vagy az Apple felhõszolgáltatásában, de akarnak egy stabil, mégis távoli tárolási lehetõséget.

Kialakítás

A DS115j egy teljesen letisztult formájú hálózati eszköz. Extrém fehér megjelenés, négyszögletes kialakítással, ami ebbõl adódóan nem lesz a ház kakukktojása. Szépségversenyt nem nyer, de legalább nem fog rá felfigyelni a vendég nappaliban, és éppen ez a lényege.

A DS115j szilárd felépítésû, és ha valaki mégis észreveszi, nem kell szégyenkeznünk miatta. Felépítését tekintve nem kelt törékeny benyomást. Az a hátránya, hogy nagy. Legalábbis ahhoz képest, hogy egyetlen merevlemez fér bele. 224 x 166 x 71mm-es méretével jóval nagyobb, mint vetélytársa, a mindössze 170mm-es My Cloud. A beépíthetõ 3,5”-os HDD-vel szintén nehezebb, mint a My Cloud, merevlemezzel együtt 1,3kg a rivális NAS 960g-jához képest.

Jellemzõk

Külseje alapján lehet, a másik alternatívát választanánk, de ha azt nézzük, mit hajlandó értünk megtenni a Synology DS115j, egyértelmûen elõnyben van. Miközben a My Cloud egy felhasználóbarát, felhõalapú tárolási lehetõség, a DS115j egy teljesértékû NAS. Teljes hozzáférésû DiskStation Manager 5.0-t biztosít, mint minden, a Synology által gyártott NAS-meghajtó, és ez a böngészõ alapú operációs rendszer nem csak a létezõ legerõsebb rendszerek egyike, de az árához képest fokozottan intuitívnak mondható.

Harmadik fél általi applikációkhoz hozzáférés, fotó és videó streamelõ program, iTunes szerver támogatás, Google Chromecast, mail szerverek és Wordpress hosting mellett távoli kamerás megfigyelés is elérhetõ a Synology Surveillance Station programján keresztül. Ez a NAS távoli hozzáférést is biztosít okostelefonos applikációkon keresztül, valamint integrált biztonsági rendszerekkel, VPN-nel és CRM eszközökkel rendelkezik.

Hardveres szemszögbõl némileg szerényebb a felhozatal. A Synology egymagos Marvell Armada 370 processzorral látta el a DS115j-t, ez 800MHz-en üzemel és 256MB-os DDR3 memóriával rendelkezik. A gyártó szerint 103MBps adatolvasási sebességgel rendellkezik ez a NAS, ami szintén elõnyt jelent a My Cloudhoz képest.

Tárhelykapacitást tekintve elmondható, hogy a DS115j nem fog cégeket a hátán elvinni, de otthoni felhasználásra kiváló választás. Egyetlen 3,5 vagy (kiegészítõvel opcionálisan) 2,5”-os meghajtó szerelhetõ be, legfeljebb 6TB kapacitásig. Az egyetlen meghajtó azonban nem tesz lehetõvé belsõ backupot hiba esetére, és mindössze két USB 2.0 csatolófelület van az eszközön, de azért kötelezõ jelleggel van rajta egy Gigabit LAN csatlakozó.

Beüzemelés

A hardveres lehetõségek láttán talán elbizonytalanodhatunk, de a szoftveres része megnyerõ, beüzemeléskor pedig egészen visszajöhet az olcsó, kompakt megoldásba vetett hitünk. A DS115j nem hordozza magában a Synology népszerû, eszköz nélküli beépítési lehetõségeit, ehelyett az eszköz középen felnyitható és bele kell csavarozni a merevlemezt, de ez is mindössze néhány percet vesz igénybe.

A merevlemez beszerelését követõen máris álomszerûen mûködik a NAS, mindössze be kell lépni a böngészõbe és beírni, hogy ‘find.synology.com’, vagy le kell tölteni a ‘Synology Assistant’ programot a cég weboldaláról, ami másodpercek alatt érzékeli a NAS-t és megkezdi a telepítést.

A telepítés indítása után megmondjuk a varázslónak felhasználónevünket, jelszavunkat és kinyilvánítjuk RAID igényeinket, ezt követõen automatikusan megtörténik a frissítés és formatálás. Ez legfeljebb tíz percig tart, utána használatba is vehetjük a tárhelyet.

Teljesítmény

Igazából nem a DS115j a legszexibb NAS széles e világon, de jó anyagból van és teljesítmény terén is megteszi, amit tenni kell. Nagyobb fájltranszfer esetén 94,6MBps átviteli sebességet tud elérni, valamint 91,6MBps írási sebességet. Az alacsony árkategóriás egy és két meghajtóval mûködõ NAS-ok közt ez kiválónak mondható, az írási sebesség ráadásul lekörözi a riválisokat, ami az Armada 370 chipsetnek köszönhetõ.

A DS115j akkor is kimutatja foga fehérjét, amikor a processzort megterhelõ, több mint kétezer fájlból álló 2GB-os mappát akarunk átpasszírozni a hálózaton. Ekkor az átlag olvasási sebesség 31,8MBps körül alakul, de még ezzel is közel 30%-kal megelõzi a riválisok teljesítményét, és ez az érték majdnem duplája annak, amit a fõ ellenfél WD My Cloud-tól láthatunk.

A zajszint több tényezõtõl függ, de elsõsorban a választott merevlemez típusa dönti el, mennyire lesz hangos a DS115j. WD Red sorozatú merevlemezzel mindössze 25dB mérhetõ egyméteres távolságból, emiatt ez a NAS-meghajtó jól megfér a nappaliban, és sokkal inkább érdemes a Synology-t választani Netgear helyett, mert utóbbi elég nagy zajt tud csapni.

Megvegyük-e a Synology DS115j-t?

Látszólag a WD My Cloud az egyetlen indok arra, hogy ne vegyük meg, de ez is szertefoszlik, ha a DS115j széleskörû funkcionalitására és kiemelkedõen gyors teljesítményére tekintünk. A Synology DS115j mindösze 29000 forint körüli áron elérhetõ, de ehhez még merevlemezt kell választani. Bármilyen 3,5”-os meghajtót beleszerelhetünk, de a belsõ backup hiánya miatt érdemes drágább és tartósabb tárhelyet választani, emiatt jó alternatíva a Western Digital Red sorozatának valamelyik tagja.

Bár NAS-meghajtók terén általában nem érdemes az egyrekeszes modelleket választani, a Synology DS115j olcsósága és széleskörû felhasználhatósága miatt megéri a pénzét, teljesítményében is lekörözi mindazt, amit helyette vennénk ugyanennyiért. Költséghatékony megoldás a Synology gyártósoráról, amivel kiélhetjük bizalmatlanságunkat a Google és más mammutvállalatok felhõszolgáltatásaival szemben.

NTG - PCX

2018. 10. 12

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban

AMD vagy Intel processzor: Melyik éri meg jobban?
Ha most állsz egy új számítógép vagy laptop vásárlás előtt, biztosan te is elakadtál már azon a kérdésen, hogy vajon az AMD vagy Intel processzor közül melyik éri meg jobban. Ez az örök vita, ami talán sosem fog teljesen eldőlni, hiszen mindkét gyártó rendelkezik erős előnyökkel és bizonyos kompromisszumokkal.
Ahhoz, hogy igazán jól tudj dönteni, fontos, hogy átfogó képet kapj a különbségekről, a technológiákról és arról, hogy milyen igényekhez melyik processzor passzol leginkább.
Ebben a cikkben olyan tapasztalatokra és szakmai ismeretekre támaszkodva segítek neked eligazodni az AMD vagy Intel processzor kérdésében, hogy ne csak a marketing szlogenekre, hanem a valódi teljesítményre és felhasználói élményre alapozd a választásodat.
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Teljesítmény: nem csak az órajel számít
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: hol kapsz többet a pénzedért?
Kompatibilitás és platform támogatás
Milyen felhasználóknak melyik processzor ajánlott?
Jövőállóság és technológiai újítások
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok fejlődése és az iparági verseny
Az AMD és az Intel története több évtizedre nyúlik vissza, és mindkét cég rengeteget fejlődött az elmúlt években. Az Intel hosszú ideig szinte egyeduralkodó volt a processzorgyártásban, de az AMD az ut

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között

Processzor típusok: 5 különbség az Intel és AMD között
Ha érdekelnek a processzor típusok, akkor biztosan találkoztál már az Intel és az AMD nevekkel. Ezek a két nagy óriás gyakorlatilag uralja a piacot, és bármilyen számítógép összerakásánál vagy vásárlásánál alapvető kérdés, hogy melyik gyártó termékét válaszd. A különbségek sokszor nemcsak technikai részletekben rejlenek, hanem abban is, hogyan működnek, milyen felhasználói élményt nyújtanak, vagy mennyire passzolnak az igényeidhez.
Ebben a cikkben átvezetlek a legfontosabb tudnivalókon az Intel és az AMD processzor típusok között, hogy könnyebben eligazodj a világukban.
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Intel és AMD: eltérő megközelítés a processzor típusok terén
Architektúra és technológiai újítások
Energiahatékonyság és hőtermelés
Ár-érték arány: melyik a jobb választás?
Kompatibilitás és platformok
Overclocking és tuning lehetőségek
Piaci pozíció és innovációk
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
A processzorok alapvető szerepe és fejlődése
Mielőtt belemennénk az Intel és AMD közti különbségekbe, érdemes megérteni, hogy mit is jelent egy processzor. A processzor, vagy más néven CPU (Central Processing Unit), az a számítógép agya, amely elvégzi az utasításokat, futtatja a programokat, és koordinálja a gép működését. Az elmúlt évtizedekben mindkét gyártó hatalmas fejlőd�

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt

Processzor sebesség: 5 tényező, ami valóban befolyásolja a teljesítményt
A processzor sebesség az egyik legfontosabb mérőszám, amit akkor nézünk, amikor új számítógépet vagy laptopot választunk. De ha őszinték vagyunk, nem mindig olyan egyszerű, mint azt elsőre gondolnánk. Sokszor hallod, hogy minél magasabb a GHz, annál gyorsabb a gép, pedig ennél sokkal több minden befolyásolja a valós teljesítményt.
Ha tényleg meg szeretnéd érteni, mitől gyors vagy lassú a processzorod, akkor ebben a cikkben szeretnék neked segíteni egy igazán átfogó képet adni.
Mi is pontosan a processzor sebesség?
Az architektúra jelentősége
Magok száma és párhuzamos feldolgozás
Cache memória szerepe a sebességben
Az órajel és a teljesítmény kapcsolata
Hőmérséklet és hűtés hatása
RAM és egyéb komponensek szerepe
Szoftveres tényezők és optimalizáció
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Mi is pontosan a processzor sebesség?
A processzor sebesség általában a CPU órajelét jelenti, amit gigahertzekben (GHz) mérnek. Ez az érték azt mutatja meg, hogy a processzor másodpercenként hány ciklust tud végrehajtani. Minél magasabb ez a szám, elvileg annál több műveletet képes elvégezni egy másodperc alatt. Viszont ez az egyszerű magyarázat nem fedi le a teljes valóságot, hiszen a modern processzorokban sokkal több tényező is közrejátszik a teljesítményben, mint pusztán az órajel.
Emellett fontos megérte
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.