2021. 11. 29

Svédország a kriptobányászat betiltására kéri az EU-t

Ha rajtuk múlna, Európában leállna a nagy energiafelhasználással járó kriptovaluták kitermeléseSvédország nem kér az energiaemésztő kriptobányászatból.

Ha kétségeink lennének, hogy kriptovaluták bányászata az aranykorát éli, akkor tekintsünk a világ olyan részei felé, mint Svédország, mely a közelmúltban segélykiáltással felérő elvárásokat fogalmazott meg az Európai Unió felé. A digitális valuták iránti érdeklődés nyomán létesült bányászfarmok extrém mértékben növelték meg az ország energiafogyasztását, emiatt határozott korlátozásokat vezetnének be, méghozzá az egész EU területén.

200 ezer háztartás energiafelhasználásával ér fel az országban a Bitcoin bányászata. (Kép: news.bitcoin.com)


Az energiafogyasztás meredek növekedésével szembesülve a svéd hatóságok felszólítják az Európai Uniót, hogy tiltsa be az „energiaintenzív” kriptobányászatot. Erik Thedéen, a Svéd Pénzügyi Felügyeleti Hatóság igazgatója és Björn Risinger, a Svéd Környezetvédelmi Ügynökség igazgatója szerint a kriptovaluták növekvő energiafelhasználása veszélyezteti Svédország képességét a Párizsi Klímaegyezményben vállalt kötelezettségek teljesítésére. Hogy a probléma a többség számára is átélhetőbbé váljon, kaptunk egy ennél érzékletesebb példát is, ami némileg leegyszerűsíti a problémát. Ahogy azt Thedéen és Risinger elmondták, idén április és augusztus között a bitcoinbányászat energiafogyasztása a skandináv országban "több száz százalékkal" nőtt. Ennél is konkrétabban, az elszaporodott bányásztevékenység mára 200 000 svéd háztartás összeadott fogyasztásával egyenértékű villamos energiáját emészt fel.

Hatalmas energiafelhasználás, a nap 24 órájában. (Kép: Olga Maltseva/Getty Images)


Svédország legfőbb pénzügyi és környezetvédelmi szabályozóinak igazgatói nyílt levélben adtak felszólítást a "proof of work" típusú kriptovaluta bányászatának betiltására, az Európai Unió teljes területére vonatkozóan. Svédország is kapott célzott üzenetet, miszerint az ország vezetése "állítsa le, illetve akadályozza meg az új kriptobányászati műveletek létrehozását, és hogy a kriptoeszközökkel kereskedő és azokba befektető vállalatoknak tiltsák meg, hogy üzleti tevékenységüket környezeti szempontból fenntarthatónak nevezzék. A "proof of work" valószínűleg ma már a kriptóban nem érdekelt, hétköznapi felhasználók számára is ismerős, hiszen lényegében ezek miatt nem lehet ma emberi áron videokártyát vásárolni. Ide tartoznak a legismertebb, illetve legnagyobb kriptopénzek, mint a Bitcoin, illetve a sokat emlegetett Ethereum is, melyre az utóbbi években elégetik a bányákban landoló VGA-k nagy részének számítási kapacitását.

Továbra is a legértékesebb valuták a legnépszerűbbek. (Kép: Bitcryptonews)


Svédország ebből a szempontból nincs könnyű helyzetben, ugyanis a viszonylag korrekt energiaárak és a megújuló energia felhasználására tett fejlesztéseik vonzzák a kriptovalutára éhes vállalkozásokat, melyek a kínai bányásztilalom bevezetése óta Európa szerte is egyre aktívabbá váltak. Az ellentétes hangok szerint mindössze átgondoltabb szabályozásra lenne szükség, hiszen a megújuló, pl. szélenergiát használó bányászat adott esetben felhasználhatja, lekötheti az úgynevezett "pazarolt energiát", azáltal, hogy egy folyamatos alapterhelést biztosít. Erről többek között a Melanion Capital, egy párizsi székhelyű alternatív befektetési cég beszélt, hozzátéve, hogy Bitcoin-bányászat a decentralizált jellege miatt nem rendelkezik lobbival, amely megvédhetné érdekeit és tárgyalhatna a kormányokkal. Az ügyben még az atomenergia felhasználása is terítékre került, a Bitcoin & Beyond virtuális csúcstalálkozó panelbeszélgetésén például az atomerőműveket emlegették, melyek "hatalmas mennyiségű tiszta, szén-dioxid-mentes" energiát hozhatnak be az alapterhelésbe.

A világ egyre több pontján okoz problémákat a


Az atomenergia felhasználása a kriptobányászatban annyire reális alternatíva, hogy még Kazahsztán elnöke is elképzelhetőnek tartja, hogy emiatt létesítsenek egyet. A gondolat annak kapcsán fogalmazódott meg, hogy a Kínában felszámolt bányásztelepek egy része Kazahsztánban indult újra, mely jelenleg már az ország áramellátását veszélyezteti. A helyzet annyira komoly, hogy október óta több régióban is áramkimaradásokat tapasztalnak, és biztonsági okokból az ország északi részén három erőművet is le kellett állítani. A Financia Times szerint majdnem 88 ezer nagyteljesítményű bányászgépet kapcsoltak be az országba, melyek az év eleje óta 8 százalékkal növelték meg az ország áramhasználatát.

Az biztos, hogy átfogó szabályozás nélkül aligha gátolható meg az újabb és újabb kriptotermelő rendszerek megjelenése, ami az egyszerű PC-s felhasználók számára továbbra is kevés, de méregdrága videokártyát jelent.

2021. 11. 29

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
Antal László Balázs
2021.12.01
Marafkó Kornél, Semmit sem segítene. Egyébként mi van ha egy családban több elektromos autó van és naponta elautóznak 100-120kW-ot?? vagy mi lenne azokkal a vállalkozókkal akiknek otthon van a telephelyük és nagy teljesítményű ipari gépeket használnak? Egyébként is a bányászat csak nagyon kicsi részét teszik ki az otthoni magán farmok. Nem azok jelentik a problémát akik néhány videókártyával vagy ASIC gépekkel bányásznak ezt-azt mellékesbe otthon, hanem az ipari csarnokokat megtöltő több tízezer gépből álló farmok. Ezek nem háztartási áramot használnak.
Csapó Ferenc EV.
2021.11.29
Marafkó Kornél! Megoldás lenne, ám akkor jönnének, hogy a "szomszéd" adja el nekik a saját 24kWh-ból megmaradó részét... Ám ezeket már nem "háztartási méretekben" kell elképzelni...
Marafkó Kornél
2021.11.29
Napi maximum 24000 Wattban kellene korlátozni az áramot. Ha ennél több fogyasztás lenne egy háztartásban (villanyórában), lekapcsol. Éjféltől ismét rendelkezésre áll a 24kW. Ha valaki reggel 6-ra eléri a 24000 Wattot vár 18 órát. Talán-talán ez segíthetne.
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.