2018. 10. 31

Olcsó és csendes, kis helyen is elfér - Cooler Master Silencio 352

A Cooler Master mintegy 5 évvel ezelőtt adta ki a Silencio 352 mini tornyot, ami máig megállja a helyét, és helytakarékos megoldást nyújt a rendszerépítéshez.

A Silencio modellek mindig is kedvező árazásúak voltak, jó a kialakításuk és számos olyan sajátosságuk van, ami összességében kellő csábítást jelenthet a helytakarékos gépet építőknek. A Silencio 352 mini torony micro-ATX formátumú alaplappal kompatibilis, zajcsillapító panelekkel van ellátva, lehet bele vízhűtést, nagy CPU-hűtőt szerelni, kettős USB 3.0 csatlakozással rendelkezik és van egy beépített SD kártyaolvasója, ami igen meggyőző egy ilyen árkategóriás gépház esetében. Nézzük meg közelebbről, mit kapunk, ha a Silencio 352-re esik a választásunk!

A csomagolás teljesen szokványos. Első oldalán a gépház előlapjának körvonala látható, valamint listázva a fő termékspecifikációk. A doboz hátoldalán több részletet is láthatunk, itt fel van tüntetve többek közt a HDD támogatás, moduláris meghajtó helyek, illetve a maximális videokártya hosszúság.

A dobozban mellékelnek egy ventilátor fedlapot, ez azok számára lehet hasznos, akik nem akarják használni a gyárilag szerelt felső ventilátort, ehelyett letisztultabb megjelenést és plusz hangszigetelést várnak ettől a gépháztól.

Mellékelnek emellett egy felhasználói útmutatót, valamint kábelrögzítőket, és a gépszereléshez szükséges csavarokat, egyéb szerelékeket és egy belső hangszórót.

Külső megjelenés

A bal oldalsó panel – akárcsak a gépház többi része – matt fekete színű, tiszta megjelenésű. Van itt egy enyhén megemelt rész, hogy az egyébként oldallap ne nézzen ki túl laposnak és jellegtelennek. Ugyanezen az oldallapon található egy rögzítőpánt után szellőzőnyílás, ez az esetlegesen használt előlapi ventilátor számára ad jobb lehetőséget a levegőáramoltatásra. Továbbá a baloldali panel tartja az előlap nyitható ajtaját.

A felső panelen található további hely ventilátor számára, itt újabb szellőzőrácsot találunk. Erre a helyre illeszkedik a dobozban mellékelt fedlap, így amennyiben erre a pozícióra nem akarunk ventilátort szerelni, a szellőzőrács lefedhető és ez további zajszűrést biztosít.

Az előlap sima felületű, eléggé professzionális megjelenésű ahhoz, hogy jól mutasson egy irodában, de akár egy nappaliban sem kelt feltűnést. Két USB 3.0 és egy USB 2.0 port található rajta, emellett HD audiókimenetek és egy SD kártyaolvasó.

Az előlap mögött párnázást/szűrőt találhatunk (ez könnyen eltávolítható és kimosható), valamint egy 240mm magas szellőzőnyílást, ezen áramlik át az előlap bal és jobboldali szellőzőnyílásán érkező levegő.

A szűrővel ellátott fedlap mögött egy 120mm-es gyárilag szerelt ventilátor található, de ez kettőre bővíthető, vagy ugyanide beépíthetünk legfeljebb 240mm-es vízhűtő blokkot.

A jobboldali panel teljes mértékben a baloldalit tükrözi, ugyanolyan kialakítású és ugyanolyan szellőzőnyílás található rajta.

A hátoldal felső részén van egy 120mm-es ventilátor, a csavarlyukak alapján ezt lehetőség van kicserélni 90, vagy 80mm-es modellre, bár erre biztos nem lesz indokunk. Található itt négy újrahasználható bővítőhely fedlap, valamint eltávolítható fedlap további vízhűtés vagy kábelek számára. A hátlap alsó részén a tápegység számára kialakított helyet láthatjuk.

Az alsó panelben helyet kappott egy porszűrő, négy tömör gumiláb, négy csavar (és extra csavarlyukak) a HDD rekeszek beszereléséhez/eltávolításához.

Belső kialakítás

A gépház belseje szintén matt fekete színű, a gyártó tiszta munkát végzett a dizájn terén, még ha nincs is ablakos kialakítású oldallap, amin át beláthatnánk. Találhatunk egy jókora helyet a processzorhűtő beszerelésére, valamint jobboldalt vertikális irányban lyukak állnak rendelkezésre, illetve horizontálisan ¾ széles lyuk van a kábelek elvezetéséhez.

A tápegység beszereléséhez négy gumitalp áll rendelkezésre, ezek csökkentik a tápegységből érkező vibrációt.

Az első panelen egyetlen ventilátor található, valamint a HDD rekesz alapbeállítása mellett lehetséges egy további ventilátor beszerelése a gyárilag szerelt ventilátor alá. A HDD-rekesz összesen három 3,5”-os meghajtó beszerelését teszi lehetővé, emellett az alaplap helyén több csavarlyuk lehetővé teszi négy 2,5”-os meghajtó beépítését (az egyetlen 5,25”-os bővítőhely alatt).

A hátsó 120mm-es elszívó ventilátor az első oldalon találhatóval megegyező, 3-pines csatlakozóval rendelkezik, valamint 3-pin/molex átalakítóval van ellátva.

Szerelés

A Silencio 352 beépítése nagyon egyszerű, bár a szokásosnál időigényesebb is lehet, mert megcsinálhatjuk 20 perc alatt is, de a gépház belseje elég nagy mértékben átszabható, és attól függ a szerelési idő, milyen mértékben akarjuk ezt kihasználni. Egyrészt, a HDD-rekeszek a ház aljából kiszerelhetőek, valamint az 5,25”-os rekesz és 120mm-es ventilátor eltávolításával elég hely van ahhoz, hogy beszereljünk Corsair H100i, vagy azonos méretű vízhűtést - ennek pont olyan hosszú csövei vannak, hogy ebben a házban elérje a processzorblokkot. Tehát fel lehet áldozni az összes HDD-helyet, így adódik hely egy jókora vízhűtés számára, és a hátoldalon még mindig marad hely két SSD-nek, amiből így érdemes nagy kapacitásút választani.

Ha ezt az összeállítást és a vízhűtést nem találjuk tetszetősnek, beszerelhetünk jókora hűtőventilátorokat, ez a ház tényleg elég könnyen testreszabható.

A Silencio 352-ben nagyon kényelmes berendezésű konfigurációt lehet kialakítani, az alaplap mögött elég hely van elrendezni a dolgokat, bár ha CPU-hűtő helyett további meghajtókat szerelünk be, elég zsúfolttá válik odabent, főleg, ha moduláris tápegységet akarunk használni.

Összegzés

A Silencio 352 tele van meglepetésekkel, külső ránézésre egy teljesen standard kialakítású gépház, amire jó ránézni, de nem hívja fel magára a figyelmet, ha ránézünk valaki íróasztalára. A matt fekete festés szintén kimagasló minőségű, a fény nagy részét elnyeli, még a fényképezőgép vakuját is. A belső kompatibilitást tekintve azonban igen figyelemre méltó. Olyan sok lehetőség van a berendezésére, amire egy kisebb méretű gépháztól nem számítanánk, és még azok számára is ideális megoldást nyújt, akik egyszerű NAS rendszert akarnak, vagy szerverként használnák a gépet - bár az áthelyezhető HDD-helyek áthelyezhetőségét inkább a masszív vízhűtés beszerelésére érdemes kihasználni.

Ez a gépház nagyon könnyen karbantartható, a porszűrő könnyedén eltávolítható és kimosva visszahelyezhető, ráadásul az oldallapok hangelnyelő kialakításúak, emellett semelyik alkatrész zúgása nem fog minket zavarni.

NTG - PCX

2018. 10. 31

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el őket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelőfelületétét mutatja be
Megvettem az első számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így első számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükről. A következő sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különböző gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetően a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetőséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhető el. A BIOS segítségével ellenőrizhető, hogy a gép minden összetevője megfelelően működik-e, mielőtt a Windows rendszerbe bootolna. Ez tehát a gépünk első védvonala is egyben, hiszen már itt is számos dolgot módosíthatunk és a hibák elhárításában is fontos
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk első fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvető felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következőkben a feszültségszabályozást végző VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetőségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepően fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelően, ha egyáltalán megemlítik őket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik őket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás előtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetődő. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtől és a tápkábelektől a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák, mielőtt a CPU rendelkezhetne vele.
Miért fontosak az alaplapi VRM-ek a túlhajtás szempontjából?
Mivel a tápegységből érkező
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevők nem feltétlenül a legfontosabb összetevők. Minőségi tápegység nélkül gépünk egy instabil időzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelő alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következőkben az alaplap általános működését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különböző árkategóriákra is, amelyek különböző minőséget és lehetőségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetővé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzően számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közvetlenül befolyásolják a számítógép képességeit és bővítési lehetőségeit. Természetesen az alaplap nem új találmány, hiszen már jóval a személyi szá
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés
Weboldalunkon cookie-kat használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk a Részedre. Néhány általunk használt "süti" elengedhetetlen az egyes szolgáltatások megfelelő működése érdekében, mások információkat gyűjtenek a weboldal használatával kapcsolatban, hogy még kényelmesebb és hasznosabb oldalt hozhassunk létre. Vannak átmeneti "sütik" , amik eltűnnek ha bezárod a böngésződet és vannak tartós változatok is, melyek egy ideig számítógépeden maradnak. Néhány "süti" feltétlenül szükséges az oldal működéséhez, míg másokat a teljesítmény és a felhasználói élmény növelése érdekében használunk. Adataidra különös figyelmet fordítunk, ennek részleteit az adatvédelmi tájékoztató-ban találod. Milyen "sütiket" használunk az oldalunkon? Emlékeznek, mi van a bevásárlókosaradban és a bejelentkezési adataidra, biztosítják a bejelentkezés közbeni biztonságot és a weboldal következetes megjelenését, növelik a weboldal teljesítményét, fokozzák a felhasználói élményt és mérik az oldal felhasználását. Ha látogatásod során mellőzöd a Cookie-k használatát, a legtöbb funkció és oldal nem fog az elvártaknak megfelelően működni. Ha szeretnéd a tárolt cookie-kat törölni, a böngésződ beállításai között könnyedén megteheted.