Meglepõen pozitív fogadtatásra lelt a Saber Interactive új zombis akciójátéka, a World War Z túl van az 1 millió eladott példányon
Idén sem maradunk zombis címek nélkül, ám senki nem gondolta, hogy napokal a Days Gone megjelenése elõtt ekkorát szólhat egy olyan cím, amiben ismét szaladgáló hullákat mészárolhatunk.
Ha azt gondoltuk, a közönségnek már a könyökén jönnek ki a rothadó élõholtak és agresszív fertõzöttek, akkor nagyot tévedtünk. Olyannyira, hogy sokan már tûkön ülnek a PS4-re napokon belül érkezõ Days Gone megjelenéséig, de hasonló várakozás elõzi meg a Dying Light második részét is, ráadásul nemrég a Back 4 Blood is bejelentésre került, mely a klasszikus Left 4 Dead szellemi örököse lesz. Ezek mellett nehéz lett volna felmérni, hogy valójában hányan is lehetnek kíváncsiak az azonos címû regényen alapuló akciójátékra. A kétely jogosnak tûnt, hiszen az Overkill's The Walking Dead papíron ígéretes volt, de végül erõtlenül idézte fel amit korábban ismertünk és szerettünk. A nemrég megjelent sétáló hullás FPS egy félkész és kiábrándító játék lett, ezzel pedig borítékolta a bukást.
Azt viszont biztosan nem gondoltuk, hogy egy másik hasonló próbálkozás végül ekkora érdeklõdést vált ki a vásárlókból. A megjelenés óta nagyjából egy hét telt el, a készítõk pedig örömmel jelentették, hogy azóta több mint egymillióan vásárolták meg különbözõ platformokra, ráadásul a PC-s eladások bõven párban vannak a PS4-es vagy Xbox-os számokkal. Mi lehet a siker kulcsa? Ennyire különleges a játék? Jó kérdés, talán a Days Gone PlayStation-ös exkluzivitása miatt sokan olyan alternatíva után kutatnak, ahol hasonlóan látványos módon özönlenek a hullámokban támadó ellenfelek, a Left 4 Dead eredeti fejlesztõit is maga mögött tudó Back 4 Blood projekt pedig még a kanyarban sincs, így kézenfekvõ megoldás lehet egy korrektül összeállított kooperatív móka. Ez utóbbit teljesíti is a játék, még ha ennél többet vagy jobbat nem is kínál.
A játékot fejlesztõ Saber Interactive bõven rendelkezik tapasztalattal, hiszen a felújítottt HALO epizódokon kívül nekik köszönhetjük a szép emlékû idõmanipulálós Time Shiftet, de együtt dolgoztak az id Softwarrel is, akikkel együtt hegesztették össze a Quake Champions grafikai motorját. Ez persze még nem garancia semmire sem, a World War Z végül mégis elég szórakoztató lett ahhoz, hogy elkerülje a süllyesztõt. Az elsõ lökést nyilvánvalóan a licencelt cím adta a játéknak, hiszen a Brad Pitt fõszereplésével moziba került adaptáció, minden forgatási nehézsége, és számos hibája ellenére is jól szerepelt a kasszáknál. Ezek után az is elég lehet, ha egy filléres iparosmunkánál valamivel több vár ránk a borító mögött. Ami vár, az pedig egy külsõ nézetes kooperatív akciójáték, mely a hagyományokat a Left 4 Dead-tõl kölcsönözte, a vizualitására pedig a filmben látott módon özönlõ zombisereg volt a legnagyobb hatással.
Az alapok valóban a Valve FPS-ére hajaznak, de úgy is mondhatnánk, hogy a fejlesztõk biztosra mentek és maradtak a bevált receptnél. Bár többféle játékmódot is kipróbálhatunk, ám a World War Z lényege és gerince, továbbra is a 4 fõs kooperatív multiplayer. Az egyszerû zombik mellett ismerõsek lesznek majd az olyan speciális ellenfelek, mint a rendõrpáncélba burkolt óriás, a semmibõl ránk ugró creeper, vagy a mérgezõ füstöt eregetõ szkafanderes hulla, nagy változatosságra a késõbbi pályákon se kell számítanunk. A továbbjutáshoz többnyire egyszerû feladatokat kell teljesítenünk, így fõleg kapcsolókat keresünk, ajtókat nyitunk, felszerelést gyûjtünk megadott pontokról, és persze megpróbálunk talpon maradni, míg megnyílik a továbbjutást kínáló ajtó, elindul alattunk a lift, vagy a menekülést jelentõ jármû. Szerencsére valamennyit csavartak a nyers alapokon, így hatféle karakterosztály között válogathatunk és a szintlépési rendszer sem maradt el. Elõbbi teljesen független lesz a választható szereplõktõl, így a törékenyebb lány is lehet pusztítóan hatékony a közelharcban, a tagbaszakadt figurából pedig gond nélkül válhat hatékony gyógyító. A kioldható fegyverekbõl összesen 19 példányt szerezhetünk meg, tulajdonságaik pedig a használatuk mértékétõl függõen nõnek majd. A lootboxokat és skineket elfelejthetjük, a pályák végén viszont valutát is kapunk a tapasztalati pontok mellé, a feloldott eszközöket ezekkel zsebelhetjük be.
A képességeink és fegyvereink fejlesztése hasznos adalék, de sikerünk mégis csak azon a fránya csapatmunkán dõl majd el. A dolgunkat az extrém mennyiségben özönlõ zombi horda igyekszik megnehezíteni, és ilyet még tényleg nem láttunk videojátékos keretek között. Tulajdonképpen egy az egyben sikerült átemelni, a filmben látott extrém mennyiségû és egyedi viselkedésû zombikat, akik egy féktelen szökõárhoz hasonlóan, sebesen hömpölyögve igyekeznek bekebelezni minket. Ez lesz az az elem, ami még sok óra után is hatásos, és fenntartja majd az érdeklõdésünket, szemben a kissé fantáziátlanra sikerült környezettel és ismétlõdõ ellenfelekkel. A túlélésért négy különbözõ országban is megküzdhetünk majd, így elsõként New Yorkból kell meglépnünk, aztán Jeruzsálembe utazunk ahol egy tudóst kell megmentenünk, a fagyos Oroszországban végzett tisztogatást követõen ráadásul még Japánba is eljuthatunk. A grafikai megvalósítás rendben van, de az új grafikai motoron végzett munka oroszlánrészét az élõhalottakat megjelenítõ technológiába fektették. Bizony, láttunk már fantáziadúsabb mûvészi dizájnt és élesebb textúrákat is, de az is biztos, hogy a Swarm Engine sosem látott mennyiségû mozgó karaktert képes egyszerre a képernyõnkre varázsolni, akik ráadásul egymáson is átvergõdnek, hogy a húsunkba marhassanak.
A készítõk biztosítottak lehetõséget a magányos farkasoknak is, ám a gépi ellenfelekkel az oldalunkon nem sokáig lesz õszinte a mosolyunk. Az aktuális feladatok megoldása így ránk hárul majd, a csapdák és lövegek használata is tabu számukra, kiosztható utasításokra, vagy védelmi pozíciók megadására szintén ne számítsunk. Ha jól akarunk szórakozni, érdemes legalább három ismerõst beszervezni, úgy viszont kétségtelen, hogy a játék tartogat szórakoztató pillanatokat. A minden irányból özönlõ ellenfelek látványosak és alkalmasak a feszültségteremrésre, a tömegoszlató robbanószerek detonációját, illetve a szanaszét repkedõ testeket látva megfelelõ elégtételt érezhetünk. Természetesen vérbõl és leszakadó darabokból sem lesz hiány, bár a fejlesztõk ez ügyben nem estek át a ló túloldalára, így jóval kevesebb vér borítja majd a terepet, mint az a szétlõtt fertõzöttek száma alapján indokolt lenne, a lényeg elsõsorban a felszabadult és többnyire pörgõs játékmeneten lesz. A zene igyekszik támogatni a kiegyensúlyozott adrenalin ellátást, a fegyverek hangjai viszont mg elbírtak volna némi utómunkát, de összességében rendben van amit hallunk. Akinek ez alapján megjött a kedve, esetleg már hiányolt egy pörgõs lövöldét, ahol egymást segítve állíthatjuk meg az élõholtak szürreális áradását, annak elõször is az Epic Games Store-ba kell ellátogatni, cserébe viszont elég nagyjából 12000 Ft-t kifizetnie, mivel az árazás korrektre sikerült.