A közös töltõszabvány ügye évek óta húzódik, de az EU végre pontot tehet az ügyre
Az Európai Bizottság a jövõ hónapban jogszabályokat terjeszt elõ a mobiltelefonok és más elektronikus eszközök közös töltõjének bevezetésére a 27 tagállamot tömörítõ Európai Unió területén belül – közölte csütörtökön a sajtónak, egy névtelenségbe burkolózó bennfentes forrás. A lépés az iPhone-gyártó Apple-t jobban érinti majd, mint riválisait, mivel az iPhone-ok és az Apple legtöbb terméke Lightning kábellel mûködik, míg az Androidos készülékek zöme USB-C csatlakozóval.
Az Európai Unióban 2018-ban mobiltelefonokkal együtt értékesített töltõk fele micro USB csatlakozóval, míg 29%-a USB Type-C csatlakozóval, 21%-a pedig az Apple saját fejlesztésû Lightning csatlakozójával rendelkezett – derült ki az Európai Bizottság 2019-es hatásvizsgálatából. Az uniós végrehajtó testület jelenleg is a jogszabálytervezet kidolgozásán dolgozik – írta meg a sajtó a Reuters magazin forrására hivatkozva, aki további részletek állítólag nem közölt. Az Európai Parlament múlt év januárjának elsõ napján elsöprõ többséggel, 582 igen szavazattal és mindössze 40 ellenkezéssel döntöttek az egységes töltõcsatlakozókra vonatkozó javaslat mellett, a környezetvédelmi elõnyökre és a felhasználók kényelmére hivatkozva. Az Apple, a Samsung, a Huawei és a Nokia még 2011-ben önkéntes egyetértési megállapodást írt alá a piacra kerülõ új okostelefon-modellek töltõinek harmonizációjáról, amelynek eredményeként jelentõsen csökkent a különbözõ töltõk száma, a piac pedig az akkoriban elterjedt, mára azonban jelentõsen kikopott USB 2.0-s micro-B csatlakozók felé közeledett. Az egyezményes töltõfejek kérdése nem éppen új keletû, hiszen 15 éve még minden vállalat a saját megoldását versenyeztette a piacon, ezért hamar felmerült az egységesítés igénye, napjainkban viszont az USB Type-C vált a leggyakoribb szabvánnyá, így ez a lépés több volt, mint idõszerû.
Az iparág és a Bizottság 2018-ban megpróbált végleges megoldást találni a kérdésben, de ez sajnos akkor sem sikerült. A változás legnagyobb ellenzõje az Apple volt, a cég pedig elsõsorban arra hivatkozott, hogy a közös töltõk bevezetésére irányuló uniós törekvés ártana az innovációnak és elektronikai hulladékhegyeket hozna létre, amennyiben a fogyasztók kénytelenek lennének új töltõkre váltani. Ezt a kérdést azóta a gyártók egy része úgy zárta rövidre, hogy az Apple-t követve szépen lassan elkezdték elhagyni a telefonok mellé csomagolt töltõket. Akkor azzal is érveltek, hogy a jogszabály szükségtelen, mivel az iparág egy csatlakozón vagy kábelösszeállításon keresztül amúgy is az USB-C felé halad. A Bizottság 2019-es tanulmánya öt lehetõséget javasolt a közös töltõre, amelyek közül három az eszközoldali csatlakozókra, a másik kettõ pedig a külsõ tápegységekre, illetve töltõadapterekre vonatkozott. Most, hogy közelebb kerültünk a jogszabály érvénybe léptetéséhez, valóban az USB-C lehet az egységesítésre váró szabvány, mely az Apple-t nehéz helyzetbe hozhatja, hiszen az Európában forgalmazott készülékein kénytelen lenne Lightning helyett az USB-C szabványhoz igazodni, és valószínûleg minden egyéb termékén is biztosítania kéne a lehetõséget, hogy a töltés Type-C kábellel is kivétel nélkül megoldható legyen.
Az Androidos mobilok piacán versengõ gyártóknak ez nem kifejezetten okozhat nehézséget, hiszen jelenleg minden új készülék Type-C csatlakozóval kerül forgalomba, és a mögötte álló USB szabvány folyamatos fejlõdése is azt mutatja, hogy a szimmetrikus oldalakkal rendelkezõ Type-C fej még generációkon át képes lesz kiszolgálni a felhasználók energia- és adattovábbítási igényeit. Az Apple részérõl más a helyzet, hiszen a kezdetektõl fogva külön utakon járó vállalat, mindig is érdekelt volt saját szabványainak terjesztésében. Velük kapcsolatban felmerültek olyan pletykák is, hogy idõvel áttérhetnek a kizárólag vezetékmentes töltési technológiát használó termékek forgalmazására, ám a velük kapcsolatos ijesztgetések már többször bizonyultak feleslegesnek. A korábban természetesnek és szériatartozéknak számító ajándék töltõk például náluk tûntek el elõször, ám hiába a spórolást takargató környezetvédelmi jelszavak, Franciaországban például igazodtak a helyi törvényekhez, és tettek adaptert az iPhone-ok mellé, sõt a máshol szintén hiányzó EarPods fülhallgatót is meghagyták. Az amerikai vállalat tehát nem a saját ellensége, és nagy valószínûséggel ezúttal is alkalmazkodni fog a szabályozáshoz, hiszen az EU összessége nem nevezhetõ elhanyagolható bevételforrásnak.
Az EU mintegy 13 éve noszogatja a cégeket, és úgy véli, hogyha nem hajlandók megtenni a közös lépést, akkor kötelezni kell rá õket. Bár az USB-C terjedésének köszönhetõen ez a probléma már közel sem akkora horderejû, mint 5-10 évvel ezelõtt, mindenesetre bízunk benne, hogy a világsajtó értesülései valóban pontosak, és szeptemberben meghozzák ezt a régóta esedékes változtatást, az egységes töltõfejek bevezetésre.